Regulatory pokojowe firmy TECH – prezentacja najpopularniejszych modeli

Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   28.07.2016

Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były wyłącznie proste regulatory pokojowe, wyposażone w pokrętła. Dziś są to urządzenia, które realizują bardzo wiele różnych funkcji, mają duże i czytelne wyświetlacze, a programowanie i wybór funkcji jest intuicyjny. Dzięki temu nie tylko zapewniają komfortową temperaturę w pomieszczeniach, ale także stają się elementem dobrze wpisującym się w wystrój wnętrz nowoczesnych budynków. Firma TECH Sterowniki, w swojej ofercie posiada różne modele regulatorów pokojowych, różniące się funkcjonalnością, designem i ceną. Najpopularniejsze z nich prezentujemy poniżej.

Krótka charakterystyka sterowników

Dzięki regulatorom pokojowym możemy zarządzać urządzeniem grzewczym bezpośrednio tam, gdzie są one zamontowane. Dopasowując pracę kotła do warunków, jakie panują w pomieszczeniu, regulator pozwala utrzymać optymalną temperaturę i jednocześnie zapewnić spore oszczędności, minimalizując straty energii.

 

W naszej ofercie posiadamy regulatory programowane, które pracują w dwóch przedziałach czasowych: (dzień-noc), jak i bardziej rozbudowane, pozwalające zaprogramować temperaturę na każdą godzinę w ciągu doby i każdy dzień tygodnia.

 

Posiadamy następujące rodzaje regulatorów pokojowych:

  • dwustanowe
  • internetowe regulatory pokojowe
  • z komunikacją RS
  • dedykowane do kotłów gazowych

Regulatory dwustanowe z komunikacją tradycyjną 

Regulator ST-283
Regulator ST-283

ST-290 i ST-292

 

ST-290 to pierwszy regulator pokojowy dwustanowy, który został wprowadzony do sprzedaży. Sterownik jest bardzo prosty w obsłudze, umożliwia z poziomu menu ustawienie takich parametrów jak dzień tygodnia, godzina, temperatura. ST-290 działa w dwóch przedziałach temperaturowych: temperaturze wyższej (często określanej jako dzienna) oraz niższej (nazywanej często nocną).

 

Po ustawieniu wartości tych temperatur oraz czasu pracy, przez całą dobę regulator pracuje naprzemiennie we wskazanych przedziałach. ST-290 to regulator, który może pracować także w trybie tygodniowym. W tym wypadku, możemy ustawić w jakich godzinach regulator będzie pracował przy ustawieniach dla wyższej temperatury, a w jakich dla niższej. W przypadku tego trybu dla każdego dnia tygodnia mogą to być inne konfiguracje.

 

Funkcjonalnie identycznym rozwiązaniem jest regulator ST-292, kolejny produkt, który pojawił się na rynku po ST-290. Regulator został mocno odświeżony i jego przedni panel został wykonany ze szkła. Dodatkowo obsługa urządzenia jest znacznie przyjemniejsza, dzięki zastosowanym przyciskom dotykowym.

 

Zarówno ST-290, jak i ST-292 dostępne są w dwóch wersjach: z komunikacją bezprzewodową (ST-290v2, ST-292v2) oraz przewodową (ST-290v3, ST-292v3). W wersjach bezprzewodowych dodatkowo istnieje możliwość połączenia regulatora z zewnętrznym czujnikiem pogodowym. Regulator w konfiguracji z czujnikiem zewnętrznym będzie wtedy w prawym górnym rogu regulatora wyświetlał temperaturę panującą na zewnątrz. Histereza załączenia styku w tym regulatorze wynosi 0,2-4,0 °C.

 

Od kwietnia bieżącego roku obydwa regulatory pokojowe zyskały nowe funkcje:

 

Optimum Start  umożliwia sterownikowi „samodzielną naukę” naszego komfortu cieplnego. Regulator sam dobiera czas, kiedy należy załączyć kocioł, by dogrzać pomieszczenie do określonej temperatury o wyznaczonym czasie.

 

Grzanie/chłodzenie – pozwala na sterowanie zarówno urządzeniami służącymi do grzania, jak i do chłodzenia.

 

Dodatkowo regulator szklany ST-292 jest produkowany z łączką do czujnika temperatury podłogowej. Dla takiego czujnika należy jedynie określić minimum i maksimum temperatury pracy. Dzięki temu podłoga nie ulegnie wychłodzeniu ani nadmiernie nie przegrzeje się.

Regulator pokojowy ST-290 vs ST-292

ST-294

 

Dla osób, którym zależy na niższej cenie urządzenia dostępny jest regulator pokojowy ST-294. To sterownik, który umożliwia ręczne ustawienie temperatury w pomieszczeniu za pomocą przycisków „+” i „-”. Regulator występuje w wersji przewodowej i bezprzewodowej z zasilaczem (modułem wykonawczym), w kolorze białym i czarnym. Sterowanie temperaturą odbywa się z dokładnością do 0,1°C. Histereza załączania styku w tym regulatorze wynosi 0,2-8,0°C.

 

ST-282ST-283ST-283 C

 

To regulatory posiadające najwięcej funkcjonalności i dotykowy, kolorowy wyświetlacz. Podobnie jak w przypadku pozostałych rozwiązań regulatory tego typu pracują na dwóch wartościach temperaturowych, mamy jednak możliwość operowania większą ilością trybów.

Funkcje regulatorów pokojowych ST-282, ST-283, ST-283 C

Podstawowa różnica pomiędzy ST-282 a ST-283 polega na tym, że ST-282 to metalowa wersja regulatora, a ST-283 – szklana. Obydwa sterowniki posiadają komunikację przewodową. Do ich montażu potrzebny jest przewód dwużyłowy, przez który jednocześnie odbywa się komunikacja i zasilanie regulatora przy pomocy zasilacza, który w tym wypadku może być zamontowany tuż przy urządzeniu grzewczym.

 

Od kwietnia bieżącego roku regulator pokojowy, ze wszystkimi wyżej wymienionymi funkcjami dostępny jest również z komunikacją bezprzewodową. Mowa tutaj o modelu ST-283 C. Regulator montowany jest podtynkowo do puszki elektrycznej (ø60mm). Aby urządzenie działało sprawnie do regulatora należy doprowadzić jedynie prąd o napięciu 230V.

 

Ciekawą opcją dodatkową jest możliwość zmiany klasycznego wyglądu wyświetlania na sterowniku, ustawiając tzw. cyfrową ramkę. Korzystając z dedykowanego programu ze strony istnieje możliwość wgrania do 15 zdjęć na pendriva, a następnie przeniesie ich do regulatora. W ten sposób zamiast tradycyjnego widoku, na wyświetlaczu możemy oglądać pokaz zdjęć.

Internetowe regulatory pokojowe

Moduł WiFi PK
Moduł WiFi PK

WiFi PK

 

To nowoczesny regulator pokojowy umożliwiający sterowanie dowolnym urządzeniem grzewczym przez Internet dzięki aplikacji www.emodul.eu. Posiada wbudowany czujnik temperatur oraz jeden przewodowy czujnik zewnętrzny C-7 p. Istnieje możliwość wyboru czujnika pracy modułu (wbudowany, zewnętrzny, zarówno jeden jak i drugi).

 

Dla czujników możemy określić wartość temperatury oraz wyznaczyć czas, w którym będzie ona utrzymywana. Administrator systemu w przypadku każdego pomieszczenia może wybrać jedno z trzech rozwiązań, dające odmienne możliwości regulacji temperatury:

  • stała temperatura – możliwość ustawienia temperatury na stałe w przedziale od 5 do 35°C z wykorzystaniem suwaka lub przycisków „+” i „-”. Temperaturę można wyznaczyć z dokładnością do 0,1°C.
  • z ograniczeniem czasu – pozwala określić z dokładnością co do minuty czas, w którym w danym pomieszczeniu temperatura wzrośnie lub obniży się.
  • harmonogramy – z ich pomocą możemy ustawić temperaturę zadaną dla poszczególnych pomieszczeń z dokładnością do 0,1°C w konkretnym, godzinnym przedziale czasowym. Wybierając w pierwszym etapie harmonogram lokalny możemy określić nastawy temperatur dla każdej ze stref osobno. Aktywując harmonogram globalny dokonamy z kolei regulacji temperatury dla wszystkich stref bądź tylko tych wybranych zbiorczo.

 

Dzięki regulatorom programowanym, możemy w zależności od naszych preferencji wyznaczyć odrębne temperatury w różnych przedziałach: przykładowo od poniedziałku do piątku (sobota i niedziela osobno), w innym harmonogramie ustawić temperaturę dla każdego dnia tygodnia, korzystając z przedziałów godzinowych.

Regulatory programowane z komunikacją RS 

Regulator ST-281
Regulator ST-281

ST-280ST-281, ST-281 C

 

To urządzenia, które są przystosowane do współpracy z różnymi rodzajami sterowników głównych, wyposażonymi w komunikację RS: sterowników do kotła na paliwa stałe, jak i sterowników instalacyjnych. Obydwa urządzenia posiadają duże, kolorowe, dotykowe wyświetlacze, wbudowany czujnik pokojowy oraz kabel komunikacyjny RS do sterownika kotła.

 

Bezprzewodowym odpowiednikiem sterownika ST-281 jest ST-281 C. Regulator montowany jest podtynkowo do puszki elektrycznej (ø60mm). Urządzenie posiada zasilanie 230V 50Hz. Zasilacz (moduł wykonawczy) w przypadku tego sterownika montowany jest przy urządzeniu grzewczym.

 

Regulatory programowane obsługują bardzo wiele funkcji, w zależności od tego, do jakiego sterownika głównego są podłączone. W przypadku obsługi sterownika na kotle są to chociażby: sterowanie temperaturą pokojową, sterowanie temperaturą kotła CO, sterowanie temperaturą CWU czy temperaturą zaworów mieszających (rozwiązanie dostępne przy współpracy z modułem zaworu).

 

Regulatory pokojowe kolorowe mają wejście USB, podobnie jak w przypadku regulatorów ST-282 i ST-283, istnieje również możliwość ustawienia pokazu slajdów jako wygaszacza ekranu (po wcześniejszym wgraniu zdjęć). Sterowniki ST-280 i ST-281 są funkcjonalnie identyczne. Różnica polega na tym, że regulator ST-281 posiada szklany panel przedni 2mm.

 

ST-296

 

To tańsza alternatywa regulatora z komunikacją RS. Sterownik ten jest mniejszy od wyżej prezentowanych i dostępny wyłącznie w wersji przewodowej. Dużym atutem jest jego estetyczny wygląd. Regulator posiada duży, czytelny, biało-niebieski wyświetlacz LCD z podświetlanym ekranem. Urządzenie jest bardzo łatwe w montażu, posiada dotykowe przyciski i czujnik jasności, dzięki któremu regulator sam automatycznie dopasowuje jasność ekranu. To w pełni funkcjonalne urządzenie z komunikacją RS, dzięki któremu mamy możliwość podglądu większości temperatur wysyłanych przez sterownik główny. Jego atutami jest cena, funkcjonalność i estetyka.

Regulatory dedykowane do kotłów gazowych

Regulator ST-2801
Regulator ST-2801

Regulator ST-2801 WiFi przeznaczony jest wyłącznie do tych kotłów gazowych, które mają otwarty protokół komunikacji OpenTherm (OpenTherm/plus (OT+) i OpenTherm/lite (OT-). Regulator przechwytuje te parametry, które można ustawić na kotle i wyświetla je na regulatorze pokojowym. Dzięki temu parametry te można dowolnie ustawić bez konieczności udawania się do kotłowni. Z poziomu pokoju można ustawić: temperaturę kotła, CWU czy temperaturę pokoju.

Regulatory programowane – duży wybór dla komfortu użytkownika

Regulatory pokojowe zapewniają swoim użytkownikom z jednej strony komfort cieplny, a z drugiej duże oszczędności. Firma TECH w swojej ofercie posiada regulatory różniące się ceną, funkcjonalnością, designem. Dzięki temu każdy może wybrać najbardziej komfortowe rozwiązanie dla siebie. W najnowszym katalogu znajdziemy modele plastikowe i szklane, urządzenia przewodowe i bezprzewodowe, z monochromatycznym i z kolorowym wyświetlaczem. W tym roku niektóre z nich zostały wzbogacone o nowe funkcje (optimum start, grzanie/ chłodzenie, czujnik podłogowy). Poszerzone też zostały możliwości sterowania urządzeniami przez internet. Trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami, by nie tylko sprostać, ale przewyższyć oczekiwania użytkowników.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwiązań stosowanych w regulatorach pokojowych firmy TECH? Zajrzyj tutaj:https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-pokojowe

 

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy