Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Porady   |   Dom energooszczędny   |   12.12.2018

Prąd, woda, ogrzewanie to główne źródła domowych rachunków. W każdym z tych trzech obszarów można podjąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć koszty utrzymania domu i odciążyć swój budżet. Poznaj je wszystkie i spraw, by Twój dom stał się energooszczędny. Przejdźmy do konkretów.

OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ

Poziom 1: Zmień swoje nawyki

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele naszych codziennych nawyków wpływa na poziom zużycia energii. Zmiana własnych przyzwyczajeń to sposób na to, by bezkosztowo zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie. Co można zrobić od razu, by zyskać oszczędności?

5 nawyków, które pomogą Ci zaoszczędzić energię

1. Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywasz.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pozostawienie włączonego światła jest opłacalne. Wprawdzie częste naciskanie włącznika powoduje większy pobór energii, ale jednorazowo równej tej zużywanej w ciągu zaledwie jednej sekundy! Staraj się więc wyłączać światła zawsze, kiedy nie ma nikogo w danym pomieszczeniu. Przypominaj o tym także innym domownikom.

2. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie gotowości.

Szczególnie jeśli wyjeżdżasz na noc, weekend czy planujesz dłuższy wypad. Telewizory, odtwarzacze DVD, dekodery, ładowarki do telefonów i inne urządzenia podłączone do prądu niepotrzebnie go marnują, kiedy z nich nie korzystasz. Wyłącz je więc całkowicie. Aby ułatwić sobie to zadanie, najczęściej wykorzystywane urządzenia podłącz do listwy zasilającej. Dzięki temu za pomocą jednego włącznika odepniesz je wszystkie razem od źródła zasilania.

3. Ogranicz zużycie wody w kuchni i łazience.

Możesz to robić na wiele sposobów, np. zakręcając kran w czasie szczotkowania zębów czy myjąc naczynia w misce lub w zmywarce (jeśli masz) zamiast pod bieżącą wodą. Podobnie postaraj się ograniczyć zużycie wody w toalecie. Nie traktuj jej jak popielniczki, czy kosza, gdyż spłukiwanie śmieci również zwiększa zużycie wody. Więcej sposobów na oszczędzanie wody w domu znajdziesz w artykule: Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu.

4. Dbaj o porządek.

Regularnie przecieraj wszystkie lampy, żarówki, grzejniki oraz sprzęt elektroniczny. Osiadający kurz może utrudnić przepływ światła, dostęp ciepła czy efektywność działania urządzeń. Dbając o porządek, możesz sprawić, że domowe sprzęty będą działać sprawniej, a także przedłużysz ich żywotność, co również wpływa na koszty.

5. Kontroluj czas korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci.

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed telewizorem, komputerem czy z tabletem lub smartfonem w ręku jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale również podwyższa rachunki za prąd. Jeśli naprawdę zależy Ci na oszczędnościach, to postaraj się ograniczyć czas korzystania z tych urządzeń przez dzieci.

Poziom 2: Sprawdź działanie instalacji grzewczej oraz urządzeń elektronicznych

Czasem dokonanie drobnych usprawnień w domowych urządzeniach pomoże im zyskać większą efektywność. Regularne przeglądy pozwolą też uniknąć awarii systemu, która pociąga za sobą wyższe koszty. Jak usprawnić działanie domowych urządzeń? Kilka pomysłów poniżej.

1. Znajdź i uszczelnij miejsca utraty ciepła.

Podmuchy zimnego powietrza z nieocieplonego strychu, piwnicy oraz szczelin w oknach i drzwiach powodują duże straty ciepła. Szczególnie te ostatnie znajdź i uszczelnij za pomocą uszczelek albo izolacji. Zablokowanie miejsc, w których ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz, pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu.

2. Sprawdź działanie systemu grzewczego.

Wadliwy system grzewczy, który wykorzystuje dodatkową energię do ogrzania domu, kosztuje Cię dużo pieniędzy. Jeśli Twoje ogrzewanie wymaga częstych napraw lub pomieszczenia nie są ogrzewane równomiernie, zleć wykonanie przeglądu wykwalifikowanemu instalatorowi. Pamiętaj także o tym, by przed rozpoczęciem sezonu grzewczego przetrzeć grzejniki z kurzu oraz je odpowietrzyć. W ten sposób zapewnisz im dobry przepływ ciepła.

3. Dokonaj przeglądu urządzeń elektronicznych.

Zbadaj, czy wszystkie działają prawidłowo, są wyczyszczone i naprawione. Pamiętaj o tym, że źle działające urządzenia często generują duże straty energii.

4. Sprawdź szczelność instalacji wodnej.

Bardzo często za zwiększenie rachunków za wodę odpowiadają nieszczelności. Zweryfikuj więc, czy w miejscach poboru wody (zlewie, umywalce, pod prysznicem) nie ma niekontrolowanych wycieków wody. Podobna zasada dotyczy toalety.

Poziom 3: Wykorzystaj dodatkowe możliwości

Aby zaoszczędzić, możesz także wykorzystać naturalne źródło światła, deszczówkę czy efektywnie spożytkować wytworzone ciepło. Te rozwiązania również nie generują dodatkowych kosztów i są łatwe do wdrożenia.

1. Wykorzystaj światło słoneczne.

W ciągu dnia w pomieszczeniach, w których okna wychodzą na południe, odsłoń zasłony, by wpuścić nieco ciepła do środka. Z kolei nocą zasłoń je grubymi kotarami czy roletami zewnętrznymi, by nie dopuścić do strat energii.

2. Zmień aranżację pomieszczenia.

Masywne meble, które częściowo zasłaniają grzejniki, mogą utrudnić dystrybucję ciepła do wnętrz. Jeśli w Twoim domu, czy mieszkaniu meble stoją blisko grzejników, to zastanów się, czy nie można ich nieco inaczej ustawić. Możesz również przemalować sufit i ściany na jasne kolory, gdyż odbijające się w nich promienie będą oddawać więcej ciepła do pomieszczeń.

3. Zbieraj deszczówkę, a następnie jej używaj.

Latem postaraj się wykorzystać wodę deszczową do podlewania kwiatów czy ogródka warzywnego. W ten sposób zadbasz również o środowisko.

4. Wykorzystaj wytworzone ciepło.

Możesz wyłączyć piekarnik lub kuchenkę na chwilę przed końcem przygotowywania danej potrawy. Palnik czy piekarnik wciąż pozostają ciepłe, a Ty oszczędzisz energię.

5. Włącz w system grzewczy dodatkowe źródło ciepła.

Jeśli masz w domu kominek, to niech nie będzie on tylko ozdobą – wykorzystaj go do ogrzewania pomieszczeń, by zmniejszyć rachunki za tradycyjne ogrzewanie.

Poziom 4: Zainwestuj w zaawansowane technologie

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwolą Ci usprawnić system grzewczy oraz ograniczyć zużycie energii, co w linii prostej przekłada się na obniżenie rachunków. Największe koszty w sezonie zimowym generuje ogrzewanie, dlatego nowoczesne rozwiązania technologiczne oszczędzające energię są doskonałym rozwiązaniem.

Aby zmniejszyć swoje rachunki:

1. Zamontuj inteligentne urządzenie do sterowania urządzeniem grzewczym.

Bez względu na to, czy ogrzewasz dom węglem, gazem, drewnem, czy wykorzystujesz odnawialne źródła, czy nie – aby zmniejszyć rachunki, potrzebujesz sterownika, który będzie optymalizował pracę źródła ciepła. Najnowsza technologia zadba o zużycie paliwa na optymalnym poziomie, a co za tym idzie zwiększenie wydajności ogrzewania.

2. Zainstaluj w pomieszczeniach termostaty pokojowe lub grzejnikowe.

Programowalne termostaty można ustawić na takim poziomie, na jakim to jest wygodne, z podziałem na okresy czuwania oraz aktywności. Zmniejszając poziom ogrzewania pomieszczeń, gdy jesteśmy poza domem lub w czasie snu jest bardzo pomocne w uzyskaniu rozsądnych oszczędności.

3. Zmniejsz koszty ogrzewania wody, korzystając z inteligentnego urządzenia zarządzającego cyrkulacją wody użytkowej.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest sterownik ST-11 Eco Circulation, który nie tylko znacznie skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę użytkową, ale także zmniejsza koszty jej dystrybucji. Dzięki temu ciepła woda jest gotowa do wykorzystania na życzenie użytkownika, a jednocześnie koszty jej podgrzewania są mniejsze.

Zainwestuj w nowe technologie

Poziom 5: Wymień stary sprzęt elektroniczny na nowy

Dom powinien być wyposażony w jak najwięcej urządzeń oszczędzających energię i wodę. Jeśli zamierzasz wymienić w swoim domu któreś z urządzeń pobierających energię, to postaw na urządzenie oszczędne.

1. Zainwestuj w energooszczędne oświetlenie.

Okazałe lampy z zamontowanymi tradycyjnymi żarówkami będą pochłaniać dużo energii. Warto zainwestować w energooszczędne oświetlenie, także to choinkowe na święta. Zastąpienie wszystkich żarówek tymi energooszczędnymi jest inwestycją, gdyż zwiększa też ich żywotność. Żarówki led zużywają znacznie mniej energii. Są niedrogie, a pozwalają na spore oszczędności.

2. Wymień sprzęt AGD oraz RTV na nowy.

Kiedy przychodzi czas na wymianę starej lodówki, telewizora, pralki czy innych urządzeń elektronicznych, zwróć w sklepie uwagę na poziom energooszczędności każdego urządzenia. Przykładowo pralka, która jest ładowana z przodu może być bardziej energooszczędna niż ta ładowana z góry. Piece z ceramiczną płytą indukcyjną są bardziej energooszczędne niż tradycyjne kuchenki. Energooszczędne urządzenia pracują wydajniej, a więc wpływają na nasze rachunki.

Oszczędzaj na wydatkach i ciesz się komfortem na co dzień

Zliczanie domowych rachunków może przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza zimą, kiedy ogrzewanie pracuje na okrągło, a na zewnątrz szybciej zapada zmrok. Na szczęście istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii. Oczywiście wiadomo, że wpływ konkretnych strategii jest różny, ponieważ niektóre zmiany robią większą różnicę, podczas kiedy inne nie wpływają już tak silnie na rachunki. Są wśród nich zarówno rozwiązania, które można wdrożyć od razu (praktycznie bez żadnych kosztów), jak i takie, które wymagają większego zaangażowania czasowego i finansowego. Takie rozwiązania jak montaż inteligentnych urządzeń bardzo szybko się jednak zwracają, dlatego warto potraktować je jak inwestycję, nie jak wydatek.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy