Smart home – odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania inwestorów

Porady   |   Dom energooszczędny   |   13.10.2022

Jak zacząć swoją przygodę ze smart home? Na początek najlepiej poznać bliżej możliwości systemu. Jakie pytania padają najczęściej w kontekście montażu i obsługi nowoczesnego domu? Co warto wiedzieć, by jak najwięcej skorzystać ze zmiany swojego domu w inteligentny? Oto najczęściej pojawiające się pytania inwestorów, na które przygotowaliśmy odpowiedzi.

Czy dom wyposażony w nowoczesną elektronikę będzie przyjazny dla domowników?

Jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu wraz z innymi, to powinieneś pomyśleć, czy montaż automatyki nie wpłynie na nich codzienne funkcjonowanie. Nowoczesna instalacja ma ułatwić życie Tobie i innym domownikom, a zatem powinna być maksymalnie prosta i intuicyjna w działaniu. Jedną z największych zalet inteligentnego systemu jest fakt, że podlega personalizacji. Oznacza to, że każdy użytkownik może dobrać parametry do swoich potrzeb. To bardzo wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę m.in. to, że dla niektórych z nas komfortowa temperatura to ta na poziomie np. 19°C, podczas gdy dla innych będzie to 22°C.

Inteligentny dom jest także przyjazny dla użytkowników, ponieważ zapewnia wysokie standardy bezpieczeństwa. System będzie alarmował o ewentualnych próbach włamania do budynku, co pozwoli na szybką interwencję, a także ostrzeże o tym, że z instalacji cieknie woda, co z kolei uchroni przed kosztownymi naprawami po ewentualnym zalaniu pomieszczenia.

Czy każdy może się zająć instalacją urządzeń?

Elementy systemu to urządzenia elektroniczne bardzo czułe, dlatego warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego elektryka, by właściwie podłączyć przewody. Dzięki temu unikniemy ryzyka nieumyślnego uszkodzenia podzespołów sterownika, np. w wyniku zwarcia. By ułatwić sprawną i bezpieczną instalację urządzeń firma TECH Sterowniki prowadzi specjalne szkolenia dla instalatorów, na których uczy nie tylko kwestii związanych z montażem, ale również obsługą urządzeń. Na szkolenie najlepiej się zapisać na stronie: https://www.sinum.eu/instalatorzy

Czy system można samodzielnie skonfigurować?

Tak, system Sinum został tak zaprojektowany, by można było samodzielnie ustawić parametry pracy. To bardzo wygodne, szybkie rozwiązanie, niewymagające dodatkowej pomocy z zewnątrz. Choć urządzenia wyróżniają się bogatym zakresem obsługiwanych funkcji, nie są już wyłącznie dla miłośników nowoczesnych technologii, ale dla wszystkich użytkowników. Co ważne, do sterowania służy jedna centrala EH-01, która stanowi serce systemu: https://www.sinum.eu/produkty/urzadzenie-glowne/centrala-sinum-eh-01

centrala_sinum_tech_sterowniki

Jakie korzyści przyniesie instalacja urządzeń smart home?

To zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa oraz ułatwienie codziennego funkcjonowania. Dzięki temu zwykłe, powtarzalne czynności nie wymagają poświęcenia dużej ilości czasu. Jeśli mówimy o sterownikach do zarządzania ogrzewaniem, to smart home oferuje oszczędności poprzez zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a dodatkowo poprawę samopoczucia, ponieważ odpowiednia temperatura sprawia, że pomieszczenie nie są przegrzane. Rozważne zarządzanie ciepłem to większa efektywność pracy urządzeń grzewczych, a więc też mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty ogrzewania domu bez względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa.

Przeczytaj także: Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na ludzkie zdrowie

montaż_systemu_sinum

Na którym etapie budowy domu należy wdrożyć system?

W inteligentne rozwiązania dla domu można zainwestować na każdym etapie inwestycji budowlanej. Dlaczego? Ponieważ wiele urządzeń można zamontować bezprzewodowo, nie trzeba decydować się na wszystkie jednocześnie. Jeśli jesteśmy przed wykończeniem domu czy mieszkania, warto zastosować rozwiązania, które to ułatwią. Przykładowo, w miejscu zwykłych puszek elektrycznych – zainstalować puszki z kieszonką. Można w nich zamontować większość włączników na rynku. Polecanym rozwiązaniem do sterowania roletami oraz światłem są estetyczne, szklane włączniki, przykładowo: https://www.sinum.eu/produkty/rolety-i-markizy/podwojny-dwupolowy-dotykowy-szklany-wlacznik-oswietlenia-z-wlacznikiem-rolet-wsz-22. System można rozbudować w przyszłości, np. zainstalować system ogrzewania, a następnie dodawać kolejne i w ten sposób zwiększać zakres możliwości swojego inteligentnego domu.

Czy instalacja w małym budynku mieszkalnym ma sens?

Oczywiście, że tak. Do każdego domu i mieszkania można dobrać odpowiednie rozwiązania. Przykładowo bez automatyki domowej ciężko zapanować nad temperaturą w pomieszczeniach tak, aby nie było ani za zimno, ani za gorąco. W tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie bezprzewodowych siłowników na grzejnikach. Pozwolą one różnicować temperaturę w zależności od preferencji z dokładnością do 1°C. Dodatkowe funkcje inteligentnego domu, takie jak zdalne sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem ułatwią codzienne funkcjonowanie i zwiększą bezpieczeństwo, np. w trakcie wakacji. To rozwiązania uniwersalne, na które nie ma wpływu metraż pomieszczeń. Dodatkowo system pracujący w małym domu nie będzie kosztował zbyt wiele, bo nie potrzeba zbyt wielu elementów montażowych. Innymi słowy, w każdym budynku, zarówno w nowym jak i już wybudowanym, o małej lub dużej powierzchni, można zamontować systemy, które pozwolą żyć wygodniej i bezpieczniej.

Czy można zdalnie sterować domem?

Tak, jednym z podstawowych założeń nowoczesnej instalacji w domu jest możliwość zdalnej kontroli parametrów pracy systemu, ich edytowania oraz analizy danych. Dzięki aplikacji Sinum Cloud można jednocześnie sterować systemem i dokonywać przeglądu urządzeń w stanie rzeczywistym. Dowiedz się więcej na stronie: https://sinum.tech/login

sinum_aplikacja_tech_sterowniki

Ile kosztuje montaż systemu smart home?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „ile kosztuje smart dom”, ponieważ to zależy od rozwiązań, na jakie się zdecydujemy. Zawsze warto stawiać na dobre, markowe produkty, takie, jakie oferuje firma TECH Sterowniki – wieloletni producent sterowników do zarządzania ogrzewaniem. Wszystkie dostępne urządzenia są projektowane, wykonywane i wielokrotnie testowane w Polsce. Z cennikiem urządzeń można się zapoznać na stronie: https://www.sinum.eu/centrum-wsparcia.
Dodatkowo na stronie znajdują się instrukcje obsługi konkretnych urządzeń, informacje o ich serwisie oraz naprawie, a także pliki, które umożliwią bieżącą aktualizację oprogramowania poszczególnych urządzeń. Na stronie dostępny jest także katalog urządzeń, w którym można się zapoznać z pełną ofertą urządzeń do zarządzania domem.

Smart home to rozwiązania dla każdego

Nowoczesny, inteligentny dom, to taki, w którym pracują czułe elektroniczne urządzenia i można je zaprogramować albo sterować nimi zdalnie. To rozwiązania z zakresu zarządzania ogrzewaniem, oświetleniem, roletami, a także zwiększające poziom bezpieczeństwa. Chcesz lepiej poznać inteligentne rozwiązania dla domu? Przeczytaj inne nasze artykuły: Czujniki dymu, ruchu, zalania i jakości powietrza – bezpiecznie na co dzień, Nowoczesne sterowanie roletami zadbaj o bezpieczeństwo w swoich czterech ścianach i Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – oszczędzaj i ciesz się komfortem każdego dnia.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy