Segregacja śmieci i oszczędzanie wody - czyli jak być eko we własnym domu?

Porady   |   TECH   |   27.10.2015


Ekologia kiedyś kojarzyła się z kaprysem ludzi bogatych, chcących wyróżnić się spośród innych. Dzisiaj to zjawisko nie jest już modą, ale koniecznością. Taka postawa niekoniecznie musi wiązać się z radykalną zmianą stylu życia. Istnieją proste zasady, które bez problemu można wprowadzić do swojej codzienności.

 

Segregacja śmieci

 

Podstawą współczesnego życia jest propagowana przez ekologów zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle – redukuj ilość opakowań i odpadów, używaj wielokrotnie tych, z których nie dało się zrezygnować, i przetwarzaj te, których nie daje się użyć ponownie. Przeciętne gospodarstwo domowe wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników może przesegregować około 30% odpadów!

 

W zmniejszeniu ilości śmieci pomocne będą również zgniatarki. Objętościowo możemy zmniejszyć ilość odpadków (butelki plastikowe i puszki) nawet o 90%. Tak więc, samochody odbierające nawet posegregowane śmieci mogą zabrać ich więcej, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości odbiorów.

 

Właściwa segregacja śmieci - jakie odpady do jakiego pojemnika?

 

Pojemniki niebieskie służą do zbiórki opakowań z papieru i tektury, gazet, książek, zeszytów, papieru, kartonów i pudełek. Nie wolno umieszczać w nich opakowań kartonowych po napojach, mleku i sokach. Każda tona selektywnie zebranej makulatury to oszczędność 1200 litrów wody i 17 drzew.

 

Pojemniki żółte przeznaczone są na odpady z tworzyw sztucznych i metali, butelki z tworzywa sztucznego typu PET, nakrętki, opakowania kartonowe po sokach, mleku itp. Segregacja tego typu śmieci jest niezmiernie ważna, gdyż rozkładają się one tysiące lat.

 

Pojemniki zielone przeznaczone są na szklane kolorowe odpady. Należy pamiętać o tym, że nie służą one do segregacji innego szkła gospodarczego (np. talerzy), szyb samochodowych i okiennych, luster, porcelany, czy kryształów. Nie można też mieszać różnych rodzajów szkła, ponieważ każdy jego typ wymaga innej temperatury wytwarzania oraz ma inny skład chemiczny.

 

Kompostowanie odpadów organicznych

 

Kolejną ważną rzeczą w segregacji to kompostowanie odpadków organicznych. Może się ono kojarzyć się z przykrym zapachem i dużym dyskomfortem. Nic bardziej mylnego. Kosze do kompostowania w domu są szczelne i nie przepuszczają żadnych zapachów. Po 2 tygodniach sfermentowane odpadki zakopujemy w ziemi, a po około 6-8 otrzymasz z nich doskonałą ziemię pełną zdrowej próchnicy do wykorzystania w ogrodzie.

 

Jak oszczędzać wodę?

  • Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  • Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  • Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
  • Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
  • Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne lub ustaw program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku.
  • Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  • Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśl nad zainstalowaniem spłuczki z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody.
  • Zamontuj baterie jednouchwytowe. Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.

 

Bycie eko, wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne i nie wymaga od ludzi wielkiego zaangażowania. Wystarczy przecież zmienić kilka nawyków, aby stać się ekspertem w dbaniu o środowisko. Wprowadzenie małych zmian ma ogromny wpływ na środowisko, które jest źródłem życia.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.