Jeszcze wygodniej i oszczędniej, czyli jak rozbudować system do zarządzania ogrzewaniem

Dom energooszczędny   |   TECH   |   10.10.2017


Chłodne wieczory i poranki przypominają o tym, że już niedługo trzeba będzie na stałe włączyć ogrzewanie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym obsługa kotła na szczęście nie jest już ani uciążliwa, ani czasochłonna. Montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem to sposób na to, by w domu zawsze panowała optymalna temperatura, a jej utrzymywanie nie wiązało się z nadmiernymi wydatkami. W tym artykule wskażemy Wam kilka sposobów na to, by w nowym sezonie grzewczym Wasz system do zarządzania ogrzewaniem był jeszcze wygodniejszy w obsłudze i pozwolił zaoszczędzić więcej czasu i pieniędzy.

1. Z kotłowni do pokoju, czyli nowe centrum dowodzenia

Utrzymywanie jednakowej temperatury w całym domu prowadzi do niepotrzebnych strat ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Kluczem do osiągnięcia wysokiego komfortu i redukcji kosztów jest różnicowanie temperatury w pomieszczeniach. A pomogą w tym czujniki oraz regulatory pokojowe, a także siłowniki zaworów termostatycznych. Jeśli więc do tej pory zainwestowaliście wyłącznie w sterownik do kotła, to w tym roku warto pomyśleć o rozbudowie systemu np. o regulator pokojowy. To zapewni zarówno wygodę, jak i oszczędności. Co ważne, wiele modeli regulatorów pokojowych to urządzenia bezprzewodowe, więc można je zamontować bez przeprowadzania generalnego remontu nawet w budynkach kilkudziesięcioletnich!

Ustaw i utrzymaj optymalną temperaturę

2. Ciepło na życzenie

Dyskomfort związany z pobudką do pracy, gdy za oknem ciemno i zimno czy po powrocie do domu z wyjazdu potęguje chłód w mieszkaniu. Czy można temu zaradzić, bez ogrzewania pomieszczeń przez 24h na dobę? Oczywiście, że tak. Wystarczy nam do tego regulator z funkcją Optimum Start – ST-290 lub ST-292. Dzięki niej regulator sam nauczy się naszego komfortu cieplnego. W naszej gestii pozostaje jedynie określić, o jakiej godzinie ma zostać osiągnięta zadana temperatura. Regulator sam dobierze czas, kiedy należy załączyć kocioł po to, by dogrzać pomieszczenie do danej temperatury w wyznaczonym czasie. Dzięki temu podczas naszych porannych rytuałów nie odczujemy przenikliwego chłodu. Regulatory ST-290 oraz ST-292 są dostępne w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. Decydując się na zakup bezprzewodowego modelu regulatora unikamy kucia ścian w celu poprowadzenia przewodu komunikacyjnego. Warto dodać, że regulator ST-292 ma przedni panel wykonany ze szkła, a cała obsługa urządzenia jest znacznie łatwiejsza dzięki przyciskom dotykowym.

Wybierz regulator z funkcją Optimum Start

3. Panel nadrzędny, czyli kontrola odgórna z poziomu jednego urządzenia

Dla wymagających firma TECH Sterowniki przygotowała urządzenia, które umożliwiają kontrolę temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu. Chodzi oczywiście o tzw. panele nadrzędne. Podglądu i edycji temperatury w całym domu można dokonać zarówno w przypadku ogrzewania grzejnikowego, jak i podłogowego. W serii 7 oraz 8 sterowników do zarządzania ogrzewaniem podłogowym dostępne są specjalne panele o nazwach M-7, M-8, które są odpowiednio przystosowane do tego, by zarządzać ustawieniami regulatorów pokojowych umieszczonych w innych pomieszczeniach w domu. Musimy tylko pamiętać o tym, że korzystając z przewodowego panelu M-7 trzeba dodatkowo w strefie umieścić czujnik temperatury. Panel nadrzędny M-8 posiada natomiast wbudowany czujnik, dlatego też nie ma konieczności montażu w strefie dodatkowych urządzeń. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku zamontowanych na grzejnikach siłowników termostatycznych, z tym że najnowsze, wprowadzone w tym roku urządzenie ST-16S WiFi umożliwia podgląd oraz obsługę aż 16 stref grzewczych!

Kontroluj i zmieniaj temperaturę w 8 lub 16 strefach grzewczych

4. Regulacja pogodowa, czyli kilka słów o czujnikach temperatury zewnętrznej

Kryterium głównym edycji ustawień na sterowniku może być zarówno temperatura panująca w pomieszczeniu, jak i ta na zewnątrz. W przypadku drugiej opcji mówimy o regulacji pogodowej. Firma TECH Sterowniki posiada różne urządzenia, którymi można sterować z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej. Mowa o sterownikach do kotłów oraz sterownikach do instalacji z możliwością obsługi zaworu mieszającego. W zależności od temperatury, która panuje na zewnątrz, za pomocą zaworu można ustalić odpowiednią temperaturę instalacji. W sterownikach TECH krzywa grzewcza jest definiowana na podstawie czterech punktów temperatur zadanych dla odpowiednich temperatur zewnętrznych -20°C, -10°C, 0°C, 10°C. Termoregulatory do obsługi zaworów mieszających mogą pracować w różnych trybach, w tym sterowania pogodowego. W przypadku sterowania pogodowego temperatura zadana zaworu zależy od temperatury, która aktualnie panuje na zewnątrz i jest obliczana na podstawie parametrów zapisanych w pozycji „charakterystyka pogodowa”. Przeczytaj także: Regulator pokojowy czy pogodowy – odwieczny dylemat inwestorów

Steruj temperaturą w zależności od warunków pogodowych

5. Sterowniki do instalacji

System ogrzewania, z jakiego korzystamy w naszym domu, nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne, dlatego coraz szerzej promowane są systemy wykorzystujące energię odnawialną. Zarządzanie systemem, w którym pracują różne urządzenia grzewcze, może być trudne, ponieważ wymaga skoordynowania pracy. Zmiana parametrów pracy na kilku urządzeniach jest ponadto męcząca i czasochłonna. Rozwiązaniem jest zintegrowanie różnych urządzeń w jeden sprawnie działający system. Służą temu wyspecjalizowane, wielofunkcyjne urządzenia firmy TECH Sterowniki: sterowniki do instalacji. Urządzenia do integracji pracy urządzeń grzewczych pozwalają na podłączenie dwóch źródeł ciepła, a także dodatkowego urządzenia. Co więcej, sterowniki te posiadają dwa wejścia dodatkowe beznapięciowe, które można wykorzystać do uruchamiania urządzeń. Ponadto kolejną pompę co, cwu czy cyrkulacyjną można bezpośrednio uruchomić dodatkowymi stykami napięciowymi. Nowością w tej grupie urządzeń są sterowniki i-2 oraz i-3, do których można podłączyć moduł internetowy ST-505 lub WiFi RS.

Połącz wiele źródeł ciepła w jeden system

6. Moduł GSM

Moduł GSM to jeden ze sposobów na to, by kontrolować parametry pracy kotła grzewczego korzystając ze swojego smartfona. Z pomocą modułu można sprawdzać temperaturę czujników, otrzymywać powiadomienia o alarmach kotła i zmieniać temperaturę zadaną. Co ważne moduł ma cztery dodatkowe wejścia czujnikowe (dwa temperaturowe i dwa stykowe), które działają niezależnie od sterownika kotłowego i są dostępne do wykorzystania w dowolnej konfiguracji. W module można określić dwa numery telefonu, na które będą wysyłane wiadomości o ewentualnych alarmach. Moduł może pracować niezależnie albo z urządzeniem firmy TECH Sterowniki wyposażonym w komunikację RS i obsługującym zewnętrzny moduł gsm. Moduł połączony ze sterownikiem za pomocą kabla będzie otrzymywać aktualne parametry jego pracy.

Otrzymuj powiadomienia wprost na swoją komórkę

7. Aplikacja do zarządzania emodul

Wyszedłeś na spotkanie biznesowe, imprezę z przyjaciółmi, do kina? Nie ma więc powodu, by ogrzewać pusty dom. Dzięki aplikacji eModul możesz z poziomu swojego smartfona obniżać lub podwyższać temperaturę wszędzie tam, gdzie aktualnie jesteś. Wystarczy Ci do tego Twój telefon z dostępem do Internetu. Jeśli chcesz w tym roku zarządzać swoim ogrzewaniem, pokonując barierę miejsca i czasu to zdecyduj się na aplikację eModul i zobacz, jak łatwo możesz teraz kontrolować, co dzieje się z ogrzewaniem w Twoim domu wtedy, kiedy jesteś poza nim. Co ważne, aplikacja do zdalnego zarządzania ogrzewaniem jest cały czas aktualizowana, dzięki czemu jest jeszcze prostsza i wygodniejsza w obsłudze Przeczytaj także: Wygodniej, szybciej, oszczędniej – sprawdź aplikację eModul po aktualizacji Czego potrzebujesz? Każdy, kto posiada w domu nowy system do zarządzania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki, może w nowym sezonie zarządzać nim zdalnie. Oprócz telefonu i dostępu do Internetu potrzebujesz jednego z poniższych urządzeń:

Pokonaj barierę miejsca i czasu

Korzystaj z nowych możliwości – oszczędzaj czas i pieniądze

Wykorzystanie elektroniki do ułatwienia i usprawnienia działania ogrzewania w naszym domu daje wymierne korzyści. To koniec z częstym schodzeniem do kotłowni i ubywaniem opału w zastraszającym tempie. Z urządzeniami firmy TECH Sterowniki można unowocześniać swój system rozbudowując go o nowe, alternatywne urządzenia lub wymieniając starsze modele na nowe. W ofercie firmy TECH Sterowniki znajdują się sterowniki do każdego typu ogrzewania: grzejnikowego, podłogowego, jak i odnawialnych źródeł energii. Oferta jest bogata i daje możliwości rozbudowy, wyboru droższych lub tańszych rozwiązań, by trafić w różne potrzeby swoich użytkowników. Co ważne, bezprzewodowe urządzenia to szansa także dla tych, których do przeprowadzania zmian skutecznie zniechęca wizja generalnego remontu. Jeśli chciałbyś w tym roku unowocześnić swój system do zarządzania ogrzewaniem i potrzebujesz indywidualnej porady w tym zakresie, to skontaktuj się z jednym z naszych przedstawicieli regionalnych, którzy udzielą Ci fachowej porady i odpowiedzą na wszelkie pytania.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy