5 pytań o dobór sterowników na etapie budowy domu

Porady   |   TECH   |   02.11.2017


Rodzaj oraz rozmieszczenie sterowników do zarządzania ogrzewaniem najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Dzięki temu już na starcie eksploatacja systemu grzewczego będzie tańsza, wygodniejsza, a jego praca efektywniejsza. Pytanie tylko jak dobrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb? W dokonaniu wyboru pomocne okaże się udzielenie odpowiedzi na 5 kluczowych pytań. Jakich? Czytajcie dalej.

Jaki typ sterownika do zarządzania ogrzewaniem wybrać?

Wszystko zależy od tego, na jaki system ogrzewania się zdecydujemy. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to cała gama różnych urządzeń ściśle dopasowanych do potrzeb różnych systemów grzewczych. Do wyboru są sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym, odnawialnymi źródłami energii czy kominkami. W każdej kategorii urządzeń znajdują się produkty tańsze i droższe, różniące się sposobem montażu oraz funkcjonalnością. By dobrać właściwe urządzenie dla siebie, warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi, skonsultować swój wybór z dostawcą urządzenia grzewczego lub jednym z przedstawicieli regionalnych naszej firmy. Współcześnie dużą popularnością cieszy się łączenie systemu ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. Idealnym rozwiązaniem w przypadku takiego rozwiązania jest montaż bezprzewodowego systemu do ogrzewania podłogowego z Internetem – seria 8. Z jego pomocą użytkownik może sterować zarówno pracą montowanych na grzejnikach siłowników elektrycznych STT-868, jak i temperaturą w pomieszczeniach, w których pracuje ogrzewanie podłogowe.   Jak wygląda i jak działa w praktyce nasz system do zarządzania ogrzewaniem podłogowym w nowym budynku mieszkalnym wyjaśnia Zbigniew Urbański. 


Źródło: Telewizja WP

Jedno czy więcej źródeł ciepła?

Aby sterować kotłem gazowym współpracującym z kominkiem albo piecem węglowym i pompą ciepła warto zainwestować w sterownik, który zsynchronizuje pracę różnych urządzeń. Takim rozwiązaniem są sterowniki do instalacji. To urządzenia o prostej budowie i szerokim zakresie funkcjonalności. Sterowniki do instalacji umożliwiają kontrolę nad wieloma urządzeniami jednocześnie. To ułatwia regulację każdego z nich w dowolnej chwili, w zależności od bieżącego zapotrzebowania. Co więcej, system można w przyszłości rozbudowywać o kolejne moduły.

Chcesz sterować z kotłowni, pokoju czy zdalnie?

Różne urządzenia dają nam różne możliwości, jeśli chodzi o miejsce sterowania nimi. W przypadku sterowników do zarządzania ogrzewaniem możemy mówić o trzech poziomach sterowania: z kotłowni, pokoju oraz zdalnie. Informacje na ten temat przedstawia poniższa grafika.

3 warianty sterowania ogrzewaniem

Do zarządzania pracą urządzenia grzewczego w kotłowni wystarczy nam najprostszy model sterownika. Nie jest to jednak rozwiązanie wygodne. Znacznie lepiej kontrolować i edytować parametry ogrzewania w pokoju, w którym się aktualnie znajdujemy. W tym celu trzeba rozbudować system o montowane w pomieszczeniach regulatory pokojowe. To jednak nie koniec możliwości. Zarządzając ogrzewaniem można pokonać barierę miejsca i czasu, inwestując w urządzenia, które komunikacją się ze sobą zdalnie. Najbardziej innowacyjne urządzenia firmy TECH Sterowniki umożliwiają sterowanie urządzeniem grzewczym, w każdym miejscu na świecie za pomocą komputera, tabletu czy smartfona.

Jaki sposób montażu preferujesz?

Podczas planowania prac w budynku mieszkalnym kluczowe znaczenie odgrywa właściwe określenie ich kolejności. Wśród urządzeń do zarządzania ogrzewaniem są modele przewodowe oraz bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają oczywiście poprowadzenia okablowania, dlatego ich montaż jest konieczny przed położeniem tynku. Systemy bezprzewodowe komunikują się ze sobą na zasadzie nadajnik-odbiornik. W takim wypadku prace można wykonać na późniejszym etapie, bez konieczności ingerencji w instalacje.

Które funkcjonalności są dla nas najważniejsze?

W świecie urządzeń elektronicznych zawsze mamy do wyboru rozwiązania tańsze oraz droższe. Nie inaczej jest w przypadku sterowników do zarządzania ogrzewaniem. Warto pamiętać o tym, że nieco droższe urządzenie to szerszy zakres funkcjonalności, a także bardziej estetyczny wygląd. Choć sterowniki są niewielkimi urządzeniami, to kryją w sobie moc różnych funkcjonalności. Dzięki nim urządzenia grzewcze stają się prawie bezobsługowe. Umiejętnie zaprogramowany sterownik sam określa czas pracy urządzenia grzewczego oraz jej intensywność, a wszystko po to, by zapewnić optymalną temperaturę w różnych pomieszczeniach w domu. Zawsze warto inwestować w urządzenie dopasowane do swoich potrzeb, czyli obsługujące te funkcje, z których rzeczywiście chcemy korzystać. Nasz wybór powinien być wypadową wysokiej jakości, dobrej ceny oraz funkcjonalności.

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem w nowobudowanych domach – wyniki naszych badań

  W lipcu bieżącego roku zakończyła się ankieta dotycząca preferencji Polaków związanych z różnymi aspektami budowy domu, w tym instalacji grzewczej. Z badań wynika m.in., że sterowniki do zarządzania ogrzewaniem cieszą się największą popularnością wśród różnych inteligentnych, domowych instalacji. I trudno się temu dziwić, bo są nie tylko designerskie, ale przede wszystkim praktyczne. Aż 85,6% budujących lub planujących budowę domu chce zamontować w swoim domu takie urządzenia. Szczegółowe wyniki przedstawia poniższy wykres.

W jakie inteligentne instalacje planujesz zainwestować?

A które urządzenia są najbardziej popularne wśród budujących? Z odpowiedzi wynika, że 3 najważniejsze typy urządzeń to:

  • regulatory pokojowe: 274 osoby (70,4% badanych)
  • sterowniki do ogrzewania podłogowego: 228 osób (58,6% badanych)
  • sterowniki do kotła 190 osób (48,8% badanych)

Jakie produkty zamierzasz kupić?

Idąc dalej tym tropem, sprawdzaliśmy także, które modele naszych urządzeń najchętniej zamontowałyby u siebie osoby, które aktualnie budują dom.

  • Spośród regulatorów pokojowych najpopularniejsze okazały się modele: ST-280, ST-281, ST-283
  • Wśród sterowników do ogrzewania podłogowego najczęściej wskazywano na: L-7 i L-8
  • W gronie sterowników do kotłów najchętniej wybierany był model ST-580 zPID.

Najchętniej montowane urządzenia firmy TECH Sterowniki

Spełniamy marzenia o inteligentnym domu

  Pierwszy sezon jesienno-zimowy będzie swoistym sprawdzianem tego, czy podjęte decyzje na etapie budowy domu były trafne. Montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem to prosty sposób na to, by uniknąć rozczarowań związanych z kłopotliwą obsługą instalacji i mądrze gospodarować wytworzonym ciepłem. Dzięki sterownikom możemy zautomatyzować pracę praktycznie każdego urządzenia grzewczego. Wybór jest bardzo duży, dlatego też każdy może dobrać urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Co ważne automatyka nieustannie prze naprzód, a wachlarz możliwości z każdym rokiem się rozszerza. Zapraszając nową technologię do swojego domu, możemy osiągnąć większą kontrolę nad systemem grzewczym mniejszym nakładem kosztów i cieszyć się ciepłem każdego dnia.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy