7 pytań o CWU, na które każdy inwestor musi znać odpowiedź

Porady   |   TECH   |   18.07.2017


Czas, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania domu, a jedynie podgrzewania wody na cele użytkowe może stanowić dla inwestora nie lada wyzwanie. Wybór sposobu ogrzewania wody w okresie od maja do sierpnia powinien zostać rozważony zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym. Jakie pytania związane z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej padają najczęściej? Siedmiu z nich przyjrzymy się bliżej w tym zestawieniu.

1. Jaką temperaturę powinna mieć ciepła woda użytkowa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę co najmniej trzy czynniki: komfort osób, które korzystają z ciepłej wody, ich bezpieczeństwo sanitarne oraz spełnienie wymogów prawa. Kluczowe informacje na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Czytamy tam, że: Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C. Źrodło: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20020750690&type=2 Rozporządzenie to zostało znowelizowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. W dokumencie wskazania temperaturowe utrzymano, natomiast rozszerzono warunki dezynfekcji termicznej instalacji.

2. Bakterie Legionella w instalacji c.w.u. - jak im przeciwdziałać?

Zalecenia dotyczące temperatury wody, znajdujące się w rozporządzeniu, o którym pisaliśmy powyżej, sprzyjają zapobieganiu gromadzeniu się w instalacji bakterii Legionella, dla których optymalna temperatura rozwoju wynosi 38-42°C. Okresowo, w czasie postojów temperatura w rurach może się jednak obniżać. Z tego powodu zalecane jest przeprowadzanie co 2-3 tygodnie termicznej dezynfekcji, a dokładnie podwyższenie temperatury wody w instalacji do poziomu 70°C na okres 30 minut. Dodatkowymi, rekomendowanymi sposobami przeciwdziałania bakteriom Legionella jest izolacja zimnej wody od ciepłej, regularne oczyszczanie oraz płukanie podgrzewaczy, zasobników oraz pionów cwu czy stosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej, która zapobiega tworzeniu miejsc, w których może przez dłuższy czas stać woda.

3. Jakiej pojemności zasobnik zaspokoi zapotrzebowanie domowników na ciepłą wodę?

Zasada brzmi wprost banalnie: zasobnik CWU powinien być na tyle duży, by domownicy mogli swobodnie korzystać z ciepłej wody użytkowej, nawet wtedy, gdy zużywają ją w kilku miejscach jednocześnie. W praktyce, aby móc określić zapotrzebowanie na wodę w danym budynku mieszkalnym trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki.

Pojemność zbiornika c.w.u.

4. Jakie są dostępne urządzenia przygotowujące i magazynujące ciepłą wodę użytkową?

Na rynku dostępne są różne urządzenia, które umożliwiają przygotowanie i kumulowanie ciepłej wody użytkowej. Trzy najpopularniejsze to: zasobniki ciepłej wody użytkowej, zbiorniki buforowe oraz wymienniki. Zasobnik ciepłej wody użytkowej to stalowy zbiornik zapewniający pełny komfort korzystania z ciepłej wody bez względu na rozległość instalacji czy ilość punktów poboru wody. W zależności od źródła ciepła zasobniki różnią się budową oraz zasadami działania. W przypadku tego rozwiązania woda jest ogrzewana w zewnętrznym źródle ciepła i przekazywana do zasobnika, ponieważ nie posiada on wbudowanego wymiennika ciepła. Dla zwiększenia efektywności działania zasobnika ważne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji ograniczającej straty ciepła. Zbiornik buforowy to zbiornik, który swoim wyglądem łudząco przypomina zasobnik ciepłej wody użytkowej. Bufor może być zasilany z kilku źródeł ciepła: kotła na paliwo stałe, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła, ponieważ może efektywnie współpracować zarówno z wysoko, jak i niskotemperaturowymi źródłami ciepła. W zbiornikach buforowych magazynowana jest woda grzewcza, ale nie użytkowa. Woda użytkowa może być podgrzewana w górnej części zbiornika w umieszczonym tam zasobniku, w wężownicy lub też na zewnątrz bufora w module podgrzewającym ją przepływowo. Więcej informacji na temat zasad działania buforów ciepła oraz zarządzania ich pracą można znaleźć w artykule: Bufor ciepła w instalacji grzewczej – jak działa, jakie korzyści przynosi. Wymienniki to urządzenia, które przygotowują ciepłą wodę użytkową w momencie zapotrzebowania na nią. Woda po podgrzaniu dostarczana jest od razu do punktu poboru. Dzięki temu nie ma potrzeby przygotowywania dodatkowego miejsca na zbiornik. Wymienniki mają stosunkowo małe zapotrzebowanie na energię, ale w związku z tym maksymalny pobór wody jest również ograniczony.

5. Czy cyrkulacja ciepłej wody użytkowej jest opłacalna?

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej to rozwiązanie, które pozwala nam cieszyć się ciepłą wodą zaraz po odkręceniu kranu i ograniczyć marnowanie jej, gdyż domownicy nie upuszczają zimnej wody do kanalizacji. Czy jednak jest opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej argumentom za i przeciw cyrkulacji wody użytkowej.

Za i przeciw cyrkulacji ciepłej wody użytkowej

Zastosowanie automatyki pozwala na planowanie okresów pracy pompy. W ten sposób można dopasować cykl pracy urządzenia do okresów największego zapotrzebowania na wodę np. rano czy wieczorem i wyłączyć cyrkulację, gdy nie ma odbioru cwu (np. nocą).

6. Jak zmniejszyć zużycie ciepłej wody w domu?

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej latem to spory wydatek. Warto więc dowiedzieć się jak zmniejszyć zużycie cwu., a co za tym idzie obniżyć rachunki za wodę. Rozwiązaniem w tym zakresie jest z jednej strony zmiana codziennych nawyków, a z drugiej zastosowanie rozwiązań i urządzeń, które w trakcie pracy zmniejszają ilość pobieranej wody. 5 sposobów na mniejsze zużycie ciepłej wody w domu

  • 1. Bierz prysznic zamiast kąpieli.
  • 2. Zakręcaj wodę, kiedy golisz się lub myjesz zęby.
  • 3. Zmywaj naczynia w zmywarce – to znaczna oszczędność zarówno wody, jak i energii.
  • 4. W kuchni i w łazience zmień kran z uchwytami ciepłej i zimnej wody na baterie jednouchwytowe z perlatorem i ogranicznikiem strumienia wody.
  • 5. Pomyśl o montażu pod prysznicem baterii termostatycznej, która błyskawicznie miesza ciepłą wodę z zimną, skracając czas dopasowywania jej do naszych preferencji.

7. Kolektory słoneczne czy pompa ciepła? Które z urządzeń wybrać do przygotowania c.w.u.?

Obok tradycyjnych, źródeł ciepła, wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń i jednocześnie umożliwiających podgrzewanie wody użytkowej dużą popularnością cieszą się systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Do przygotowania cwu można wykorzystać zarówno kolektory słoneczne, jak i pompę ciepła. Pytanie tylko które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Pompa ciepła a kolektory słoneczne

Dobra wiadomość jest taka, że zarówno pracą pompy ciepła, jak i kolektorów słonecznych można wygodnie sterować. Do obsługi kolektorów służą sterowniki do kolektorów słonecznych, a do zarządzania pompami ciepła: sterowniki do pomp ciepła.

Ogrzewanie wody latem – wieczny dylemat inwestorów

Sposobów przygotowania ciepłej wody latem jest dziś bardzo wiele. Każdy ma swoje wady i zalety, różne są koszty inwestycji, instalacji i eksploatacji. Z konkretnymi wyborami wiążą się pytania i wątpliwości, na które każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć. Próbę odpowiedzi na 7 tych często stawianych podjęliśmy w naszym zestawieniu, ale wiemy, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Decydując się na jedno z dostępnych rozwiązań, należy wziąć pod uwagę architekturę domu, jego umiejscowienie oraz możliwości zastosowania każdego z tych systemów. Na etapie planowania inwestycji warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy pomogą ocenić, które z nich będzie najbardziej opłacalne w naszym przypadku.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

- mirka

bardzo podobał mi się artykuł,treściwy ,konkretny

Odpowiedz