Prace budowlane w zimie – pamiętaj o ogrzewaniu

Porady   |   TECH   |   17.01.2019


Jeśli nie chcemy przerywać prac budowlanych zimą, trzeba zagwarantować odpowiednie warunki na budowie. Jednym z najważniejszych jest zapewnienie optymalnego poziomu ogrzewania oraz właściwej wentylacji w czasie wykańczania wnętrz. Jakie prace można wykonywać na budowie zimą i jakie działania podjąć, by przebiegały prawidłowo?

Pierwsze chłody a poziom zaawansowania prac

Dość rzadko bywa tak, że uda się wybudować cały dom w ciągu zaledwie jednego sezonu. Dużo zależy oczywiście od technologii, w jakiej dom jest wznoszony (domy szkieletowe są często gotowe w ciągu zaledwie kilku miesięcy)! Inaczej jest w przypadku domów murowanych. Aby uniknąć zimą nieprzyjemnych niespodzianek, warto zadbać o to, by osiągnąć bezpieczny poziom zaawansowania prac przed nadejściem pierwszych chłodów. W przypadku domów budowanych tradycyjnie ważne jest, by prace mokre na zewnątrz takie jak murowanie czy betonowanie były skończone przed zimą. Zdaniem fachowców dobrym momentem na zakończenie budowy przed pierwszymi opadami śniegu jest stan surowy zamknięty. Bez obaw można zakończyć pracę, gdy w budynku są zamontowane okna, drzwi zewnętrzne, ułożone instalacje i tzw. podkłady pod podłogi. Warto pamiętać o tym, że na różnych poziomach zaawansowania prac, trzeba osiągnąć określony poziom wysuszenia podłoży oraz poziom wilgotności. To, czy można bez dużego ryzyka budować i wykańczać dom zależy od warunków atmosferycznych, które panują zimą.

Prace budowlane w warunkach zimowych

Stan surowy zamknięty umożliwia prowadzenie prac wykończeniowych, ale pod warunkiem, że budynek będzie ogrzewany. W czasie zimy wewnątrz budynku można np. budować ściany działowe, montować okładziny oraz instalacje. Ważne jest wykorzystanie odpowiednich materiałów budowlanych o niskiej chłonności wody. Dopuszczalne są zaprawy cementowo-wapienne o większej zawartości cementu. Odradza się natomiast wykorzystanie zapraw wapiennych zawierających dużo wody. Dom na pewno musi być ogrzewany w trakcie wysychania tynków oraz podkładów podłogowych. Sposób ogrzewania domu w czasie robót wykończeniowych zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania instalacji grzewczej oraz dostępnych źródeł ciepła. Obowiązkowo o ogrzewaniu trzeba pomyśleć na etapie planowania prac budowlanych. Warto pamiętać, że temperatura wewnątrz budynku nie powinna spaść poniżej 15°C. Tynkowanie, wylewanie posadzek czy inne prace mokre powinny być bezwzględnie prowadzone w temperaturze powyżej 5°C. Ogrzewanie musi działać aż do momentu w pełni zawiązania zaprawy. Można w tym celu skorzystać ze specjalnych domieszek, które przyspieszają ten proces. Niektóre zaprawy mogą nawet wytrzymać spadki temperatur do -10°C, ale są to nieco droższe rozwiązania niż tradycyjne odpowiedniki.

Prace wykończeniowe, które można wykonywać zimą we wnętrzach

Popularne rozwiązania grzewcze stosowane na budowie to:

  • doprowadzenie gazu sieciowego i przynajmniej częściowe wykonanie instalacji grzewczej;
  • ogrzewanie domu grzejnikami konwektorowymi lub olejowymi, jednak to rozwiązanie wymaga dostępu określonej mocy ze względu na pobór prądu;
  • ogrzewanie zamontowanym wcześniej wkładem kominowym opalanym np. drewnem;
  • wykorzystanie nagrzewnic powietrza – w przypadku kiedy dom nie ma innej możliwości ogrzewania.

Dlaczego ogrzewanie domu w budowie jest ważne

Ogrzewanie budynku niezamieszkanego zimą ma wpływ na prowadzenie kolejnych prac na wiosnę, jak również użytkowanie budynku w przyszłości. Brak ogrzewania na budowie może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Najważniejsze z nich przedstawia poniższa infografika.

Skutki nieogrzewania pomieszczeń na budowie

Wentylacja pomieszczeń

W trakcie prowadzenia prac budowlanych, równie ważne jak ogrzewanie budynku jest zapewnienie optymalnej wentylacji pomieszczeń. Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza znacznie utrudnia wykończenie wnętrz, w tym prowadzenia prac mokrych. O tym niezwykle istotnym aspekcie niezmiennie przypominają budowlańcy. Wentylacja jest ważna w czasie robót mokrych, ale też podczas wysychania na kolejnych etapach prowadzonych prac. Wilgoć działa również niekorzystnie na położone drewniane i drewnopodobne podłogi, drzwi wewnętrzne czy płyty gipsowo-kartonowe, które są często wykorzystywane, chociażby podczas zabudowy poddasza. Podobnie wygląda sytuacja z wełną mineralną, która może ulec zawilgoceniu w czasie układania pomiędzy drewnianymi elementami więźby dachowej. Jeśli chcemy kontynuować prace i nie mamy możliwości, by obniżyć poziom wilgotności w sposób naturalny, wtedy trzeba skorzystać z dostępnych środków technicznych. Polecanymi rozwiązaniami są m.in. osuszacze konwekcyjne oraz nagrzewnice elektryczne, które jednocześnie podnoszą temperaturę w domu i zmniejszają wilgotność powietrza. By jednak takie rozwiązanie było korzystne, w budynku musi działać sprawnie wentylacja naturalna, by ciągle usuwać ciepłe, wilgotne powietrze. Często stosowanym sposobem na zapewnienie w budynku odpowiedniej wentylacji jest pozostawienie okien w pozycji rozszczelnionej, dzięki czemu można zapewnić swobodny dostęp powietrza do wnętrz.

Instalacja wodna zimą

Jeśli na budowie działa już instalacja wodna, to trzeba pamiętać o jej zabezpieczeniu na zimę. Koniecznym działaniem będzie spuszczenie wody i zamknięcie jej dopływu, by rury nie zamarzły ani nie nastąpiło ich rozsadzenie. Zamarzająca w rurach woda może bowiem spowodować znaczne szkody w budynkach. Ciśnienie i wzrost objętości wody może zniszczyć nawet grube, stalowe rury. Bardzo ważne jest także to, by zabezpieczyć newralgiczne punkty instalacji jak odkryte odcinki rur oraz wodomierz styropianem, kawałkiem materiału czy specjalnym kablem grzewczym. Dzięki temu można uniknąć uszkodzenia rur instalacyjnych oraz zapobiec awariom.

Sterowniki na budowie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, o sterownikach do zarządzania ogrzewaniem w swoim domu warto pomyśleć na etapie budowy, a dokładniej wykańczania pomieszczeń wewnątrz budynku. Dzięki temu można odpowiednio dobrać typ sterownika do swoich potrzeb, zaplanować rozmieszczenie urządzeń, bezproblemowo poprowadzić okablowanie i przygotować dom do oszczędnej eksploatacji już od pierwszego dnia korzystania z instalacji.

5 powodów, by zamontować sterowniki na budowie

Przeczytaj także: 5 pytań o dobór sterowników na etapie budowy domu

Plac wokół budowy zimą

Równie ważne, jak prowadzenie prac budowlanych wewnątrz pomieszczeń, jest uporządkowanie terenu wokół budowy. Szczególnie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu materiałów, które pozostaną na zewnątrz. Niesprzyjające warunki atmosferyczne jak opady śniegu, deszczu oraz ujemne temperatury mogą spowodować ich zniszczenie. Najlepiej, by pozostały zapakowane w oryginalnych opakowaniach, a także zabezpieczone dodatkową folią ochronną. Jeśli to możliwe, to dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich pod dachem.

Ogrzewanie budynków ważne dla bezpieczeństwa i komfortu

Instalacja grzewcza jest zdecydowanie jedną z najważniejszych w budynku mieszkalnym. W czasie, kiedy jeszcze nie została zamontowana na budowie, koniecznie pomyślmy o zabezpieczeniu budynku przed skutkami zimna i wilgoci. Oszczędności w tym zakresie mogą przynieść przykre konsekwencje w postaci dodatkowych kosztów, dlatego w sposób szczególny warto zadbać o ten aspekt budowy domu. Aby instalacja działała sprawnie już na samym początku, pamiętajmy, by razem z zakupionym urządzeniem grzewczym zamówić także dopasowane do jego obsługi urządzenie sterownicze oraz sterowniki do montażu w pomieszczeniach jak regulatory pokojowe czy siłowniki elektryczne przeznaczone do instalacji na grzejnikach. System grzewczy wyposażony w inteligentną automatykę będzie działał wydajniej i oszczędniej.

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy