Jak oszczędzać ciepło – 10 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie

Porady   |   Dom energooszczędny   |   05.10.2016

Przełom września i października to najwyższy czas na to, by rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego. Rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym potrafią poważnie obciążyć rodzinny budżet, dlatego warto jak najwcześniej pomyśleć o sposobach na oszczędzanie energii cieplnej. Niektóre z nich wymagają inwestycji czasu i pieniędzy, inne to drobiazgi, które w ogólnym rozrachunku są bardzo opłacalne. O sposobach na skuteczne oszczędzanie ciepła, w tym oszczędzanie gazu w sezonie grzewczym piszemy poniżej.

1. Uszczelnij okna i drzwi

Jakość stolarki okiennej i drzwiowej w wielu budynkach, zwłaszcza tych wznoszonych kilkadziesiąt lat temu często pozostawia wiele do życzenia. Przez wyeksploatowane uszczelnienia wokół drzwi i okien do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze. Odpowiedzią na pytanie jak oszczędzać ciepło będzie ograniczenie dopływu zimnego powietrza do domu. Aby sprawdzić, gdzie występuje nieszczelność, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryny okiennej, a następnie dokupić uszczelkę i nakleić ją na brzeg futryny, w miejscach powstawania przeciągów. Jak zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu? Możesz również skorzystać z usługi specjalisty posiadającego kamerę termowizyjną. Urządzenie to wskaże, gdzie dokładnie występują nieszczelności.

2. Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb 

Oszczędne ogrzewanie mieszkania wiąże się także z regulacją temperatury. Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, przegrzewanie pomieszczeń nie jest w praktyce korzystne dla naszego zdrowia, a dodatkowo generuje wyższe koszty, które musimy ponieść za ogrzewanie. Aby oszczędzanie na ogrzewaniu było skuteczne, warto dowiedzieć się jak wyregulować grzejniki oraz zainwestować w sterowniki źródła ciepła. Dzięki nim zyskamy pełną kontrolę nad poziomem temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Od czego powinna zależeć temperatura w pomieszczeniach

Jak zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu w przestrzeni domowej? Stałą kontrolę nad temperaturą w każdym pomieszczeniu zyskamy wykorzystując w tym celu montowane na grzejnikach specjalne bezprzewodowe siłowniki elektryczne, którymi możemy sterować zdalnie lub regulatory pokojowe, które będą reagować na zmiany temperatury na zewnątrz.

3. Dokonaj przeglądu instalacji przed każdym sezonem grzewczym

Jak zaoszczędzić na centralnym ogrzewaniu? Zanim nastaną mrozy, warto sprawdzić stan techniczny wszystkich posiadanych urządzeń grzewczych. Powstałe w czasie eksploatacji instalacji zabrudzenia i osady potrafią w znacznym stopniu utrudnić przekazywania ciepła oraz obniżyć sprawność kotła, jednocześnie zwiększając zużycie paliwa. Częstotliwość przeglądu oraz konserwacji wszystkich urządzeń grzewczych najlepiej uzależnić od rodzaju wykorzystywanego opału, jego jakości, mocy, miejsca montażu czy sposobu eksploatacji. Bez względu jednak na to, czy zastanawiasz się, jak oszczędzić na ogrzewaniu gazowym czy innym, to prawdą jest, że sprawne urządzenie grzewcze oraz cała instalacja będą pracować bardziej ekonomicznie, a my dzięki temu poniesiemy mniejsze koszty.

4. Sprawdź działanie wentylacji

Dla prawidłowego przepływu ciepła bardzo istotna jest dobrze działająca wentylacja. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku? Upewnij się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i poprawnie zamontowane. Prawidłowa wentylacja pomaga w skutecznym odprowadzaniu wilgoci z pomieszczeń, co ma znaczący wpływ na panującą w nich temperaturę.

Jak jeszcze oszczędzić na ogrzewaniu? Pomyśl o zastosowaniu odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli o systemie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

5. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe 

Zazwyczaj część emitowanej przez grzejnik energii jest absorbowana przez powierzchnię, na której jest on zamontowany. Aby ten efekt ograniczyć, warto wykorzystać specjalną, magnetyczną folię izolacyjną odbijającą ciepło. Ekrany zagrzejnikowe działają na zasadzie lustra odbijając energię cieplną do środka domu i ograniczając straty ciepła uciekającego przez ściany. Dzięki temu ciepło, które jest wytwarzane przez grzejnik, trafi do obiegu i ogrzeje pomieszczenie, a nie ścianę. Jak jeszcze oszczędzić na centralnym ogrzewaniu? Warto wykonać prostą czynność – dobrze wyczyścić grzejniki, ponieważ te, które pokrywa gruba warstwa kurzu grzeją gorzej, a co za tym idzie wpływają na wzrost zużycia energii.

6. Jeśli wietrzysz pomieszczenia – rób to prawidłowo

Jeśli nie posiadasz rekuperatora, który sam rozprowadzi powietrze w Twoim domu nabierz prawidłowych nawyków dotyczących otwierania okien, które pozwolą Ci na oszczędzanie energii cieplnej. To także sprawdzony sposób na oszczędzanie gazu czy innego rodzaju opału.
Zawsze wietrz pomieszczenia:

  • krótko (w zależności od temperatury na zewnątrz wystarczy kilka-kilkanaście minut)
  • przy oknie otwartym na oścież
  • wcześniej zakręć zawory na grzejnikach

Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci szybko do normy, dzięki ciepłu zakamuflowanemu w ścianach i stropie.

7. Zadbaj o właściwe ustawienie mebli 

Jeśli zastanawiasz się jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku czy w domu to pomyśl o zmianie aranżacji przestrzeni. To również sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zastawianie grzejników ciężkimi meblami czy zasłanianie ich zasłonami lub firankami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, że odległość stołów, kanap oraz innych mebli od grzejników powinna wynosić minimum 10 cm. Żeby dodatkowo wspomóc dobry odbiór ciepła z grzejników, warto zamontować nad nimi szerszy parapet lub dodatkową półkę. W ten sposób ciepłe powietrze powędruje do pomieszczenia, a nie w stronę okna, gdzie się schłodzi.

8. Korzystaj z naturalnego źródła ciepła 

Rozwiązaniem umożliwiającym oszczędne ogrzewanie mieszkania jest także wykorzystanie sił natury. W ciągu dnia, padające na szyby okienne światło słoneczne w sposób naturalny podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Jak oszczędzić na ogrzewaniu gazowym lub węglowym? Warto wykorzystać to darmowe źródło ciepła. W słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony. Dzięki temu promienie słoneczne będą mieć ułatwiony dostęp do pomieszczeń. W nocy postępuj odwrotnie. Zasłaniaj szyby okienne firankami, zasłonami lub roletami – straty ciepła będą mniejsze.

9. Pomyśl o modernizacji systemu grzewczego

Jeśli jesteś na etapie budowy czy remontu domu i zastanawiasz się jak oszczędzać ciepło, to zawsze możesz rozważyć różne, alternatywne sposoby ogrzewania. Część z nich może być tańsza w montażu, ale droższa w eksploatacji i na odwrót. Jak oszczędzać gaz lub inny rodzaj opału? Warto przeanalizować na spokojnie wszystkie „za” i „przeciw” danego rozwiązania. Podjęcie w tej sprawie przemyślanej decyzji jest rozsądną decyzją finansową. Możliwości tutaj jest bardzo dużo.

Co zrobić aby zaoszczędzić na ogrzewaniu

Jak dodatkowo oszczędzać na ogrzewaniu gazowym, węglowym czy olejowym? Pamiętaj o zakupie opału, zanim rozpocznie się sezon grzewczy. Bez względu na to, czy zamierzasz ogrzewać dom węglem, olejem opałowym czy gazem ciekłym, zawsze kupuj paliwo latem, kiedy jego ceny są niższe.

10. Zainwestuj w ocieplenie budynku 

Bez względu na to, czy zastanawiasz się, jak oszczędzić na ogrzewaniu gazowym czy węglowym, zawsze korzystne będzie wykonanie termomodernizacji. Ostatni ze sposobów na oszczędzanie ciepła, choć znacznie kosztowniejszy w stosunku do pozostałych, to jednak jest bardzo skuteczny. Ocieplenie domu, czyli właśnie termomodernizacja wciąż jest gwarancją mniejszych rachunków za ogrzewanie. Przez ściany zewnętrzne, dach oraz stropy ucieka najwięcej ciepła. Termomodernizacja pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a co się z tym wiąże zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przeprowadzenie takiej inwestycji wymaga gruntownego przemyślenia i dużych nakładów finansowych, ale jest bardzo opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.

Oszczędne ogrzewanie mieszkania

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego stajemy przed koniecznością przeznaczenia na ogrzewanie pomieszczeń części naszego domowego budżetu. Ze względu na to, że jest to spory wydatek to warto korzystać ze sposobów na oszczędzanie energii cieplnej. Jak oszczędzać ogrzewanie gazowe? Sposobów jest wiele. Im więcej z nich wprowadzimy w życie, tym większe oszczędności zauważymy na swoim koncie. Wprawdzie niektóre z nich wymagają od nas poniesienia dodatkowych kosztów, jak choćby zmiana urządzeń na nowsze czy ocieplenie budynku, inne jednak bardziej zależą od naszych chęci i wykształcenia sobie dobrych nawyków. Czasem nawet drobne zmiany sprawią, że poczujemy dużą różnicę

 

A Wy jakie praktykujecie sposoby oszczędzania energii w sezonie grzewczym? Znacie inne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami w komentarzach.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Rakieta 959
Bardzo mi się to przydało bo miałem do szkoły zrobić labbooka o oszczędzaniu energi cieplnej.
Daję pięć gwiazdek. :)
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Efektywność pracy grzejników – wnioski z ankiety

Efektywność pracy grzejników – wnioski z ankiety

Poznaj wyniki ankiety na temat efektywności pracy grzejników. Sprawdź, jakie sposoby na oszczędności są najczęściej wykorzystywane.

Zobacz więcej
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Dzięki aplikacji eModul teraz możesz zdalnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości.

Zobacz więcej