Sterowanie ogrzewaniem a ekologia, czyli jak być bardziej eko w swoim domu

Inne   |   14.03.2022

Mądre zarządzanie ogrzewaniem to odpowiedź na rosnące ceny energii. Na rynku są dostępne rozwiązania, które nie muszą być drogie, ani szkodliwe dla planety. Dzięki nim można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, chronić środowisko, utrzymać ciepło i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Wybór ekologicznego sposobu ogrzewania domu

Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele. Niektóre bazują na wykorzystaniu paliw kopalnych jak węgiel, ropa czy gaz ziemny. Inne są bardziej przyjazne środowisku. Wśród nich wyróżnia się: ogrzewanie geotermalne, piece na pellet czy fotowoltaikę.

Z najbardziej przyjaznych rozwiązań dla środowiska jest ogrzewanie geotermalne, choć wymaga wcześniejszej inwestycji w system geotermalny, który dosłownie dostarcza ciepło z ziemi i wykorzystuje stałą temperaturę do ogrzewania domu.

Innym, oszczędnym wyborem są specjalne piece na pellet. Opał zasilający urządzenie grzewcze jest w tym wypadku wytwarzany z odnawialnych źródeł, takich jak produkty odpadowe, w tym trociny z tartaków.

Jeszcze innym, ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest specjalne ogrzewanie słoneczne. Chodzi oczywiście o kolektory, które zamieniają energię słoneczną na ciepło. Są montowane na dachach i ścianach budynków.

Automatyka sposobem na zmniejszenie rachunków

Automatyka do sterowania ogrzewaniem jest równie ważna co rozsądny dobór sposobu ogrzewania domu. W pomieszczeniach bardzo praktyczne i pomocne w kontrolowaniu temperatury są specjalne regulatory pokojowe. Estetyczne urządzenia przeznaczone do montażu na ścianie to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające na pełny podgląd parametrów pracy i ich edycję. Ważne jest to, że można dopasować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna do aktualnych potrzeb. Poszczególne modele regulatorów pokojowych współpracują z systemem grzejnikowym lub podłogowym, dostępne są także modele z możliwością pomiaru temperatury podłogi.

sterowanie a ekologia

Same regulatory nie mogą jednak pracować efektywnie. Konieczny jest wybór urządzenia nadrzędnego do sterowania. W przypadku urządzeń do podłogówki są to przewodowe lub bezprzewodowe sterowniki zaworów termostatycznych, a grzejnikowych – jeden z modułów do sterowania siłownikami elektrycznymi (WiFi 8S, WiFi 8s P, ST-16S WiFi).

Z dodatkowego wyposażenia ciekawym rozwiązaniem jest natomiast moduł do sterowania zdalnego. Dzięki niemu za pomocą dedykowanej aplikacji e-Modul można zarządzać ogrzewaniem, będąc poza domem i także realnie wpływać na rachunki.

Inne sposoby, by być eko w swoim domu

Większość osób poza recyklingiem śmieci nie myśli o możliwościach dbania o środowisko. Patrząc jednak z szerszej perspektywy, jest wiele innych sposobów, które mogą pomóc środowisku i sprawić, że dom będzie przyjazny dla środowiska. Oto one.

ekologiczne ogrzewanie

  • Energooszczędne żarówki są obecne na rynku od wielu lat, jednak dopiero od kilku mówi się o ich skuteczności i możliwości oszczędzania. Wcześniej narzekano m.in. na to, że nie dają wystarczającej ilości światła lub że potrzeba dużo czasu, by oświetlić pomieszczenie. Dzięki nowoczesnej technologii tych problemów już nie ma. Żarówki nie tylko zużywają mniej energii, ale też nie trzeba ich wymieniać tak często jak te zwykłe, staromodne.
  • Ekologiczne farby – w czasie generalnego remontu warto pomyśleć o zakupie ekologicznych farb na bazie wody, które zawierają naturalne pigmenty. Farby olejne nie są przyjazne dla środowiska, a te na bazie wody nie tylko dobrze się prezentują, ale też są bezpieczne dla otoczenia.
  • Zdecyduj się na drewniane ramy okienne – oto kolejny sposób, by dbać o środowisko. Warto zamiast tych wykonanych z PCV postawić na ramy drewniane, ponieważ nie emitują one toksycznych związków. Odpowiednio konserwowane również będą trwałe.
  • Ekologiczne środki czystości – każdy z nas ma detergenty i środki czystości, z których korzysta od lat. Niewielu myśli o tym, że szkodzą środowisku. Po spłukaniu wodą ściekają one do wodociągu, a ponowne oczyszczenie wody wymaga często dużo więcej energii oraz ciężkiej pracy. Istnieje wiele naturalnych środków, które można wykorzystać jako alternatywę do sprzątania czy to w kuchni, czy w łazience.
  • Meble z recyklingu – na rynku pojawia się coraz więcej mebli wykonanych z drewna czy innych materiałów pochodzących z recyklingu, które są bardziej ekologiczne niż te nowe. Wciąż są to meble starannie wykonane z materiałów, które w innym wypadku trafiłyby na wysypisko czy zostałyby wyrzucone.

Oszczędnie i ekologicznie w swoim domu

Dobór systemu grzewczego, podobnie jak automatyki grzewczej oraz innych, ekologicznych rozwiązań w domu to sposób na połączenie oszczędności z dbałością o środowisko naturalne. Warto korzystać z nich i zadbać o naszą planetę. Zachęcajmy również do tego innych w swoim otoczeniu.

Na naszym blogu można się zapoznać także z pozostałymi artykułami na temat oszczędzania energii oraz wody. Zapraszamy do przeczytania:

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Wyłączenie ogrzewanie na czas zimowego wyjazdu nie jest dobrym rozwiązaniem. O czym warto pamiętać, kiedy dom stoi pusty?

Zobacz więcej
Straty ciepła - przyczyny i dostępne rozwiązania
 

Straty ciepła - przyczyny i dostępne rozwiązania

Co powoduje największe straty ciepła w budynku mieszkalnym? W jaki sposób je ograniczyć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat.

Zobacz więcej
Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Montaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.

Zobacz więcej