Projekt instalacji grzewczej – czy i kiedy jest potrzebny?

Porady   |   10.05.2021

Instalacja grzewcza, zwana również potocznie centralnym ogrzewaniem, jest jednym z kluczowych domowych systemów. Zanim rozejrzymy się za wykonawcą, musimy pomyśleć nad osobą, która zajmie się jej zaprojektowaniem zgodnie z obowiązującymi normami prawa oraz zapotrzebowaniem konkretnego budynku. Jakie wytyczne są w tym względzie najistotniejsze? Poniżej znajdziecie poradnik w pigułce, który pozwoli Wam lepiej zorientować się w tym temacie.

Dlaczego projekt instalacji jest taki ważny?

Każdy budynek, czy to mieszkalny, czy przeznaczony np. do celów użytkowych, musi posiadać projekt. Jednak standardowy projekt budowlany, który zawiera również projekt instalacji sanitarnej, jest zbyt ogólny, aby użytkownik mógł zyskać niezbędne informacje dotyczące specyfiki instalacji. Właśnie dlatego warto zdecydować się na profesjonalny, osobny projekt instalacji.

Dobrze wykonany projekt pozwoli uniknąć wielu problemów na późniejszym etapie eksploatacji systemu. Jeśli projekt instalacji zostanie przygotowany rzetelnie, to sam montaż instalacji będzie przebiegał sprawnie i szybko.

Wymogi prawne

Przy projektowaniu instalacji oraz doborze rozwiązań podstawą zawsze są obowiązujące wymogi prawne.

Zgodnie z WT 2021 wszystkie budynki i instalacje, które powstają od 1.01.2021 roku mają obniżone dopuszczalne wartości współczynników:

  • U – przenikania ciepła (grubość i jakość materiału izolacyjnego),
  • EP – zapotrzebowania na energię nieodnawialną.

Obostrzeniom podlega każdy obecnie budowany dom jednorodzinny.

Standardy WT 2021

Aby móc osiągnąć wskazane parametry, konieczne jest zaplanowanie jako jednego ze źródeł energii rozwiązań odnawialnych, czyli tych wykorzystujących wiatr, promieniowanie słoneczne i energię geotermalną.

Projekt instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, że nie ma jednego projektu, który udałoby się wdrożyć w dwóch różnych domach. Każdy projekt wymaga pewnych modyfikacji. Najczęstsze wyzwania i problemy, z jakimi musi się zmierzyć projektant instalacji grzewczych to: straty ciepła, dobór mocy kotła, grzejników, średnice rurociągów, dobór pomp obiegowych czy naczynia wzbiorczego.

Aby instalacja nie była przewymiarowana, konieczne jest, aby obliczyć rzeczywiste straty ciepła. Służy temu Polska Norma. Umożliwia ona uwzględnienie rzeczywistego zapotrzebowania na energię cieplną. To kluczowa kwestia. Złe obliczenia w tym zakresie mogą być przyczyną wielu nieprzewidzianych sytuacji jak niedogrzewanie pomieszczeń w trakcie niskich temperatur czy zbyt wysokie koszty ogrzewania w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania budynku.

Innym problemem jest niewłaściwy dobór grzejników, a w następstwie przegrzewanie pomieszczeń. A przewymiarowane grzejniki to znacznie większy koszt inwestycyjny. Będzie to szczególnie uciążliwe w sytuacji, kiedy nie wszystkie grzejniki będą przewymiarowane, a tylko niektóre. Kiedy wszystkie będą dostarczać zbyt dużo ciepła w stosunku do zapotrzebowania, wtedy ratunkiem okaże się regulacja kotła.

Najważniejsze kwestie w trakcie planowania instalacji grzewczej

Jak powinien wyglądać gotowy projekt instalacji grzewczej?

Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi, ale z pewnością w przypadku instalacji z grzejnikami konieczne są rzuty ogrzewanych kondygnacji wraz z zaznaczonymi grzejnikami, rozprowadzeniem przewodów i pionami. Kolejna ważna kwestia to rozwinięcie instalacji (rysunek źródła ciepła, przewodów i grzejników) wraz z:

  • oznaczeniem mocy cieplnej,
  • wielkości grzejników,
  • średnic przewodów,
  • nastaw na wszystkich elementach automatycznej regulacji,
  • zaworami odcinającymi,
  • odwodnieniami,
  • odpowietrzeniem.

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem a projekt instalacji

W projekcie instalacji grzewczej najlepiej uwzględnić od razu montaż sterowników do zarządzania pracą systemu. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na urządzenia przewodowe. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wcześniejszym zaplanowaniu, w jaki sposób ma przebiegać okablowanie. Jeśli o tym zapomnimy to przeprowadzenie instalacji na późniejszym etapie może wymagać od nas poważnego remontu, a więc też wyższych kosztów, czego po prostu lepiej uniknąć. Przemyślenie kwestii montażu sterowników jeszcze przed wykonaniem instalacji jest tak naprawdę nie tyle wydatkiem, co inwestycją w ciepły dom bez nadmiernych nakładów finansowych w przyszłości. Pamiętajmy o tym, że automatyka do sterowania kotłem musi być nie tylko dobrze dobrana, ale też zainstalowana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, w przeciwnym razie nie przyniesie nam oczekiwanych korzyści. Jeśli mamy ograniczone możliwości prowadzenia okablowania, to warto zaplanować montaż sterowników bezprzewodowych.

Wyposaż instalację w nowoczesne sterowniki
Sprawdź dostępne sterowniki grzejnikowe oraz sterowniki podłogowe

Kilka wskazówek na koniec

Pamiętaj! Nigdy nie pomijaj przygotowania projektu instalacji CO, jeśli chcesz, by twój system grzewczy był niezawodny, bezpieczny i dopasowany do potrzeb. Wprawdzie taki projekt kosztuje, ale jeśli elementy systemu zostaną źle dobrane, narażamy się na jeszcze większe koszty.

Ponadto jeśli decydujesz się na samodzielny montaż systemu, sprawdź zasady gwarancji. Jeśli chcesz, by pracę wykonał wykwalifikowany instalator, poszukaj sprawdzonego. Nawet najlepszy projekt Cię nie uratuje, jeśli zostanie źle zamontowany. Zawsze pamiętaj o tym, by przestrzegać wszystkich zaleceń producentów dotyczących montażu, transportu i przechowywania materiałów.

Przeczytaj także: Bezpieczny montaż i eksploatacja sterowników – o czym warto pamiętać

Fachowy projekt instalacji grzewczej inwestycją na lata

Pamiętaj, że zbyt oszczędne rozwiązania bardzo często kończą się licznymi problemami z eksploatacją instalacji grzewczej, bo naprawa błędów bez poważnej ingerencji w ściany konstrukcji czy inne elementy bywa niemożliwa. Projekt instalacji to inwestycja na kilkadziesiąt lat, więc warto, aby została przeprowadzona z namysłem!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
5 sposobów na wygodny i przyjazny środowisku dom w 2021 roku

5 sposobów na wygodny i przyjazny środowisku dom w 2021 roku

Jak zadbać o to, by Twój dom był przestrzenią bezpieczniejszą, wygodniejszą i bardziej eko? Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów.

Zobacz więcej
Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi instalacjami. Dlaczego warto w nie inwestować?

Zobacz więcej
Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji powalają na wygodne połączenie pracy kilku urządzeń w systemie grzewczym i ich wygodną obsługę. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej