5 złych nawyków, przez które więcej płacimy za ogrzewanie

Porady   |   28.07.2015

Rachunków za ogrzewanie nie zmniejszymy wyłącznie poprzez zainstalowanie w domu sprawnego i energooszczędnego kotła centralnego ogrzewania. Wszelkiego rodzaju próby zatrzymania ciepła w domu, jak na przykład izolacja budynku lub uszczelnienie okien, również nie będą skuteczne, jeśli wszyscy domownicy nie pozbędą się złych nawyków, które przyczyniają się do większego zużycia energii grzewczej.

1. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu

Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania domu. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. W pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej, czyli w kuchni i salonie, temperatura powinna wynosić 20°C. Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego jest odpowiednia wilgotność powietrza, która powinna się utrzymywać na poziomie 40-50%. O wiele zdrowsze jest spanie w pokoju, gdzie temperatura wynosi 18°C. Instalację grzewczą należy wyregulować tak, by zróżnicować temperaturę w całym domu. Będzie to miało świetny wpływ na stan naszego portfela, jak również zdrowia.

2. Zasłanianie źródeł ciepła

Najczęściej popełnianym przez nas błędem jest zastawianie grzejników. Długie, grube zasłony, komoda, czy też łóżko, utrudniają wymianę ciepła w pomieszczeniu. Zdarza się również, że aranżując wnętrze naszego domu decydujemy się na zabudowanie kaloryferów. Takie rozwiązanie nie przyspiesza ogrzewania powietrza. Przy słabej cyrkulacji temperatura grzejników musi być wysoka, co przekłada się na wzrost kosztów ogrzewania. Dlatego należy pamiętać, by meble znajdowały się około 10 cm od źródeł ciepła.

3. Nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Zdarza się, że wietrzymy pomieszczenia bez skręcania znajdujących się w nich grzejników. To kolejny błąd! Jeśli nie zakręcimy zaworu kaloryfera, zimne powietrze ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. W efekcie zrobi się on bardzo gorący, a większość produkowanego przez niego ciepła wyleci przez otwarte okno, a to oznacza duże straty. Powinniśmy także pamiętać, by zimą wietrzyć pomieszczenia tylko kilka minut. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu wychłodzeniu mieszkania.

4. Ogrzewanie pustego mieszkania

Wyjeżdżając na weekend lub na dłuższy okres czasu należy zakręcić grzejniki do zera. Ta prosta czynność pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w sezonie grzewczym. Jednak jeśli wolicie wracać do ciepłego domu, możecie zostawić siłowniki na pozycji 1 lub 2. Warto również zastosować bezprzewodowe siłowniki elektryczne z programatorem czasowym.

5. Zła izolacja okien

Kolejną bardzo ważną rzeczą, którą powinniśmy przestrzegać, to niewpuszczanie do mieszkania zimnego powietrza. Dlatego przed sezonem grzewczym należy poprawić izolacyjność cieplną okien. Jednym ze sposobów jest wymiana starych uszczelek przyszybowych i przyległych na nowe. Dzięki temu częściowo zapobiegniemy stratom ciepła i zatrzymamy nawiewanie zimnego powietrza z zewnątrz. Możemy również naprawić i uszczelnić tynk wokół okien. Pomoże to zlikwidować ewentualne ubytki i szczeliny powstałe podczas jego użytkowania.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy