Dlaczego warto zainwestować w budownictwo energooszczędne?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   07.07.2015

Domy energooszczędne to trend, który od kilku lat zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Energooszczędność w budynkach tego typu jest większa, w związku z czym do wytworzenia energii nie potrzeba tak dużej ilości surowców, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Budownictwo energooszczędne cechuje standard NF40, według którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, utrzymany jest na poziomie nie przekraczającym 40 kWh/m2rok. Spełnienie tej normy zależne jest od czynników, które mają wpływ na termoizolację i odzyskiwanie ciepła. Dlatego w budownictwie energooszczędnym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka znaczących elementów już na etapie planowania takiej inwestycji. 

Prosta forma a energooszczędność

Dom energooszczędny charakteryzuje się bardzo prostą konstrukcją, dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiedniego projektu budynku. Najmniej ciepła tracą małe i zwarte bryły z płaskim dachem, bez dodatkowych załamań, wykuszy czy balkonów. To właśnie w tych miejscach tworzą się tak zwane mostki termiczne, w których – z powodu gorszych własności termoizolacyjnych – następuje wzmożona ucieczka ciepła. Ponadto ściany zewnętrzne przepuszczają około 30% ogrzanego powietrza, dlatego budownictwo energooszczędne zakłada, że ich powierzchnia, w stosunku do kubatury budynku, powinna być niewielka.

Położenie budynku energooszczędnego oraz pomieszczeń

W zmniejszaniu zapotrzebowania na ciepło kwh m2 i niwelowaniu strat ciepła z pewnością pomoże orientacja budynku względem stron świata. Dach o jednym spadzie musi być skierowany na północ. W ten sposób wykorzystamy naturalne światło do ogrzania domu. Aby zwiększyć energooszczędność budynku drzwi wejściowe oraz garażowe również powinny być zwrócone w tę stronę, ponieważ pozwoli to uniknąć dodatkowych ubytków ciepła. Pomieszczenia mieszkalne najlepiej zlokalizować w południowej części domu, ponieważ to właśnie tutaj występuje efekt naturalnego ogrzewania budynku przez nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne – odpowiednia izolacja

Jak wskazuje definicja, budownictwo pasywne to energooszczędne obiekty budowlane, które wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne. W przypadku domów jednorodzinnych ciepło najczęściej ucieka przez: okna, wentylacje, ściany zewnętrzne oraz dach, dlatego ważne jest, by zadbać o kompleksową izolację termiczną budynku. Odpowiednie ocieplenie zaczyna się w momencie wyboru materiałów budowlanych i ich właściwości. Istotne jest by w budownictwie niskoenergetycznym korzystać z surowców o wysokiej izolacyjności dla tego typu budynku, gdzie brany jest po uwagę tak zwany współczynnik przenikania ciepła. Określa go wartość przenikania ciepła U, natomiast podaje się go w W/m²K. Parametr ten służy do ustalenia, z jakimi stratami ciepła będziemy mieli do czynienia, w miejscach występowania mostków termicznych. Rozwiązania te znajdują coraz szersze zastosowania, a budownictwo pasywne w Polsce znane już od niemal 20 lat. 

Wentylacja i ogrzewanie

W związku z tym, że domy energooszczędne są bardzo szczelne, rezygnuje się w nich z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej, ponieważ pozwala ona zmniejszyć koszt ogrzewania nawet o 30%. Rekuperator, to nowoczesny system kontroli nawiewu wewnątrz budynku energooszczędnego. Nie tylko pozwala on na odzyskiwanie ciepła z wydalanego powietrza, ale także zapewnia jego filtrację oraz prawidłowy obieg w pomieszczeniach.

Wykorzystanie OZE w domu energooszczędnym

Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, które panują w Polsce, mamy szeroki wybór odnawialnych źródeł energii. Zainstalowanie kolektorów słonecznych do ogrzania wody, kotłów na biomasę lub pomp ciepła, zastosowanych w systemie grzewczym, spowoduje, że Twój dom będzie miał mniejszą energochłonność.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy