Regulacja ogrzewania podłogowego sposobem na większy komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie

Nasze produkty   |   Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   18.07.2017

Korzystny dla zdrowia rozkład temperatury w pomieszczeniach, energooszczędność, funkcjonalność czy możliwość swobodnej aranżacji wnętrz to tylko kilka z licznych zalet montażu ogrzewania podłogowego w swoim domu. Żeby jednak taka instalacja przynosiła w praktyce odczuwalny, wysoki komfort cieplny oraz zużywała mniej energii najważniejsza jest prawidłowa regulacja całego systemu. Co i jak regulować w ogrzewaniu podłogowym?

Temperatura zasilania podłogówki

Jednym z najważniejszych parametrów, które trzeba ustawić w ogrzewaniu podłogowym, jest temperatura wody zasilającej układ, która wpływa na temperaturę podłogi. Odpowiednia regulacja pozwala zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniem i zagwarantować odpowiedni sposób oddawania ciepła do pomieszczeń. Nie powinniśmy w tym zakresie przekraczać dopuszczalnej, ustalonej odgórnie wartości wynoszącej 35°C. Wyższa temperatura zasilania to nie tylko ryzyko uszkodzenia systemu, ale również większe straty ciepła przekładające się na wyższe rachunki i gorsze samopoczucie domowników.

i-1m

Regulacja temperatury zasilania dla 2 wariantów ogrzewania podłogowego

 1. Ogrzewanie podłogowe w całym domu

  Ustaw odpowiednie parametry na regulatorze źródła ciepła. W efekcie cała instalaca jest zasilana wodą o jednakowej temperaturze.

 2. System mieszany (grzejniki + ogrzewanie podłogowe)

  Zamontuj w instalacji zawór, który zmniejszy temperaturę w obiegu podłogówki. Obniżenie temperatury następuje poprzez zmieszanie wody dopływającej ze źródła ciepła z chłodniejszą, która wraca z instalacji. O stopniu zmieszania wody chłodnej z ciepłą decydują ustawienia zaworu.

  Do zarządzania pracą zaworu służy sterownik zaworu mieszającego i-1m. Najwazniejsze funkcje sterownika:

  • zarządzanie zaworem trój- lub czterodrogowym
  • sterowanie pracą pompy
  • możliwość zarządzania dwoma innymi zaworami za pomocą dodatkowych modułów ST-61v4 lub i-1m
  • możliwość podłączenia modułu internetowego ST-505 lib WiFi RS i zarządzanie poprzez aplikację eModul
  • zabiezpieczenie temperatury powrotu
  • sterowanie pogodowe i tygodniowe
  • współpraca ze sterownikami kotłowymi z komunikacją RS, sterownikami instalacyjnymi, listwami podłogowymi

Zastosowanie w instalacji zaworu i umiejętne zarządzanie nim przy pomocy sterownika zaworu mieszającego jest sposobem na zasilanie podłogówki temperaturą na dopuszczalnym poziomie, mimo że instalacja jest zasilana wodą o wysokiej temperaturze (bezpośrednio z instalacji grzejnikowej).

Regulacja odbywa się w następujący sposób: czujnik umieszczony na zasilaniu instalacji podłogowej mierzy temperaturę wody zasilającej. Gdy jest zbyt wysoka, zawór termostatyczny przymyka się, powodując zwiększenie dopływu wody z powrotu z instalacji, przez co schładza zasilanie. Gdy na czujniku zaworu zostanie osiągnięta temperatura alarmowa, pompa zatrzymuje się. Jeśli temperatura zmierzona przez czujnik jest zbyt niska, zawór termostatyczny otwiera się, co sprawia, że mniej wody wychłodzonej powraca do rozdzielacza zasilającego. W ten sposób mniej wody wychłodzonej przepływa przez zawór podłogowy.

Temperatura zasilania a temperatura zewnętrzna

Warto pamiętać o tym, że samo utrzymywanie temperatury zasilania w granicach normy nie zapewni nam optymalnego komfortu cieplnego. Trzeba także elastycznie dopasowywać temperaturę zasilania do warunków, które panują za oknem. Wyższe temperatury zasilania systemu ogrzewania podłogowego będą wskazane w czasie dużych mrozów. Ta sama temperatura w okresie przejściowym doprowadzi do przegrzania pomieszczeń, a co się z tym wiąże strat energii. Odpowiednie dopasowanie temperatury zasilania do warunków panujących na zewnątrz pomieszczeń zapewni dobór, a następnie edycja krzywej grzewczej. Więcej informacji na temat ustawienia i edycji krzywej grzewczej można znaleźć w artykule: Krzywa grzewcza – czym jest i jak ją ustawić?.

Podłogowe centrum dowodzenia, czyli temperatura idealnie dopasowana do potrzeb

Drugim kluczowym czynnikiem wpływającym na rachunki oraz komfort cieplny podłogówki jest regulacja temperatury. Przyjemne ciepło w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe, można sobie zapewnić poprzez odpowiednie zarządzanie ogrzewaniem. Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym wodnym mogą komunikować się z urządzeniem grzewczym klasycznie, przy pomocy kabla przewodowego albo bezprzewodowo. Istotne jest, aby były łatwe w obsłudze i bezpieczne.

W podstawowym składzie sprawnie działającego systemu sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki znajdują się:

 • sterownik siłowników termostatycznych – centralny panel sterujący pracą urządzeń sterowniczych zamontowanych w konkretnych pomieszczeniach.
 • czujniki temperatury lub regulatory pokojowe, umożliwiające utrzymywanie różnej temperatury w pomieszczeniach, w zależności od naszych potrzeb.
 • siłowniki termoelektryczne do sterowania zaworami termostatycznymi w rozdzielaczach (np.: STT-230/2 S). Otwierają one lub zamykają dopływ wody do pętli grzewczych w zależności od sygnału przesyłanego przez sterowniki.

Jak to działa?

W zależności od tego, czy temperatura w pomieszczeniach jest zbyt niska, czy zbyt wysoka, regulator temperatury daje sygnał do listwy sterującej. Moduł główny z kolei uruchamia siłowniki termoelektryczne, które są zamontowane na rozdzielaczu. W ten sposób następuje zamknięcie lub otwarcie pętli ogrzewania. Prosty w obsłudze panel sterujący zapewnia efektywność i wydajność pracy całej instalacji. Gdy temperatura jest osiągnięta, regulator wyłącza piec, przez co nie powstają nadmierne straty ciepła i energii.

Różnicowanie temperatury w różnych pomieszczeniach w domu wpisuje się w założenie rozważnego gospodarowania ciepłem i zmniejszania nakładów na ogrzewania, przy zachowaniu komfortu na co dzień.

Możliwość regulacji temperatury

Możliwości regulacji temperatury powietrza systemami podłogowymi firmy TECH Sterowniki

 • ustawienia indywidualnych temperatur dla różnych stref w domu - 8 lub 10 w zależności od wybranego modelu
 • możliwość planowania ustawień z wyprzedzeniem za pomocą specjalnych harmonogramów tygodniowych
 • pełna kontrola i edycja parametrów podczas pobytu poza domem, dzięki nowoczesnej aplikacji eModul (w seriach 4, 4X, 8, 9, L-X, L-12)
 • możliwość uwzględnienia w czasie regulacji zmian temperatury zewnętrznej (po zakupie i aktywacji czujnika zewnętrznego)
 • elastyczny dobór urządzeń do potrzeb i preferencji użytkowników (do wyboru systemy przewodowe i bezprzewodowe, czujniki pokojowe i różne modele regulatorów pokojowych, dwa modele siłowników termoelektrycznych)

Regulacja hydrauliczna podłogówki sposobem na niedogrzane pomieszczenia

Różne pomieszczenia w domu to różne zapotrzebowanie na moc, a co się z tym wiąże inna długość pętli ogrzewania podłogowego i inny opór hydrauliczny. Temperaturę podłogi można regulować poprzez ułożenie rur w odległości między 10 a 30 cm (zależnie od średnicy rury, strat ciepła w pomieszczeniu czy rodzaju podłogi), a także równoważenie przepływów dla poszczególnych pętli. Innymi słowy, do każdej pętli grzewczej powinien trafiać strumień wody o określonym natężeniu przepływu wynikającym z wymaganej mocy cieplnej. Do tego celu wykorzystywane są zawory regulacyjne oporów hydraulicznych poszczególnych obiegów wody. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie rozdzielacza wyposażonego w zawory. Dokładną regulację umożliwiają przepływomierze, które mogą być połączone z rozdzielaczem do podłogówki. Oceny przepływów można dokonać na podstawie wskazań przepływomierzy. Ręczna regulacja hydrauliczna polega na zmniejszaniu przepływu wody w pętlach o najkrótszym oporze i jednoczesnym zwiększaniu przepływu na pętlach najdłuższych o największym oporze hydraulicznym. Celem jest osiągnięcie jak największego przepływu wody w najdłuższych pętlach i zmniejszenie w najkrótszych.

Uruchomienie podłogówki po przerwie letniej

Efektywność pracy systemu podłogowego zależy również od jego eksploatacji. Lato to doskonały czas na konserwację systemu, zwłaszcza jeśli korzystamy z niego już od dłuższego czasu.

Zanim uruchomisz ogrzewanie

Zanim uruchomisz ogrzewanie podłogowe po przerwie letniej:

 • Odpowietrz system

  Powietrze, które gromadzi się w pętlach grzewczych, może znacznie spowolnić, a nawet uniemożliwić równomierne nagrzewanie podłogi.

 • Sprawdź stan ciśnienia wody w instalacji

  Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji to znak, że trzeba uzupełnić wodę.

 • Oceń połączenia pętli grzewczych z rodzielaczem pod kątem występowania nieszczelności

  Obecność charakterystycznych zacieków to znak, że połączenie wymaga naprawy, którą warto dokonać przed nadejściem pierwszych chłodów.

Jeśli system jest już w użyciu przez długi czas, to dobrą praktyką będzie również płukanie podłogówki. To sposób na pozbycie się różnego typu osadu gromadzącego się we wnętrzu rur i zwiększenie jego efektywności w sezonie.

O innych pracach, które warto wykonać przed sezonem grzewczym można przeczytać w artykule: 7 zmian w instalacji CO, które warto wykonać latem.

Jak regulować ogrzewanie podłogowe - podsumowanie

1. Ustaw temperaturę zasilania podłogówki na maksymalnie 35°C.

 • Zawór mieszający i sterownik zaworu utrzymują temperaturę zasilania na odpowiednim poziomie, nawet kiedy woda w instalacji grzejnikowej jest podgrzewana do wyższych temperatur.

2. Dostosuj temperaturę zasilania do warunków zewnętrznych.

 • Podczas mrozów temperatura zasilania powinna być podniesiona, a w okresie przejściowym obniżona, aby zapobiec przegrzewaniu pomieszczeń i stratom energii.
 • Skorzystanie z krzywej grzewczej umożliwia dokładne dostosowanie temperatury zasilania do temperatury zewnętrznej.

3. Zastosuj sterowanie indywidualne w poszczególnych pomieszczeniach.

 • Warto wykorzystywać systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym (m.in. sterowniki siłowników termostatycznych, czujniki temperatury lub regulatory pokojowe), aby ustawiać temperatury w poszczególnych pomieszczeniach według indywidualnych potrzeb.

4. Zapewnij równomierne ogrzewanie przez regulację hydrauliczną.

 • Długość pętli ogrzewania podłogowego i opór hydrauliczny powinny być dopasowane do różnych pomieszczeń w domu, aby równomiernie rozprowadzać ciepło w poszczególnych pętlach.

5. Przed uruchomieniem po przerwie letniej, przeprowadź konserwację systemu.

 • Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej powinno się przeprowadzić konserwację systemu, włączając płukanie podłogówki, aby usunąć osady i zwiększyć efektywność działania.

Regulacja ogrzewania podłogowego sposobem na większe oszczędności

Ogrzewanie podłogowe pozwala osiągnąć wysoki komfort cieplny przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Wodne ogrzewanie podłogowe to niższe koszty utrzymania domu, likwidacja przyczyn wilgoci, wysoki komfort cieplny. Błędy na etapie montażu albo nieprawidłowe wyregulowanie instalacji skutkuje wadliwym działaniem w czasie eksploatacji, które może prowadzić albo do niedogrzania, albo do przegrzewania pomieszczeń. Bardzo ważna jest więc regulacja temperatury czynnika grzewczego, regulacja przepływów (regulacja hydrauliczna) oraz odpowiednia edycja temperatury pomieszczeń. Spełnienie tego ostatniego warunku zagwarantują nowoczesne sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. Jak dzięki nim zwiększyć wydajność systemu grzewczego, opisaliśmy w artykule: Jak efektywniej zarządzać ogrzewaniem podłogowym. Spełnienie wszystkich zasad dotyczących montażu oraz regulacji instalacji podłogowej pozwoli cieszyć się pełnym komfortem cieplnym, jaki gwarantuje ciepła podłoga.

Sugerowane produkty

L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-5s
L-5s
L-5s
L-8e
L-8e
L-8e
L-9 r
L-9r
L-9 r
L-10
L-10
L-10

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Wygodne i oszczędne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Wygodne i oszczędne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Wygoda, komfort oraz wyraźne oszczędności sprawiają, że coraz więcej osób inwestuje w ogrzewanie podłogowe. Żeby jednak osiągnąć jak najwięcej korzyści z montażu systemu, trzeba wiedzieć jak sterować podłogówką. Najwygodniej i najskuteczniej można to robić za pomocą automatyki do zarządzania ogrzewaniem.

Zobacz więcej
Ogrzewanie podłogowe w całym domu – jak zwiększyć jego efektywność

Ogrzewanie podłogowe w całym domu – jak zwiększyć jego efektywność

Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z roku na rok. Wśród zalet takiego rozwiązania w pierwszej kolejności wymienia się wysoki komfort cieplny w połączeniu ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. W tym kontekście wiele osób zastanawia się, czy warto uczynić ogrzewanie podłogowe głównym źródłem ciepła w swoim domu, a jeśli tak to jak najlepiej wykorzystać możliwości takiego systemu?

Zobacz więcej
Ogrzewanie podłogowe – sprawdź ile możesz zaoszczędzić

Ogrzewanie podłogowe – sprawdź ile możesz zaoszczędzić

Dziś trudno sobie wyobrazić mieszkanie, w którym na etapie projektu nie uwzględniono montażu podłogówek. Ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem instalacji podłogowej to rozwiązanie stosowane nie tylko ze względu na duży komfort, ale też spore oszczędności. Co decyduje o popularności ogrzewania podłogowego i jak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferuje – o tym poniżej.

Zobacz więcej