10 problemów, które rozwiążesz dzięki sterownikom grzejnikowym


Niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że zaczynamy coraz częściej spoglądać w stronę kaloryferów. Sprawdzamy, czy są sprawne i ciepłe. Optymalną pracę, dobrze dopasowaną do naszych potrzeb zapewni im nowoczesna automatyka. Możliwości, które oferuje, pozwalają realnie wpłynąć na komfort cieplny, wygodę i oszczędności.

Najczęstsze problemy z obsługą systemu grzewczego i jak je rozwiązać

Podczas ogrzewania domu w sezonie możemy napotkać różne problemy związane z pracą i obsługą systemu grzewczego. Pomocą w ich rozwiązaniu są nowoczesne systemy do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym. Sprawdź, w jaki sposób rozwiązują najczęstsze problemy.

1. W twoim domu jest za zimno albo za ciepło

Jeśli w twoim domu nie ma na grzejnikach elektronicznych termostatów, to z pewnością często będziesz zmagać się z problemem zbyt niskiej lub przeciwnie: zbyt wysokiej temperatury w danym pomieszczeniu. To oczywiste, ponieważ nie masz realnej kontroli nad pracą urządzenia grzewczego i ilością ciepła dopływającego do poszczególnych pomieszczeń. Nie możesz jej też szybko i sprawnie modyfikować. Sterowniki do ogrzewania to precyzyjne narzędzia, dzięki którym możesz zmienić temperaturę w każdym z pomieszczeń z osobna, na taką, w której będziesz czuć się komfortowo.

Rozkład temperatury w pomieszczeniach

2. Nie panujesz nad pracą systemu grzewczego

System grzewczy to mocno skomplikowany układ. Brak możliwości sterowania sprawia, że nie masz kontroli nad parametrami jego pracy. Zwykły termometr montowany w pomieszczeniu nie jest ani praktycznym, ani estetycznym rozwiązaniem w nowoczesnym domu. A ręczna regulacja zaworów grzejnikowych obarczona jest dużym ryzykiem błędu, który będzie prowadzić albo do przegrzania, albo do niedogrzania pomieszczeń.

Nowoczesny system sterowania grzejnikowego to zestaw urządzeń, które sprawnie się ze sobą komunikują, by działać dokładnie tak, jak życzy sobie tego użytkownik. Regulatory pokojowe z czytelnymi wyświetlaczami lub dyskretne czujniki temperatury będą na bieżąco wskazywać informacje o temperaturze w pomieszczeniach i możliwość jej zmiany w dowolnym przez użytkownika czasie. Mając zamontowany termostat do grzejnika, wystarczy jeden rzut oka na regulator, by sprawdzić, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu i łatwo ją zmienić. Masz też dostęp do wykresów, które pokazują, jak w danym pomieszczeniu zmieniała się temperatura w poszczególnych godzinach w ciągu doby.

3. Płacisz bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie

Obok komfortu cieplnego, to właśnie oszczędności są główną zaletą automatyki do sterowania ogrzewaniem. Wysokie rachunki za ogrzewanie to powszechny problem, z którym na różne sposoby próbują sobie radzić inwestorzy.

Regulując temperaturę w zależności od własnych preferencji, realnie wpływasz na to, ile ciepła dostaje się do pomieszczeń. Dokonując zmian w sposób przemyślany i świadomy z poziomu jednego urządzenia, rzeczywiście wiesz, za co płacisz. Oszczędności na ogrzewaniu są łatwe do uzyskania, ponieważ dzięki termostatom grzejnikowym możesz zmniejszyć temperaturę, gdy jesteś w pracy, na wyjeździe, czy po prostu w nocy, gdy nie korzystasz z danych pomieszczeń i ogrzewanie ich na komfortowym poziomie po prostu nie jest konieczne. Co ważne, z wyliczeń wynika, że na sterowaniu grzejnikowym można zaoszczędzić aż 20% kosztów ogrzewania, a to bardzo dużo!

4. Tracisz dużo ciepła w czasie wietrzenia pomieszczeń

Skoro mowa o oszczędnościach, nie można pominąć kwestii wietrzenia pomieszczeń. Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest niezwykle ważna dla zdrowia i samopoczucia. W trakcie wietrzenia ogrzane powietrze ulatuje się na zewnątrz, a do pomieszczenia dopływa zimne. Szczególnie przy dużej różnicy temperatur powietrza w domu i na zewnątrz ochłodzenie jest wyraźnie odczuwalne, a grzejniki są zmuszone do intensywnej pracy, by zniwelować tę różnicę. My proponujemy rozwiązanie, które pozwala raz na zawsze rozwiązać ten problem i jest gotowe do wdrożenia od razu. Czujniki C-2n w momencie otwarcia okna wysyłają sygnał do sterownika głównego, który wyłącza grzanie, jeśli jest ono załączone.

Czujnik otwarcia okna

5. Poświęcasz dużo czasu i energii na wyregulowanie systemu grzewczego

Ogrzewanie domu bez wykorzystania profesjonalnych narzędzi do pomiaru oraz edycji parametrów takich jak zdalnie sterowane siłowniki elektryczne oznacza, że jedyna droga, jaką możesz regulować system to metoda prób i błędów.

Skutkiem złego zarządzania tracisz nie tylko pieniądze, ale też czas. Z urządzeniami elektronicznymi TECH Sterowniki jest łatwiej, bo nie tylko masz podgląd wszystkich stref od razu, ale sama edycja jest zaplanowana tak, by każdy mógł sobie z nią poradzić bez żadnego przygotowania. W instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące pracy i funkcji sterownika, by móc możliwie najefektywniej zarządzać ogrzewaniem w swoim domu szybko i sprawnie.

6. Musisz codziennie sprawdzać parametry pracy w kotłowni

Szybkie tempo życia sprawia, że mamy mało czasu na przyjemności. Kiedy w zimie dochodzi konieczność sprawdzania, czy grzejniki i piec pracują prawidłowo, czasu jest jeszcze mniej. Zwłaszcza jeśli kocioł grzewczy znajduje się w piwnicy, trzeba poświęcać czas i energię na doglądanie jego pracy. Właśnie w takich sytuacjach szczególnie docenisz fakt, że dzięki automatyce nie musisz ruszać się z kanapy, by zarządzać ogrzewaniem. Prawie bezobsługowa praca systemu to ogromna wygoda warta każdej ceny. Pracę systemu wspierają dodatkowe urządzenia takie jak moduł wykonawczy MW-1, który włącza lub wyłącza styk beznapięciowy w zależności od komunikatu otrzymanego od sterownika głównego.

Biuro w domu

7. Nie masz informacji o pracy systemu grzewczego, gdy nie ma cię w domu

Kiedy przebywasz w pracy, na spotkaniu, zakupach czy jesteś w drodze na weekendowy wyjazd, nie masz praktycznie żadnej kontroli nad tym, na jakich parametrach pracuje ogrzewanie. Nie możesz też, będąc poza domem, wpływać na to, jaka temperatura panuje w poszczególnych pomieszczeniach ani sprawdzić czy system pracuje bezpiecznie.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem dzięki aplikacji eModul pozwala na podgląd i edycję temperatury każdego pomieszczenia z osobna. Nie czujesz więc już wtedy presji przed dokonaniem zmian przed wyjściem do pracy czy dłuższym wyjazdem. Zmian możesz dokonywać w miejscu, w którym jesteś, w momencie, w którym chcesz.

Sterowanie zdalne - aplikacja eModul

8. Zużywasz w nadmiernym stopniu zasoby naturalne

Sterowanie ogrzewaniem wpisuje się w ważną dla naszej planety kwestię zarządzania zasobami naturalnymi. Węgiel, gaz ziemny, brykiet – to nieodnawialne źródła energii, a zasoby z roku na rok kurczą się. Zużywanie ich w nadmiarze szkodzi środowisku naturalnemu, podobnie produkty spalania.

Wprowadzenie do swojego domu sterowanie ogrzewaniem, tak naprawdę jest twoim wkładem w mniejsze zużycie opału, a więc także globalne, rozważne zarządzanie paliwem kopalnym.

9. Nie wiesz, jak prawidłowo obsługiwać instalację

Pomijając kwestię dokładności, problemem, z którym boryka się wielu inwestorów, są wątpliwości co do umiejętnego sterowania ogrzewaniem. Z obawy przed zmianą na gorsze pozostawiają system grzewczy zupełnie bez optymalizacji. To równie szkodliwe dla domowego budżetu, jak i dla samych urządzeń grzewczych. Niewłaściwa eksploatacja jest równoznaczna często z pracą gwarantującą mniejszą wydajność, a co się z tym wiąże, także szybszym zużyciem elementów systemu.

TECH Sterowniki opracowując swój system ogrzewania, odpowiednio dopracował go pod względem obsługi, by odpowiadać na realne potrzeby i wątpliwości inwestorów, a także zapewnić ustawienie tych parametrów, które mają kluczowe znaczenie dla obsługi systemu. Każde urządzenie zostało tak zaprojektowane, by było intuicyjne w obsłudze i nie sprawiało nikomu problemu z obsługą. Ogromną zaletą automatyki jest to, że jest prawie bezobsługowa, dlatego nie musisz się martwić tym, że nie będziesz musiał ustawić pewnych parametrów.

10. Masz wątpliwości, jak dobrać system, by sprostać potrzebom swojej instalacji

Każdy z inwestorów może mieć inne oczekiwania wobec pracy systemu grzejnikowego. Przede wszystkim w domach mamy różne modele grzejników, co rodzi pytanie o problemy z dopasowaniem. Na szczęście system grzejnikowy TECH Sterowniki jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się w każdym budynku: domu, ale także szkołach, przedszkolach, biurach. Bezprzewodowa komunikacja pozwala na łatwy montaż, a liczbę elementów wystarczy dobrać w zależności od liczby pomieszczeń. Pomocny w tym będzie konfigurator, który pozwala na szybkie przygotowanie przykładowego zestawu wraz z oszacowaniem kosztów.

Konfigurator systemów

Zainwestuj w system sterowania już dziś

Automatyka dziś znacząco ułatwia wykonywanie wielu różnych domowych czynności. Warto, by pomogła nam też w obsłudze urządzeń grzewczych i kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach. Dzięki temu, że system grzejnikowy jest bezprzewodowy, to możesz zainstalować go nie tylko w nowo wybudowanym domu, ale także w bloku, kamienicy i domu, które są już zamieszkane. To rozwiązanie, które warto wprowadzić jak najwcześniej, by móc cieszyć się z wygody i komfortu na co dzień.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy