Ogrzewanie podłogowe – sprawdź ile możesz zaoszczędzić

Nasze produkty   |   Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   04.05.2016

Dziś trudno sobie wyobrazić mieszkanie, w którym na etapie projektu nie uwzględniono montażu podłogówek. Ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem instalacji podłogowej to rozwiązanie stosowane nie tylko ze względu na duży komfort, ale też spore oszczędności. Co decyduje o popularności ogrzewania podłogowego i jak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferuje – o tym poniżej.

Gdy podłoga staje się grzejnikiem

W ogrzewaniu podłogowym, w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu ogrzewania powierzchnię grzejną stanowi cała podłoga. W betonie, pod jej powierzchnią znajduje się najczęściej element grzejny w postaci rurki z wodą (ogrzewanie wodne) lub elektrycznego kabla albo maty grzewczej (elektryczne ogrzewanie podłogowe).

W opozycji do instalacji z grzejnikami, gdzie ciepło jest uzyskiwane dzięki ruchowi powietrza przy dużej różnicy temperatur, systemy ogrzewania podłogowego przekazują znaczną część energii za pomocą promieniowania, czyli bezpośrednio ogrzewanym obiektom. Pozwala to osiągnąć ten sam komfort cieplny przy znacznie niższej temperaturze powietrza niż w przypadku wykorzystania grzejników.

15642,ogrzewanie-podlogowepng

Zgodnie z zaleceniami temperatura ogrzewania podłogowego nie może przekraczać 50°C, czyli znacznie mniej niż w grzejnikach – inaczej nie moglibyśmy po niej chodzić. Aby zapobiec przegrzaniu instalacji montuje się więc specjalne rozdzielacze z podmieszaniem. W przypadku małych powierzchni można natomiast zamontować zawory ograniczające temperaturę powrotu. Standardowo, przyjmuje się, że optymalna temperatura instalacji, w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie oscyluje między 24-29°C. Cieplejsza może być jedynie w łazienkach oraz pomieszczeniach pomocniczych (około 33°C).

Aby przy niskich temperaturach uzyskać komfort ogrzewania podłogowego wszystkie elementy instalacji muszą być dopracowane. Systemy podłogowe, by spełniać swoją funkcję muszą być dobrze zaprojektowane i zamontowane, czyli tak, by temperatura była jednakowa na całej powierzchni podłogi.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest opłacalne

Montaż ogrzewania podłogowego jest bardzo często stosowanym rozwiązaniem, zarówno jako samodzielny sposób na ogrzanie domu, jak i pomocniczy. Pierwszą zaletą, która nasuwa się na myśl, jest oczywiście komfort cieplny, szczególnie doceniany w chłodne dni.

  • Pionowy rozkład ciepła jest bardzo korzystny dla naszego układu krążenia. Stopy z reguły szybciej marzną, a przy systemach podłogowych ciepło płynie bezpośrednio od podłogi. Dodatkowo niższa temperatura na poziomie wysokości głowy sprzyja dobremu samopoczuciu.
  • Montaż podłogówki ma także pozytywny wpływ na efekt wizualny pomieszczeń. Te, w których nie ma grzejników wyglądają elegancko i stylowo i dają większe możliwości odnośnie ustawienia mebli. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie ograniczyć za bardzo powierzchni grzejnej przez masywne meble.
  • Warto również mieć na uwadze koszty. Systemy ogrzewania podłogowego są tańsze w eksploatacji i posiadają wyższą sprawność niż ma to miejsce w przypadku grzejników, zgodnie z zasadą: do im mniejszej temperatury trzeba będzie nagrzewać wodę w CO, tym oszczędzamy więcej.
  • Ogrzewanie podłogowe grzeje inaczej niż grzejniki: wolno się nagrzewa, ale też wolno stygnie. Gdy grzejniki już grzeją, podłogówka jest zimna, z kolei po wyłączeniu kotła grzejniki robią się zimne w ciągu kilkunastu minut, a podłogówka może oddawać ciepło jeszcze przez kilka godzin. Z tego powodu sama „ciepła podłoga” może okazać się niewystarczająca w pomieszczeniach o dużych stratach ciepła, z wysokimi oknami czy stropodachem.

Wielu inwestorów, by osiągnąć jak najlepsze parametry ogrzewanie podłogowe instaluje więc na parterze budynku, natomiast na wyższych kondygnacjach, z różnych powodów tradycyjne grzejniki.

Sterowanie ogrzewaniem dla jeszcze większej oszczędności

Aby ogrzewanie podłogowe przyniosło nam realne oszczędności, na każdym etapie musi być dopracowane. Potrzebujemy zatem dobrego projektu, wysokiej jakości materiałów oraz precyzyjnego montażu. Do tej listy czynników wpływających na energooszczędność dopisać należy również rozsądne sterowanie. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwym komforcie, który jest ściśle związany z dostosowaniem temperatury do preferencji użytkownika i jednocześnie możliwością różnicowania temperatur w zależności od pomieszczenia. Taki efekt możemy dziś uzyskać dzięki elektronicznej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Rozsądne sterowanie ogrzewaniem podłogowym pozwala na obniżenie kosztów nawet o 30%.

W skład systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym wchodzi bezprzewodowy siłownik elektryczny do montażu na zaworach termostatycznych, listwa sterująca oraz regulator temperatury. W przypadku sterowników regulator temperatury daje sygnał do listwy sterującej, która z kolei przy pomocy bezprzewodowego siłownika elektrycznego zamyka lub otwiera pętle ogrzewania.

Regulatory temperatury, które zamontujemy w pomieszczeniach mogą mieć czujniki temperatury wbudowane i reagować na temperaturę powietrza lub zdalne, mierzące temperaturę podłogi. To daje możliwość ustawienia przedziałów czasowych, w których temperatura będzie utrzymywana na poziomie komfortowym, a kiedy na kontrolnym.

Dla sprawnego działania systemu sterującego potrzebne jest ścisła współpraca wszystkich elementów. O ile jeszcze kilkanaście lat wstecz rozbudowa lub wdrożenie instalacji, która powstała wcześniej bez sterowania było kłopotliwe i kosztowne, ze względu na konieczność montażu przewodu elektrycznego, o tyle dziś problem ten rozwiązano, dzięki systemom bezprzewodowym. W ich obrębie elementy komunikują się ze sobą drogą radiową. 

Na rynku dostępne są również regulatory bezprzewodowe, które posiadają przewodowy czujnik podłogowy. Dzięki wyposażeniu każdego pomieszczenia w elektroniczny regulator temperatury można zróżnicować ustawienie według indywidualnych potrzeb. Z kolei zdalne sterowanie przez internet instalacjami pozwala na bieżąco odczytywać i modyfikować parametry z jednego urządzenia. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem: Jak efektywniej zarządzać ogrzewaniem podłogowym, gdzie opisaliśmy możliwości zwiększenia wydajności instalacji podłogowej.

Ogrzewanie podłogowe coraz nowocześniejsze

Ogrzewanie podłogowe to jednocześnie efektywny i ekonomiczny sposób na ogrzanie domu. Trudno więc się dziwić, że jest tak popularne. Dobrze zaprojektowane oraz wykonane oferuje komfort cieplny wyższy niż tradycyjne grzejniki i pozwala zaoszczędzić dużą ilość energii. Jednak sama instalacja to dopiero połowa sukcesu. Duży wpływ na oszczędności mają dedykowane produkty do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Dzięki nim systemy podłogowe stają się jeszcze bardziej wydajne i dają komfort odpowiadający potrzebom użytkowników. Sterowniki przewodowe i bezprzewodowe umożliwiają indywidualną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu, pozwalając na jeszcze większą oszczędność energii. Odpowiednio zaprogramowany system ogrzewania podłogowego, dzięki zastosowaniu regulatorów temperatury będzie się sam uruchamiał i sam wyłączał, wtedy kiedy tego potrzebujemy, dostosowując czas pracy do naszych codziennych aktywności.

Jesteście fanami podłogówek czy może wolicie tradycyjne grzejniki? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy