10 błędów popełnianych w trakcie doboru, montażu i eksploatacji sterowników

Cykl: Czego żałują inwestorzy   |   TECH   |   14.09.2018


Aby inwestycja w sterowniki zaowocowała komfortem i oszczędnościami urządzenia muszą być optymalnie dobrane, zainstalowane i eksploatowane. Jeśli masz już w swoim domu urządzenia sterujące, to wiesz, jak ważne jest to, by wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrały. A jeśli jeszcze nie masz, to warto byś dowiedział się, czego unikać, by czerpać maksymalne korzyści z zarządzania ogrzewaniem. Dziś o bardziej i mniej oczywistych kłopotach na drodze do efektywnego zarządzania ciepłem z wykorzystaniem urządzeń sterujących.

1. Rezygnacja ze sterowników lub odkładanie ich zakupu na później

Być może zastanawiasz się, czy montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem ma sens. W końcu to dodatkowe koszty związane z zakupem i montażem urządzeń, a przecież wykonanie całej instalacji grzewczej jest inwestycją kosztowną. Ten argument jednak tylko w teorii przemawia za zaniechaniem montażu sterowników. Tak naprawdę kosztowność inwestycji powinna skłonić Cię do tego, by właściwie o nią zadbać na etapie eksploatacji. A nie ma lepszego sposobu na to, by zadbać o urządzenia pracujące w układzie i zapewnić efektywne wykorzystanie pozyskanego ciepła niż właśnie mądrze nim sterować! Liczba sprzedanych urządzeń do sterowania ogrzewaniem to świadectwo popularności tego rozwiązania, a przecież tak wiele osób nie może się mylić!

 

Korzystając ze sterowników, masz pewność, że system będzie pracował zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Oczywiście, dzięki dostępności rozwiązań przewodowych i bezprzewodowych można wzbogacić system o sterowniki zarówno na budowie, jak i w już zamieszkanym budynku, ale każdy rok opóźnienia oznacza większe wydatki na ogrzewanie, a więc stratę pieniędzy w tym czasie.

 

Przeczytaj także: 7 powodów, przez które nie wdrożyłeś systemu zarządzania ogrzewaniem (jeszcze!)

 

2. Kierowanie się wyłącznie ceną zakupu urządzeń

Bardzo często kryterium wyboru różnych urządzeń jest ich cena. W przypadku sterowników, które mają efektywnie pracować przez długie lata, nie jest to dobre rozwiązanie. Aby poczuć pełną satysfakcję z wyboru, przede wszystkim trzeba sobie zadać 3 pytania:

1. Jakie potrzeby chcę, by zaspokoił system?
2. W jakim zakresie chcę sterować ogrzewaniem?
3. Czy w przyszłości zamierzam rozwijać system i korzystać z dodatkowych możliwości?

 

Precyzując swoje potrzeby i oczekiwania względem systemu znacznie łatwiej dobrać rozwiązanie, które będzie skrojone na miarę własnych potrzeb.

 

3. Błędny dobór sterowników

Nie wszystkie urządzenia są wzajemnie kompatybilne, więc przed zakupem upewnij się, że chcesz nabyć takie, których praca będzie się uzupełniać. Współpraca danych modeli sterowników głównych z modułami rozszerzającymi zależy przede wszystkim od wersji programowej sterownika oraz daty produkcji. W przypadku każdego rozszerzenia warto posiłkować się tabelą współpracy sterowników, która znajduje się na końcu katalogu każdej grup produktów oraz zbiorczo w katalogu głównym. Przykładowo sterowniki do kotłów zasypowych z oprogramowaniem zPID są sprzedawane wyłącznie z wentylatorem. Połączenie źle dobranego wentylatora może spowodować uszkodzenie sterownika głównego.

Tabela współpracy sterowników

4. Instalacja urządzeń bez wiedzy i umiejętności

Montaż sterowników może wydawać się łatwym zadaniem dla majsterkowicza, ale sugerowanym, bo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca. W razie uszkodzenia sterownika np. w związku z samodzielnym, nieprawidłowym podłączeniem przewodów nie obowiązuje już gwarancja na urządzenia. Szczególnie jeśli w jednym systemie mają pracować odnawialne i nieodnawialne źródła energii (np. kocioł grzewczy + kolektory słoneczne) lub gdy w domu w części pomieszczeń znajdą się grzejniki, a w innych ogrzewanie podłogowe. Wtedy warto skorzystać z pomocy fachowców, by wszystkie urządzenia poprawnie podłączyć i ustawić, a w efekcie system działał sprawnie i bezawaryjnie.

 

Przeczytaj także:  Bezpieczny montaż i eksploatacja sterowników – o czym warto pamiętać

 

5. Montaż termostatów pokojowych w niewłaściwym miejscu

Nieprzemyślany montaż urządzeń do pomiaru temperatury w pomieszczeniach może przysporzyć wielu kłopotów. Termostaty pokojowe zawsze należy montować w miejscach, które nie są bezpośrednio narażone na nadmierne zyski lub straty ciepła. W przeciwnym razie pomiar, który będzie je uwzględniał, okaże się błędny. Bliskość okien, drzwi czy urządzeń emitujących ciepło to czynniki, które wpływają na pomiar. W takiej sytuacji termostat pokojowy dostarczy nam fałszywych danych.

 

Obejrzyj także: Gdzie nie należy umieszczać regulatorów pokojowych

6. Pominięcie regulacji sterownika na urządzeniu grzewczym

Termostat pokojowy pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, regulując dopływ ciepła w zależności od ustawień, ale nie zastąpi regulacji urządzenia grzewczego. Centralne ogrzewanie jest system połączonych ze sobą ogniw, z których każde jest tak samo ważne dla uzyskania wyznaczonych celów. Jeśli w domu mamy zainstalowany kocioł grzewczy, to pierwszym etapem będzie wprowadzenie optymalnych ustawień, dzięki którym będzie on pracował na najlepszych parametrach. Właściwe ustawienie parametrów pracy sterownika kotłowego to nie tylko oszczędność kosztów pozyskania ciepła, ale także wyraz dbałości o wydłużenie eksploatacji urządzenia grzewczego. Właściwe spalanie paliwa w piecu to także korzyści dla środowiska, do którego dostaje się mniej zanieczyszczeń. Konieczne jest przede wszystkim właściwe ustawienie temperatury wody grzewczej. Innymi słowy, aby osiągnąć korzyści, wszystkie sterowniki, które pracują w układzie, powinny być optymalnie ze sobą zestawione.

7. Niewłaściwa regulacja temperatury w pomieszczeniach

Problemy z regulacją temperatury w pomieszczeniach są nagminne, a przy tym dość różnorodne. Przede wszystkim nie warto popadać w skrajności, próbując przyspieszyć proces nagrzewania pomieszczeń poprzez nadmierne podnoszenie temperatury, czy przeciwnie jej obniżanie.

Powszechne błędy podczas regulacji temperatury w pomieszczeniach

8. Praca na ustawieniach fabrycznych urządzenia

Podobnie jak niewłaściwa regulacja, tak samo jej zaniechanie jest błędem. Proces dbałości o racjonalne wykorzystanie energii w swoim domu nie kończy się wraz z montażem urządzeń w pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – właśnie wtedy się zaczyna. Samo urządzenie, choćby najinteligentniejsze nie zapewni pożądanych oszczędności i komfortu, jeśli nie będzie mądrze sterowane ludzką ręką. Warto edytować temperaturę w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, pory dnia, dni tygodnia, codziennych aktywności czy liczby przebywających osób. Obserwuj nasz blog i zapisz się do Newslettera, a co miesiąc otrzymasz praktyczne wskazówki dotyczące różnych aspektów zarządzania ogrzewaniem. W kwestiach bardziej zawiłych możesz również kontaktować się z przedstawicielami handlowymi albo pracownikami naszego call center.

9. Brak konserwacji urządzeń pracujących w instalacji

Jeśli nie planujesz rocznej kontroli i konserwacji urządzeń grzewczych oraz wszystkich elementów pracujących w instalacji, to sam prosisz się o kłopoty. System ogrzewania musi być dostrajany każdego roku. Sprzęt będzie działał dłużej, wydajniej i bezpieczniej, gdy spełni wymagania gwarancji producenta. Warto regularnie przecierać urządzenia z kurzu, a także sprawdzać stan okablowania i dbać o bezpieczeństwo, gdy nikogo przez dłuższy czas nie będzie w domu (często zdarzają się awarie w związku z wyładowaniem atmosferycznym). Małe kłopoty z czasem mogą się zmienić w większe problemy, których rozwiązanie będzie znacznie kosztowniejsze. Pamiętaj o tym, by nie pomijać corocznej kontroli. Jeśli system grzewczy ma kilkanaście lat, wydaje dziwne odgłosy i z roku na rok kosztuje coraz więcej, to może oznaczać, że szykuje się większa awaria.

10. Codzienne nawyki blokujące dopływ ciepła lub powodujące jego utratę

Aby spotęgować efekt zarządzania ogrzewaniem warto pamiętać o dobrych praktykach związanych z oszczędzaniem ciepła. Sam grzejnik nie wykona całej pracy, jeśli nie będzie miał wsparcia w innych systemach. Warto pamiętać o tym, by poprzez własne nawyki nie utrudniać dystrybucji ciepła do pomieszczeń, a także nie tracić jej.

Nawyki, które zmniejszają oszczędności na ogrzewaniu

Poświęć czas na zapoznanie się ze specyfiką i możliwościami urządzeń, by korzystać z nich w najlepszy i najbardziej opłacalny sposób. Dzięki takim działaniom system będzie pracował wydajniej, a my osiągniemy upragniony komfort mniejszym nakładem finansowym.

 

Przeczytaj także: Jak oszczędzać ciepło – 10 sposobów na niższe rachunki za ogrzewanie

 

Unikaj błędów w trakcie zarządzania ogrzewaniem

Popełniając błędy związane z doborem, montażem i eksploatacją sterowników narażasz się na wyższe koszty ogrzewania oraz niższy komfort cieplny. Warto skorzystać w trakcie doboru i montażu urządzeń z fachowej pomocy, by wybrać rozwiązanie, które ułatwi życie Tobie i Twojej rodzinie oraz dzięki któremu wydatki na ogrzewanie przestaną rosnąć.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy