Jak sterowniki komunikują się ze sobą?

Nasze produkty   |   TECH   |   09.04.2018


Sprawna komunikacja pomiędzy sterownikami to podstawa efektywnej pracy całego systemu grzewczego. Na jakich zasadach odbywa się ona między urządzeniami TECH Sterowniki? Kiedy warto postawić na komunikację przewodową, a kiedy na bezprzewodową? Jakie wymogi muszą zostać spełnione, by osiągnąć najlepsze efekty?

Komunikacja przewodowa vs bezprzewodowa

Wśród sterowników do zarządzania ogrzewaniem naszej produkcji są zarówno te, które trzeba włączyć do sieci poprzez przewód systemowy, jak i te, które takiego okablowania nie potrzebują. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wybór idealnego dla siebie warto poprzedzić pytaniami o swoje indywidualne preferencje.

Komunikacja przewodowa vs bezprzewodowa

Urządzenia bezprzewodowe komunikują się z centralą za pomocą fal radiowych, co eliminuje potrzebę montażu specjalnego okablowania. Do działania takiego systemu wystarczy standardowa instalacja elektryczna oraz odpowiednie urządzenie systemowe. Prosty montaż urządzeń sterujących oraz intuicyjny sposób ich programowania sprawiają, że są niezwykle praktyczne i wygodne w obsłudze. Urządzenia bezprzewodowe, które komunikują się ze sobą drogą radiową, mają także określony zasięg działania, który wynosi do 100 m na terenie otwartym. W przypadku domu jednorodzinnego jest to najwyższa możliwa wartość dopuszczalna w polskim prawie. Czasem jednak barierą dla fal radiowych może się okazać przegroda np. mur z cegieł, szkło, beton z prętami zbrojeniowymi itd. Aby zapobiec zakłóceniom, można wykorzystać repeater sygnału. Urządzenie RP–3 to ubiegłoroczna nowość w ofercie firmy TECH Sterowniki.

Repeater sygnału

Repeater może jednorazowo obsłużyć aż 20 urządzeń. Dodatkowe można połączyć kilka repeaterów w łańcuch. W przypadku urządzeń zasilanych bateriami lepiej nie tworzyć łańcuchów, w skład których wchodziłyby więcej niż dwa repeatery. Warto także pamiętać o tym, by parować tylko te urządzenia, w których występuje problem z sygnałem.

RS i OpenTherm, czyli komunikacja w regulatorach pokojowych

Inteligentnym domem można zarządzać na wiele różnych sposobów. Ważnym sposobem komunikacji pomiędzy regulatorami pokojowymi firmy TECH Sterowniki jest dedykowany protokół, który nosi nazwę komunikacji RS.

 

Komunikacja RS to komunikacja dwukierunkowa oparta na protokole transmisji danych naszej firmy. Umożliwia podłączenie dodatkowych, podrzędnych elementów systemu wspomagających pracę głównego sterownika np. sterownik kotła z modułem internetowym.
Wszystkie dostępne aktualnie w ofercie regulatory pokojowe z komunikacją RS można przejrzeć na stronie https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-z-komunikacja-rs

 

Kolejnym sposobem przesyłania sygnału pomiędzy urządzeniami jest komunikacja OpenTherm.

 

Komunikacja OpenTherm to standardowy protokół komunikacyjny wykorzystywany przeważnie w kotłach gazowych. System służy komunikacji między kotłem a regulatorem termostatycznym. Z komunikacji OpenTherm korzysta dostępny u nas regulator ST-2801 przeznaczony do kotłów gazowych.

Regulator do kotłów gazowych 

Komunikacja radiowa, a urządzenia TECH Sterowniki

Ważnym sposobem dwukierunkowej łączności pomiędzy urządzeniami naszej firmy jest komunikacja radiowa na częstotliwości 868 MHz. Przesyłanie sygnału drogą radiową odbywa się m.in. w bezprzewodowych systemach zarządzania ogrzewaniem podłogowym, systemie zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym czy niektórych modelach regulatorów pokojowych.

 

Do połączenia urządzeń z Internetem wykorzystywana jest natomiast komunikacja WiFi (dzięki niej możemy zmieniać ustawienia urządzeń z poziomu swojego smartfona). W przypadku braku sygnału WiFi urządzenia lokalnie wciąż działają poprawnie, jedynie ograniczony będzie dostęp do Internetu. Z komunikacji WiFi korzystają m.in. takie urządzenia jak WiFi 8S czy ST-16S WiFi.

Jak to działa od środka

Urządzenia sterownicze są ściśle dopasowane do potrzeb danego systemu grzewczego, proste, intuicyjne, a co najważniejsze skuteczne w osiąganiu domowych celów, jakimi są oszczędności i wygoda. Najważniejszym elementem systemu jest centrala, która zarządza poszczególnymi działaniami. O tym, jak komunikują się między sobą urządzenia sterownicze, na przykładzie systemu sterowania ogrzewaniem podłogowym serii 8, przedstawia poniższy schemat.

Schemat instalacji  systemu mieszanego (ogrzewanie podłogowe + grzejniki) z wykorzystaniem zestawu do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 8.
Schemat instalacji systemu mieszanego (ogrzewanie podłogowe + grzejniki) z wykorzystaniem zestawu do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 8.

 

Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach regulatory pokojowe, czujniki lub siłowniki termostatyczne wysyłają za pomocą sygnału radiowego komunikat do serca systemu (listwy L-8) o aktualnej temperaturze w pomieszczeniach. Kierując się indywidualnym algorytmem pracy dla każdej ze stref, sterownik definiuje potrzebę dogrzania strefy. Gdy zachodzi potrzeba dogrzania, sterownik L-8 załącza styk dodatkowy, który może zostać wykorzystany do obsługi urządzenia grzewczego. Po odliczeniu czasu opóźnienia sterownik załącza pompę C.O.

 

W przypadku ogrzewania podłogowego, za pomocą siłownika termostatycznego dla danej strefy zamykana lub otwierana jest pętla ogrzewania. Z kolei w przypadku ogrzewania grzejnikowego przesyłany jest sygnał do siłownika zamontowanego na grzejniku. Dzięki temu, że w systemie do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 8 poszczególne elementy komunikują się ze sobą drogą radiową, to sam montaż nie jest już tak kłopotliwy jak kiedyś. System można rozbudować o dodatkowe elementy takie jak panel kontrolny umożliwiający podgląd temperatury na bieżąco we wszystkich strefach domu czy moduł internetowy zapewniający wygodne, zdalne sterowanie ogrzewaniem.

Telefon z aplikacją eModul – wirtualny pilot do sterowania domem

Kiedy jesteśmy poza domem, systemem ogrzewania możemy zarządzać korzystając z aplikacji zainstalowanej na swoim smartfonie lub tablecie. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie co dzieje się w domu z każdego miejsca na Ziemi, o każdej godzinie w ciągu doby. Po instalacji aplikacji eModul można w pełni zintegrować swoje mobilne urządzenie z systemem inteligentnego domu. To daje użytkownikowi pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do systemu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prawie każdy człowiek bez przerwy nosi przy sobie swój telefon. Dzięki połączeniu z Internetem można sterować ogrzewaniem z każdego miejsca na świecie bez względu na to, czy jesteśmy setki kilometrów od domu na wakacjach, czy odpoczywamy w swoim ogrodzie na terenie posesji. W przypadku zarejestrowania większej liczby modułów możemy między nimi płynnie przechodzić tak, jakbyśmy zmieniali kanały na pilocie telewizora.

 

Dzięki nowoczesnej technologii z naszym domem możemy się komunikować z dowolnego miejsca na świecie. Mało tego. Dom sam się z nami skontaktuje, jeśli tylko będziemy tego potrzebować. Dzięki aplikacji możemy wprost na swoje urządzenie mobilne otrzymać powiadomienie o awariach oraz zdarzeniach, które zarejestrował system, a dzięki konkretnym opcjom decydować, jaka ma być temperatura o określonej godzinie.

Funkcja Optimum Start

Panel kontrolny, czyli główne urządzenie nadzorcze

Panele kontrolne to niezwykle ciekawe i wygodne urządzenia, które można zamontować na ścianie i za ich pomocą nadzorować pracę podrzędnych urządzeń zarejestrowanych w systemie. Panel nadrzędny ma bardzo łatwy w obsłudze interfejs, który można porównać do tabletu lub smartfona. Dzięki temu zarządzanie funkcjami inteligentnego domu stanie się niezwykle proste. Panel kontrolny to moc przydatnych funkcji zamkniętych w niewielkim sterowniku. Panel to rozwiązanie przygotowane typowo pod kątem automatyki domowej, dlatego jest odpowiednio zoptymalizowany pod obsługę inteligentnego domu. Panel umożliwia podgląd statusu wszystkich pomieszczeń w domu, dzięki czemu mieszkaniec może się dowiedzieć jaka temperatura panuje w określonych pomieszczeniach w domu.

Panel kontrolny M-8 oraz ST-16S WiFi

Komunikacja za pomocą styku beznapięciowego

Niewątpliwą zaletą systemu do zarządzania ogrzewaniem jest możliwość jego późniejszej rozbudowy. Rozwinięcie systemu ogranicza się do zakupu odpowiedniego urządzenia oraz wykrycia (zarejestrowania) go w systemie. Dzięki bardzo prostemu, intuicyjnemu sposobowi rozbudowy, tworzenie złożonego systemu automatyki domowej można bez obaw rozłożyć w czasie. Rozbudowę można przeprowadzić za pomocą dodatkowych styków. Dzięki nim do urządzenia głównego można podłączyć np. pompę CWU. Styk beznapięciowy można także wykorzystać do połączenia dwóch różnych sterowników. Przykładowo z listwy podłogowej L-8 można przesłać sygnał do styku regulatora pokojowego w sterowniku instalacyjnym i-2. W takiej sytuacji system L-8 zbiera sygnały z każdego pokoju i przekazuje dalej informację do sterownika instalacji. Gdy jest potrzeba grzania, sterownik i-2 otwiera zawór i załącza kocioł grzewczy.

Sterowniki do instalacji: ST-408n, i-2, i-3

Wielokanałowa komunikacja między sterownikami

Komunikacja pomiędzy urządzeniami domu inteligentnego może przebiegać na wiele różnych sposobów. Zautomatyzowanie działania systemu grzewczego jest potrzebne i wygodne, szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma nas w domu lub kiedy zapadamy w głęboki sen. Inteligentny dom to efektywne, a zarazem przystępne formy sterowania. Dzięki inteligentnej automatyce dom wiele czynności wykona za nas. Przede wszystkim warto korzystać z harmonogramów, które automatycznie wykonują szereg czynności, kiedy my będziemy zajęci innymi sprawami.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy