7 zmian w instalacji CO, które warto wykonać latem

07.07.2017

Problem z nagrzaniem pomieszczeń do odpowiedniej temperatury, nieprzyjemny zapach kurzu w powietrzu czy rdza na ściankach wewnętrznych kotła to tylko kilka problemów, z jakimi możemy mieć do czynienia jesienią, jeśli latem nie przeprowadzimy kontroli i konserwacji instalacji grzewczej. Lato to idealny czas na modernizację ogrzewania w swoim domu, ponieważ remont, konserwacja lub wymiana urządzeń grzewczych i związanych z nimi instalacji nie koliduje z koniecznością ich użytkowania. Co warto poprawić w swoim domu, by w kolejnym sezonie grzewczym obniżyć koszty ogrzewania i zapewnić sobie wysoki komfort cieplny? Przeczytajcie.

1. Ocieplenie budynku i wymiana okien/drzwi

Szybujące w górę ceny surowców energetycznych to ważny argument przemawiający za tym, by latem zmodernizować swoją instalację grzewczą. Jej celem jest zmniejszenie zapotrzebowania, a tym samym zużycia energii cieplnej w obiekcie. Zakres prac podejmowanych w ramach termomodernizacji zależy od inwestora i może dotyczyć m.in. docieplenia ścian zewnętrznych budynku, podłogi na gruncie, stropu nad nieogrzewaną piwnicą, czy wymiany lub uszczelnienia okien i drzwi. Dobrze zorganizowana i sprawnie przeprowadzona inwestycja przynosi nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, ale też zapewni nam spokój ducha. Termomodernizacja to inwestycja na lata, która pozwala zachować optymalny komfort cieplny zimą przy mniejszym zużyciu paliwa. Nawet kilkudziesięcioletni budynek mieszkalny można zmodernizować zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego. Przeczytaj: Jak ze starego domu zrobić dom energooszczędny.

2. Przygotowanie grzejników do kolejnej zimy

Cieknący grzejnik czy niedogrzane pomieszczenie u progu sezonu grzewczego rodzi dyskomfort oraz stres. Aby uniknąć takich doświadczeń warto latem sprawdzić stan grzejników oraz dokonać ich czyszczenia i konserwacji. Lista kilku prostych czynności, które warto wykonać przed ponownym uruchomieniem kotła po przerwie letniej przedstawia poniższa grafika.

Przygotowanie grzejników do sezonu

Do czyszczenia grzejnika z zewnątrz użyj miękkiej szczotki lub szmatki z materiału, który nie uszkodzi lakierowanych powierzchni. Umyj grzejniki z zewnątrz ciepłą wodą z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Unikaj stosowania płynów żrących, które mogą uszkodzić powłokę grzejnika. Pamiętaj także o tym, by nigdy nie wieszać na grzejnikach mokrych ściereczek, z których korzystasz w czasie sprzątania, ponieważ naruszenie powłoki lakierniczej skraca żywotność grzejnika. Jeśli chcesz, aby jesienią instalacja sprawnie funkcjonowała, to pamiętaj także o jej odpowietrzeniu. Grzejnik, który nierówno się nagrzewa lub wydobywają się z niego dziwne odgłosy to znak, że warto sprawdzić, czy nie należy go odpowietrzyć. Jeśli mierzymy się z zamiarem wymiany grzejników, to lato jest odpowiednią porą na takie prace. O wymianie grzejników warto pomyśleć, gdy dom został ocieplony i zmieni się zapotrzebowanie na ciepło do jego ogrzewania. Gruntowną modernizację warto połączyć z jak najlepszym dopasowaniem wyglądu grzejników do wnętrz.

3. Kontrola i konserwacja instalacji grzewczej

O ile w blokach mieszkalnych obowiązek konserwacji instalacji grzewczej spoczywa na zarządcy budynku, o tyle właściciele budynków jednorodzinnych muszą samodzielnie ocenić, w jakim stanie jest ich instalacja grzewcza. Najważniejsze prace, które trzeba wykonać po sezonie grzewczym, by uniknąć korozji pieca i poprawić jego efektywność opisaliśmy w artykule: Konserwacja kotła po sezonie, czyli co i jak czyścić. Sprawna instalacja to mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty eksploatacji. Koszt przeglądu urządzenia grzewczego po sezonie jest również znacznie niższy niż koszt naprawy ewentualnych usterek. W zależności od potrzeb kontrolujmy, czyśćmy lub wymieniajmy niezbędne podzespoły. Jeśli stara instalacja grzewcza jest wysłużona, w kotle jest dziura lub występują inne, poważne usterki to często rozważniejszym działaniem jest wymiana kotła grzewczego na nowy. Modernizacja na dużą skalę spowoduje większe oszczędności w dłuższym czasie.

4. Inwestycja w dodatkowe źródło ciepła

Wzbogacenie systemu grzewczego o dodatkowe urządzenia w większości przypadków ma sens, ponieważ pozwala na wykorzystanie zalet każdego z systemów w odpowiednim momencie. To dobre rozwiązanie w przypadku awarii źródła ciepła lub gdy działanie jednego z nich okaże się niewystarczające. Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć, są alternatywne źródła energii w ogrzewaniu domu.

Systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii

Do sprawnego zarządzania systemami energooszczędnymi służą sterowniki do energii odnawialnej.

5. Udrażnianie rur CO

Podczas użytkowania sieci wodnej oraz kanalizacyjnej w rurach osadzają się związki żelaza, wapnia oraz inne, które obniżają sprawność instalacji. Czyste rury to lepsza przepustowość, a także ciśnienie wody, dlatego też warto o nie dbać, by nie sprawiały kłopotów w czasie użytkowania. Do czyszczenia rur wewnątrz instalacji służą preparaty chemiczne, które zalegają w rurach przez określony czas. Korzystając z takich środków trzeba jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją ich stosowania. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie kamienia w rurach pozwala uniknąć awarii sprzętów, do których doprowadzana jest woda. Dzięki temu poprawimy także parametry grzewcze zimą. Aby zwiększyć efektywność systemu, warto pomyśleć również o izolacji nieogrzewanych rur, co zmniejszy straty ciepła zimą.

6. Czyszczenie podłogówki

25% - tyle energii średnio pochłania szlam oraz osad, który odkłada się w systemach grzewczych. Mimo zabezpieczeń instalacje ulegają zamuleniu i dlatego należy je systematycznie płukać. W krajach Europy Zachodniej czyszczenie podłogówki lub instalacji wykonywane jest co najmniej raz na dwa lata wedle zaleceń sanitarnych specjalistów. Jeśli nasze ogrzewanie podłogowe nie osiąga prognozowanej efektywności, warto pomyśleć o wyczyszczeniu każdej pętli oraz ich odpowietrzeniu. Specjalne środki chemiczne zwane inhibitorami korozji mogą zmniejszać szybkość procesu niszczenia materiałów przez tworzenie warstwy ochronnej na ich powierzchni. Do czyszczenia instalacji z rdzy i osadu wewnątrz instalacji służą natomiast inne środki chemiczne, które pozwalają znacznie zwiększyć efektywność pracy systemów podłogowych.

7. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem

Lato to także odpowiednia pora na to, by wzbogacić instalację grzewczą o profesjonalne systemy sterowania ogrzewaniem. Automatyczne, a nawet zdalne sterowanie przez internet instalacjami nie jest już nowinką technologiczną – powoli staje się standardem. Inwestycja w rozwiązania energooszczędne w domu przynosi same korzyści i bardzo szybko się zwraca. Dzięki nowoczesnym regulatorom pokojowym oraz sterownikom do ogrzewania grzejnikowego możemy precyzyjnie dopasować temperaturę do własnych potrzeb i specyfiki pomieszczenia, redukując przy tym koszty.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem

Zrób remont latem, ciesz się ciepłem zimą

Analiza kosztów po zakończonym sezonie grzewczym powinna być bodźcem do zaplanowania remontu, czy inwestycji w nowsze urządzenia. W ten sposób możemy zwiększyć efektywność pracy instalacji grzewczej i mniej wydawać na zapewnienie ciepła w domu zimą. W toku przygotowań do nowego systemu grzewczego warto także uwzględnić wcześniejszy zakup opału na zimę, który letnią porą będzie tańszy.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy