Co zrobi za ciebie inteligentny dom?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   27.04.2016

Wraz z rozwojem techniki oraz technologii w naszych domach pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń, które mogą korzystać z podłączenia do sieci. Stąd istnieje silna tendencja i dążenie do automatyzacji. Po co w końcu robić coś, kiedy nasz dom może te zadania wykonać samodzielnie? Dziś na rynku z powodzeniem sprzedawane są urządzenia do monitoringu czy sterowania różnymi podsystemami jak ogrzewaniem, które znacznie ułatwiają nam zarządzanie domem. Inteligentne domy to nie science fiction, ale rzeczywistość, której efektem jest wygoda oraz oszczędność.

Dlaczego warto inwestować w montaż sterowników

Instalacja sterowników w budynkach mieszkalnych przynosi wiele korzyści. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

Dlaczego warto inwestować w montaż sterowników?

Wygoda/uproszczenie życia. Gonitwa po całym domu, by wykonać różne czynności do wygodnych raczej nie należy. Nawet te z pozoru proste i niezbyt czasochłonne prace po pewnym czasie po prostu zaczynają nam ciążyć. A gdyby tak wszystko mogło wykonywać się samo? Sterowniki do urządzeń same zadbają o twój komfort podczas, gdy Ty będziesz mógł oddać się relaksowi.

Oszczędność. Pojmowana na różnych płaszczyznach. Mamy tu na myśli ciepło, prąd i jednocześnie realny wpływ na minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W efekcie, dzięki inteligentnemu ogrzewaniu oszczędzasz też pieniądze i czas, który do tej pory poświęcałeś na zarządzanie swoim domem. Sama instalacja systemu to jednak dopiero połowa sukcesu. Musi on być jeszcze odpowiednio sterowany.

Pełna kontrola. Dzięki urządzeniom takim jak tablet czy smartfon masz przez cały czas pełną kontrolę nad swoim domem. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji możesz zintegrować mobilne urządzenia z systemem inteligentnego domu. Przyjazny interfejs ułatwi Ci jego obsługę. Jako, że dziś praktycznie nikt nie rozstaje się ze swoim telefonem to jest to rozwiązanie niesłychanie wygodne. Jako użytkownik masz pełną kontrolę nad wszystkimi urządzeniami dostępnymi w systemie. Możesz inteligentnie sterować ogrzewaniem przez internet z pracy, podczas wakacji czy podróży służbowych – całym domem, z jednego urządzenia.

Funkcjonalność. W obrębie poszczególnych serii sterowników występują różne modele i funkcjonalności. Sterowniki do inteligentnego domu to elastyczne systemy. Możliwe są powiązania między poszczególnymi urządzeniami. W zależności od wymagań łatwo zaadaptujemy swój dom do nowych wymagań. Wystarczy, że przeprogramujemy urządzenie.

Elastyczność budżetowa. Duży wybór sterowników inteligentnego domu to również duży zakres cen zakupu. To pozwala na precyzyjne dopasowanie funkcjonalności, w zależności od posiadanego budżetu. Możesz zdecydować się na instalację podstawowych funkcji z możliwością późniejszej rozbudowy.

Sprawne i efektywne zarządzanie energią cieplną dzięki sterownikom inteligentnego domu

W nowych budynkach mieszkalnych znajduje się cały szereg instalacji, których działanie można łatwo zautomatyzować. W obrębie nowoczesnych systemów jako jeden z pierwszych wymienia się inteligentne ogrzewanie. Automatyzacji może zarówno ulec kocioł jak i cała instalacja grzewcza.

Dzięki sterownikom do inteligentnego domu zawsze możemy przebywać w pomieszczeniach odpowiednio nagrzanych. Temperatura za każdym razem będzie dostosowywać się do tego, co robimy. Automatycznie obniży się, gdy wyjdziemy z domu, by wzrosnąć, gdy do niego powrócimy. Dodatkowo możemy ustawiać różny poziom ciepła w poszczególnych pomieszczeniach, z dowolnego miejsca w domu.

Zauważyłeś, że u dzieci w pokoju jest zbyt chłodno? Nie odrywając się od wcześniej wykonywanych czynności, w kilka sekund sprawisz, że temperatura w ich pokoju zacznie się podnosić. Optymalizacja czasu oraz poziomu intensywności ogrzewania będzie zależeć od preferowanych parametrów.

Granicą różnego typu automatyki domowej jest inwencja jego twórcy oraz zapotrzebowanie. Z tego powodu lista wykonywanych funkcji może się jeszcze znacznie wydłużyć.

Wśród sterowników do inteligentnego ogrzewania domu, wyróżnić możemy:

Sterowniki do kotłów
Sterowniki do kotłów. 
Pozwalają na sprawne zarządzanie procesem wytwarzania ciepła i rozprowadzeniem go po systemie grzewczym. W zależności od modelu sterowniki do inteligentnego domu pozwalają zarządzać kotłem w podstawowym zakresie lub sterować temperaturą w domu nawet przez Internet (w przypadku wieloczynnościowych sterowników c.o.).
Sterowniki do ogrzewania podłogowego
Sterowniki do ogrzewania podłogowego
. Umożliwiają ustawienie indywidualnej temperatury w każdym pokoju, podglądu i edycji temperatur z urządzeń mobilnych, podłączenia pompy i urządzenia grzewczego, aby osiągnąć komfort cieplny. Funkcjonalność sterowników inteligentnego domu sprawia, że są to urządzenia na miarę XXI wieku.
Regulatory pokojowe
Regulatory pokojowe.
 Gwarantują pełen komfort i wygodę regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w domu. W obrębie sterowników dostępne jest zaprogramowania temperatury w trybach: dzień/noc, impreza, urlop, tryb tygodniowy czy przeciwzamarzania. W sprzedaży dostępne są zarówno regulatory temperatury z komunikacja tradycyjną jak i bezprzewodowe.
Sterowniki do energii odnawialnej
Sterowniki do energii odnawialnej. 
Dom energooszczędny można wyposażyć w takie systemy jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperację. Każdy z nich daje szansę na wykorzystanie naturalnych źródeł energii i zapewnia inteligentne ogrzewanie. Dzięki temu można zmniejszyć ilość energii, która jest uzyskiwana metodą tradycyjną. Wykorzystanie sterowników do energii odnawialnej pozwala w pełni wykorzystać możliwości jakie dają nam dziś systemy energooszczędne.
Sterowniki do instalacji
Sterowniki do instalacji. 
Umożliwiają sterowanie systemem grzewczym, który jest oparty o kilka źródeł ciepła. Istnieje możliwość sterowania także dodatkowym urządzeniem jak np. bramą garażową, oświetleniem czy zraszaczem do trawników.
Sterowniki do kominków

Sterowniki do kominków. 
Z ich wykorzystaniem drewno jest efektywnie spalane, a praca kominka wydajna.
Sterowniki specjalistyczne
Sterowniki specjalistyczne. 
Wśród nich wymienia się m.insterowniki do sauny –umożliwiające sterowanie generatorem pary, oświetleniem i temperaturą czy sterowniki do chłodnictwa pozwalające na sprawne zarządzanie kompresorem, wentylatorem, grzałką parownika czy oświetleniem. Dostępne są również specjalne moduły umożliwiające sterowanie dowolnym urządzeniem przez Internet (WiFi) czy przez telefon komórkowy (GSM)

Inteligentne ogrzewanie domu dziś jest możliwe

Ilość możliwości sterowania inteligentnym domem rośnie z roku na rok. Wiele czynności, które do tej pory trzeba było z mozołem wykonywać samodzielnie teraz zastępują inteligentne rozwiązania. Dzięki temu domownicy nie muszą zajmować się niektórymi obowiązkami czy też czynnościami i zyskują większy komfort mieszkania. Przyszłość jednak to nie mnogość możliwości, ale ich integracja i automatyzacja. Sterownik inteligentnego domu nie będzie zarządzać jednym, wąskim wycinkiem funkcjonowania budynku, ale dążyć do zintegrowania działania różnych instalacji. Inteligentny dom wprawdzie nie wykona za nas wszystkich czynności, ale z pewnością ułatwi nam zarządzanie domem, pozwoli nam zaoszczędzić zarówno czas jak i energię.

W czym chciałbyś żeby ciebie wyręczył twój dom? Podziel się z nami swoimi pomysłami.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy