Bezpieczny montaż i eksploatacja sterowników – o czym warto pamiętać

Porady   |   TECH   |   06.07.2018


Właściwa instalacja i eksploatacja sterowników do zarządzania ogrzewaniem to dwa ważne czynniki na drodze do maksymalnego wykorzystania potencjału instalacji grzewczej. O jakich kwestiach warto pamiętać w trakcie montażu sterowników, jak dbać o sterownik, czego unikać oraz jakie funkcje w urządzeniach sterowniczych sprawiają, że eksploatację systemu grzewczego jest bezpieczna i wydajna? O tym poniżej.

Montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to zaawansowane technologicznie urządzenia, dlatego też powinny być montowane przez doświadczonego instalatora. Wykonywanie prac na własną rękę, bez wcześniejszego zapoznania się ze specyfikacją techniczną urządzenia, to nie tylko ryzyko nieefektywnej pracy instalacji, ale przede wszystkim zgubnej w skutkach awarii. Pamiętajmy o tym, że błędne podłączenie przewodów może doprowadzić do uszkodzenia sterownika.

Montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem

Bezpieczna eksploatacja sterownika

Podobnie jak o urządzenia grzewcze, tak samo o sterowniki, które zarządzają ich pracą, trzeba dbać, by pracowały efektywnie, a także by nie uległy zniszczeniu. To urządzenia pod wysokim napięciem dlatego trzeba zachować szczególne środki ostrożności, by uniknąć ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Urządzenia typu sterownik kotłowy, regulator pokojowy czy sterownik do instalacji powinny być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, a ich konfiguracja musi być zgodna z zasadami zawartymi w instrukcji obsługi. Aby zapobiec awarii związanej z wprowadzeniem niewłaściwych ustawień przez użytkownika systemu, urządzenia sterujące posiadają specjalne zabezpieczenia.

 

Ustawienia fabryczne – podstawowa funkcja, która znajduje się w menu każdego sterownika. Pozwala na przywrócenie wyjściowych ustawień urządzenia, które zostały wprowadzone od momentu, w którym sterownik rozpoczął pracę. Zmiana może dotyczyć np. nastawy pracy podajnika wentylatora czy konfiguracji pracy pomp. To bardzo przydatna funkcja w sytuacji, kiedy problem z pracą sterownika tkwi w ustawieniach trudnych do szybkiego zdiagnozowania.

 

Blokada rodzicielska – specjalne ustawienie zapobiegające zmianom ustawień sterownika przez osoby nieupoważnione. Włączenie ikony „Auto-blokada” uniemożliwia wprowadzenie zmian parametrów pracy sterownika przez osoby, które nie znają kodu PIN. Gdy blokada jest aktywna, wystarczy nacisnąć ikonkę KOD PIN, by wprowadzić czterocyfrowy kod aktywujący blokadę. Fabrycznie ustawiony kod PIN to: 0000. Warto pamiętać o tym, że urządzenie nie jest przeznaczone do obsługi przez dzieci.W firmie TECH Sterowniki produkty, zanim trafią do sprzedaży, są wielokrotnie testowane, co sprawia, że są bezpieczne i bezawaryjne. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać, by naszym działaniem nie doprowadzić do awarii. Lista wskazówek, czego unikać, by sterowniki do zarządzania ogrzewaniem pracowały efektywnie, przedstawia poniższa grafika.

Bezpieczna eksploatacja sterownika

Konserwacja sterownika

Po zakończeniu sezonu grzewczego dobrą praktyką jest zarówno konserwacja kotła grzewczego, jak i sterownika, która zapewni im dłuższą żywotność. W okresie gwarancyjnym, a także po jego zakończeniu użytkownicy produktów TECH Sterowniki mogą korzystać ze wsparcia pracowników działu call center firmy w sprawie bezpiecznej eksploatacji i konserwacji sterowników, a także zgłaszać ewentualne usterki. Można się z nimi kontaktować telefonicznie lub mailowo za pomocą formularza znajdującego się na stronie: https://www.techsterowniki.pl/serwis/kontakt-serwis. Tymczasem podsuwamy kilka prostych wskazówek dotyczących prawidłowej konserwacji sterownika.

Konserwacja sterownika krok po kroku

Sterowniki a bezpieczeństwo instalacji grzewczej

W celu zapewniania maksymalnie bezpiecznej i bezawaryjnej pracy systemu grzewczego sterowniki posiadają wiele zabezpieczeń. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości użytkownik otrzymuje stosowne powiadomienia.

 

1. Funkcje zabezpieczające przed nadmierną eksploatacją urządzenia grzewczego

 

Przykłady:

 

- Sterownik ST-11 Eco Circulation:

 

antystop pompy – chroni przed blokowaniem się wirnika pompy

 

funkcja antylegionelli – umożliwia uruchomienie pompy w celu wygrzania układu i pozbycie się z wody bakterii Legionella.

 

- Sterownik do instalacji i-2:

 

funkcja ochrona kotła – zabezpiecza przed niebezpiecznym wzrostem temperatury kotła, załącza się domyślnie, w przypadku dużego wzrostu temperatury zawór otwiera się w celu schłodzenia kotła.

 

funkcja ochrona powrotu – pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego obiegu, która mogłaby być przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Gdy temperatura jest zbyt niska, zawór przymyka się do czasu, aż krótki obieg kotła osiągnie odpowiednią temperaturę.

 

- Sterownik ST-402N – liczne usprawnienia takie jak: zabezpieczenie czujników instalacji, zabezpieczenie przed przegrzaniem kolektora czy zabezpieczenie zasobnika ciepła.

 

2. Powiadomienia i alarmy wyświetlane bezpośrednio na wyświetlaczu urządzenia

 

W przypadku wystąpienia alarmu na wyświetlaczu urządzenia pojawia się stosowny komunikat informujący o problemie. Często sygnalizacji alarmu towarzyszy także odpowiedni sygnał dźwiękowy.

 

Przykłady:

 

– Sterownik ST-11 Eco Circulation – brak pracy pompy cyrkulacyjnej czy brak obiegu ciepłej wody użytkowej.

 

– Sterownik do instalacji i-2 – alarmy o uszkodzeniu czujników np. czujnik CO/CWU uszkodzony, czujnik powrotu uszkodzony, czujnik temperatury zewnętrznej uszkodzony.

 

3. Powiadomienia wysyłane na telefon/adres mailowy użytkownika

 

Aplikacja eModul. Dzięki aplikacji eModul użytkownik instalacji ma zdalny dostęp do parametrów pracy urządzeń grzewczych. Może je kontrolować i edytować z każdego miejsca na Ziemi, o każdej porze dnia i nocy. Powiadomienia o alarmach: przykładowo o niskim poziomie/braku paliwa w podajniku czy np. uszkodzeniu czujnika zaworu wysyłane są na adres email oraz podany numer telefonu. Dane należy uzupełnić, przechodząc do zakładki: „Ustawienia”.

 

Moduł GSM. Umożliwia zdalną kontrolę pracy instalacji oraz kotła z poziomu telefonu komórkowego (powiadomienia sms oraz telefoniczne). Moduł jest zabezpieczony kodem autoryzacji. Użytkownik jest informowany poprzez wiadomość sms o każdym alarmie kotła, a dodatkowo po wysłaniu wiadomości w dowolnym momencie otrzymuje informację zwrotną o aktualnej temperaturze wszystkich aktywnych czujników.

TECH Sterowniki – bezpieczeństwo i kontrola na najwyższym poziomie

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to urządzenia, które przynoszą użytkownikom liczne korzyści, ale przede wszystkim są bezpieczne. Liczne funkcje i zabezpieczenia sprawiają, że zarówno urządzenie, jak i cały system grzewczy działają bezawaryjnie. Powierzając ich montaż wykwalifikowanemu instalatorowi, dbając o bezpieczną eksploatację i konserwację, zgodnie ze wskazówkami powyżej sprawia, że cały system jest wydajny, a przy tym trwały – będzie służył długie lata.

 

W razie pytań dotyczących bezpiecznej eksploatacji sterowników oraz ewentualnych awarii pomoc można otrzymać, kontaktując się z działem serwisowym: https://www.techsterowniki.pl/serwis/kontakt-serwis

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy