Nowoczesne instalacje w domu jednorodzinnym

Sterowniki do energii odnawialnej   |   Porady   |   14.07.2015

Nowoczesny dom łączy w sobie wysoki komfort, duże bezpieczeństwo oraz oszczędność energii. Budynek, dzięki któremu będziesz oszczędzał, to nie tylko prawidłowy projekt architektoniczny, odpowiednio ocieplone ściany, dach, podłogi oraz nowoczesne okna. Kluczową rolę odgrywają w nim sprawne instalacje, które dbają o prawidłowy obieg powietrza i zapotrzebowanie energetyczne całego obiektu. Z uwagi na własną wygodę oraz dbałość o środowisko warto zainwestować w mechaniczną wentylację oraz pompę ciepła, które usprawnią pracę naszego domu.

Rekuperatory

Współczesne budownictwo daje wiele nowych możliwości. Decydując się na budowę domu pasywnego lub energooszczędnego powinniśmy pamiętać, że są to bryły bardzo szczelne, dlatego należy w nich stosować wentylację mechaniczną, czyli tak zwane rekuperatory. Technologia ta daje nam pełną kontrolę nad stopniem cyrkulacji świeżego powietrza wewnątrz budynku. System rekuperacji pozwoli na odzyskanie energii z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło zostanie wykorzystane ponownie. 

Jak działa rekuperator? Urządzenie to zasysa świeże powietrze, które następnie przechodzi przez wymiennik ciepła ogrzewając się w jego kanalikach, po czym nawiewane jest do pomieszczeń użytkowych, takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Rekuperacja to rozwiązanie dające przewagę nad klasycznymi metodami wentylacji, choćby dlatego, że niezależnie od warunków panujących na zewnątrz zapewnia sprawną i efektywną wymianę powietrza. Dzięki niej zmniejszymy koszty ogrzewania nawet o 30%.

Rekuperacja gwarantuje:

  • oszczędności w portfelu,
  • komfort klimatyczny w domu,
  • dużo lepsze zdrowie i samopoczucie.

Pompa ciepła

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Warto ten fakt uwzględnić podczas wyboru instalacji grzewczej. Przy wentylacji mechanicznej idealnie sprawdzi się pompa ciepła. Urządzenie to napędzane jest energią elektryczną. Na szczęście nie potrzebuje jej dużo, dlatego ogrzewanie nią kosztuje mniej niż kotłem na gaz czy olej.

W wyniku pracy sprężarki znajdującej się w pompie, energia pobierana z otoczenia (z gruntu, powietrza oraz wody) zamienia się w ciepło, które dociera do instalacji grzewczej. Urządzenie pracuje bez emisji jakichkolwiek substancji szkodliwych dla środowiska - 75% to źródła naturalne pozyskiwane do ogrzania domu, natomiast pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna do zasilania urządzenia.

W polskim klimacie najlepszym rozwiązaniem jest wybór energii skumulowanej w gruncie oraz systemu niskotemperaturowego np. ogrzewania podłogowego. Zastosowanie tego rozwiązania, przy prawidłowo wykonanej instalacji, pozwala na zwrot kosztów inwestycji już nawet po 7 latach eksploatacji.

Do sprawnego zarządzania rekuperatorem oraz pompą ciepła, stosuje się specjalne sterowniki. Dzięki nim będziemy mogli automatycznie regulować ich pracę, w zależności od naszych potrzeb.

Dowiedz się więcej o sterownikach dedykowanym rekuperatorom oraz pompom ciepła.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy