Ciepły i inteligentny dom – raport z ankiety

Raporty   |   Raporty   |   10.05.2021

Dokładnie 31 marca zakończyliśmy naszą internetową ankietę dotyczącą ciepłego i inteligentnego domu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w badaniu. Tak jak zapowiadaliśmy wcześniej, chcemy podzielić się z Wami wnioskami i przemyśleniami z tego projektu. Zapraszamy do lektury!

Struktura ankiety

Zacznijmy od przypomnienia tego, jak wyglądała ankieta dotycząca ciepłego i inteligentnego domu. Główną, najważniejszą część stanowiły tzw. pytania ogólne związane z tematem ogrzewania, automatyki domowej, samego pojęcia inteligentnego domu, obaw związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami. W większości były to pytania zamknięte. Ponadto w badaniu znalazło się pytanie konkursowe dotyczące wymarzonego, inteligentnego domu.

Dane demograficzne

W ankiecie łącznie wzięło udział 196 osób. W zdecydowanej większości byli to mężczyźni (83,2% badanych). Najwięcej spośród nich pochodziło z województwa małopolskiego (46,4% osób), a następnie śląskiego (11,2%). Wśród badanych największy odsetek stanowiły osoby w przedziale wiekowym 31-40 lat (44,4% ankietowanych). Aż 61,2% badanych to osoby pracujące na etacie, 20,4% osoby prowadzące własną firmę.

Ogrzewanie domu

Pierwsze z postawionych pytań dotyczyło źródła ogrzewania domu. Użytkownik miał do wyboru cały przekrój rozwiązań, zaczynając od kotła węglowego, a skończywszy na odnawialnych źródłach energii. Trzy najczęściej padające odpowiedzi w tym pytaniu to:

 • kocioł węglowy – 37,4%,
 • kocioł gazowy – 36,7%,
 • kocioł/kominek na pellet/biomasę – 11,2%.

Inteligentne rozwiązania dla domu – największe wyzwania

Dbałość o ciepły dom to nie lada wyzwanie. Wiążą się z tym także różne obawy i wątpliwości.

Ankietowani za największe wyzwanie w trosce o inteligentny dom uznali:

 • wysokie rachunki za ogrzewanie – 25,5%,
 • zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w pomieszczeniach – 21,4%,
 • brak czasu na obsługę instalacji – 20,4%,
 • uciążliwość obsługi systemu grzewczego 15,3% oraz brak kontroli nad parametrami pracy urządzenia grzewczego – 15,3%.

Co stanowi dla Ciebie największe wyzwanie w trosce o ciepły dom?

Automatyka w domu inteligentnym

Pojęcie inteligentnego domu wiąże się nierozłącznie z wyposażeniem go w nowoczesne urządzenia do automatyki. I tego dotyczyło jedno z pytań ankietowych. Najczęściej wskazywanym rozwiązaniem były sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 165 osób, czyli 84,2% badanych.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

 • domofon/wideodomofon – 47,4%,
 • automatyka do bram garażowych – 43,4%,
 • czujniki oświetlenia – 41,8%,
 • automatyka do rolet i zasłon – 31,1%.

Jakie urządzenia automatyki domowej masz lub chciałbyś mieć zamontowane w swoim domu/mieszkaniu?

Okiem internautów – co to jest inteligentny dom

Każdy z nas inaczej może rozumieć pojęcie inteligentnego domu. W swoich odpowiedziach użytkownicy kładli nacisk na różne aspekty.

Wygoda

 • bezobsługowy
 • dom samodzielnie zarządzający procesami wewnątrz
 • prosty w obsłudze
 • w pełni programowalny w zakresie:
  • temperatury
  • wentylacji
  • bezpieczeństwa.

Wsparcie nowoczesnymi technologiami

 • pełen nowoczesnych technologii
 • sterowany za pomocą telefon
 • skomputeryzowany.

Bezpieczeństwo

 • zapewniający pełną kontrolę
 • funkcjonalny
 • ułatwiający życie.

Wielofunkcyjność

 • ingerujący wiele urządzeń w jednym systemie.

Elastyczne dopasowanie do potrzeb

 • sterujący urządzeniami zgodnie z przyzwyczajeniami użytkowników
 • umożliwiający parametryzację i automatyzację elementów zmiennych.

Oszczędność

 • ekonomiczny
 • pozwalający obniżyć rachunki.

Przeczytaj także: Co zrobi za ciebie inteligentny dom

Obawy związane z inteligentnymi instalacjami

Nowoczesne rozwiązania otwierają przed użytkownikami liczne nowe możliwości, ale też mają w sobie pewną dozę ryzyka, która budzi wątpliwości. Zapytaliśmy więc naszych internautów, co budzi ich najsilniejszą obawę w kontekście inteligentnych instalacji. Najczęstsze odpowiedzi przedstawia poniższy wykres. Wynika z niego, że najbardziej obawiamy się manipulowania danymi zdalnie i związaną z tym możliwością łatwiejszego włamania do domu.

Jakie są Twoje największe obawy związane z inteligentnymi instalacjami?

Dodatkowo pojawiły się pojedyncze odpowiedzi wskazujące na takie obawy jak:

 • brak kompatybilności z ewentualnymi urządzeniami, które zostaną zakupione w przyszłości,
 • brak wsparcia po np. 10 latach,
 • uszkodzenie jednostki centralnej oznaczające niezdolność systemu do działania,
 • duża liczba okablowania,
 • brak elastyczności platformy, ograniczenia w jej rozbudowie,
 • wadliwe sterowniki i brak aktualizacji,
 • wysokie koszty instalacji i komponentów.

Inwestycja w inteligentne instalacje

Z roku na rok inteligentne instalacje przybierają na znaczeniu. O ich rosnącej roli świadczy także fakt, że nieco ponad 2/3 ankietowanych planuje w najbliższym czasie zainwestować w nie.

Czy planujesz w najbliższym czasie inwestycje w inteligentne instalacje domowe?

TECH Sterowniki w inteligentnym domu

Jedno z pytań dotyczyło posiadania naszych urządzeń w swoim domu. W zależności od udzielonej odpowiedzi uczestnik ankiety był następnie kierowany do pytań szczegółowych. Okazało się, że mniej więcej połowa uczestników ankiety to osoby, które posiadają nasze urządzenia. Większość osób, które mają zainstalowane nasze urządzenia, zadeklarowało, że nie dostrzega żadnych problemów z ich użytkowaniem. Wśród tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na montaż sterowników, najczęściej wskazywali, że przyczyną jest brak świadomości (38,7% badanych).

Korzyści z montażu sterowników

Zapytaliśmy również ankietowanych, którzy zadeklarowali posiadanie naszych sterowników, co zmieniło się w ich gospodarstwie domowym po montażu sterowników. Wśród wymienianych najczęściej zmian znalazły się: wygoda, mniejsze koszty, łatwe ustawienie temperatury, pełna kontrola nad parametrami pracy, automatyzacja instalacji, możliwość sterowania przez Internet, wydajniejsza praca kotła, komfort, oszczędność czasu.

Przeczytaj także: Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Dodatkowe funkcje usprawniające system

Z wielką uwagą prześledziliśmy również odpowiedzi na pytanie o nowe, dodatkowe funkcje, które mogłyby zwiększyć komfort użytkowania systemu grzewczego. Oto, co odpowiedzieli nasi ankietowani.

Dodatkowe funkcje zwiększające komfort użytkowania systemu grzewczego - propozycje uczestników badania

Konkurs z gadżetami

Istotnym elementem całej ankiety było pytanie konkursowe dotyczące wymarzonego, inteligentnego domu i jego wyposażenia w odpowiednią elektronikę. Przykładowo sugerowaliśmy opis, w jakich pracach wyręczy użytkownika elektronika domowa. Na nieobowiązkowe pytanie konkursowe odpowiedziały 163 osoby.

Wybrana odpowiedź na to pytanie została już zaprezentowana, ale przypomnijmy ją jeszcze raz:

Mój inteligentny dom powinien dać mi możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją oraz bramą wjazdową i garażową. W celu zwiększenia kontroli musi być wyposażony w kamery, żebym mógł mieć dostęp do podglądu w każdym momencie, co dzieje się w domu i ogrodzie. Powinien być również wyposażony w czujniki gazu w celu wykrycia niebezpieczeństwa. Chciałbym, żeby w piwnicy był zamontowany czujnik zalania. W oknach powinny być zamontowane czujniki otwarcia, żeby przy otwartym oknie automatycznie wyłączało się ogrzewanie i klimatyzacja w danym pomieszczeniu.

A oto jeszcze kilka innych:

Mój wymarzony dom powinien być wyposażony w urządzenia sterujące ogrzewaniem, gdyż zdecydowanie poprawiłoby to komfort użytkowania domu. Kolejnym elementem byłoby urządzenie zarządzające użytkowaniem energii elektrycznej (informacje o niepotrzebnie zapalonej żarówce czy zdalne korzystanie ze sprzętu typu pralka). Istotny jest dla mnie również system przeciwzalewowy (czujniki przeciwazalewowe, automatyka odcinająca dopływ wody wraz z powiadomieniem o awarii). Wskazane byłoby wykorzystanie czujników gazu, czadu, dymu itp. w celu zachowania bezpieczeństwa. Dla mojego własnego komfortu wskazane byłoby sterowanie roletami zewnętrznymi oraz alarmowanie o otwarciu drzwi lub okien.

To będzie dom z maksymalnym wykorzystaniem źródeł energii odnawialnych. Panele fotowoltaiczne. Elektrownia wiatrowa. Dom będzie posiadał zintegrowany system grzewczy na zimę, a w lecie będzie chłodny dzięki izolacji oraz klimatyzacji. Brama jak i rolety będą elektryczne, w ogrodzie będzie znajdować się basen z grzałkami elektrycznymi. Chciałbym sterować tym wszystkim, używając jednej aplikacji, abym mógł np. włączyć światło na ogrodzie za pomocą telefonu lub pompę filtrującą wodę w basenie.

Wymarzony inteligentny dom dawałby mi poczucie bezpieczeństwa a zarazem komfortu. Obecnie dużo czasu spędza się w pracy, poza domem, który mógłby być przygotowany „zdalnie” na powrót właściciela. Mianowicie, zdalnie ustawiana temperatura w rozbiciu na pomieszczenia, w zależności od zmian pogody w ciągu dnia. Wygodą byłaby możliwość sterowania jednym urządzeniem – kilku parametrów, np.: brama wjazdowa, brama garażowa, rolety zewnętrzne, temperatura pomieszczeń, cykle pracy źródła ciepła (taryfa nocna i dzienna). Dodatkowo możliwość zdalnego sprawdzenia, czy urządzenia elektryczne (np. żelazko) są wyłączone. Byłby to inteligentny, nowoczesny dom marzeń.

Dom nowoczesny domem przyszłości

Z nowoczesnej automatyki mogą skorzystać tak naprawdę wszyscy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dziś możemy znacząco usprawnić wykonywanie różnych domowych obowiązków, poprawić standardy życia, zmniejszyć koszty eksploatacji domu. Sam zakup systemu do automatyki nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jest bardzo dużym atutem w domu.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy za udział w badaniu i wiele wartościowych uwag!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ciepły i inteligentny dom – nowa ankieta firmy TECH Sterowniki

Ciepły i inteligentny dom – nowa ankieta firmy TECH Sterowniki

Weź udział w internetowym badaniu na temat inteligentnych instalacji domowych.

Zobacz więcej