Podłogówka czy grzejniki – co się bardziej opłaca?

Porady   |   Porady   |   12.09.2018

Zainstalować w pomieszczeniach grzejniki czy może zdecydować się na ogrzewanie podłogowe? To jeden z największych dylematów inwestorów montujących centralne ogrzewanie w swoim domu. Kaloryfery czy podłogówka – które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne i dlaczego?

Specyfika ogrzewania podłogowego i grzejnikowego

Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim wynikają one ze specyfiki działania obu układów oraz miejsca montażu. O obu systemach w dodatku krążą różne mity, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Jednym z nich jest przekonanie, że podłogówka jest niezdrowa dla alergików. W tym zestawieniu przyjrzymy się jednak faktom na temat specyfiki obu układów, które decydują o opłacalności inwestycji, uzyskanym komforcie cieplnym oraz późniejszej eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe vs grzejnikowe

Podłogówka czy grzejniki – konsekwencje wynikające z innej specyfiki układów

Odmienna specyfika działania, cechy oraz miejsce i sposób montażu systemu z zamontowanymi grzejnikami, a tym w którym funkcjonuje ogrzewanie podłogowe, wpływają na wady i zalety korzystania z obu rozwiązań. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze sposobu ogrzewania trzeba przeanalizować wszystkie najważniejsze uwarunkowania techniczne, cenę wykonanych prac, materiały, czy wreszcie swoje własne upodobania.

Zastanawiając się nad wyborem: podłogówka czy kaloryfery, warto skupić się nie tylko na zaletach każdego typu ogrzewania, ale także pewnych ograniczeniach, jakie ze sobą niosą.

Grzejniki czy podłogówka

Patrząc na to zestawienie łatwo dojść do wniosku, że wybór sposobu ogrzewania powinien być poprzedzony dłuższą refleksją. Odmiennie cechy działania obu systemów wpływają na pewne możliwości, ale też ograniczenia każdego z nich na różnych płaszczyznach. Chodzi przy tym zarówno o wygodę, jak i oszczędności. Warto pamiętać, że obniżenie temperatury o 1°C przekłada się na 5-6% zmniejszenie zużycia energii!

O ile na etapie budowy obydwa rozwiązania są możliwe, o tyle w budynku zamieszkanym układanie podłogówki wiąże się z wyższymi kosztami. Konieczne jest kucie posadzek i zniszczenie części materiałów.

Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym a zarządzanie podłogówką

Zarówno podłogówką, jak i ogrzewaniem grzejnikowym można efektywnie zarządzać przy pomocy nowatorskich urządzeń do sterowania ogrzewaniem. Dzięki nim można uzyskać liczne zalety, nawet jeśli na początku o tym nie myśleliśmy.

Dedykowane rozwiązania do sterowania ogrzewaniem

Czas połączyć siły

Kiedy nie możemy się zdecydować: kaloryfery czy podłogówka, wtedy wyjściem alternatywnym jest połączenie grzejników oraz ogrzewania podłogowego w jednej instalacji. Układ taki cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak warto pamiętać, że rozwiązanie praktycznie zawsze wymaga zastosowania mieszaczy.

W systemie mieszanym w wybranych pomieszczeniach układa się pętle ogrzewania podłogowego, w pozostałych grzejniki.

Parametry podłogówki nie są jednak idealne dla grzejników. A to dlatego, że im niższa jest temperatura czynnika grzewczego, tym większe powinny być wymiary grzejników, aby ilość emitowanego ciepła pozostała na stałym poziomie. Co mogłoby doprowadzić nawet do tego, że grzejniki nie zmieściłyby się we wnękach podokiennych.

W układzie mieszanym ogrzewanie podłogowe jest zasilane z rozdzielaczy z mieszaczami, a ich zadaniem jest przystosowanie parametrów wody zasilającej do wymagań ogrzewania podłogowego przez zmieszanie jej z wodą powracającą do kotła. Do grzejników dostarczana jest natomiast woda niezmieszana o wyższych parametrach.

System do sterowania ogrzewaniem podłogowym L-8 umożliwia zarządzanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym z poziomu jednego systemu.
System do sterowania ogrzewaniem podłogowym L-8 umożliwia zarządzanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym z poziomu jednego systemu.

Decydując o tym, gdzie i jakie ogrzewanie będzie funkcjonowało, warto brać pod uwagę zwyczaje domowników (potencjalne strefy dłuższego przebywania, długotrwałej pracy siedzącej itp.). System sterowania ogrzewaniem podłogowym L-8 to kompleksowe rozwiązanie ułatwiające zarządzanie domem, w którym znajdują się zarówno pętle ogrzewania podłogowego, jak i grzejniki. Dzięki sprawnemu systemowi sterowania podłogówką i grzejnikami można uzyskać spore oszczędności.

Dobrze wybrany sposób ogrzewania

Ostateczną decyzję o wyborze sposobu ogrzewania każdy musi podjąć sam.

Bez względu jednak na to czy będzie to podłogówka czy grzejniki, zawsze instalacja powinna być zaplanowana i wykonana przez wykwalifikowanego instalatora, by uniknąć typowych błędów. Po podjęciu decyzji nie zapomnijmy o kosztach eksploatacji, które będziemy ponosić w czasie użytkowania systemu. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem z pewnością znacznie ułatwią to zadanie i pozwolą cieszyć się komfortem bez bardzo obciążających budżet wydatków.

A jeśli zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, jakich błędów unikać:

10 błędów popełnianych w trakcie montażu centralnego ogrzewania

10 błędów popełnianych w trakcie montażu centralnego ogrzewania

10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki

10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki

Pora na dyskusję. Jaki system wy preferujecie? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy