7 nowoczesnych rozwiązań, które zwiększą wygodę i bezpieczeństwo w Twoim domu

Porady   |   Dom energooszczędny   |   20.04.2022

Pod pojęciem „inteligentny dom” rozumiemy rozwiązania, które gwarantują wygodę, a także pozwalają zaoszczędzić pieniądze. O tym, jak zmienić swoją przestrzeń mieszkalną w smart home, piszemy poniżej. Zapraszamy na przegląd technologii, w które warto zainwestować w swoim domu.

1. Inteligentne głośniki

Urządzenia takie jak Amazon Alexa i Google Assistant zyskują na popularności. Nie bez powodu. To bardzo przydatne urządzenia, które mogą wspierać nas w codziennych obowiązkach, wysyłając powiadomienia. Są to urządzenia, które mają podobny zakres funkcjonalności i współpracują z wieloma innymi, inteligentnymi urządzeniami, co oznacza, że nie trzeba mieć dużej liczby różnych aplikacji w telefonie, by nimi zarządzać. A to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Wszystkiego, czego potrzeba, to… głos.

Przeczytaj także: Głosowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – tak, teraz to możliwe

2. Nowoczesne oświetlenie

To zdecydowanie jedno z najwygodniejszych i obecnie najczęściej montowanych rozwiązań domowych. Można je sparować chociażby z głośnikiem Google Alexa i właściwie nie trzeba już dotykać włącznika światła. Pozwala to sterować oświetleniem za pomocą głosu lub aplikacji. Można także dodatkowo regulować inne parametry jak jasność, temperatura światła czy nawet zmieniać kolor. Inteligentne oświetlenie można włączać i wyłączyć, a nawet wdrożyć niestandardowe rozwiązania i wykorzystywać je w trakcie spotkań rodzinnych czy ze znajomymi. Po instalacji inteligentnego oświetlenia użytkownik może tworzyć zaawansowane harmonogramy oraz sprawić, by oświetlenie współpracowało z innymi rozwiązaniami, np. włączenie światła w salonie, kiedy kamera przy dzwonku wykryje ruch.

inteligentne ogrzewanie domu

3. Domofon wideo

Kamera to sprawdzony sposób, by odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Zapewni całodobowy podgląd z podwórka. Co więcej, są to zazwyczaj na tyle inteligentne rozwiązania, że nie tylko pełnią funkcję kamery bezpieczeństwa, ale także wysyłają alerty, np. kiedy wykryją ruch lub gdy ktoś zadzwoni do bramki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bardzo wygodnie sprawdzić, co dzieje się wokół posesji. Większość kamer jest dość prosta, choć są dostępne na rynku takie, które chociażby rozpoznają twarz czy potrafią rozróżnić zwierzęta.

4. Inteligentne ogrzewanie

Nowoczesne rozwiązania są godne swojej ceny, kiedy zapewniają oszczędności pieniędzy na dłuższą metę. A właśnie to pozwalają robić inteligentne sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. Zapewniają zarządzanie poziomem temperatury za pomocą telefonu czy głosu, ustalanie harmonogramów i reguł działania, włączanie i wyłączanie ogrzewania, a co najważniejsze: mogą nauczyć się ludzkich nawyków i inteligentnie sterować ogrzewaniem i chłodzeniem w efektywny sposób. To dobre rozwiązanie w celu zmniejszenia zużycia energii. Można odzyskać koszt zakupu termostatów pokojowych, a także zredukować rachunki za energię. Warto przy tym wspomnieć o sterowniku do pompy cyrkulacyjnej ST-11 Eco Circulation. Oszczędza on pracę pompy i pozwala dostarczyć ciepłą wodę szybciej tylko wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

ogrzewanie zdalnie sterowane

5. Inteligentny zamek do drzwi

Dobre zamki w drzwiach to podstawowa ochrona przed włamaniem. Jednak ile razy jest tak, że zastanawiamy się, czy nie zapomnieliśmy zamknąć drzwi na noc? Dzięki inteligentnym zamkom ten problem może zniknąć. Aplikacja pozwala kontrolować, co dzieje się w mieszkaniu z dowolnego miejsca na Ziemi i informuje o tym użytkownika. Można sprawdzić, czy drzwi są zamknięte, czy otwarte na smartfonie i zablokować lub odblokować je. Takie zamki mogą być wyposażone w kod dostępu dla gości, co umożliwia otwieranie drzwi bez przekazywania komuś klucza.

6. Czujnik dymu

Inteligentny czujnik dymu to bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni w domu bezpieczeństwo. Kiedy wykryje zagrożenie w powietrzu, włączy alarm i poinformuje, w którym pomieszczeniu doszło do zadymienia. Czujniki dymu, w zależności od firmy, dobrze integrują się z inteligentnymi domowymi urządzeniami, dzięki czemu świetnie uzupełniają cały system nowoczesnych instalacji.

7. Inteligentne gniazdka

Zwane z angielskiego Smart Plug są tak praktyczne i użyteczne, że aż dziwi fakt, że pojawiły się dopiero niedawno. Dzięki nim można zyskać nowe, praktyczne możliwości. Ich zaletę stanowi także fakt, że są niewielkie i eleganckie. Takie inteligentne gniazdka to nakładka na nasze standardowe gniazdka. Mają formę prostopadłościanu i zawierają zaawansowaną elektronikę oraz wtyczki. Gniazdko jest w stałym kontakcie z aplikacją na urządzeniu mobilnym lub ma łączność z centralnym urządzeniem. Dzięki niemu można zdalnie włączać i wyłączać urządzenia i kontrolować poziom zużywanej energii. Niektóre modele pozwalają nawet na bieżący podgląd zużycia energii przez urządzenie, do którego dane gniazdko jest podłączone. To pozwala się przekonać, które urządzenia będące w trybie stand-by zużywają najwięcej energii. Można też planować harmonogramy włączania i wyłączania, a nawet wizualizować poziom energii. Co ważne, do takiego inteligentne gniazdka można podłączyć różne urządzenia, w tym żelazko, pralkę, zmywarkę, piekarnik, sprzęt audio czy grzejniki elektryczne.

inteligentne gniazdka

Dlaczego warto?

Wygoda

Każdy z nas chce czuć się w domu komfortowo. Inteligentne oświetlenie to kolejny krok na drodze do tego. Przykład: kiedy oglądasz film i zorientujesz się, że wolałbyś przyciemnić lub wyłączyć światło, już nie musisz wstawać z kanapy, by to zrobić. Z kolei systemy dzwonków wideo docenisz, gdy jesteś w biurze czy w innym miejscu poza domem. Podobnie ma się kwestia np. z uruchomieniem elektroniki. Zamiast klikać wiele przycisków, możesz to zrobić za pomocą komendy głosowej. Wygoda może nie jest koniecznością, ale też nie musi być czymś złym. Inteligentne systemy zapewniają komfort, który sprawia, że znikają pewne zmartwienia.

Rozwiązywanie problemów

Inteligentne technologie ułatwiają codzienne życie. Dzięki asystentom głosowym można w znaczący sposób usprawnić komunikację w swoim domu. Podobnie możesz mieć kontrolę głosową nad oświetleniem. Z pewnością docenią to rozwiązanie użytkownicy mieszkający na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki inteligentnym czujnikom mogą one stać się bardziej niezależne w trakcie wykonywania domowych obowiązków.

Oszczędności

Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się zauważyć rano, że w jakimś pomieszczeniu ktoś zapomniał wyłączyć światło na noc, to masz już sposób, by temu zapobiec w przyszłości. Im więcej domowników, tym trudniej zapanować nad tym, by każdy wyłączał telewizor czy gasił światła, kiedy wychodzi z pomieszczenia. Byłoby wspaniale, gdybyśmy wszyscy pamiętali o oszczędzaniu energii, a jednak jesteśmy wciąż tylko ludźmi i niestety mamy skłonności do zapominania o niektórych sprawach. Wsparcie nowych technologii z pewnością się przyda.

Smart home – rozwiązania dla przyszłości

Inteligentne rozwiązania takie jak zdalnie sterowane oświetlenie czy ogrzewanie stają się coraz powszechniejsze. Inwestycja w nie zwraca się w postaci większego komfortu w domu, oszczędności i bezpieczeństwa. Warto o nich pomyśleć już dziś.

Przeczytaj także: Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Sugerowane produkty

WiFi 8S
Sterownik grzejnikowy WiFi 8S
WiFi 8S
i-1m
Moduł zaworu mieszającego
i-1m
C-mini
Bezprzewodowy czujnik temperatury
C-mini

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowanie ogrzewaniem a ekologia, czyli jak być bardziej eko w swoim domu

Sterowanie ogrzewaniem a ekologia, czyli jak być bardziej eko w swoim domu

W jak sposób oszczędzać i jednocześnie dbać o środowisko naturalne? Poznaj sprawdzone sposoby.

Zobacz więcej
Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi instalacjami. Dlaczego warto w nie inwestować?

Zobacz więcej
Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki – prezentacja najpopularniejszych modeli

Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki – prezentacja najpopularniejszych modeli

Regulatory pokojowe wyróżniają się precyzją pomiaru, nowoczesnym designem i łatwą obsługą. Poznaj najważniejsze rodzaje i funkcje regulatorów temperatury.

Zobacz więcej