Najlepsza temperatura do spania dzięki regulatorom pokojowym oraz czujnikom – co wybrać do montażu w pomieszczeniach?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   01.12.2022

Temperatura w sypialni, podobnie jak inne parametry powietrza, takie jak wilgotność oraz czystość wpływają na jakość wypoczynku i samopoczucie. Jaka jest idealna temperatura do spania? Co powoduje zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura i w jaki sposób można precyzyjnie ją mierzyć i edytować opowiemy w tym artykule.

W skrócie:

 • Mikroklimat w sypialni, który tworzą: temperatura powietrza, jego wilgotność oraz czystość wpływa na jakość snu.
 • Odpowiednia temperatura do spania to ta w granicach 19–22°C w zależności od wieku domowników oraz indywidualnych preferencji.
 • Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.
 • Urządzeniami umożliwiającymi precyzyjne ustawienie temperatury w sypialni są regulatory pokojowe oraz czujniki temperatury.

Spis treści

Mikroklimat w sypialni – co na niego wpływa
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni – co powoduje i jak ją wyrównać
Odpowiednia temperatura do spania – wskazania
Regulatory i czujniki – sposób na utrzymanie idealnej temperatury

Mikroklimat w sypialni – co na niego wpływa

Mikroklimat definiuje się jako stan środowiska wewnątrz pomieszczenia, który ma wpływ na człowieka. Pod pojęciem mikroklimatu we wnętrzu kryje się kilka cech powietrza. Określamy tym terminem temperaturę, wilgotność i czystość powietrza. To, jaki będzie panował mikroklimat we wnętrzu, zależy od kombinacji tych czynników, poziomu wilgotności i ciepła pochodzącego z różnych źródeł.

czynniki wpływające na mikroklimat we wnętrzu

Ważne czynniki wpływające na mikroklimat we wnętrzu:

 • temperatura powietrza,
 • wilgotność powietrza,
 • poziom zanieczyszczenia powietrza.

Temperatura powietrza – optymalne wskazania

Odpowiednia temperatura wpływa zarówno na sen, jak i ogólne samopoczucie. Dobrze dobrana sprzyja i pracy, i odpoczynkowi. Zgodnie ze wskazaniami naukowców w sypialni powinna być niższa niż chociażby w łazience czy pokoju dziennym. Dokładne wskazania opiszemy w dalszej części artykułu.

Wilgotność powietrza a zdrowy sen

Zalecana jest ta na poziomie 40–60%. Jeśli wilgotność w sypialni jest zbyt duża, może dojść do uszkodzenia sprzętu i pojawieniem się pleśni. Z kolei zbyt niska będzie powodować suchość w gardle. Może również doprowadzić do przesuszenia skóry i pogorszenia się jej stanu, przede wszystkim na dłoniach i twarzy. Do pomiaru wilgotności w sypialni można wykorzystać domowy higrometr czy stację pogodową. Przy niskiej wilgotności powietrza przyda się również nawilżacz. Jeśli wilgotność jest zbyt duża, to konieczne może okazać się docieplenie domu, i co ważniejsze, poprawa wentylacji.

Czyste powietrze w sypialni

Zanieczyszczenia w powietrzu mogą pochodzić z różnych źródeł. Po pierwsze cząsteczki dostają się do pomieszczeń z zewnątrz poprzez otwarte okna lub system wentylacyjny, który nie jest regularnie czyszczony (kurz, pył, spaliny, emisje roślinne). Po drugie to, co unosi się z mebli, materiałów wykończeniowych i różnych innych przedmiotów również może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Po trzecie są to zanieczyszczenia biologiczne, które pochodzą od ludzi, tzw. antropotoksyny. Organizm człowieka wydziela aceton, amoniak, fenole, aminy, CO2. Jeżeli w powietrzu znajdują się szkodliwe substancje, to automatycznie wpływają one na jakość mikroklimatu, a co za tym idzie ludzkie zdrowie i życie. Dogłębna analiza składu i czystości powietrza jest niemożliwa bez specjalnego wyposażenia. Wyznacznikiem jest głównie stężenie dwutlenku węgla. Im wyższy, tym wentylacja w pomieszczeniu jest gorsza. A im gorsza wentylacja, tym więcej szkodliwych substancji w pomieszczeniu. Filtry mogą się pozbyć cząsteczek pyłu, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni – co powoduje i jak ją wyrównać

Jedna z teorii głosi, że w sypialni powinno być jak w jaskini: ciemno, chłodno i cicho. Zbyt wysoka temperatura może powodować problemy ze snem. Jedno z badań pokazuje, że duża ekspozycja na zimno lub ciepło wpływa bezpośrednio na zwiększoną czujność i skraca fazę snu REM. Innymi słowy, dochodzi do pewnych reakcji biologicznych. Znów zbyt niska temperatura w sypialni sprawia, że organizm próbuje się ogrzać. Kiedy jest zbyt zimno, naczynia krwionośne się zwężają, oddech staje się płytki, a układ sercowo-naczyniowy wywiera presję, aby regulować temperaturę ciała.

Wraz z wiekiem nasze ciała przechodzą wiele zmian — jedną z nich jest spadek jego temperatury, a drugą spadek poziomu melatoniny (hormonu uwalnianego w nocy, związanego z kontrolą snu). Być może będziesz musiał dostosować temperatury snu w zależności od swojego ciała, ale powinieneś unikać zbyt drastycznych zmian w jedną lub drugą stronę. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w artykule: Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na ludzkie zdrowie i wydajność.

Odpowiednia temperatura do spania – wskazania

Komfort cieplny to sytuacja, w której istnieje pełna równowaga, nie ma konieczności ogrzewania się oraz schładzania. Innymi słowy, w takiej temperaturze człowiek nie męczy się i nie musi zużywać energii, by dostosować się do panujących warunków. Odpowiednia temperatura do snu wynosi szacunkowo około 19°C, dla niemowląt jest wyższa, w przedziale od 18 do 20°C, dla osób starszych około 20°C. Tematowi temperatury powietrza w pokoju dziecka poświęciliśmy artykuł: Temperatura w pokoju dziecięcym – jak stworzyć dziecku optymalne warunki do snu i rozwoju.

W jaki sposób można jeszcze zapewnić sobie optymalną temperaturę do spania? Garść wskazówek zawarliśmy poniżej.

 • Umieść w pomieszczeniu wentylator. Kiedy będzie ci zbyt zimno lub zbyt gorąco, warto schłodzić pomieszczenie. Naturalna wentylacja gwarantuje lepszą jakość snu, szczególnie w przejściowych okresach roku w miejscach, gdy panuje łagodny klimat.
 • Wietrz pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że lepiej wietrzone pomieszczenie zapewnia zdrowszy, spokojniejszy sen, a wszystko dzięki dopływowi świeżego powietrza.
 • Dobierz odpowiedni materac, pościel oraz poduszkę. Jeśli czujesz, że pocisz się w nocy, to warto zmienić pościel na wykonaną z innej tkaniny, podobnie gdy chodzi o piżamę.
 • Unikaj picia kawy czy jedzenia pokarmów bogatych w cukier. Mogą znacząco podnieść temperaturę ciała, dlatego nie zaleca się, by sięgać po te produkty przed snem.
 • Weź wieczorem prysznic lub kąpiel. Takie rozwiązanie przed snem daje efekt chłodzenia, które może pomóc szybciej zasnąć i spać dłużej. Ochłodzenie ciała wiąże się też z głębszym snem i lepszą ogólną jakością snu.
 • Reguluj dostęp światła słonecznego. Zasłonięcie żaluzji czy zasłon może sprawić, że w pomieszczeniu będzie chłodniej, niż się wydawało. Zasłanianie okien również może pomóc w zatrzymaniu ciepła w sypialni, kiedy na zewnątrz jest chłodno.

Regulatory i czujniki – sposób na utrzymanie idealnej temperatury

Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalne urządzenia służące do pomiaru. Są nimi regulatory i czujniki. Jak znaleźć swoją idealną temperaturę? Jedna z możliwości to obniżenie temperatury w sypialni o 2 lub 3 stopnie. Jeśli zrobi się za zimno, temperaturę można podnieść. Dokonując delikatnych korekt poziomu temperatury w sypialni, można dojść do odpowiedniego ustawienia. W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdują się różne modele regulatorów oraz czujników pokojowych. Wśród nich są zarówno urządzenia przewodowe i bezprzewodowe, proste typu plus-minus, jak i bardziej rozbudowane, z dużymi wyświetlaczami, w neutralnych kolorach. Dzięki nim można ustawić odrębną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna i cieszyć się komfortem każdego dnia.

Więcej informacji na temat regulatorów pokojowych dostępnych w naszej ofercie znajduje się na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/pokojowe-regulatory-temperatury

najlepsza_temparatura_do_spania

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Temperatura w pokoju dziecięcym – jak stworzyć dziecku optymalne warunki do snu i rozwoju

Temperatura w pokoju dziecięcym – jak stworzyć dziecku optymalne warunki do snu i rozwoju

W tworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka nie można zapomnieć o temperaturze. Zbyt niska sprawi, że dziecko zmarznie, zbyt wysoka, że będzie bardziej narażone na infekcje związane z układem oddechowym. Jaka jest więc ta idealna temperatura w pokoju dziecięcym? Czas skończyć ze stereotypowym myśleniem i skupić się na faktach.

Zobacz więcej
Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu?

Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu?

Jak zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach? Poznaj sprawdzone sposoby i zadbaj o optymalną temperaturę do pracy, nauki i odpoczynku w swoim domu.

Zobacz więcej