Elektrofiltr, sposób walki ze smogiem

Nasze produkty   |   Sterowniki specjalistyczne   |   TECH   |   05.01.2016


Jakość powietrza w Polsce nie zachwyca. Nasz kraj od lat ma najbardziej brudne powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Jedną z przyczyn powstawania smogu są paliwa stałe, szczególnie te gorszej jakości, spalane w domowych kotłowniach. Teraz każdy z nas może pomóc w walce ze zanieczyszczeniami, poprzez zainstalowanie w domach specjalnego elektrofiltru, który pomoże zmniejszyć emisję pyłów do atmosfery.

 

Jak działa elektrofiltr?

 

Elektrofiltr to niewielkie urządzanie przeznaczone do instalacji w domach mieszkalnych. Jego koszt eksploatacji jest stosunkowo niski, a jego skuteczność w ograniczeniu emisji pyłów do 80%. W jego wnętrzu znajduje się elektroda wytwarzająca wysokie napięcie, która w uproszczeniu odpycha na ścianki wszelkie pyły wytrącane ze spalin. W skład urządzenia wchodzą: elektroda ulotowa, pręt mocujący z izolatorem ceramicznym, osłona ze stali kwasoodpornej oraz zasilacz z generatorem wysokiego napięcia. Elektroda ulotowa generująca wyładowania koronowe wykonana została z drutu stalowego z zaostrzonymi końcami. Została ona umieszczona centralnie w kanale spalinowym za pomocą pręta mocującego z izolatorem ceramicznym. Układ izolowanych elektrod zasilany jest wysokim napięciem za pomocą generatora wysokiego napięcia. Elektrodę rozładowczą stanowią uziemione ścianki przewodu kominowego wykonane ze stali kwasoodpornej. Na ściankach osadza się pył który zostaje wytrącony ze spalin. Urządzenie posiada szereg zabezpieczeń elektronicznych warunkujących poprawne działanie oraz automatyczne wyłączanie urządzenia jeśli kocioł nie pracuje.

 

Skuteczność urządzenia

 

Podstawowym parametrem charakteryzującym użyteczność działania elektrofiltru jest jego skuteczność, która waha się od 60% do 90% wychwytywania pyłów. Efektywność urządzenia zależy także od jakości używanego do ogrzewania paliwa i samego kotła. Warto pamiętać, że elektrofiltr nie sprawdza się w przypadku kotłów zasypowych, jednak doskonale współgra z kotłami z podajnikiem. Elektrofiltr łatwo się instaluje i nie jest on skomplikowany w obsłudze.

 

Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w innych krajach europejskich, takich jak Austria, Szwajcaria i Niemcy. Po wprowadzeniu urządzania zmniejszającego emisję pyłów, jakoś powietrza w tych państwach znacznie się poprawiła. Upowszechnienie elektrofiltru w Polsce w realny sposób może pomóc skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy