Zużycie i optymalna temperatura ciepłej wody - normy i wskazówki

Dom energooszczędny   |   TECH STEROWNIKI   |   12.03.2019


Właściwe zdefiniowanie ilości potrzebnej wody użytkowej w budynku mieszkalnym pozwala odpowiednio dobrać sposób jej ogrzewania. Ile Polacy zużywają średnio ciepłej wody, jaka powinna być jej temperatura w zależności od przeznaczenia oraz w jaki sposób można ją zaoszczędzić? O tym piszemy w artykule.

Czynniki decydujące o zużyciu wody

Trudno podać jedną, konkretną liczbę wskazującą na zużycie wody, gdyż w każdym gospodarstwie domowym jest to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Najważniejsze z nich, które wpływają na zużycie ciepłej wody, przedstawia poniższa grafika.

Czynniki wpływające na zużycie wody

Ile wody zużywa miesięcznie statystyczny Polak?

Dobowe zużycie wody można wstępnie oszacować, znając zwyczaje domowników. Zwykle przyjmuje się zużycie na poziomie 30 do 100 l na jedną osobę w ciągu doby. Standardowe, uśrednione obliczenia mówią o zużyciu 70-90 l/osobę. Przy obliczaniu pojemności zasobnika ciepłej wody warto więc wszystkie powyższe czynniki wziąć pod uwagę, a także pojemność wanny jako największego odbiornika cwu.

 

W teorii dla czteroosobowej rodziny wystarczy zbiornik na wodę o pojemności 200 l. W wielu instalacjach z kotłem sprawdzają się zasobniki pojemności 120-150 l. W ich wypadku większą ilość cwu można pozyskać, podnosząc temperaturę wody w zasobniku, która jest następnie mieszana z zimną. Inny sposób zwiększenia ciepłej wody w stosunku do pojemności zasobnika to uruchomienie podgrzewania przy tylko częściowym zużyciu wody.

 

W przypadku domu energooszczędnego wyraźny jest spadek zapotrzebowania na ogrzewanie budynku, dlatego też w bilansie energetycznym rośnie udział zapotrzebowania na ciepło do przygotowania cwu. Aby móc podnieść efektywność instalacji cwu konieczne jest ograniczenie strat ciepła poniesionych w trakcie dystrybucji oraz cyrkulacji ciepłej wody, zmniejszyć jej zużycie, a jeśli to możliwe pomyśleć o instalacji OZE.

Ustawienie temperatury ciepłej wody użytkowej

To bardzo istotna kwestia, gdyż temperatura oddziałuje na samopoczucie człowieka, a pod względem technicznym wpływa na sprawność jego źródła. Przekłada się więc także na koszty eksploatacyjne. Nastawienie temperatury wpływa również na poziom strat ciepła, a więc też koszty eksploatacyjne. Nie mniej istotne są kwestie higieny, ponieważ zbyt niska temperatura wody może powodować rozwój bakterii, a zbyt wysoka wytrącanie się osadów na powierzchniach grzewczych kotłów, rur czy wymienników ciepła.

 

Czy wiesz, że... przewodność cieplna wody jest mniej więcej 25 razy większa niż powietrza? Skutkiem tego, jeśli temperatura kąpieli będzie wyższa o zaledwie o 1-3°C od temperatury ludzkiego ciała, odczujemy, że jest gorąca!

Temperatura wody użytkowej zgodnie z treścią rozporządzenia

Wymaganą temperaturę wody użytkowej reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W dokumencie znajduje się informacja o utrzymywaniu temperatury na poziomie 55-60°C, jednak dotyczy to budynków użytkowych i mieszkalnych o powierzchni pow.> 1000 m2. Okresowo powinna być także przeprowadzana dezynfekcja, która wymaga uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C.

 

W rozporządzeniu tym znajduje się także zapis mówiący o tym, że instalacja ciepłej wody powinna być tak zaprojektowana i wykonana, by ilość energii cieplnej potrzebnej do przygotowania wody była utrzymywana na racjonalnym niskim poziomie. Dodatkowo urządzenia służące do przygotowania ciepłej wody instalowane w budynkach powinny odpowiadać wymaganiom związanym z efektywnością energetyczną. W budynkach, w których do przygotowania ciepłej wody wykorzystywana jest instalacja grzewcza, poza sezonem trzeba skorzystać z innej możliwości podgrzewania wody. Instalacja powinna być także wyposażona w specjalne zabezpieczenia przed przekroczeniem norm ciśnienia i temperatury dopuszczalnych dla danych instalacji, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy oraz być odpowiednio zaizolowana.

Optymalna temperatura wody użytkowej

Temperatura wody a bakterie Legionella

Jednymi z podstawowych zagrożeń związanych z nieodpowiednią temperaturą wody w instalacji są bakterie Legionella. Najlepsze warunki do rozwoju mają one w temperaturze 20-45°C. Szczególnie kiedy woda zalega w rurach, problem ten może się nasilać. Ze względów higienicznych okresowo cały układ powinien być podgrzewany do temp. 70-80°C. (wystarczy, aby taka temperatura była utrzymywana przez 5 minut).

Polacy a mieszkańcy innych krajów – ogólne zużycie wody

Z danych GUS wynika, że w naszym kraju e zużycie wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku innych krajów europejskich i wynosi około 100 litrów na osobę. Zużycie zdefiniowane w innych krajach: Niemcy (123 l), Wielka Brytania (167 l), Holandia (132 l) czy Grecja (227 l). Rekordzistą są natomiast Stany Zjednoczone, gdzie zużycie wody jest ponad trzykrotnie większe niż w Polsce i wynosi aż 330 l!

 

Coraz większa liczba Polaków ma świadomość tego, jak ważne znaczenie ma dziś oszczędzanie wody. Prysznic zamiast kąpieli, korzystanie z ekonomicznych programów w zmywarkach czy pralkach, zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu to często praktykowane sposoby na mniejsze zużycie wody. Niebagatelne znaczenie mają także proste czynności jak chociażby zakręcanie kranu w czasie mycia zębów. Bardzo dobrym sposobem na oszczędne pozyskiwanie odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej w domu jest montaż sterownika pompy cyrkulacyjnej c.w.u. ST-11 Eco Circulation. To nowoczesne urządzenie jest proste w obsłudze i bardzo funkcjonalne. Co ważne jest na tyle uniwersalne, że może być wykorzystywane w każdej instalacji CWU z zasobnikiem, wymiennikiem ciepła czy przepływowym podgrzewaczem wody z zastosowaniem pompy cyrkulacyjnej.

ST-11 Eco Circulation

Ciepła woda w domu tanio i efektywnie

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania ciepłej wody użytkowej, bierzemy pod uwagę komfort użytkowania, koszty eksploatacji oraz koszt inwestycji w trakcie budowy lub remontu instalacji. Bez wątpienia rozwiązaniem systemowym jest wyposażenie instalacji w sterownik ST-11 Eco Circulation, który zapewni pozyskanie ciepłej wody zawsze na czas, w odpowiedniej ilości, jednocześnie ograniczając koszty jej podgrzewania. Dzięki temu, że może być wykorzystywany w domach jednorodzinnych, blokach i kamienicach, jest rozwiązaniem uniwersalnym, które pozwoli na oszczędności w portfelu, a co więcej pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy