Przegląd kotła przed sezonem grzewczym: jak, gdzie i kiedy?

Sterowniki do kotłów   |   Porady   |   31.08.2016

Kocioł grzewczy, podobnie jak i cały system służący do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej powinien być przede wszystkim sprawny. Na efektywność jego pracy oraz na żywotność wpływ ma zarówno prawidłowa eksploatacja, jak i eliminacja wszelkich usterek na wczesnym etapie. Najlepszym sposobem na uniknięcie w środku zimy niespodziewanej awarii instalacji grzewczej jest regularne dokonywanie przeglądów podzespołów kotła oraz ich konserwacja. O tym jak często należy korzystać z usług serwisowych i co w czasie przeglądu jest sprawdzane, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Kto i kiedy może dokonać przeglądu kotła

Kocioł poddawany jest długotrwale obciążeniom cieplnym, a przy tym w porównaniu do innych urządzeń domowych pracuje w skali roku znacznie dłużej. Z tego powodu systematyczne przeglądy raz w roku mają bardzo istotne znaczenie dla jego sprawności.

Zdecydowanie najdogodniejszą porą na przegląd są wakacje. Czas pomiędzy jednym a drugim sezonem grzewczym jest okresem, kiedy warto pomyśleć o sprawdzeniu stanu instalacji, by zimą uniknąć przykrych niespodzianek.

Profesjonalne przeglądy kotła realizowane są przez autoryzowane serwisy i wykwalifikowanych pracowników. Czyszczenia i innych czynności konserwacyjnych urządzeń, zwłaszcza tych wyposażonych w nowoczesne sterowniki do kotłów nie powinny wykonywać przypadkowe osoby, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia instalacji, a w efekcie wysokich kosztów naprawy.

Warto pamiętać o tym, że konieczność dokonywania okresowych przeglądów stanu technicznego kotłów została uwarunkowana prawnie. Ustawą z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy Prawo budowlane dodano do art. 62 ust.1 pkt 5., który zobowiązuje właścicieli lub zarządców do poddawania obiektów budowlanych okresowym kontrolom. W ich trakcie sprawdzany ma być stan techniczny kotłów, z uwzględnieniem ich efektywności energetycznej oraz wielkości w stosunku do potrzeb użytkowych.

Przegląd instalacji w 3 krokach

W czasie dokonywania okresowego przeglądu, kontroli podlega: stan techniczny kotła, a także jego otoczenie oraz efektywność pracy. Profesjonalnie przeprowadzony przegląd powinien zostać przeprowadzony w trzech etapach.

Najważniejsze etapy przeglądu instalacji

Jak często dokonywać przeglądu kotła

W trakcie eksploatacji instalacji grzewczej powstają osady i inne zabrudzenia, które zmniejszają zdolność przekazywania ciepła i powodują obniżenie sprawności urządzenia. W zależności od tego, w jakim stopniu kocioł jest zanieczyszczony stosuje się metodę chemiczną lub mechaniczną. Konserwacja kotłów bez dodatkowego osprzętu polega przede wszystkim na czyszczeniu. W przypadku kotłów wyposażonych w automatykę jak wentylatory, podajniki, przekładnie czy sterowniki konserwacji należy dokonywać stosując się do zaleceń producenta. Częstotliwość czyszczenia i konserwacji urządzeń należy uzależnić od wielu różnych czynników. Przykładowo kotły węglowe oraz olejowe wytwarzają znacznie więcej osadów niż piece zasilane gazem ziemnym.

Częstotliwość przeglądu i konserwacji kotła należy uzależnić od:

  • rodzaju i jakości opału
  • mocy kotła
  • obciążenia, z jakim pracuje
  • miejsca montażu
  • sposobu eksploatacji

Kotły gazowe

Piece gazowe to skomplikowane urządzenia składające się z precyzyjnie wykonanych elementów. Z tego powodu ich przeglądu czy czyszczenia nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, zwłaszcza tych współpracujących z nowoczesnymi urządzeniami sterującymi, ponieważ nieumiejętny demontaż elementów może prowadzić do ich uszkodzenia. Czyszczenie w takim wypadku powinno obejmować przede wszystkim: część spalinową kotła, wraz z jego podzespołami, palnik, filtry wody i gazu oraz wymiennik ciepła.

Ważne znaczenie odgrywa także kontrola pompy obiegowej oraz ciśnienia w poduszce gazowej naczynia kompensacyjnego. Przy okazji demontażu powszechną praktyką jest wymiana uszczelek. To niedrogie elementy, które jednak znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia nieszczelności instalacji w trakcie sezonu grzewczego.

Kotły olejowe

W przypadku kotłów olejowych już sama niespalona część paliwa, czyli sadza wpływa negatywnie na pracę urządzenia. W kotle olejowym najbardziej narażony na zanieczyszczenia jest wymiennik ciepła. Powstały w trakcie pracy osad utrudnia wymianę ciepła między spalinami a ogrzewaną przez nie wodą, przez co zużycie ciepła jest większe. W trakcie przeglądu i konserwacji kotła olejowego serwisant powinien sprawdzić szczelność i drożność przewodów olejowych, ustawienia urządzeń regulacyjnych, czystość filtra paliwa, połączenia elektryczne zasilania i sterowania kotła, stan palnika i czystość jego dysz oraz stan urządzeń zabezpieczających. Należy też w razie potrzeby odpowietrzyć kocioł. Sam palnik może wymagać kontroli nawet częściej niż raz w roku. Zaleca się jego regulację przy każdej nowej dostawie paliwa, ponieważ poszczególne partie oleju opałowego mogą różnić się parametrami mającymi wpływ na jakość pracy urządzenia. Regulacja palnika i każdorazowe dostosowanie go do specyfikacji zakupionego paliwa pozwoli uzyskać maksymalną efektywność spalania.

Kotły na paliwa stałe

W czasie bieżącej eksploatacji kotła na paliwa stałe następuje przede wszystkim silne zanieczyszczenie powierzchni, komory spalania i kanałów konwekcyjnych. W przypadku kotła węglowego konserwacja polega głównie na jego czyszczeniu. W trakcie pracy sadza osadza się na ściankach kotła i należy ją usunąć. Czyszczenie może przeprowadzić sam użytkownik, natomiast konserwację należy powierzyć fachowcom. Jego częstotliwość należy uzależnić od jakości węgla lub drewna. Zalecane jest, by wymienniki kotła czyścić, gdy osad przekracza grubość 2 mm, co w praktyce oznacza okres od kilku do kilkunastu tygodni. Do czyszczenia można wykorzystać pogrzebacz i skrobaczki, szczotki druciane i inne przyrządy. W trakcie pracy najlepiej otworzyć maksymalnie przepustnice spalin, jeśli piec takie posiada, by zminimalizować wydostawanie się na zewnątrz kurzu i pyłu. Po kilku latach kocioł należy dodatkowo oczyścić od wewnątrz z kamienia kotłowego. W tym celu stosuje się specjalne roztwory, które rozpuszczają kamień.

Zalety czyszczenia i konserwacji kotła grzewczego

Do regularnego przeglądu i konserwacji instalacji grzewczej zachęcają nas producenci kotłów, instalatorzy i serwisanci. I trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę fakt, jak wiele korzyści przynosi takie działanie. Najważniejsze zebraliśmy poniżej.

Zalety regularnych przeglądów i konserwacji kotła

Przegląd i konserwacja dobrą praktyką w sezonie letnim

Przeglądy oraz konserwacja urządzeń mają bardzo duże znaczenie dla sprawności urządzeń grzewczych. Najlepiej przeprowadzać je w okresie letnim, kiedy czas oczekiwania na serwisanta będzie krótszy niż zimą. Warto mieć na uwadze, że w okresie gwarancyjnym wymiana wadliwych elementów jest bezpłatna. Z drugiej strony, jeśli posiadamy mocno wyeksploatowany kocioł, przegląd to dobry moment na to, by zastanowić się nad jego wymianą, zwłaszcza że te nowoczesne działają bardziej ekonomicznie.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- TECH STEROWNIKI

Możesz rozwinąć myśl?

Odpowiedz
- KOMIN

warto sprawdzić poprawność cytowanego przepisu Prawa Budowlanego.

Odpowiedz