System ogrzewania ze sterownikami czy bez sterowników? Poznaj najważniejsze różnice

Porady   |   TECH   |   04.06.2018


Komfort, oszczędności, wydajna praca systemu grzewczego – to często wymieniane jednym tchem zalety korzystania ze sterowników do zarządzania ogrzewaniem. Pytanie: jak to wygląda w praktyce? Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest na pewno dla mnie? Jakie da mi korzyści i czy na pewno warto inwestować w sterowniki, by zarządzać ogrzewaniem? Dziś przyjrzymy się systemowi od środka. Opowiemy o kilku życiowych sytuacjach, które pokazują różnice między systemem ogrzewania ze wsparciem sterowników i takim, który z nich nie korzysta.

1. Rachunki za ogrzewanie

Zapewne bez względu na to, czy ogrzewasz swój dom gazem, węglem czy jakimkolwiek innym źródłem energii, to chcesz, by w domu było ciepło i jednocześnie zużycie paliwa utrzymywało się na optymalnym poziomie. To logicznie. Nikt z nas nie lubi przepłacać. Sposobów na to, by oszczędzić na ogrzewaniu jest wiele, ale ich efektywność jest różna. Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem stanowią bezpośrednie wsparcie systemu grzewczego. Umożliwiają pracę urządzenia grzewczego na optymalnych parametrach i jednocześnie wyważoną dystrybucję ciepła do konkretnych pomieszczeń w określonych godzinach.

 

Jan: Biernie obserwuje jak ogrzewanie w sezonie pożera lwią część jego budżetu. Przeciera oczy ze zdumienia, patrząc, w jakim tempie ubywa paliwa w jego kotłowni. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że może być inaczej. Z uporem maniaka wpisuje w wyszukiwarkę frazę: jak oszczędzać ciepło. Stara się tradycyjnymi sposobami usprawnić ogrzewanie: uszczelnia okna, odsuwa meble od grzejników, cieplej się ubiera. I cały czas liczy na to, że zima będzie łagodna…

 

Paweł: Ma na piecu zamontowany sterownik kotłowy, a w pomieszczeniach regulatory pokojowe. Jego kocioł zużywa mniej paliwa, ponieważ pracuje na optymalnych parametrach. Paweł reguluje temperaturę w pomieszczeniach, obniża, kiedy wychodzi z domu. Gdy chce dowiedzieć się, jak pracowało urządzenie grzewcze lub jaka była temperatura o danej godzinie np. w kuchni, to po prostu sprawdza statystyki. 

Oszczędzam na paliwie

2. Komfort cieplny i samopoczucie

Jeśli wydaje Ci się, że masz „prawie” odpowiednią temperaturę w swoim domu, to pamiętaj, że „prawie” robi różnicę. Poczucie ciepła jest kwestią indywidualną. Dla każdego członka rodziny komfort cieplny może oznaczać coś innego. Różnicowanie temperatury ma nie tylko wpływ na rachunki, ale przede wszystkim na to, jak czujemy się w swoim domu.

 

Jan: W całym jego domu panuje jednakowa temperatura. Podczas gdy jemu jest ciągle gorąco, teściowa marznie. Rezultat? Ciągle słyszy narzekania na zbyt niską temperaturę. Z rezygnacją chwyta więc za stare, ręczne pokrętło i odkręca grzejnik. Robi to na oko, więc nie wie, ile będzie wynosiła temperatura w pomieszczeniu i… ile będzie go kosztowała ta zmiana. Może to dopiero sprawdzić za jakiś czas na zamontowanym na ścianie termometrze pokojowym.

 

Paweł: Na grzejniku ma zamontowany zdalnie sterowany termostat grzejnikowy. Temperaturę sprawdza i edytuje wygodnie w przerwie reklamowej ulubionego serialu – jednym palcem, popijając herbatę. Dokładnie wie, jaką temperaturę ustawił. Nie mocuje się z grzejnikami, nie sprawdza, nie traci czasu i nerwów. W sypialni ustawia niższą temperaturę, a w pokoju dziennym wyższą.

W moim domu panuje zawsze idealna temperatura 

3. Bezpieczeństwo i kontrola w czasie pobytu poza domem

Przygotowania do rodzinnego wyjazdu to proces wieloetapowy. Trzeba odpowiednio zabezpieczyć dom na czas swojej nieobecności. Poza standardowymi czynnościami takimi jak sprawdzenie wszystkich okien, drzwi, zasunięcie rolet czy zakręcenie wody, w sezonie zimowym trzeba jeszcze pomyśleć o ogrzewaniu. Jak wygląda sytuacja w domu, w którym są zamontowane sterowniki, a w tym, gdzie ich nie ma? Sprawdźmy.

 

Jan: Z uwagą śledzi prognozy pogody. Niestety, zapowiadają się siarczyste mrozy, więc wygaszenie kotła w ogóle nie wchodzi w grę. Z drugie strony sen z powiek spędza mu pozostawienie pracującej instalacji grzewczej bez nadzoru. W końcu prosi sąsiada, by doglądał instalacji. Nie ma żadnej pewności, czy system w czasie nieobecności będzie działał sprawnie.

 

Paweł: Nie martwi się o swoją instalację grzewczą. Sterowniki zamontowane w jego domu to zgrana drużyna. Pod nieobecność właściciela same będą między sobą przekazywać sygnał do grzania lub zaprzestania, a wszystko zgodnie z preferencjami właściciela. Jak Paweł przygotował się do wyjazdu? Po prostu usiadł wieczorem i na spokojnie ustawił harmonogram pracy urządzenia grzewczego i temperaturę w pomieszczeniach na cały tydzień. Nie marnuje energii. Nawet jeden stopień mniej w pomieszczeniach to dla niego oszczędności. Janek ma moduł do zdalnej obsługi instalacji i zainstalowaną aplikację na telefonie: w dowolnym momencie jeden rzut oka wystarczy mu, by podejrzeć co dzieje się w jego domu. A w razie problemów otrzyma stosowne powiadomienie wprost na swoją komórkę.

Nawet gdy jestem poza domem, parametry ogrzewania mam pod ciągłą kontrolą

4. Pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej

Ciepła woda w kranie przez cały rok – to marzenie każdego domownika. Szczególnie latem, gdy instalacja grzewcza pracuje na mniejszych obrotach lub wcale. Wtedy często pojawia się pytanie: jak pozyskać ciepłą wodę tanim kosztem? Praktycznym systemem wykorzystywanym w budynkach mieszkalnych jest cyrkulacja ciepłej wody. Nieustannie pracująca pompa cyrkulacyjna powoduje jednak straty energii cieplnej, elektrycznej oraz wodnej, a te nierozerwalnie wiążą się z wyższymi kosztami. Właśnie dlatego przydatnym urządzeniem jest sterownik do pompy cyrkulacyjnej, który zapewni szybki dostęp ciepłej wody użytkowej i jednocześnie zminimalizuje koszty jej pozyskania.

 

Jan: Czuje frustrację z powodu wiecznego braku ciepłej wody w kranie. Traci energię i czas. Za każdym razem, kiedy chce wziąć prysznic, najpierw włącza wodę i spuszcza ją w oczekiwaniu na ciepłą. Wie, że to marnotrawstwo, ale cóż? Janek nie lubi kąpieli w zimnej wodzie, więc jest pogodzony z wydatkami, które będzie musiał ponieść.

 

Paweł: Paweł niedawno zainstalował do zarządzania pompą cyrkulacyjną sterownik ST-11 Eco Circulation. Ciepłą wodę ma na życzenie, niemal od razu, ponieważ urządzenie kontroluje zadaną przez użytkownika temperaturę w gałęzi cyrkulacji. Jednocześnie wie, że dzięki sterownikowi układ cyrkulacji pracuje tylko wtedy, gdy następuje żądanie ciepłej wody przy jednoczesnym spadku temperatury w gałęzi cyrkulacji. Nie martwi się więc o swoje rachunki. Jednocześnie sterownik dba o to, by urządzenie podgrzewające ciepłą wodę nie uległo przegrzaniu i dłużej sprawnie działało w instalacji.

Przez cały rok mam ciepłą wodę w kranie na żądanie

5. Czas i wygoda

Życie w ciągłym biegu, wieczny brak czasu, przytłoczenie obowiązkami zawodowymi – tak wygląda rzeczywistość wielu z nas. Brakuje czasu dla rodziny, znajomych, dla siebie. Marzymy więc o urządzeniach bezobsługowych, by codzienne czynności były nieco mniej uciążliwe. Takim może być kocioł grzewczy, jeśli jest wyposażony w sterownik, który będzie wspomagał jego pracę.

 

Jan: Kiedy po pracy wraca zmęczony do domu, wie, że jedną z pierwszych czynności, które będzie musiał wykonać, to pójść do kotłowni i sprawdzić wszystkie parametry ogrzewania. Nie bardzo ma na to ochotę, bo wolałby w tym czasie wypić kawę i poczytać gazetę. Traci cenny czas i czuje się sfrustrowany, że zawsze sprawy ogrzewania są na jego głowie.

 

Paweł: Chce żyć wygodnie, dlatego jest otwarty na najnowsze osiągnięcia techniki. Chętnie korzysta z rozwiązań, które ułatwiają mu wykonywanie różnych domowych czynności lub wręcz wykonują je za niego. Montaż sterowników pozwala mu kontrolować parametry ogrzewania z poziomu pokoju, a nawet (kiedy chce) poza domem. Obsługa urządzenia sterującego jest prosta, więc Paweł krok po kroku przechodzi do kolejnych ustawień.

Mój dom jest wygodny

6. Ochrona środowiska

O ekologię w swoim domu można dbać na wiele różnych sposobów. Czasem nawet niewielka zmiana codziennych nawyków może przynieść zadowalające rezultaty. Bez wątpienia optymalny dobór i eksploatacja systemu ogrzewania ma główny wpływ na zużycie paliwa, a więc także na ilość szkodliwych substancji przedostających się do otoczenia.

 

Jan: Kwestie ekologii są dla niego ważne, dlatego też oprócz kotła grzewczego zainwestował w kolektory słoneczne. Mimo dobrych chęci nie potrafi jednak skoordynować działania urządzeń grzewczych, by osiągnąć możliwie wysokie korzyści. W efekcie ani nie oszczędza na ogrzewaniu, ani nie przyczynia się do poprawy środowiska w swoim miejscu zamieszkania.

 

Paweł: Pomyślał, że dobrym rozwiązaniem będzie wsparcie głównego źródła ciepła innym – dodatkowym, ale nie chce za bardzo się napracować. Idealnym rozwiązaniem dla niego okazało się zarządzanie kotłem grzewczym i instalacją solarną z poziomu jednego urządzenia – sterownika do instalacji i-3. Paweł może podłączyć w systemie co najmniej dwa źródła ciepła, a nawet sterować dodatkowym urządzeniem takim jak pompy obiegowe. Wykorzystując energię słoneczną do wsparcia systemu grzewczego, przyczynia się do mniejszego zużycia źródeł odnawialnych, a wykorzystując sterownik, tak dystrybuuje energię, że oszczędza podwójnie.

Dbam o środowisko naturalne

7. Wizualny efekt we wnętrzach

Chcemy mieszkać wygodnie i nowocześnie. Detale odgrywają istotną rolę w aranżacji wnętrz. Dlatego właśnie elektroniczne urządzenia muszą być nie tylko podręczne, ale ładne. Zwłaszcza w reprezentatywnych pomieszczeniach takich jak salon, w którym przyjmujemy gości. Jak sterowniki wpływają na efekt wizualny we wnętrzach?

 

Jan: Nie zamontował w domu sterowników, bo obawiał się kłopotliwej instalacji i nie chciał zajmować miejsca na ścianie. Na grzejnikach ma zainstalowane archaiczne pokrętła. Podczas wizyty większej liczby znajomych często otwiera okna, ponieważ gościom jest zbyt gorąco.

 

Paweł: Regulatory ze szklanymi panelami estetycznie prezentują się na ścianach pomieszczeń w jego domu. Podczas imprez wzbudzają zainteresowanie gości. Podkreślają nowoczesny charakter wnętrza i postępowość właściciela. Gdy trzeba obniżyć temperaturę, Paweł dokonuje zmian jednym palcem. Odpowiednia temperatura pozytywnie wpływa na samopoczucie gości.

Mój dom jest wygodny 2

Sterowniki w systemie grzewczym – komfort, wygoda i oszczędności na co dzień

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem rozwiązują wszystkie najbardziej palące problemy związane z ogrzewaniem domu. Pozwalają realizować listę życzeń domowników i inwestora, na której znajdują się: oszczędności, wysoki komfort cieplny, bezpieczeństwo. Sterownikom możemy oddelegować zadania, które w normalnych warunkach musielibyśmy wykonać samodzielnie. Pozwala to zaoszczędzić czas, który można wykorzystać na przyjemności. Skoro można korzystać z dobrodziejstw techniki, to sądzimy, że zdecydowanie warto!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy