Konserwacja kotła po sezonie, czyli co i jak czyścić

Porady   |   14.03.2017

Zima powoli dobiega końca, a to oznacza, że większość kotłów grzewczych już niedługo zostanie wygaszonych. Wiosenno-letnia przerwa w ogrzewaniu budynków mieszkalnych to doskonała pora na okresowe czyszczenie i konserwację kotła na paliwo stałe, w którego wnętrzu gromadzą się sadza, pył oraz popiół. Wykonując systematycznie proste czynności czyszcząco-konserwacyjne, można znacznie zwiększyć wydajność pracy urządzenia grzewczego, a co ważniejsze uniknąć niespodziewanej awarii u progu kolejnego sezonu jesienno-zimowego. Jak wyczyścić piec, by wydłużyć okres jego eksploatacji? Proste wskazówki zebraliśmy poniżej.

Dlaczego konserwacja kotła po sezonie jest taka ważna?

Bardzo często awaria systemu grzewczego wynika nie tyle z niskiej jakości elementów składowych urządzenia, ile właśnie z jego niewłaściwej eksploatacji. Spalanie w kotle zawilgoconego węgla, niesezonowanego drewna lub co gorsze śmieci prowadzi do powstania trudnych do usunięcia osadów, które poważnie zagrażają jego sprawnemu funkcjonowaniu oraz uwalniają do środowiska trujące toksyny. Zmniejszenie wydajności kotła generuje wiele problemów, których de facto możemy uniknąć, zanim poważnie uszkodzą kocioł.

Pamiętaj o tym, że zanieczyszczony kocioł

Najlepszą rzeczą, którą możemy zrobić, aby temu zapobiec jest regularnie czyścić i konserwować kocioł, jak i całą instalację grzewczą. Pytanie tylko, jak często czyścić piec? Najlepiej raz w roku, po wygaszeniu pieca. Najważniejsze czynności, na których powinniśmy się skupić po sezonie, przedstawimy pokrótce poniżej.

Czyszczenie kotłów z resztek paliwa

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinniśmy wykonać po wyłączeniu kotła z eksploatacji będzie jego dokładne wyczyszczenie, podobnie jak przewodów spalinowych oraz komina. Po wypaleniu do końca całego, znajdującego się we wnętrzu kotła paliwa, przystąp do wybierania z jego środka popiołu. Do czyszczenia wewnątrz ścianek kotła warto użyć drucianej szczotki lub pogrzebacza. Pamiętaj także o czyszczeniu kanałów konwekcyjnych oraz regularnym oczyszczaniu otworów służących do dystrybucji powietrza. Większe kotły można czyścić sprężonym powietrzem. Samo usuwanie zanieczyszczeń np. czyszczenie pieca na ekogroszek odbywa się przez otwory wyczystne kotła, których ilość różni się w zależności od wybranego urządzenia. W tym czasie przepustnica spalin w czopuchu powinna być całkowicie otwarta. Po zakończeniu czyszczenia należy szczelnie zamknąć pokrywy otworów wyczystnych. Z kolei do czyszczenia kotła z zewnątrz najlepiej używać środków dopasowanych do materiału, z którego wykonano obudowę urządzenia i uważać, by nie zniszczyć przy tym ich powierzchni.

Konserwacja podajnika i pojemnika na paliwo

Jeżeli posiadamy kocioł węglowy z podajnikiem to obowiązkową czynnością będzie opróżnienie i wyczyszczenie z kurzu oraz osadu pojemnika na paliwo. Dobrą praktyką jest także oczyszczenie mechanizmu podającego paliwo takiego jak ślimak czy inny element posuwowy paliwa. W tym celu należy wyjąć go z rury podajnika i oczyścić z pozostałości oraz nalotów. Takie działanie pozwoli również określić trwałość ślimaka oraz możliwy okres jego dalszej eksploatacji. Warto odłączyć motoreduktor od podajnika ślimakowego, oczyścić połączenie lub w razie konieczności wymienić uszczelkę typu o-ring. Same reduktory są wypełnione olejem syntetycznym w ilości przewidzianej na cały okres eksploatacji, więc wymagają tylko czyszczenia zewnętrznego, do którego możemy użyć suchej ściereczki. Z pewnością nie należy wykorzystywać rozpuszczalników, gdyż mogą poważnie uszkodzić pierścienie uszczelniające i uszczelki. Przy okazji prowadzenia konserwacji należy także oczyścić wyczystkę komina, w której gromadzą się produkty spalania oraz rurę, która łączy kocioł z przewodem kominowym. Konieczne jest również sprawdzenie szczelności układu odprowadzania spalin.

Czyszczenie dmuchawy pieca i demontaż rusztu

Podobnie jak w samej komorze kotła czy podajniku, także na wirniku wentylatora powietrza mogą się gromadzić pył oraz inne nieczystości. Aby oczyścić mechanizm możemy użyć odkurzacza, pędzla lub sprężonego powietrza. Dzięki temu zagwarantujemy wentylatorowi jego odpowiednie wyważenie, co pozwoli ograniczyć zużycie napędu wentylatora. Wielu specjalistów zaleca także, by podczas czyszczenia dmuchawy pieca dokonać demontażu rusztu palnika, a po wykonaniu czynności konserwacyjnych ponownie osadzić go za pomocą masy uszczelniającej przykładowo silikonu do kominków o temp. pracy 1200°C. Jeśli chcemy uniknąć demontażu oraz uszczelniania rusztu to powinniśmy przynajmniej oszacować jego szczelność.

Sposoby na korozję

Bez wątpienia największymi wrogami kotła są wilgoć oraz rdza, które znacznie skracają jego żywotność. Inwestorzy wykorzystują więc różne sposoby na to, by uniknąć tzw. pocenia kotła. Na forach tematycznych można się spotkać z różnymi opiniami. Jedni zalecają, by pozostawić kocioł po sezonie przez cały czas otwarty, inni przeciwnie: aby szczelnie go zamknąć. Wydaje się jednak, że kluczowymi punktami odniesienia w tej kwestii są z jednej strony warunki pogodowe, a z drugiej miejsce, w jakim znajduje się kocioł grzewczy. Niektóre piwnice są wilgotne przez cały rok, inne natomiast schną zimą, a latem ulegają zawilgoceniu. W kotłach, które stoją w piwnicach bardzo często gromadzi się wilgoć. Ciepłe powietrze z zewnątrz bowiem ochładza się i skrapla się, co wyraźnie nie służy kotłom ze stali. Jeśli kocioł jest więc w tym czasie otwarty jego wymiennik oraz obudowa rdzewieją. Z tego powodu w wilgotnej kotłowni lepszym rozwiązaniem będzie szczelne zamknięcie kotła. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają pomóc uniknąć korozji lub przynajmniej zapobiec jej rozprzestrzenianiu. Kilka popularnych pomysłów prezentujemy poniżej.

Sposoby na korozje

Warto pamiętać, że wszelkie czynności konserwacyjne mogą opóźnić proces korozji, ale nie będą w stanie przywrócić do poprzedniego stanu zaatakowanych korozją fragmentów.

Ważne znaczenie wody w instalacji

Jednym z największych błędów w czasie wyłączenia kotła jest spuszczenie z niego wody. Taka czynność ma sens jedynie w czasie remontu lub wykonywania prac konserwacyjnych układu centralnego ogrzewania. W każdym innym wypadku wodę w kotle oraz w instalacji CO należy zachować. W tym kontekście inwestorzy muszą sobie poradzić z jeszcze jednym problemem. Wskutek różnicy temperatur wody w instalacji oraz grawitacyjnego przepływu wody kotłowej częstym zjawiskiem jest tzw. roszenie. Szczególnie często może się to pojawić w pomieszczeniach nisko położonych, gdzie temperatura wynosi 14-18°C. Aby temu zapobiec, zaleca się ograniczenie przepływu wody w instalacji za pomocą zamknięcia zaworów odcinających.

Regularne serwisowanie kotła

Okres wyłączenia kotła eksploatacji jest doskonałym czasem na to, by skorzystać z pomocy serwisanta. Nieprzewidziane awarie początkiem jesieni to chleb powszedni, a co się z tym wiąże, serwisanci mają pełne ręce roboty. Nie dziwi więc to, że przyjazd serwisanta może się wydłużyć. Zamawiając usługę wiosną lub latem można takich problemów uniknąć. Co więcej, koszt przyjazdu serwisanta również może okazać się niższy. Najważniejsze zalety serwisowania kotła po sezonie przedstawiamy poniżej.

Zalety serwisowania kotła po sezonie

Serwisant zajmie się profesjonalnym przeglądem kotła przed kolejnym sezonem: czyszczeniem, konserwacją i sprawdzeniem każdego elementu tak, aby wyeliminować ryzyko awarii kotła w następnym sezonie grzewczym. Zarówno kocioł, jak i palnik są w tym celu rozbierane, czyszczone i analizowane. To pozwala na zlokalizowanie ewentualnych usterek oraz naprawę lub wymianę poszczególnych części. Warto pamiętać o tych wszystkich czynnikach, ponieważ producenci udzielają gwarancji na urządzenia grzewcze tylko wtedy, gdy przeglądy są regularnie wykonywane przez autoryzowanych serwisantów.

Konserwacja wiosną procentuje jesienią

Kiedy po sezonie zimowym przestajemy korzystać z urządzeń grzewczych, są one w wysokim stopniu narażone na korozję. Nawet pozornie dobrze wyglądające z zewnątrz urządzenie, w środku może być poważnie zniszczone. Z tego powodu, w myśl zasady: „Co masz zrobić jutro, zrób dziś” w okresie wiosenno-letnim wykonaj czyszczenie pieca co i konserwację osprzętu grzewczego. Pamiętaj o czynnościach, o których wspominaliśmy wyżej i regularnie serwisuj kocioł, a dzięki temu za pół roku unikniesz przykrych niespodzianek.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Drożyński Marek
Fajny uświadomiłem sobie jak ważna jest rola konserwacji oraz zabezpieczenia kotła mam wilgoć w piwnicy i myślę że najlepszym rozwiązaniem jest zakup kotła żeliwnego na ekogroszek.
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Przewodowo-bezprzewodowa seria 4 to system umożliwiający równoczesne regulowanie pracy ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Sprawdź, czym wyróżnia się nowa seria sterowników.

Zobacz więcej
Jak bez stresu przygotować się do nowego sezonu grzewczego?

Jak bez stresu przygotować się do nowego sezonu grzewczego?

Jeśli chcesz w tym roku zaoszczędzić na ogrzewaniu, to już dziś pomyśl o automatyce. Wybierz system grzewczy, który będzie najbardziej odpowiadał twoim potrzebom i steruj nim tak, jak chcesz.

Zobacz więcej