10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki

Porady   |   Cykl: Czego żałują inwestorzy   |   06.07.2018

Niedogrzane lub przegrzane pomieszczenia, nieszczelności, popękane płytki – to kilka z wielu skutków różnego typu błędów popełnianych na etapie montażu ogrzewania podłogowego. Niewłaściwie działające ogrzewanie podłogowe to zazwyczaj efekt jego niedbałego wykonania albo wykorzystania złych rozwiązań. Dziś przyjrzymy się 10 często popełnianym błędom w trakcie montażu ogrzewania podłogowego.

1. Brak odpowiedniej dokumentacji

Brak projektu w trakcie wykonywania jakiejkolwiek instalacji grzewczej bywa katastrofalny w skutkach. W przypadku ogrzewania podłogowego rozprowadzenie, a także ukształtowanie rur grzewczych musi być dopasowane do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału posadzki czy zapotrzebowania na ciepło.

Brak rzetelnej dokumentacji może prowadzić nie tylko do droższej eksploatacji, ale zwiastuje także problemy w razie awarii.

Ważna jest dokumentacja rzeczywistego przebiegu rur grzewczych na planie pomieszczenia, zwłaszcza w strefach między pokojami, pod oknami i przy ścianach.

Znając rzeczywiste wymiary pętli, można uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia przy późniejszym montażu ogrzewania podłogowego, np. mocowaniu listew progowych czy innych elementów, które wymagają wiercenia w posadzce.

2. Niewłaściwa kolejność prac w czasie montażu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe musi być wykonywane we właściwej kolejności. Jego montaż powinien się rozpocząć po rozprowadzeniu innych instalacji, inaczej może dojść do uszkodzenia przewodów grzejnych, jak i pozostałych elementów instalacji. Montaż szafek oraz rozdzielaczy powinien nastąpić jeszcze przed ułożeniem rur. Skrzynkę rozdzielacza ogrzewania podłogowego należy zamontować możliwie blisko ogrzewania podłogowego, a nie w oddalonej kotłowni. Warto pamiętać o tym, że całej instalacji ogrzewania podłogowego nie da się wykonać, gdy dom jest na etapie stanu surowego otwartego. Dopiero zamontowane okna i drzwi pozwalają unikać przeciągów w czasie wiązania jastrychu. Dzięki temu świeża wylewka nie jest narażona na zbyt mocne wysychanie powierzchni.

3. Źle przygotowane podłoże

Problemów mogą przysporzyć także źle wykonane roboty budowlane.

Przed przystąpieniem do montażu ogrzewania podłogowego wpierw podłoże musi zostać odpowiednio przygotowane. Jakie najczęściej popełniane błędy niosą ze sobą przykre konsekwencje?

Trzy najpoważniejsze błędy w trakcie przygotowania podłoża pod ogrzewanie podłogowe wymieniamy poniżej.

3 najczęstsze błędy popełniane w trakcie przygotowywania podłoża pod ogrzewanie podłogowe

Na źle przygotowanym podłożu nie można układać kolejnych warstw ogrzewania podłogowego, takich jak izolacja termiczna, rury grzejne i betonowa wylewka (tzw. jastrych).

Niedbałe przygotowanie podłoża przed montażem ogrzewania podłogowego, pominięcie etapu wyrównania i oczyszczenia sprawia, że płyty izolacji termicznej nie będą dobrze przylegały i nie zapewnią stabilnego oparcia płycie jastrychu, co może prowadzić do jej pęknięcia. W miejscach załamania wylewki istnieje ryzyko, że będą pękać rury grzejne. Pochyłe podłoże z kolei wymaga różnic w grubości wylewki na powierzchni kondygnacji. Dlatego też tak ważne jest wypoziomowanie podłoża przed ułożeniem izolacji.

4. Niewłaściwe połączenie rur w pętlach

Rury grzejne tworzą tzw. obieg grzejny, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m w zależności od średnicy wykorzystywanych rur.

W trakcie montażu ogrzewania podłogowego trzeba więc dopilnować, aby instalator nie wykonał dłuższych obiegów grzewczych. Co ważne pętle rur podłogówki muszą być układane w jednym odcinku bez połączeń. Połączenia są dopuszczalne w przypadku uszkodzenia rur i zastosowania złączek naprawczych do zaprasowania, dopuszczonych do zalewania betonem.

Aby uniknąć awarii należy więc tak dobrać przewody, aby nie łączyły się w miejscach, które zostaną zakryte wylewką.

Takie punkty są strategiczne, gdyż na połączeniach osadzają się zanieczyszczenia, co skutkuje usterkami. Niedostosowanie się do instrukcji powoduje wzrost oporów hydraulicznych, skutkując niedogrzaniem fragmentów podłogi.

5. Niestaranne mocowanie rur grzejnych w podłożu

Rury grzewcze, w których ma płynąć woda muszą być solidnie przymocowane do podłoża: na warstwie styropianu należy ułożyć specjalną folię, wyposażoną w siatkę kotwiącą, do której przytwierdza się rury przy pomocy właściwych klipsów dostępnych w systemie od danego producenta ogrzewania.

Jeśli rury nie zostaną zamocowane prawidłowo, mogą oderwać się od podłoża w czasie zalewania ich jastrychem.

Dodatkowo, jeśli w skład instalacji wchodzą miedziane elementy, to rur nie powinno się układać bezpośrednio w betonie, gdyż mogą ulec korozji. Rury miedziane muszą zostać zabezpieczone dodatkową warstwą tworzywa sztucznego. Alternatywą jest wykorzystanie rur z innego materiału: tworzywa sztucznego czy wielowarstwowych. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które dają gwarancję, że nie ulegną uszkodzeniu.

6. Brak odpowiedniej dylatacji podłogówki

Podłoga, w której zatopione są rury grzewcze, wymaga wykonania odpowiedniej dylatacji. Płyta grzejna rozszerza się pod wpływem ciepła rur, dlatego też konieczne jest zamontowanie szczelin dylatacyjnych.

Gdy pomieszczenie jest duże lub ma nietypowy kształt, konieczne jest zaplanowanie w wylewce dodatkowych szczelin dylatacyjnych.

Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w posadzce zamiast na całej grubości wylewki może prowadzić do powstania rys i pęknięć. Ważne jest takie ułożenie rur pętli grzewczych, by dylatacje ich nie przecinały.

7. Niestaranne wykonanie wylewki

Jednym z ostatnich etapów montażu ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Na tym etapie powinniśmy nadzorować pracę betoniarzy, by nie doszło do uszkodzenia rur grzewczych, ani zalania szczelin czy listew dylatacyjnych.

Układanie posadzki trzeba rozpocząć dopiero, gdy wylewka uzyska optymalną wytrzymałość.

Aby beton mógł się dobrze związać, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania powierzchni. Po około 21 dniach trzeba wstępnie wygrzać jastrych, dzięki czemu zostaną z niego usunięte resztki zalegającej wilgoci.

8. Błędny wybór pokrycia podłogowego

Niestety nie każdy materiał nadaje się na wykończenie podłogi, na której zamontowano ogrzewanie. Stąd kwestia tego, jaki materiał będzie najlepszy na podłogę jest jednym z kluczowych pytań o instalację wodnego ogrzewania podłogowego.

Rodzaj pokrycia podłogowego determinuje efektywność ogrzewania.

Przykładowo zmiana z płytek ceramicznych na panele podłogowe będzie prowadzić do dwukrotnego zmniejszenia mocy grzewczej, a to z kolei do niedogrzania pomieszczeń w czasie niskich temperatur zewnętrznych. Często stosowanym w takim wypadku rozwiązaniem jest zwiększenie temperatury zasilania, co nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia instalacji, jak również samego pokrycia podłogowego.

Rodzaje materiałów wykorzystywanych podczas montażu ogrzewania podłogowego przedstawia poniższa grafika.

Materiały na pokrycie powierzchni podłogówki

 9. Brak lub niewłaściwe wykonanie próby szczelności

Jeszcze przed wylaniem jastrychu instalację trzeba napełnić wodą, a po kilku godzinach lub nawet dobie sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Na tym etapie łatwiej zlokalizować przeciek i go usunąć niż po zalaniu przewodów betonem.

Próbę szczelności należy wykonać przy napełnieniu wszystkich obiegów wodą.

Zdarza się, że instalatorzy rezygnują z tej czynności lub wpuszczają do instalacji zamiast wody powietrze. Źle wykonana próba ciśnieniowa może mieć poważne konsekwencje. Dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że układ jest szczelny, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki. W razie niewykrytej nieszczelności może dojść do poważnego uszkodzenia instalacji, a jej naprawa będzie trudna i kosztowna.

10. Rezygnacja z automatyki regulacyjnej

W czasie montażu ogrzewania podłogowego błędem jest ograniczanie się do najprostszych rozwiązań i rezygnacja ze sterowników do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Zaniedbanie czynności związanych ze sterowaniem podłogówką prowadzi do strat energii, które są skutkiem dużej bezwładności cieplnej systemu.

Nowoczesne systemy do kierowania pracą ogrzewania podłogowego serii 4, 5, 7 8, 9 oraz 10 pozwolą cieszyć się zaletami montażu tego typu ogrzewania domu i rozsądnie dysponować budżetem.

regulacja_ogrzewania_podlogowego

Przeczytaj także: Regulacja ogrzewania podłogowego sposobem na większy komfort cieplny i niższe rachunki za ogrzewanie

Kosztowne błędy w czasie montażu podłogówki

Montaż ogrzewania podłogowego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kochają komfort i wygodę. Warto pamiętać jednak o tym, że jedynie dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni oczekiwane efekty. Błędy popełnione w trakcie montażu podłogówki wpływają na awaryjność i nieprawidłowe funkcjonowanie całej instalacji. Stawiając na sprawdzone rozwiązania, kompetentnych wykonawców i odpowiedzialnego producenta będzie można cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat.

Sugerowane produkty

L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-5s
L-5s
L-5s
L-8e
L-8e
L-8e
L-9 r
L-9r
L-9 r
L-10
L-10
L-10

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – porównanie 5 serii sterowników

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – porównanie 5 serii sterowników

W ofercie firmy TECH Sterowniki znajduje się 5 kompletnych zestawów do zarządzania pracą ogrzewania podłogowego. Jakie są ich możliwości i czym różnią się między sobą?

Zobacz więcej
10 błędów popełnianych w trakcie doboru, montażu i eksploatacji sterowników

10 błędów popełnianych w trakcie doboru, montażu i eksploatacji sterowników

Aby inwestycja w sterowniki zaowocowała komfortem i oszczędnościami urządzenia muszą być optymalnie dobrane, zainstalowane i eksploatowane. Dziś o kłopotach na drodze do efektywnego zarządzania ciepłem za pomocą sterowników.

Zobacz więcej
Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Aż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.

Zobacz więcej