5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed rozpoczęciem wymiany instalacji

Porady   |   TECH   |   30.06.2015


Instalacje grzewcze składają się z wielu elementów: źródła ciepła, urządzenia do podgrzewania wody użytkowej, kotłowni, zaworów, rur i grzejników. Każda z tych części po pewnym czasie użytkowania wymaga modernizacji. Decyzję o wymianie urządzeń grzewczych czasem podejmuje się nie z powodu jej złego stanu, ale po to, by umożliwić zainstalowanie liczników ciepła. Jednak przed wprowadzeniem jakichkolwiek modyfikacji, musimy pamiętać o zachowaniu kolejności prac modernizacji instalacji c.o.

 

Oceń stan zewnętrzny instalacji

 

Na początku należy ustalić, czy konieczna jest wymiana całej instalacji, czy tylko poszczególnych elementów. Aby to sprecyzować powinniśmy najpierw sprawdzić to, co jest widoczne gołym okiem. Chodzi tu przede wszystkim o zewnętrzny stan rur oraz grzejników. Możemy to określić po usunięciu farby z miejsc krytycznych tych elementów, czyli łączeń rur, kolanek oraz zaworów przy grzejnikach. Osad z rdzy będzie świadczył o tym, że instalacja jest skorodowana i należy ją wymienić.

 

Sprawdź wewnętrzny stan rur

 

Po ocenie zewnętrznego stanu rur oraz grzejników należy skontrolować, co dzieje się wewnątrz nich. Jest to nieco trudniejsze, ponieważ musimy sprawdzić, czy przekroje rur nie są zwężone i czy jest możliwość udrożnienia ich metodą chemiczną. Jeśli okaże się, że urządzenia grzewcze wymagają przepłukania środkami chemicznymi, lepiej zlecić te prace specjalistom. Po tym zabiegu zaleca się wymianę wszystkich zaworów grzejnikowych. Prawidłowe wyregulowanie to podstawa bezawaryjnej i oszczędnej pracy całej instalacji c.o.

SONY DSC

Nowy projekt instalacji

 

Na rynku istnieją inteligentne systemy sterujące ogrzewaniem, które pomagają unikać niepotrzebnych strat energii cieplnej. Współpracują one z różnymi instalacjami grzewczymi – zarówno tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, jak również panelami grzewczymi. Decydując się na modernizacje instalacji warto pomyśleć o zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko zapobiegną utracie ciepła, ale także pomogą kontrolować rachunki, zwiększą efektywność ogrzewania oraz będę przyjazne dla środowiska.

Izolacja

 

Właściwa izolacja rur to ważny element modernizacji instalacji. Rury centralnego ogrzewania powinno się izolować przynajmniej w miejscu, w którym przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia. Trzeba pamiętać o tym, że przepływ wody w rurach nie jest regulowany zaworami termostatycznym, zamontowanymi przy grzejnikach. Zatem jeśli w pomieszczeniu jest ciepło i nie ma potrzeby ogrzewania go, to i tak ciepło z instalacji będzie przenikać do pomieszczenia przez ścianki niezaizolowanych rur, a to oznacza straty energii.

 

Modernizacja instalacji

 

Jeżeli już zdecydowaliśmy, jak będzie wyglądać nowa instalacja grzewcza, przystępujemy do pracy. Zaczynamy od opróżnienia wody z elementów instalacji i demontażu starych urządzeń. Dopiero po jej usunięciu, można swobodnie wybrać miejsce na nowe grzejniki, kocioł centralnego ogrzewania. Jeśli mamy pomysł, jak poprowadzić nowe rury, i nie koliduje to z trasą starych, to oczywiście nie warto kuć ścian, aby je zdemontować. Wystarczy poodcinać je w miejscach, w których wychodzą ze ścian lub stropów, i zagipsować otwory. Wszystkie wymienione czynności można przeprowadzić niezależnie od siebie, nawet jeśli rozpoczniemy prace w najważniejszej części instalacji grzewczej, czyli w kotłowni.

SONY DSC

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy