Jak poprawić komfort cieplny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego   |   Porady   |   26.08.2016

Zdecydowana większość z nas ma świadomość tego, że aby zmniejszyć rachunki, trzeba oszczędzać. Nie wszyscy jednak wiedzą jak to robić. Warto pamiętać o tym, że optymalna temperatura w pomieszczeniach nie jest wartością stałą, ale jest różna w zależności od wielu różnych czynników, w tym od przeznaczenia pomieszczeń. Przykładowo dla kuchni optymalna temperatura komfortu cieplnego to ta utrzymująca się na poziomie 20°C, łazienki 23°C, a sypialni 19°C. Decydując się na montaż siłowników elektrycznych na grzejnikach, możemy precyzyjnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach w zależności od ich przeznaczenia, ale nie tylko. Co więcej, dzięki zaawansowanym technologicznie narzędziom dziś siłownikami możemy sterować bezprzewodowo.

Nowoczesne rozwiązania coraz popularniejsze na rynku

Termostaty grzejnikowe kojarzą się zazwyczaj z przestarzałymi urządzeniami, które trzeba z mozołem ustawiać. Ręczne termostaty do grzejników były popularne jeszcze dekadę temu, ale nie teraz. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia dziś możemy automatycznie zmieniać temperaturę nie tylko w określone dni tygodnia, ale także w różnych porach dnia i dzięki temu skutecznie kontrolować wydatki poniesione na ogrzewanie zachowując komfort cieplny. Nowoczesne termostaty elektroniczne sprzyjają optymalnemu dostosowywaniu temperatury do potrzeb mieszkańców w zależności od pogody za oknem, pory dnia czy roku.

Jak działa siłownik?

Prawidłowo działający siłownik elektryczny, w zależności od potrzeb otwiera lub zamyka zawór grzejnikowy, powodując odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie ilości wody napływającej do grzejnika. Dzięki temu ilość ciepła, która jest dostarczana do pomieszczenia jest zawsze optymalna. Bezprzewodowe siłowniki elektryczne firmy TECH, model STT-868 to urządzenia w pełni funkcjonalne, umożliwiające znaczne podniesienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Bezprzewodowe sterowanie siłownikami elektrycznymi, czyli WiFi 8S i ST-8S 

Firma TECH idąc o krok dalej w zapewnieniu komfortu użytkownikom swoich urządzeń, umożliwia im bezprzewodową kontrolę siłowników.

Do obsługi siłowników elektrycznych można wykorzystać jedno z dwóch innowacyjnych urządzeń, gwarantujących wysoką efektywność pracy i energooszczędność.

WiFi 8S

To internetowy i bezprzewodowy regulator pokojowy. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie temperatury na stałym poziomie w pomieszczeniach, przy pomocy siłowników STT-868. Regulator może obsługiwać siłowniki zamontowane w 8 strefach grzewczych (w tym aż do 6 sztuk na strefę). Sterowanie odbywa się z wykorzystaniem wbudowanego czujnika temperatury oraz jednego czujnika przewodowego C-7 p. Istnieje również możliwość podłączenia dodatkowych 6 bezprzewodowych czujników C-8r lub regulatorów pokojowych R-8 b lub R-8 z.

Zestaw wifi 8s

Dla każdej ze stref można wskazać przedziały godzinowe, w których będzie panować określona temperatura. Co więcej, systemem można zarządzać z wykorzystaniem aplikacji webowej www.emodul.eu.

ST-8S

To bezprzewodowy regulator pokojowy, który podobnie jak WiFi 8S daje możliwość obsługi aż 6 siłowników na strefę. Za pomocą tego regulatora jesteśmy więc w stanie utrzymać temperaturę na stałym poziomie aż w 8 różnych strefach grzewczych. Sterowanie następuje przy pomocy wbudowanego czujnika temperatury z możliwością podłączenia dodatkowych 7 bezprzewodowych czujników C-8 r lub regulatorów pokojowych R-8 b lub R-8 z. Ekran sam dostosowuje poziom jasności do aktualnej pory dnia co zwiększa komfort użytkowania i pozwala zmniejszyć straty energii.

Zestaw st-8s

W menu wyświetlane są takie ustawienia jak: temperatura, data, godzina, budzik. Co ważne, regulator umożliwia wskazanie dla każdej ze stref innych okresów utrzymywania danej temperatury (temperatura stała, z ograniczeniem czasowym, według jednego z wybranych harmonogramów). Zaletą urządzenia jest jego estetyczny wygląd. Regulator posiada duży, kolorowy wyświetlacz dotykowy oraz panel przedni wykonany z 2 mm szkła dostępny w dwóch kolorach: białym i czarnym. Warto dodać, że ST-8S to regulator pokojowy nadrzędny. Oznacza to, że za jego pośrednictwem możemy edytować parametry stref bez względu na zastosowane urządzenie (czujnik lub regulator pokojowy).

Zalety sterowania ogrzewaniem bezprzewodowo z WiFi 8S

5 zasad efektywnego zarządzania temperaturą w pomieszczeniach

Aby elektroniczny termostat grzejnikowy mógł efektywnie pracować, trzeba jeszcze pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących jego montażu, a także prostych sposobach na ograniczenie straty ciepła. 5 najważniejszych wskazań na ten temat znajdziecie poniżej.

  1. Nie zasłaniaj ani nie zastawiaj grzejników. Zarówno zasłanianie kaloryferów grubymi kotarami, jak i zastawianie ich (np. meblami) utrudnia cyrkulację powietrza. W takich warunkach pomiar temperatury nie będzie prawidłowy, a zatem efektywność cieplna będzie niższa.
  2. Pamiętaj o odpowietrzeniu grzejników. Jeśli mimo maksymalnego nastawienia temperatury grzejnik jest chłodny to znak, że trzeba sprawdzić, czy nie jest zapowietrzony.
  3. Wietrz pomieszczenia otwierając okna na oścież. Bez względu na to, czy za oknem panują minusowe, czy plusowe temperatury zawsze wietrz pomieszczenia krótko, ale intensywnie, czyli otwierając okna na oścież. W ten sposób już w ciągu kilku minut zagwarantujesz optymalny dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścisz do wyziębienia mieszkania. Informacje na temat tego, jak wietrzyć pomieszczenia w zależności od pory roku znajdziesz tutaj.
  4. Uszczelnij okna, drzwi i inne otwory. Jednym z najczęściej wymienianych powodów dużych strat energii w domach jest nieszczelna stolarka drzwiowa i okienna. Problem ten możesz szybko rozwiązać zakładając do drzwi oraz okien uszczelki samoprzylepne.
  5. Nigdy nie ustawiaj temperatury na wyższą niż jest wymagana, nawet jeśli przyjeżdżasz do domu po dłuższej nieobecności. Nie przyspieszysz w ten sposób nagrzewania pomieszczenia, a dodatkowo, jeśli zapomnisz w porę zmienić ustawienie, pomieszczenie się przegrzeje. Tym samym, swoim działaniem przyczynisz się do niepotrzebnych strat ciepła.

Konkretne wskazania dla poszczególnych pomieszczeń obrazujemy poniżej.

Optymalna temperatura dla 8 przykładowych stref grzewczych

Rozważne zarządzanie temperaturą przynosi realne korzyści

Rachunki za ogrzewanie należą do jednych z najwyższych, jakie trzeba ponieść w okresie zimowym. Większość z nas stawia więc na rozwiązania energooszczędne. Obok wykorzystywania alternatywnych źródeł energii tym najskuteczniejszym jest mądre zarządzanie temperaturą, a więc nieprzegrzewanie pomieszczeń. Dokładnie taką temperaturę, jakiej oczekujemy możemy uzyskać z pomocą siłowników elektrycznych STT-868 sterowanych zdalnie. Inwestycja w kompletny zestaw siłowników oraz jednego z regulatorów pokojowych: ST 8S lub WiFi 8S to wybór na lata, który pozwoli cieszyć się ciepłem w swoim domu każdego dnia ze świadomością, że straty energii zostały ograniczone do minimum.

 

Znacie inne, sprawdzone sposoby na ograniczenie strat ciepła w domu i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Janusz

Czy sterownik ST-8S da się w jakiś sposób podłączyć do internetu?

Odpowiedz