10 błędów popełnianych w trakcie montażu centralnego ogrzewania

Cykl: Czego żałują inwestorzy   |   TECH   |   01.06.2018


Szumy w instalacji, przeciekanie, korozja – to zaledwie kilka z wielu skutków błędnego montażu centralnego ogrzewania. A wszystkie błędne decyzje odbijają się następnie na wydajności instalacji CO i naszych portfelach. W pierwszym artykule z naszego cyklu: „Czego żałują inwestorzy” pisaliśmy o najczęstszych błędach związanych z doborem systemu grzewczego. Dziś skupimy się na błędach instalacyjnych centralnego ogrzewania. Opowiemy o pomyłkach i niedociągnięciach związanych z montażem urządzenia grzewczego oraz grzejników. Oto lista top 10 najpoważniejszych błędów związanych z montażem instalacji centralnego ogrzewania.

1. Montaż instalacji bez projektu

Podstawą dobrze wykonanej instalacji CO jest projekt – fachowo przygotowany i uwzględniający zapotrzebowanie konkretnego budynku mieszkalnego. To dzięki niemu wzrasta szansa na szybki i sprawny montaż oraz niezawodne i bezpieczne działanie instalacji centralnego ogrzewania. Taki projekt uwzględnia m.in. rozwinięcie instalacji z wyraźnie oznaczoną mocą, wielkością grzejników czy średnicami przewodów. Bywa tak, że na pierwszy rzut oka instalacja CO bez projektu działa dobrze, ale odpowiednio zaprojektowana mogłaby działać lepiej i być tańsza w eksploatacji i wykonaniu. Optymalizacją kosztów zajmie się projektant. Dokładna dokumentacja przyda się nie tylko podczas montażu instalacji centralnego ogrzewania, ale także w dłuższej perspektywie na etapie remontu, modernizacji systemu grzewczego czy w razie ewentualnej awarii.

 

Przeczytaj także: 10 błędów popełnianych w trakcie doboru systemu grzewczego

2. Samodzielne wykonanie prac montażowych

Oszczędzanie na jakości wykonania zdecydowanie nie popłaca. Wykonywanie prac na własną rękę może w efekcie doprowadzić do droższej eksploatacji systemu i kosztownych poprawek. Do właściwego wykonania instalacji CO same dobre chęci i sprawne ręce niestety nie wystarczą. Liczy się wiedza i doświadczenie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że fachowcy dysponują odpowiednimi, specjalistycznymi narzędziami do pracy. Zamiast więc stawiać czoła trudnościom samodzielnie, lepiej zlecić to zadanie instalatorowi.

 

Najbezpieczniej do wykonywania prac instalacyjnych zatrudnić ekipę wykonawczą, która działa na podstawie niezbędnych certyfikatów oraz ma dobre referencje. Właściwą osobą do montażu kotła będzie autoryzowany przedstawiciel producenta, który zna szczegóły instalacji konkretnych modeli urządzeń. Ma to również bardzo ważne znaczenie ze względu na zasady gwarancji. Wielu producentów udziela ich tylko na instalacje centralnego ogrzewania, które zostały wykonane przez przeszkolonych przez siebie instalatorów. Pamiętaj o tym, że nawet najlepszy, dobrze zaplanowany system okaże się kłopotliwy, jeśli zostanie źle zainstalowany. Szczególnie wtedy, gdy elementy zostaną ukryte w ścianach czy w podłodze.

3. Nieprzemyślany dobór materiałów, z których wykonane są elementy instalacji

Nieznajomość specyfiki poszczególnych materiałów wykorzystanych w instalacjach CO może okazać się opłakana w skutkach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że różne materiały: stal, plastik, miedź mają różne współczynniki rozszerzalności cieplnej. Innymi słowy, w odmienny sposób reagują na grzanie oraz chłodzenie. Na łączeniu dwóch różnych materiałów może dochodzić do nieszczelności. Oprócz połączenia rur z różnych materiałów problemem może okazać się łączenie miedzianych rur z aluminiowymi grzejnikami. Gdy dwa różne metale stykają się ze sobą bezpośrednio, tworzy się ogniwo elektrochemiczne i następuje rozpuszczanie materiału o bardziej ujemnym potencjale. Miedź rozpuszcza aluminium. Na styku miedzi z aluminium korozja może zachodzić bardzo szybko. Z tym problemem wprawdzie można sobie częściowo poradzić, stosując specjalne przekładki izolujące elektrycznie, np. taśmą teflonową oraz inhibitory korozji, ale nie wyeliminują one tego zjawiska całkowicie. Problem ten nie występuje w przypadku grzejników stalowych. One mogą być łączone zarówno w instalacji miedzianej, jak i plastikowej.

Rury grzewcze w instalacji CO

4. Niewłaściwe rozmieszczenie rur w posadzce lub przy ścianach

Rur grzewczych nie należy rozmieszczać w miejscach narażonych na wychłodzenie, ponieważ powoduje to straty ciepła. Bezwzględnie nie wolno prowadzić instalacji w kominach wentylacyjnych czy spalinowych. W przypadku użycia rur plastikowych najlepiej przed zalaniem układać je w tzw. peszlach. Rekompensują one zmiany wymiarowe rur, które zachodzą podczas ogrzewania i schładzania. Dobrą praktyką jest redukcja do minimum ilości łączeń między kolejnymi odcinkami przewodów grzewczych. Każde kolejne łączenie może spowodować dodatkowy, niekontrolowany przeciek instalacji. Przy okazji warto pamiętać o tym, że należy zawsze wykorzystywać rury o takich średnicach, które zostały ustalone w projekcie. Powód jest prosty:

  • zbyt małe przekroje rur spowodują zwiększenie oporów przepływu, a w konsekwencji rozregulowania całej instalacji.
  • zbyt duże przekroje rur przyczynią do zwiększenia kosztów ogrzewania (zbyt duża ilość wody w rurach wymagająca podgrzania).

5. Zbyt słaba izolacja rur instalacyjnych

Kolejnym, często popełnianym błędem przy wykonywaniu instalacji CO jest brak odpowiedniej izolacji rur grzewczych lub wręcz izolacja niewłaściwym materiałem w pomieszczeniach nieogrzewanych. Skutki? Znaczna strata ciepła. Ogólna zasada mówi o tym, że im cieplejsza woda jest w instalacji centralnego ogrzewania (a otoczenie chłodniejsze), tym izolacja powinna być grubsza lub mieć lepszy, czyli niższy współczynniki lambda. Jeśli rury znajdą się w posadzce betonowej w zbyt cienkiej otulinie, to mogą nastąpić znaczne straty ciepła do gruntu. Często niewłaściwa izolacja znajduje się w takich miejscach jak kolanka czy kołnierze rur. Takie odcinki czy to w garażu, czy to w piwnicy mogą stać się mostkami cieplnymi. Izolować należy zarówno rury zasilające, czyli doprowadzające gorącą wodę z kotła do grzejników, jak i powrotne (oprowadzające schłodzoną wodę). Właściwa izolacja rur CO, podobnie jak CWU jest bardzo ważna. Należy ją wykonać nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale także dlatego, by ograniczyć straty, które towarzyszą przepływowi gorącej wody lub powietrza.

6. Nieprawidłowe podłączenie grzejników do instalacji

To kolejny, często popełniany błąd. Grzejniki zawsze łączą się z instalacją CO za pośrednictwem dwóch zaworów: na zasilaniu montowany jest zawór regulacyjny, a na powrocie zawór odcinający. Dzięki temu można zdjąć grzejnik bez konieczności spuszczania całej wody z instalacji centralnego ogrzewania. Nieprawidłowe podłączenie grzejnika do instalacji, czyli błędne zamontowanie gałązek łączących grzejnik sprawi, że będzie on oddawał znacznie mniej ciepła.

7. Błędny montaż grzejników w pomieszczeniu

Z przykrymi konsekwencjami może się też wiązać nieprawidłowy montaż grzejników w pomieszczeniu. Grzejnik może ważyć całkiem sporo, więc powinien zostać zamontowany na specjalnych podporach, które przeniosą ciężar urządzenia na podłogę. Szczególną ostrożność trzeba zachować w trakcie mocowania grzejnika do ścian pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi. Oprócz odpowiedniego wsparcia bardzo ważna jest także odpowiednia lokalizacja grzejników w pomieszczeniu. Standardowo umieszcza się je blisko miejsc, w których straty ciepła są największe, czyli przy ścianach zewnętrznych, pod oknami. Błędem jest umieszczenie grzejników zbyt blisko parapetu. To utrudnia ruch powietrza wspomagający przekazywanie ciepła. Podobne skutki są dostrzegalne w przypadku zasłonięcia grzejników ciężkimi zasłonami.

Błędy w trakcie montażu grzejników

8. Brak prawidłowej regulacji przepływu wody

Szybkość, z jaką woda płynie w instalacji CO, jest szalenie ważna. W dobrze wykonanej instalacji każdy grzejnik w określonym czasie otrzymuje określoną ilość wody i osiąga zaplanowaną temperaturę. Takie działanie wymaga zrównoważenia przepływów. Jeśli szybkość przepływu jest zbyt duża, to powstaje hałas we wszystkich elementach regulacyjnych, w tym również zaworach grzejnikowych. Nie należy więc wykonywać instalacji centralnego ogrzewania bez wcześniejszego, dokładnego policzenia ilości przepływów. Dobrze wykonane obliczenia zapewnią cichą pracę instalacji.

9. Niewykonanie prób szczelności

Po wykonaniu montażu źródła ciepła oraz przewodów, a przed podłączeniem grzejników konieczne jest wykonanie próby ciśnieniowej. Dokonuje się jej, by sprawdzić, czy instalacja CO w którymś miejscu nie przecieka. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji rozprowadzanych w wylewkach. Ewentualny wyciek wody z instalacji może spowodować duże straty we wnętrzach i jest trudny do zlokalizowania w gotowej instalacji centralnego ogrzewania. Jeszcze trudniej taki błąd naprawić. Próbę ciśnieniową najlepiej przeprowadzić zgodnie z wytycznymi producenta systemu, z którego została wykonana instalacja lub zgodnie ze standardową procedurą określoną w „Warunkach technicznych wykonania i odbioru instalacji”.

10. Błędny montaż sterowników

Jak pisaliśmy już w poprzednim artykule, o doborze sterowników do zarządzania ogrzewaniem najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu. To niezwykle ważny aspekt, ponieważ decyduje o efektywnej eksploatacji. Jeśli nie mamy sterowników, to regulacja musi odbywać się metodą prób i błędów. Jeśli zaniedbamy regulację, kocioł przestanie pracować w zadowalający dla nas sposób. Regulacji wstępnej dokonuje serwisant, a w naszej gestii pozostaje już tylko ustawienie pożądanej temperatury wody. Podobnie w kotłach gazowych i olejowych regulacja należy do serwisanta.

Przykładowe błędy podczas montażu sterowników

Przeczytaj także: 5 pytań o dobór sterowników na etapie budowy domu

 

Błędy związane z montażem instalacji grzewczej są często trudne do naprawy i kosztowne, więc zdecydowanie lepiej uczyć się na cudzych niż swoich. Nie wystarczy sam zakup dobrej jakości pieca oraz dobrych materiałów. Prawidłowy montaż wszystkich elementów systemu jest ważny dla efektywności całej instalacji CO, jak i jej bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja grzewcza w każdym domu to kwestia indywidualna i niektóre problemy są niezależne od samego inwestora, ale mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu uda się uniknąć przynajmniej 10 błędów wymienionych powyżej.

 

A w następnym artykule zajmiemy się 10 błędami związanymi z instalacją niezwykle ważnego i popularnego w ostatnim czasie sposobu ogrzewania pomieszczeń – ogrzewania podłogowego.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

- Rysiek

Bierz zawsze fachowca. TO jedyny wniosek jaki z tego płynie....

Odpowiedz