Czym są i jak działają regulatory do kotłów gazowych z komunikacją OpenTherm

Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   28.10.2020

Regulator temperatury pieca gazowego to bardzo ważny element systemu sterowania ogrzewaniem. W ofercie naszej firmy dostępne są dwa modele regulatorów z komunikacją OpenTherm: ST-2801 WiFi oraz WiFi OT. Duży zakres funkcji, łatwa obsługa i nowoczesny design sprawiają, że urządzenia te dobrze wpisują się w najpopularniejsze światowe technologiczne trendy jak Smart Living czy Seamless TECH.

Czym jest komunikacja OpenTherm?

Protokół OpenTherm jest wykorzystywany w systemach centralnego ogrzewania i służy ustandaryzowanej, klasycznej dwustronnej cyfrowej komunikacji między kotłem a regulatorem termostatycznym. Dzięki protokołowi komunikacyjnemu dochodzi do modulowania przepływu temperatury przez system ogrzewania. Może to znacząco zwiększyć efektywność energetyczną systemu grzewczego przy jednoczesnym utrzymaniu zadanej temperatury w domu.

Modulacja OpenTherm w porównaniu do standardowej komunikacji następuje poprzez ustawienie żądanej temperatury wody z kotła, a nie przez jego cykliczne włączanie i wyłączanie.

Dużą zaletą regulacji OpenTherm jest fakt, że możliwe jest precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Sterownik kotła gazowego niejako „wychwytuje” parametry, które użytkownik może ustawić i kontrolować na kotle, a następnie zapewnia ich podgląd w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie.

Dlaczego warto zdecydować się na sterowanie piecem gazowym z komunikacją OpenTherm?

Sterowanie z komunikacją OpenTherm dobrze wpisuje się główne trendy technologiczne jak Smart Living i Seamless TECH. Jest to kolejne rozwiązanie firmy TECH Sterowniki, które wspierają codzienne życie człowieka tak, by było ono z dnia na dzień coraz łatwiejsze, a sama technologia staje się dla użytkownika prawie niedostrzegalna.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań można bardzo dokładnie dopasować moc urządzenia, by minimalizować straty oraz maksymalizować zyski ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że regulatory do kotłów gazowych pozwalają zaoszczędzić energię i podwyższyć komfort cieplny.

Zastosowanie regulatora z komunikacją OpenTherm przynosi liczne korzyści takie jak chociażby wygodne i precyzyjne zarządzanie temperaturą w pomieszczeniach czy idealne dopasowanie trybu pracy kotła do potrzeb domowników. Istotnie wpływa także na żywotność urządzeń grzewczych. Kocioł dostarcza dokładnie taką ilość ciepła, ile go potrzeba do zaspokojenia bieżących potrzeb w domu. Inteligentne zarządzanie ogrzewaniem w domu jest przy tym bardzo proste i intuicyjne.

Zalety wykorzystania regulatorów z komunikacją OpenTherm

2 modele regulatorów z OpenTherm w ofercie firmy TECH Sterowniki

Regulator temperatury do pieca gazowego jest urządzeniem inteligentnym, który steruje zadaną temperaturą kotła CO, a dodatkowo utrzymuje ustawioną temperaturę pokojową, co odbywa się przez automatyczne regulowanie proporcjonalnie zadanej temperatury kotła.

Modele ST-2801 WiFi i WiFi OT są kompatybilne z protokołem OpenTherm/plus (OT+) oraz OpenTherm/lite (OT-), dlatego współpracują tylko z tymi kotłami gazowymi, które są wyposażone w złącze komunikacyjne OpenTherm.

Regulatory pokojowe do kotłów gazowych są urządzeniami bardzo wszechstronnymi, które pozwalają swoim użytkownikom zarządzać zarówno obiegiem CO, jak i obiegiem CWU wygodnie z pomieszczenia, w którym dostępny jest regulator. To sprawia, że nie ma konieczności każdorazowego wchodzenia do kotłowni.

Ciekawą funkcją jest regulacja pogodowa, czyli możliwość ustawienia parametrów pracy w zależności od pomiaru temperatury zewnętrznej. Innym z rozwiązań jest korzystanie z tygodniowego programu ogrzewania pokojowego oraz bojlera. Dużym atutem jest łatwe tworzenie harmonogramów pracy obiegów grzewczych oraz obiegu ciepłej wody w poszczególne dni tygodnia w wyznaczonych godzinach. Dzięki sterownikowi z komunikacją OpenTherm można ustawić nawet 3 okresy grzewcze w ciągu jednego dnia. Każdy prezentowany z regulatorów jest przeznaczony do instalacji podtynkowej na ścianie. Pracę najlepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście, by uniknąć stresu i zapewnić prawidłowe działanie urządzenia.

Regulatory dedykowane do kotłów gazowych

Podstawowe informacje wyświetlane na ekranie głównym sterowników:

ST-2801 WiFi

 • aktywny tryb kotła
 • aktualna data i godzina
 • informacja o aktywności lub spoczynku kotła
 • temperatura CWU
 • temperatura pokoju
 • temperatura zewnętrzna
 • sygnał WiFi

WiFi OT

Użytkownik ma możliwość ustawienia różnych widoków ekranu w zależności od własnych preferencji:
 • menu WiFi: data, godzina, dzień tygodnia, siła sygnału WiFi, nazwa aktywnej sieci WiFi;
 • czujnik pomieszczenia: temperatura pomieszczenia, aktualna temperatura zewnętrzna, aktualna godzina, zadana temperatura pomieszczenia, aktywny program czasowego ogrzewania;
 • ogrzewanie: temperatura kotła, aktualna temperatura zewnętrzna, aktualna godzina, zadana temperatura kotła, aktywny program czasowego ogrzewania;
 • ciepła woda użytkowa: aktualna temperatura CWU, aktywne dogrzewanie CWU, aktualna temperatura zewnętrzna, aktualna godzina, zadana temperatura CWU, aktywny program czasowego dogrzewania;
 • informacje: o temperaturze zewnętrznej, aktualnej CWU, aktualnej i zadanej temperaturze kotła, pomieszczenia, stanie palnika, stanie CO i CWU, mocy pracy kotła/palnika wyrażonej w %.

Moc możliwości dzięki regulatorom z komunikacją OpenTherm

Dzięki regulatorom pokojowym do kotłów gazowych utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniach jest bardzo szybkie i intuicyjne, a nawigacja bardzo prosta. Dzięki temu można w pełni sprostać oczekiwaniom różnych użytkowników. Atutem regulatora temperatury pieca gazowego są: czytelny wyświetlacz i precyzyjna zmiana konkretnych parametrów pracy. Dzięki bardzo wyraźnemu menu można łatwo dokonywać podglądu parametrów pracy i uzupełnić dane.

Na wyświetlaczu regulatora można na bieżąco kontrolować podstawowe parametry pracy kotła. Jakie konkretnie? To zależy od ustawień sterownika głównego oraz jego rodzaju. Jeśli do sterownika głównego będzie podłączony czujnik temperatury zewnętrznej, można sprawdzać temperaturę panującą na zewnątrz. Dodatkowo na ekranie urządzenia pojawią się informacje o dostępnych alarmach urządzenia grzewczego.

Ważnym atutem regulatorów do kotłów gazowych jest bardzo estetyczny wygląd. Neutralny kolor oraz niewielki rozmiar pozwalają dobrze dopasować regulator do aranżacji pomieszczenia. Regulatory ST-2801 WiFi oraz WiFi OT dają użytkownikowi możliwość także zdalnej kontroli parametrów pracy z poziomu aplikacji eModul. Ważne różnice między urządzeniami prezentuje poniższa tabela.

Regulatory do kotłów gazowych z komunikacją OpenTherm

Pełna kontrola nad pracą kotła, wygoda i oszczędności

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem daje przewagę nad tradycyjnym i dotyczy to zarówno wygody, jak i oszczędności. Dzięki wielu dostępnym funkcjom użytkownik może dopasować sposób pracy urządzenia do swoich potrzeb i zapewnić pełny komfort cieplny w pomieszczeniach bez względu na pogodę za oknem.

Więcej na temat specyfiki poszczególnych modeli regulatorów pokojowych można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-dedykowane-do-kotlow-gazowych

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Wiesław
Jak najbardziej. Pozdrawiam
Odpowiedz