Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy elektryczne?

Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   Porady   |   18.08.2015

Ogrzewanie podłogowe uważane jest za najkorzystniejszy dla człowieka system ogrzewania, ponieważ uwzględnia fizjologiczny rozkład temperatury ciała. Pozwala ono także obniżyć o około 2°C temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego. Oznacza to, że odczuwamy przyjemne ciepło już przy 20, a nie przy 22°C, jak przy ogrzewaniu grzejnikowym. Między innymi z tego powodu ogrzewanie podłogowe instalowane jest w naszych domach coraz częściej i to nie tylko w łazience, ale także w innych pomieszczeniach.

System ogrzewania wykorzystywany w starożytności

Pierwszy system ogrzewania podłogowego stosowany był już w IV w. p.n.e. W starożytnych rzymskich domach powierzchnia podłogi była uniesiona za pomocą podpór kamiennych. Na zewnątrz budynku lub w centralnym jego punkcie znajdował się specjalny piec lub palenisko. Gorące powietrze, które się z niego wydostawało, przemieszczało się pod posadzką, ogrzewając w ten sposób warstwę ceramicznych płytek, które następnie oddawały swoje ciepło do pomieszczeń mieszkalnych.

W dzisiejszych czasach nie musimy stosować w naszych domach tak skomplikowanych konstrukcji. Dzięki rozwojowi technologii oraz budownictwa możemy instalować nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego, które dzielą się na dwie grupy:

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne
  • ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Zasada działania jest bardzo prosta. W podłodze znajdują się przewody lub maty z przewodami, które wykonane są z materiału o specjalnie dobranym oporze elektrycznym. Opór ten sprawia iż przewód rozgrzewa się, gdy płynie przez niego prąd. Podłoga odbiera ciepło od drutów oporowych i przekazuje je do pomieszczeń. Zazwyczaj nie jest ono instalowane jako podstawowe źródło ciepła. Dzieje się tak, ponieważ podłoga nie może nadmiernie się nagrzewać. Plusem tego typu ogrzewania jest to, że systemy elektryczne działają natychmiast po uruchomieniu, szybko się nagrzewają do żądanej temperatury oraz są niezależne od centralnego ogrzewania. Należy pamiętać, że system ten wymaga dobrej izolacji podłogi – bez niej ciepło zamiast do pomieszczenia trafiałoby do gruntu. Największą wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest zdecydowanie duży koszt eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe wodne

To sieć rur zatopionych w warstwie betonu pokrywającego podłogę, którymi przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym pokrywa się materiałami o wysokiej przewodności cieplnej, np. terakotą, gresem lub kamieniem naturalnym. Posadzki można też wykonać z drewna i paneli, ale powinny być one odporne na zmiany wilgotności i temperatury, czyli mieć tzw. niski współczynnik skurczu. Optymalnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest zastosowanie podłóg drewnianych w sypialniach – tam gdzie są zamontowane tradycyjne grzejniki, a w salonie, kuchni oraz holu z grzejnikami podłogowymi korzystniej jest użyć trwalszych i lepiej przewodzących ciepło materiałów – ceramiki lub kamienia. To rozwiązanie jest szczególnie polecane w domach jednorodzinnych, gdyż sprzyja efektywnej pracy systemu mieszanego. Jedynym minusem jest wysoki koszt instalacji, na który wpływa nie tylko cena rur i rozdzielaczy, ale przede wszystkim wyposażenia kotłowni.

Zadbaj o projekt i wykonanie

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać o konieczności sporządzenia starannego projektu i bardzo dokładnego wykonania prac montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma praktycznie żadnej możliwości jego poprawienia lub ulepszenia, gdyż wymagałoby to zdemontowania podłóg oraz izolacji i wiązałoby się z dużymi kosztami.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy