Krzywa grzewcza – czym jest i jak ją ustawić?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   06.07.2017

Nowoczesne ogrzewanie domu jest w pełni sterowalne. Zadaniem użytkownika jest tylko wprowadzenie odpowiednich ustawień, według których regulacja poszczególnych parametrów będzie się odbywać. Jednym z najważniejszych wskaźników jest tzw. krzywa grzewcza. O tym, czym jest krzywa grzewcza i w jaki sposób poprawnie ją ustawić – piszemy w dalszej części artykułu.

Czym jest krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza to zależność, jaka występuje między temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą powietrza panującą na zewnątrz. Krzywa grzewcza określa, do jakiej temperatury kocioł ma podgrzewać wodę przy danej temperaturze zewnętrznej. Ta zależność jest opisywana za pomocą dwóch parametrów: nachylenia krzywej oraz jej poziomu. Pierwowzorem krzywej grzewczej była tzw. tabela palacza, która pomagała określić wymaganą temperaturę zasilania systemu grzewczego w zależności od temperatury zewnętrznej. W przypadku krzywej grzewczej ta funkcja jest dziś spełniana automatycznie, dzięki regulatorowi pogodowemu, który na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej dobiera temperaturę zasilania instalacji grzewczej. O różnicach między regulacją pokojową a regulacją pogodową można przeczytać w artykule: Regulator pokojowy czy pogodowy – odwieczny dylemat inwestorów

Jak wygląda krzywa grzewcza?

Dostępne do wyboru krzywe grzewcze to zakrzywione linie na wykresie, których na osi poziomej oznaczona jest temperatura zewnętrzna, a na pionowej zasilanie instalacji grzewczej. Zadaniem użytkownika jest wybór odpowiedniej krzywizny oraz jej ewentualne przesunięcie w górę lub w dół. W optymalnym ustawieniu krzywej grzewczej chodzi o to, by przy różnych temperaturach panujących na zewnątrz zachować jednakową temperaturę wewnątrz budynku. Czas poświęcony na regulację zwraca się w postaci wyższego komfortu cieplnego oraz niższych rachunków za ogrzewanie. Kiedy na zewnątrz robi się chłodniej, sterownik automatycznie podnosi temperaturę wody w kotle, nie dopuszczając tym samym do wychłodzenia pomieszczeń.

Krzywe grzewcze - wykres

Im większe nachylenie krzywej grzewczej, tym woda w instalacji grzewczej jest cieplejsza i większa ilość ciepła jest oddawana do pomieszczeń.

Jak ustawić krzywą grzewczą

Każdy system ogrzewania domu charakteryzuje się inną specyfiką, którą trzeba uwzględnić w procesie konfiguracji krzywej grzewczej. Ma to związek z innymi nominalnymi temperaturami zasilania i powrotu. Systemy ogrzewania podłogowego, z racji swojej specyfiki pracują efektywnie z niskimi temperaturami i są dla nich dobierane krzywe grzewcze o niskim nachyleniu. Przykładowo dla systemu podłogowego temperatura zasilania może wynosić 28°C, a dla powrotu 23°C. Obniżanie temperatury powrotu wody grzewczej ma kluczowe znaczenie dla większej sprawności kotła kondensacyjnego. Kocioł kondensacyjny przy zbyt wysokiej temperaturze wody nie będzie skraplać pary wodnej ze spalin, co znacząco pogorszy jego sprawność. W przypadku kotłów kondensacyjnych oraz pomp ciepła bardzo ważne jest więc zapewnienie efektywnej pracy instalacji przy możliwie najniższej temperaturze wody grzewczej. Dla nowoczesnego ogrzewania domu z zamontowanymi w pomieszczeniach grzejnikami górną granicą temperatury grzejnika jest 60°C.

Krzywa grzewcza a odczuwalny komfort cieplny

Jak ustawić krzywą grzewczą, by odczuwać pełny komfort? W praktyce metodą prób i błędów. Wprawdzie instalator może wprowadzić wstępne ustalenia i zdefiniować krzywą grzewczą dla podłogówki czy krzywą grzewczą dla grzejników, ale w rzeczywistości każdy użytkownik sam musi dopasować parametry, by osiągnąć pożądany komfort cieplny. Zmian można dokonać na podstawie obserwacji zmienności temperatur w czasie sezonu grzewczego. Warto działać zgodnie z zasadą: gdy temperatury na zewnątrz są dodatnie: korekty dokonujemy poprzez przesunięcie równoległe, np. załamania punktów krzywej grzewczej, ponieważ to działanie ma największy wpływ na temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach. Kiedy jest zimno, korygujemy nachylenie krzywej grzewczej, bo ten parametr ma decydujące znaczenie dla temperatury w pomieszczeniach i naszego komfortu.

Dobór krzywej grzewczej na podstawie odczuwalnej temperatury

Jak ustawić krzywą grzewczą – czynniki dodatkowe

Oprócz temperatury zewnętrznej oraz rodzaju instalacji grzewczej warto wziąć pod uwagę także inne czynniki. Zaliczamy do nich bezwładność cieplną budynku, pojemność cieplną budynku (w zależności od konstrukcji) oraz ciepło pochodzące z nasłonecznienia. Zarówno zmian dotyczących przesunięcia, jak i nachylenia krzywej grzewczej należy dokonywać powoli (o jeden stopień), a następnie obserwować, jak zmienia się komfort cieplny w pomieszczeniach.

Krzywa grzewcza a systemy sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki

W urządzeniach firmy TECH Sterowniki sterowanie pogodowe jest możliwe w sterownikach do kotłów, a także sterownikach do instalacji, które mają możliwość obsługi zaworu mieszającego. Ustawienie odpowiedniej temperatury dla instalacji jest uzależnione od temperatury zewnętrznej i odbywa się za pomocą zaworu. Jak ustawić krzywą grzewczą? Jest ona konstruowana na podstawie czterech punktów temperatur zadanych. Aby zawór mógł pracować prawidłowo, należy ustawić temperaturę zadaną (za zaworem) dla czterech następujących temperatur zewnętrznych: -20°C, -10°C, 0°C, 10°C. Każde zwiększenie lub zmniejszenie temperatury powoduje przesunięcie krzywej o daną wartość. Między ilością konstruowanych punktów a dokładnością pracy systemu występuje pewna zależność: im więcej wskazanych wartości punktów, na której opiera się krzywa, tym większa jest jej precyzja. Cztery punkty, w przypadku urządzeń firmy TECH Sterowniki są kompromisem pomiędzy dokładnością a łatwością ustawienia krzywej. Aby pogodówka mogła pracować efektywnie, czujnik zewnętrzny umieszczamy w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na czynniki atmosferyczne. Następnie należy załączyć funkcję „Pogodówka” w menu sterownika.

Zobacz jak ustawić krzywą grzewczą za pomocą aplikacji eModul.

 

Sterowanie pogodowe dla większego komfortu na co dzień

Sterowanie pogodowe pracą oraz wydajnością urządzeń grzewczych daje zupełnie nowe możliwości. Dzięki regulacji temperatura wody grzewczej nie podnosi się nadmiernie, a cały system osiąga znacznie wyższą sprawność. Przyjmuje się, że średnio każde podniesienie temperatury wewnątrz budynku o 1°C zwiększa zużycie paliwa przez kocioł aż o 6%. Z tego powodu sensowne jest dążenie do ustawienia jak najniższej krzywej grzewczej, przy której osiągany jest komfort cieplny w budynku. Warto jednak pamiętać o tym, że sterownik pogodowy może zmieniać tylko jeden parametr wspólny dla całego budynku: temperaturę wody, która trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Na zmiany ciepła wewnątrz budynku zareagują natomiast nowoczesne regulatory pokojowe. Sygnał z regulatora pokojowego może dokonać korekty aktualnie wyliczonej przez sterownik temperatury zadanej na zaworze i obniżyć tę temperaturę o wartość, którą wprowadza użytkownik.

Przeczytaj także: Regulator pokojowy czy pogodowy – odwieczny dylemat inwestorów

Sugerowane produkty

i-2 PLUS
I-2 PLUS
i-2 PLUS
i-3 PLUS
I-3 PLUS
i-3 PLUS

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Robert
Super pomocne informację dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Aż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.

Zobacz więcej