Dlaczego warto zainwestować w budownictwo energooszczędne?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   07.07.2015


Domy energooszczędne to trend, który od kilku lat zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Zużycie energii w budynkach tego typu jest mniejsze, w związku z czym do jej wytworzenia nie potrzeba tak dużej ilości surowców, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Nie da się ukryć, że w tym momencie jesteśmy bardzo uzależnieni od paliw kopalnianych, które wytwarzają szkodliwe dla środowiska związki. Budownictwo energooszczędne cechuje standard NF40, według którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, utrzymany jest na poziomie nie przekraczającym 40 kWh/m2rok. Spełnienie tej normy zależne jest od czynników, które mają wpływ na termoizolację i odzyskiwanie ciepła. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka znaczących elementów już na etapie planowania takiej inwestycji.

 

Prosta forma

 

Dom energooszczędny charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiedniego projektu budynku. Najmniej ciepła tracą małe i zwarte bryły z płaskim dachem, bez dodatkowych załamań, wykuszy czy balkonów. To właśnie w tych miejscach tworzą się tak zwane mostki termiczne, w których – z powodu gorszych własności termoizolacyjnych – następuje wzmożona ucieczka ciepła. Ponadto ściany zewnętrzne przepuszczają około 30% ogrzanego powietrza, dlatego ich powierzchnia, w stosunku do kubatury budynku, powinna być niewielka.

 

Właściwe rozmieszczenie budynku oraz pomieszczeń

 

W zniwelowaniu strat ciepła z pewnością pomoże orientacja budynku względem stron świata. Dach o jednym spadzie musi być skierowany na północ. W ten sposób wykorzystamy naturalne światło do ogrzania domu. Drzwi wejściowe oraz garażowe również powinny być zwrócone w tę stronę, ponieważ pozwoli to uniknąć dodatkowych ubytków ciepła. Pomieszczenia mieszkalne najlepiej zlokalizować w południowej części domu, ponieważ to właśnie tutaj występuje efekt naturalnego ogrzewania budynku przez nasłonecznienie.

 

Odpowiednia izolacja budynku

 

W przypadku domów jednorodzinnych ciepło najczęściej ucieka przez: okna, wentylacje, ściany zewnętrzne oraz dach, dlatego ważne jest, by zadbać o kompleksową izolację termiczna budynku. Odpowiednie ocieplenie zaczyna się w momencie wyboru materiałów budowlanych i ich właściwości. Istotne jest by korzystać z surowców o wysokiej izolacyjności dla tego typu budynku, gdzie brany jest po uwagę tak zwany współczynnik przenikania ciepła. Określa go wartość przenikania ciepła U, natomiast podaje się go w W/m²K. Parametr ten służy do ustalenia, z jakimi stratami ciepła będziemy mieli do czynienia, w miejscach występowania mostków termicznych.

 

Wentylacja i ogrzewanie

 

W związku z tym, że domy energooszczędne są bardzo szczelne, rezygnuje się w nich z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej, ponieważ pozwala ona zmniejszyć koszt ogrzewania nawet o 30%. Rekuperator, to nowoczesny system kontroli nawiewu wewnątrz budynku. Nie tylko pozwala on na odzyskiwanie ciepła z wydalanego powietrza, ale także zapewnia jego filtrację oraz prawidłowy obieg w pomieszczeniach.

 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

 

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, które panują w Polsce, mamy szeroki wybór odnawialnych źródeł energii. Zainstalowanie kolektorów słonecznych do ogrzania wody, kotłów na biomasę lub pomp ciepła, zastosowanych w systemie grzewczym, spowoduje, że Twój dom będzie sam na siebie oszczędzał.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy