Jak wymienić stare grzejniki na nowe?

Porady   |   13.08.2021

Wymiana grzejników nie należy do trudnych i skomplikowanych zadań. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Kiedy warto zdecydować się na wymianę, a kiedy wystarczy po prostu naprawa? Jak wykonać prace krok po kroku, by system mógł pracować efektywnie?

Kiedy wymienić grzejnik?

Zazwyczaj o potrzebie wymiany grzejnika przypominamy sobie, kiedy nadchodzi czas ich eksploatacji, czyli jesienią. Znacznie jednak lepiej pomyśleć o tym latem, by przede wszystkim nie musieć się spieszyć, a poza tym nie komplikować sobie procesu modernizacji związanego chociażby z usuwaniem z grzejników wody czy zapewnieniem dodatkowego źródła ciepła na czas remontu.

Głównym powodem wymiany jest zwykle awaria. Do najczęściej występujących awarii zalicza się korozję na powierzchni grzejnika czy widoczne przeciekanie. Wtedy nie ma możliwości tańszej naprawy niż wymiana grzejnika na nowy. By ocenić, czy wymiana niezbędna, trzeba również sprawdzić, jaka jest jego efektywność. Przykładowo, kiedy grzejnik grzeje wyłącznie w swojej górnej części, czasem wystarczy przepłukanie jego wnętrza wodą, by pozbyć się z nich warstwy brudu oraz kamienia. Można także spróbować odpowietrzyć grzejnik.

Kolejnym ważnym i częstym powodem wymiany grzejnika jest gruntowny remont. Gdy planujemy wymianę całej instalacji grzewczej, trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy zostawiamy stare żeliwne grzejniki. Dlaczego? Przede wszystkim nowa instalacja może nie pracować z nimi tak samo sprawnie, a poza tym może dojść do zapchania rur zabrudzeniami znajdującymi się w starych grzejnikach. Nie wspominając już oczywiście o aranżacji. Wymiana grzejników to szansa, by popuścić wodze wyobraźni i zdecydować się na bardziej dekoracyjne modele. Nowe grzejniki to także zazwyczaj większa oszczędność miejsca, gdyż są nie tylko estetyczne, ale też zazwyczaj wyróżniają je niewielkie wymiary.

Najczęstsze powody wymiany grzejnika

Jak odkręcić grzejnik

Samo odkręcenie starego grzejnika od rury, która łączy go z instalacją, nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o zabezpieczeniu instalacji przed wylaniem się z niej wody, czyli zakręcić zawory przyłączeniowe znajdujące się z przodu grzejnika. Dzięki temu możemy odkręcić grzejnik bez spuszczania wody z całej instalacji.

Gorzej, jeśli mamy do czynienia z instalacją w postaci pionów, które są przeprowadzane przez wszystkie kondygnacje budynku. W takiej sytuacji w pionie są zazwyczaj dwie rury: zasilająca oraz powrotna, a kaloryfery są podłączone do nich za pomocą gałązek.

Czy trzeba spuszczać całą wodę z instalacji?

Niestety w niektórych przypadkach jest to konieczne. Jeśli wymianie mają ulec grzejniki znajdujące się na piętrze, wtedy wystarczy spuścić wodę do poziomu niższego niż podłoga kondygnacji. Jeśli nasza instalacja nie ma takiego zaworu, wtedy należy odkręcić jakikolwiek śrubunek i usuwać wodę etapami. Warto pamiętać o tym, że grzejnik ma zazwyczaj dwa śrubunki, czyli zasilający oraz powrotny. Żeby je zdemontować, trzeba je całkowicie rozkręcić.

Zamrażanie rur

To rozwiązanie, które bywa stosowane w sytuacji, kiedy dostęp do zaworów jest ograniczony lub użytkownik po prostu chce uniknąć wylewania wody z instalacji. Wykorzystanie zamrażarki elektrycznej powoduje, że w rurach tworzy się lodowa przeszkoda, która czopuje dopływ wody i umożliwia wymianę grzejnika. Warto jednak pamiętać o tym, że zamrożenie nie nastąpi w przypadku wody gorącej. Dlatego należy ustawić bezprzewodowy siłownik elektryczny przy grzejniku w pozycji zerowej. Rury zamraża się najczęściej na tzw. gałązkach. Po wykonaniu czynności i zamrożeniu rur najczęściej przecina się je piłą lub szlifierką kątową, najlepiej w odległości 10 cm od miejsca mrożenia, Dzięki takiej odległości można wykonać bezpieczne gwintowanie. Jeśli planujemy montaż nowego grzejnika, to na gwintach instaluje się zawory odcinające, po nich urządzenia grzewcze, jeśli rezygnujemy z grzejnika, to końcówki rur należy zaślepić korkami zamykającymi.

Jak zamocować nowy grzejnik

Gdy uda nam się dokonać demontażu grzejnika, przychodzi czas na dobór nowego modelu, o czym pisaliśmy w artykule: Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki. Najlepiej, by nowy grzejnik był przymocowany do instalacji na nowych śrubunkach oraz żeby był wyposażony w termostat oraz zawór. W trakcie remontu bez wątpienia przydadzą się narzędzia takie jak klucze nastawne, młotek, czasem trzeba użyć szlifierki kątowej.

Wśród grzejników wyróżnia się modele kompaktowe i modele zaworowe. W przypadku tych pierwszych przyłącza znajdują się w czterech kątach grzejnika, a w przypadku tych drugich na dolnej stronie są dwa przyłącza wraz ze wbudowanym zaworem.

Jak powinien przebiegać montaż grzejnika krok po kroku, przedstawia poniższa grafika.

Montaż grzejnika krok po kroku

Montaż konsoli

Należy ustawić ją na wysokości grzejnika i zmierzyć otwory mocujące. Grzejnik powinien mieć przynajmniej 10 cm luzu od góry i od dołu. Konsolę montuje się za pomocą śrub i dybli. Jeśli montujemy na ścianie grzejnik o tej samej budowie, to można wykorzystać te same konsole.

Mocowanie grzejnika do konsoli

Grzejnik należy wsunąć do konsoli i przymocować go do niej za pomocą uchwytów. Później wystarczy już tylko dokręcić śrubokrętem wszystkie śruby.

Łączenie grzejnika z rurami

Złącza dopływu wody mogą być montowane po prawej lub po lewej stronie grzejnika. Trzeba pamiętać, że dopływ podpinamy pod zasilanie, a odpływ na powrót z grzejnika. Do montażu potrzebujemy zaworów przyłączeniowych krawędziowych albo przepływu, w zależności od rodzaju połączenia z grzejnikiem.

Montowanie zaworu termostatu

Gwint zaworu termostatu trzeba uszczelnić, a następnie wkręcić do odpowiedniego otworu na grzejniku. Gwint należy dokręcać do momentu, aż przyłącze obróci się w naszym kierunku. Potem trzeba usunąć pokrywkę i przymocować górny element.

Uruchomienie grzejnika i sprawdzenie efektywności działania

Kiedy wszystkie prace instalacyjne mamy już za sobą pozostaje nam jedynie sprawdzenie, czy grzejnik grzeje całą swoją powierzchnią, czy nie słychać w nim szumów, czy nie wylewa się woda. Jeśli nie zauważymy żadnych usterek, to znak, że grzejnik jest gotowy do eksploatacji.

Automatyka niezbędna do sterowania grzejnikami

Gdy zakończymy niezbędne prace związane z wymianą grzejnika, to czas zainwestować w urządzenia do sterowania. Bez względu na to, czy wybierzemy grzejnik klasyczny czy dekoracyjny, aluminiowy, stalowy czy inny, do każdego można podłączyć zestaw do sterowania. Nowoczesny zestaw będzie cennym wsparciem efektywnego działania systemu, zapewniając efektywne wykorzystanie ciepła.

Przypomnijmy, że w skład bazowego systemu wchodzą:

  • bezprzewodowy siłownik elektryczny montowany na zaworze,
  • urządzenie nadrzędne służące ustawieniu poszczególnych parametrów pracy,
  • regulator lub czujnik do pomiaru temperatury w pomieszczeniu.

Jak wymienić stare grzejniki na nowe?

Sprawdź zestawy: WiFi 8S, WiFi 8s mini, ST-16S WiFi

Dodatkowo do zestawu warto także dokupić czujniki otwarcia okna, które w trakcie wietrzenia ogrzewanych pomieszczeń zapobiegają utracie ciepła. Montowane na ramie okiennej w sposób automatyczny wyłączą grzanie, gdy otworzymy okno i do pomieszczenia zacznie się przedostawać chłodniejsze powietrze.

Sprawne i estetyczne grzejniki w pomieszczeniach

Jeśli stary grzejnik w pomieszczeniu już nie działa sprawnie jak kiedyś lub po prostu po remoncie przestał pasować do aktualnej aranżacji, to najczęściej jest to sygnał do jego wymiany. Pamiętajmy o tym, że sposób, w jaki przekazywane jest ciepło do pomieszczeń, decyduje nie tylko o komforcie użytkowania, ale również wpływa na możliwości aranżacji wnętrz.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy