Dlaczego w niektórych pomieszczeniach w domu jest chłodniej?

Porady   |   TECH   |   08.11.2018


Późną jesienią oraz zimą w wielu domach pomiędzy pomieszczeniami w teorii jednakowo ogrzewanymi występuje znaczna różnica poziomu temperatur. Jakie mogą być przyczyny tego, że niektóre pomieszczenia w domu są przegrzane, a inne niedogrzane? Winny wcale nie musi być stary piec. O przyczynach różnic w temperaturze, a także sposobach zapobiegania piszemy w naszym artykule.

Niewłaściwa izolacja domu lub jej brak

To bardzo powszechny problem zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. W kilkudziesięcioletnich budynkach mieszkalnych izolacja w sposób naturalny mogła ulec uszkodzeniu. Myszy, czy inne szkodniki często niszczą izolację, by utworzyć swoje gniazda lub zbudować przejścia do domu. Szczeliny mogą powstawać wokół skrzynek elektrycznych lub opraw oświetleniowych, tworząc przeciągi. Niewydolność izolacji jest szczególnie prawdopodobna w przypadku niedokończonej piwnicy, strychu, pomieszczeń z dużymi oknami i drzwiami.

Miejsca narażone na wychłodzenie

Jeśli dom nie jest ocieplony, to efektywnym, choć dość kosztownym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie termomodernizacji. Wiele lokalnych firm energetycznych oferuje także audyt energetyczny w domu – warto z takiej możliwości skorzystać, by dowiedzieć się szczegółowo, w którym miejscu izolacja wymaga dodatkowego wsparcia.

Drobne nieszczelności wpływające na komfort

Jeśli w domu jest zbyt chłodno, a utrzymanie stałej temperatury pokojowej pochłania mnóstwo pieniędzy, warto sprawdzić, czy powietrze nie ucieka przez z pozoru drobne szczeliny. Szczególnie te wokół drzwi, okien, elementów dachowych, rur oraz gniazdek elektrycznych. Aby poprawić komfort cieplny, dokładnie sprawdź, czy nie występują nieszczelności. A jeśli uda Ci się je zlokalizować, uszczelnij te miejsca, wykorzystując piankę natryskową, uszczelkę, czy inną formę izolacji. Wykrycie nawet niewielkich nieszczelności może znacząco poprawić komfort i zmniejszyć rachunki za energię.

Niewłaściwa regulacja zaworami termostatycznymi

Przyczyn, dla których grzejniki nie oddają do pomieszczeń właściwej ilości ciepła, może być wiele. Jeśli temperatury nie utrzymują tylko te grzejniki, które są zlokalizowane najdalej od źródła ciepła, to przyczyną problemu może być brak odpowiedniego zrównoważenia hydraulicznego, które sprawia, że do najbardziej oddalonych grzejników nie dociera odpowiednio duży strumień ciepłej wody. Zmiany przepływu można dokonywać, wykorzystując nastawę wstępną. Zmieniając ją w konkretnych zaworach, można uzyskać równomierny przepływ przez wszystkie grzejniki bez względu na ich odległość od kotła.

 

Jak wyregulować grzejniki opisywaliśmy w artykule: Jak wyregulować grzejnik

 

Innym, dość częstym przypadkiem jest niższa temperatura wody w grzejnikach, które są zasilane z jednego rozdzielacza. W takiej sytuacji prawdopodobne jest to, że w obiegu zasilającym rozdzielacz wykorzystano rury o zbyt małym przekroju, nastąpiło ich zatkanie bądź przewężenie w wyniku załamania. Pomiar wydajności przepływu wody powinien potwierdzić lub zaprzeczyć takiemu założeniu.

 

Zdarza się również, że grzejniki nie grzeją na optymalnym poziomie w różnych miejscach instalacji. Przyczyny mogą być prozaiczne – zatkanie przepływu nagromadzonymi zanieczyszczeniami lub zapowietrzenie. Przy zapowietrzeniu tylko część powierzchni grzejnika jest ciepła, niekiedy też można usłyszeć odgłosy przepływu wody.

 

Taką usterkę bardzo łatwo można usunąć, o czym pisaliśmy tutaj: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Niedogrzanie grzejników

Zagospodarowanie przestrzenne

Bardzo duże znaczenie dla komfortu cieplnego mają decyzje podjęte na etapie projektu domu. Dużo zależy od ekspozycji na światło słoneczne w pomieszczeniu, które jest odbierane z zewnątrz. Liczy się przede wszystkim usytuowanie geograficzne, pora roku, dnia, pogoda, lokalny mikroklimat i zanieczyszczenie powietrza, kształt bryły budynku, wyposażenie wnętrz oraz rodzaj wykorzystanych materiałów wykończeniowych.

 

Dobry projekt domu to taki, w którym uwzględniono naturalne warunki oświetleniowe działki oraz ich zmiany zachodzące z różnych przyczyn. Klimat we wnętrzu zależy od ilości oraz jakości naturalnego światła, które dociera na działkę oraz do wnętrza domu. Właściwe usytuowanie budynku podnosi komfort poszczególnych wnętrz, wspomaga pozyskiwanie darmowego ciepła oraz jego naturalny przepływ we wnętrzach na zasadzie promieniowania i konwekcji, zmniejszając dzięki temu zużycie energii. To wpływa na bilans cieplny budynku, a tym samym koszty jego eksploatacji i stan finansów. Niewłaściwe usytuowanie budynku względem stron świata może się przyczynić do przegrzewania lub niedogrzania poszczególnych pomieszczeń, a to oznacza dyskomfort, więc także obniżenie standardu życia.

Zyski i straty ciepła w pomieszczeniach w zależności od naszej aktywności

To, że w danym pomieszczeniu jest zbyt chłodno, czy też zbyt gorąco zależy również od tego, jakie aktywności podejmujemy. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu korzystamy z dodatkowego źródło ciepła jak np. kominek, to naturalne jest, że temperatura rośnie. Podobnie w kuchni w trakcie gotowania czy pieczenia szybko odczuwalny jest wzrost temperatury. Może ją także podnieść praca różnych urządzeń elektronicznych czy innego typu sprzętu domowego jak np. żelazka.

 

Bardzo ważne znaczenie odgrywają także nasze codzienne nawyki związane z wietrzeniem pomieszczeń – przesadnie długie przy uchylonym oknie mogą prowadzić do wyziębienia ścian, a w następstwie trudności z nagrzaniem pomieszczenia ponownie, co będzie również prowadzić do większych rachunków za ogrzewanie.

 

Pod kątem zysków i strat ciepła warto także sprawdzić rozmieszczenie mebli, a dokładniej ich odległość od grzejników – zbyt bliska lokalizacja może utrudniać przepływ powietrza i sprawiać, że pomieszczenie nie będzie w odpowiednim stopniu dogrzane.

Ogrzewanie strefowe sposobem na rozwiązanie problemów

Strefowy system ogrzewania TECH Sterowniki został tak przygotowany, by dobrze radzić sobie z problemami przegrzanych i niedogrzanych pomieszczeń. W jego skład wchodzi system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym oraz system podłogowy. Wybór jednego z nich przez użytkownika zależy od tego, czy w pomieszczeniu są zamontowane grzejniki czy podłogówka. Dzięki ogrzewaniu strefowemu ciepło trafia do pomieszczeń, które tego potrzebują i jednocześnie zostanie zablokowany dostęp do tych, które tego nie potrzebują.

 

To bardzo zdrowe podejście do tematu ogrzewania, ponieważ pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię i osiągnąć upragniony komfort cieplny. Dzięki ogrzewaniu strefowemu zmniejsza się zużycie energii, ponieważ nie trzeba ogrzewać tak mocno pomieszczeń, w których temperatura jest już na optymalnym poziomie.

 

Jeśli także w Twoim domu są strefy gorące albo zimne, to montaż nowoczesnych urządzeń w poszczególnych strefach pozwoli poradzić sobie z tym problemem. Ogrzewanie strefowe pomoże zsynchronizować pracę w strefach dla zdrowia i wygody.

System ogrzewania strefowego

Gdy w domu znajduje się tylko jeden reprezentatywny termostat i jest on zlokalizowany w słonecznym pomieszczeniu, to nie będzie on odpowiednio wpływać na różnice temperatur w domu. Nie ma możliwości sprawdzenia, czy pomieszczenie w innym pomieszczeniu osiągnęło zadaną temperaturę, ani nie można jej edytować.

 

Temperaturę najlepiej regulować w pomieszczeniach, w których znajdują się termostaty grzejnikowe lub regulatory pokojowe. Po ustawieniu termostatu system będzie działał, aż pomieszczenie, w którym znajduje się, osiągnie żądaną temperaturę. Aby uniknąć fałszywych wyników pomiaru, upewnij się, że termostat pokojowy jest oddalony od źródeł zimna i ciepła, takich jak światło słoneczne, lampy, nawiewy, okna i drzwi. Gdy pomieszczenia są podzielone na strefy, których temperaturą sterują nowoczesne urządzenia można mówić o indywidualnej dystrybucji ciepła w domu.  

Pomieszczenia idealnie dogrzane bez względu na temperaturę za oknem

Dbałość o odpowiednią temperaturę w domu jest bardzo ważna i to z wielu powodów. Nie tylko wpływa na nasze rachunki, ale także na zdrowie oraz kondycję budynków. Kiedy pomieszczenia są zbyt mocno wychłodzone na ścianach może pojawić się grzyb, a to prowadzi do powstania lub nasilenia objawów chorób układu oddechowego. Szczególnie źle znoszą je osoby cierpiące na choroby układu oddechowego oraz krwionośnego. Dzięki ogrzewaniu strefowemu można indywidualnie dopasowywać temperaturę do własnych aktywności, pory dnia oraz przeznaczenia pomieszczeń i osiągnąć upragniony komfort cieplny bez płacenia wygórowanych rachunków za energię.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy