Straty ciepła - przyczyny i dostępne rozwiązania

15.02.2022

Wysokie rachunki za ogrzewanie to jeden z głównych tematów rozmów zimą. W znacznym stopniu do ich wzrostu przyczyniają się straty ciepła. Skąd dokładnie ucieka energia i w jaki sposób można skutecznie ograniczyć ten proces? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Gdzie ucieka najwięcej ciepła?

Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie. Miejsca, w których straty są największe, określa się mianem mostów termicznych. Są to inaczej strefy o dużej przewodności cieplnej. Takie straty mogą wynikać ze źle wykonanej izolacji czy np. gorszych parametrów termicznych danej przegrody. Zacznijmy jednak od określenia, gdzie ucieka najwięcej ciepła. Temat ten przedstawia grafika.

straty ciepla przyczyny

Według szacunkowych danych, procentowe zestawienie strat ciepła w budynku przedstawia się następująco:

  • 30-40% – wentylacja,
  • 15-20% – ściany zewnętrzne,
  • 10-15% – dach,
  • 5-10% – posadzka na gruncie,
  • 20-25% – okna i drzwi,
  • 5% – mostki termiczne.

W jaki sposób ograniczyć straty ciepła?

Najprościej to zrobić na etapie budowy domu, wybierając projekt, który te straty ograniczy. Występuje tutaj bowiem prosta zależność: im większa powierzchnia i kubatura domu, tym większe straty ciepła. Są jednak również inne czynniki wpływające na straty ciepła. Te najważniejsze wymieniamy poniżej.

straty ciepla w domu

Termomodernizacja budynku

Jednym ze sprawdzonych, ale kosztownych sposobów na ograniczenie strat ciepła jest termomodernizacja budynku. W jej zakres wchodzą różne prace, w zależności od indywidualnego projektu czy preferencji inwestora, w tym chociażby docieplenie ścian zewnętrznych budynku czy wymiana lub uszczelnienie okien oraz drzwi.

O najczęściej podejmowane czynności w ramach termomodernizacji, a także o jej zaletach przeczytacie więcej w artykule: Termomodernizacja – czym jest i jakie przynosi korzyści?

Ograniczanie strat ciepła dzięki automatyce domowej

Dzięki nowoczesnym urządzeniom do sterowania ogrzewaniem można znacząco obniżyć straty ciepła? W jaki sposób? Przede wszystkim dzięki rozważnemu określaniu z wyprzedzeniem temperatury w pomieszczeniach, precyzyjnemu dopasowaniu wartości temperatury do przeznaczenia pomieszczeń, a także szybkiej korekty ustawień w zależności od potrzeb.

Podstawowym urządzeniem odpowiedzialnym za parametry pracy jest główne urządzenie sterujące.To tak naprawdę serce całego systemu, dzięki któremu można ustawiać różne parametry pracy. W pomieszczeniach służą natomiast do tego specjalne regulatory temperatury.

sterowniki Tech Sterowniki

Straty ciepła a wietrzenie pomieszczeń

W zimie bardzo dużo ciepła ucieka w czasie wietrzenia pomieszczeń. Ponowne nagrzanie pomieszczeń do komfortowej temperatury wymaga czasu i wiąże się z koniecznością dostarczenia do nich więcej ciepła, a to powoduje wzrost kosztów. Pomocnymi, dyskretnymi urządzeniami, które pomagają zredukować straty ciepła w trakcie wietrzenia pomieszczeń są czujniki otwarcia okna C-2n. Współpracują one z montowanymi na grzejnikach bezprzewodowymi siłownikami elektrycznymi w systemach grzejnikowych. Czujniki są mocowane do ramy okiennej. W momencie otwarcia okna następuje przesłanie sygnału do urządzenia głównego, które zamyka dopływ ciepła na zaworach grzejnikowych. W ten sposób nie następuje nadmierna utrata ciepła.

Więcej informacji na temat prawidłowego wietrzenia pomieszczeń zawarliśmy w artykule: Świeże powietrze w domu przez cały rok – sprawdź jak wietrzyć pomieszczenia

Odzyskiwanie ciepła

Na koniec należy wspomnieć o tym, że można oszczędzać, mądrze gospodarując zyskami ciepła, które pochodzą z różnych źródeł: promieniowania słonecznego, oświetlenia, urządzeń elektrycznych, instalacji ciepłej wody czy aktywności użytkowników. Jednym z korzystnych rozwiązań jest zasłanianie okien roletami bądź też innymi przesłonami zmniejszającymi „ucieczki ciepła”, co również pozwala ograniczyć ilość traconej energii.

Ciepło można odzyskiwać także z wentylacji mechanicznej. Wprawdzie trudno określić dokładnie poziom oszczędności energii, jaką daje montaż systemu, ponieważ zależy on od wielu czynników, ale pewne jest, że pozwala zaoszczędzić energię i po pewnym czasie równoważy nakłady finansowe.

Więcej informacji na temat opłacalności wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można przeczytać w naszym artykule: Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy to się w ogóle opłaca

Straty ciepła ograniczone do minimum

Nie ma możliwości, by całkowicie wyeliminować straty ciepła zimą, ale jest wiele sposobów, by je znacznie zredukować. Najpowszechniejszy, choć też najkosztowniejszy, to termomodernizacja. Bardzo pomocna jest także automatyka domowa, co potwierdza wiele badań. Dzięki rozważnemu gospodarowaniu energią rachunki są niższe, a jednocześnie nie dochodzi do obniżenia komfortu cieplnego.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem:Jak oszczędzać ciepło – 10 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Wyłączenie ogrzewanie na czas zimowego wyjazdu nie jest dobrym rozwiązaniem. O czym warto pamiętać, kiedy dom stoi pusty?

Zobacz więcej
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej
Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji powalają na wygodne połączenie pracy kilku urządzeń w systemie grzewczym i ich wygodną obsługę. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej