Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na ludzkie zdrowie?

Porady   |   TECH   |   05.05.2017


Temperatura jest jednym z tych czynników, które istotnie wpływają na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Ma ona również bezpośrednie przełożenie na efektywność, a co za tym idzie wyniki pracy. Na całym świecie przeprowadzono setki badań, które pozwalają lepiej zrozumieć zależność między temperaturą a różnymi aspektami naszego życia. Dowodzą one, że wpływ temperatury na ludzkie zdrowie jest większy, niż wcześniej sądzono. Co udało się dowieść dzięki badaniom? Przeczytajcie.

Temperatura a zdrowie i relacje międzyludzkie

Spośród wszystkich warunków mieszkaniowych, mających wpływ na ludzkie zdrowie tymi najważniejszymi są: jakość powietrza, temperatura i wilgotność. Poprawa warunków mieszkalnych, w tym centralnego ogrzewania i izolacji cieplnej jest opłacalna zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Potwierdzają to badania grupy dr Hilary Thomson, pracującej w Instytucie Badań Uniwersytetu w Glasgow, której obszarem zainteresowań jest zdrowie publiczne, mieszkalnictwo, transport, dobrobyt oraz praca.

Temperatura a zdrowie i relacje międzyludzkie

Udowodniono ponadto, że systemy sterowania ogrzewaniem przynoszą osobom będącym w złym stanie zdrowia największe korzyści w porównaniu do innych udogodnień wprowadzanych w mieszkaniach. Komfortowa temperatura jest również korzystna w wymiarze psychicznym: przynosi poprawę relacji międzyludzkich, zwiększa efektywność pracy i wpływa na lepszą koncentrację w szkole.

Temperatura a jakość wypoczynku w nocy

Problemy z zasypianiem, wielokrotne przebudzanie się w nocy i zmęczenie w ciągu dnia – to wszystko może być skutkiem niewłaściwej temperatury w sypialni.

 

Eksperci są zgodni co do tego, że temperatura, jaka panuje w miejscu, w którym śpimy, istotnie wpływa na to, jak długo śpimy oraz to, czy nasz sen będzie komfortowy. Dlaczego? Próbę wyjaśnienia tego zjawiska podejmują naukowcy.

 

Dr H. Craig Heller, profesor biologii na Uniwersytecie Stanford porównuje ludzkie ciało do wewnętrznego termostatu. Kiedy jest nam zimno lub przeciwnie: zbyt gorąco to ciało dąży do tego, by uzyskać stabilizację, a to kosztuje nas sporo energii. Inny naukowiec, Ralph Dr Downey III, dr medycyny snu na Uniwersytecie Loma Linda w USA twierdzi, że komfort w sypialni wpływa na jakość snu fazy REM. Jeśli w sypialni będzie wyjątkowo gorąco lub bardzo zimno to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że się obudzimy.

 

Innymi słowy, niesprzyjająca odpoczynkowi temperatura sprawia, że nasz organizm wykorzystuje więcej energii, by się do niej dostosować, a to powoduje, że sen staje się męczący. Jak twierdzą Downey i Heller ustalenie optymalnego zakresu temperatury nie należy wcale do łatwych, ponieważ poczucie komfortu cieplnego jest subiektywne. Temperatura, która jest komfortowa dla jednej osoby, niekoniecznie musi takie być dla drugiej. Dr Heller zaleca ustawienie temperatury na poziomie dogodnym dla siebie, bez względu na to, co oznacza to dla śpiącego.

Temperatura a jakość wypoczynku w nocy

Temperatura, a wydajność w pracy

Temperatura jest ważnym czynnikiem wpływającym także na wydajność pracy. Ma to związek z faktem, że w niskich temperaturach ludzie czują się nieswojo. Kiedy temperatura jest zbyt niska, wzrasta ciśnienie krwi, ponieważ organizm chroni się przed zimnem. Tym samym zużywa znacznie większą ilości energii, aby się dobrze rozgrzać, a więc mniej energii przeznacza na koncentrację i kreatywność.

Temperatura, a wydajność w pracy

Chociaż było to badanie przeprowadzone wśród niewielkiej grupy pracowników firmy ubezpieczeniowej to jednak pokazuje, jak ważna jest temperatura dla naszego zdrowia. Jak ocenia profesor Alan Hedge, pracownik naukowy z Uniwersytetu Cornella praca w chłodniejszej temperaturze może zwiększyć koszt roboczogodziny pracownika aż o 10%. Z kolei podwyższenie temperatury do bardziej komfortowej strefy termicznej pozwala zaoszczędzić pracodawcom około 2 dolarów na godzinę!

Jak ciepło jest w naszych domach?

Na przełomie grudnia 2016 i stycznia 2017 roku firma TECH Sterowniki przeprowadziła niezależne badania online, których celem było ustalenie m.in. jaka temperatura panuje w domach Polaków.

 

Badani zostali poproszeni o wskazanie poziomu temperatury panującej w 5 pomieszczeniach w ich budynkach mieszkalnych: kuchni, salonie, sypialni, łazience oraz pokoju dziecięcym. Badania pozwoliły na wskazanie kilku tendencji.

Temperatura w domach Polaków - badanie firmy TECH Sterowniki

W poszukiwaniu temperatury idealnej

Ludzie czują się dobrze, wtedy gdy warunki środowiskowe pozwalają ich organizmom utrzymać normalną temperaturę, czyli około 37°C i wykazują możliwie mało mechanizmów kompensacyjnych takich jak przyspieszenie krążenia krwi czy pocenie.

 

Ustalenie wzorcowej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dla każdego człowieka jest jednak zadaniem niezwykle trudnym, ponieważ odczuwalne ciepło jest wartością względną. Wpływ na to, jak odczuwamy temperaturę mają takie zmienne jak pora dnia, przeznaczenie pomieszczenia, poziom aktywności, a nawet płeć.

 

Co ciekawe ważne jest także miejsce zamieszkania. Okazało się, że osoby mieszkające w państwach o ciepłym klimacie osiągają komfort cieplny w wyższych temperaturach. Odwrotną tendencję zaobserwowano wśród osób zamieszkujących kraje o chłodnym klimacie. Na mieszkańców krajów skandynawskich wysoka temperatura wpływa szczególnie negatywnie. Wniosek stąd taki, że każdy z nas jest inny, więc potrzebne są odpowiednie urządzenia do regulacji temperatury, które zagwarantują odpowiednie dopasowanie do potrzeb użytkownika.

 

Kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach można uzyskać dzięki sterownikom grzejnikowym lub regulatorom pokojowym. Systemy sterowania ogrzewaniem umożliwiają zmiany parametrów w zależności od pory dnia, aktywności domowników czy przeznaczenia pomieszczenia. Dzięki temu możemy zrezygnować z ogrzewania pomieszczeń nieużywanych czy zmniejszyć temperaturę w domu, kiedy przebywamy poza nim. Jeśli wzrośnie temperatura na zewnątrz, podczas gotowania, czy w czasie pracy urządzeń elektronicznych termostat grzejnikowy pozwoli utrzymać ją na poziomie komfortowym.

Kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach można uzyskać dzięki sterownikom grzejnikowym lub regulatorom pokojowym.

Rozważna regulacja temperatury ważna dla zdrowia

Temperatura w pomieszczeniach ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jakości pracy oraz wypoczynku. Termostaty pokojowe montowane na ścianach oraz siłowniki instalowane na zaworach grzejnikowych to urządzenia, które dopilnują tego, by temperatura w pomieszczeniach była zawsze odpowiednia. Bez względu na to czy, gotujemy, prasujemy, śpimy, czy ćwiczymy nasz termostat pokojowy zapewni komfortowe warunki do pracy i wypoczynku w naszym domu. Przy okazji warto pamiętać, że poza realną temperaturą powietrza wpływ na jej odczucie ma także wilgotność względna. Ta na poziomie poniżej 30% sprawia, że powietrze jest suche i prowadzi do podrażnienia błon śluzowych gardła i nosa. Z kolei ta na poziomie 60% tworzy idealne warunki do rozwoju roztoczy, pleśni i kurzu – silnych alergenów. Mając te fakty na uwadze, warto rozważyć odpowiedni system wentylacji, aby powietrze sprzyjało pracy i wypoczynkowi przez cały rok.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

- Adas

He he. Ja ostatnio spalem w domu u znajomych i wlasnie zalatwilem sobie zatoki, przewlekle zapalenie. Przestrzegam przed domami z lat 80-90 nie ocieplonych wlasciwie gdzie temp. wewnetrzna jest zblizona do tej na zewnatrz czyli w nocy spadac moze do 12-13. No ale maja dom, duzy metraz. Dla mnie to porazka a nie dom..

Odpowiedz