10 pytań o montaż elektrofiltrów w domowej instalacji grzewczej

Sterowniki specjalistyczne   |   TECH   |   15.11.2017


W wielu polskich domach najważniejszym urządzeniem grzewczym są wciąż kotły węglowe. W sezonie jesienno-zimowym dużym problemem jest jednak ciemny dym unoszący się z komina, który szkodzi zarówno środowisku, jak i naszemu zdrowiu. Tymczasem na efekty stopniowo wdrażanych uchwał antysmogowych trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Rozwiązaniem na teraz, którego efekty będzie szybko widać gołym okiem jest montaż elektrofiltru w swojej instalacji grzewczej. Na łamach tego artykułu odpowiemy na 10 kluczowych pytań dotyczących tego specjalistycznego urządzenia oraz jego montażu w instalacji grzewczej.

1. Do czego służy i jak działa elektrofiltr?

Elektrofiltr to urządzenie, które pozwala ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych substancji do powietrza. Do usuwania zanieczyszczeń wykorzystywana jest siła elektrostatyczna działająca na cząstki pyłu. Pod wpływem wysokiego napięcia cząsteczkom pyłu nadawany jest ładunek elektryczny. Dzięki temu z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy, pył osadza się na elektrodzie o ładunku przeciwnym.

2. Jak zbudowany jest elektrofiltr?

Elektrofiltr to urządzenie proste w budowie i łatwe w montażu. Najważniejsze elementy wchodzące w skład budowy elektrofiltru ST-360 przedstawia poniższy rysunek.

Budowa elektrofiltru

Generator wytwarza wysokie napięcie o wartości 17 do 19kV, które jest następnie przekazywane poprzez izolowany przewód zasilający do elektrody ulotowej. Izolator ceramiczny zapobiega wystąpieniu przebicia elektrycznego przed elektrodą ulotową (wysokie napięcie trafia do elektrody bez ryzyka jego wcześniejszej utraty). Elektroda ulotowa zbudowana jest z drutu stalowego z zaostrzonymi końcami, wokół których dochodzi do wyładowań koronowych jonizujących ziarna pyłu. Ziarna osadzają się na elektrodzie o ładunku przeciwnym – obudowie elektrofiltru wykonanej ze stali kwasoodpornej, będącej częścią przewodu kominowego. Kanał powietrzny i wentylator służą do oczyszczania izolatora ceramicznego z cząstek pyłu, który jest zdmuchiwany przez wentylator. Urządzenie pracuje w czterech trybach: nie zainicjowanym, czuwania, pracy oraz pracy awaryjnej. Wszystkie tryby pracy elektrofiltru opisaliśmy szczegółowo w artykule: Montaż elektrofiltrów – nowoczesny sposób na ograniczenie emisji pyłów.

3. Jak wyglądały prace przy urządzeniu ST-360?

Elektrofiltr został zaprojektowany przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej pod kierownictwem dra inż. Roberta Kubicy.

Robert Kubica poprosił nas o wykonanie modułu elektroniki do elektrofiltru. Pierwszy prototyp powstał w 2009 roku. Prace badawcze odbywały się w laboratoriach Politechniki Śląskiej i firmy TECH Sterowniki

– tak początki współpracy wspomina nasz specjalista do spraw technicznych Krzysztof Łukasik. Oficjalnie elektrofiltr pojawił się w sprzedaży kilka lat temu. Jego ostateczna cena jest uzależniona od preferencji klienta (najczęściej producenta kotłów).

Korpus elektrofiltru wykonuje dla nas zaprzyjaźniona firma. Następnie w naszej firmie powstaje i montowany jest moduł elektroniki oraz w korpusie obudowy: elektroda ulotowa, izolator i wentylator

– wyjaśnia.

4. Jaka jest skuteczność elektrofiltru i od czego ona zależy?

Elektrofiltr to urządzenie, którego skuteczność działania mieści się w granicach od 60 do 90%. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na efektywność pracy urządzenia, przedstawia poniższa grafika.

Czynniki wpływające na efektywność pracy elektrofiltru

Projektowanie urządzenia polega na doborze wielkości napięcia, stworzeniu optymalnej konstrukcji elektrod oraz testów i pomiarów w warunkach laboratoryjnych. Kolejnym krokiem są pomiary rzeczywiste u klienta.

5. Komu można polecić zakup elektrofiltru? Na co warto zwrócić uwagę?

ST-360 to produkt przeznaczony typowo do działania w domowej instalacji grzewczej. Ze względu na budowę jest dedykowany do instalacji o mocy do 30/40kW, czyli przede wszystkim do kotłów z podajnikiem. Duże znaczenie ma tutaj przebieg procesu spalania.

Jeżeli w kotle i przewodzie kominowym osadza się smoła, to zabrudzeniu ulega również elektrofiltr, co prowadzi do jego automatycznego wyłączenia lub uszkodzenia. W kotłach z ręcznym podawaniem paliwa proces spalania jest często źle przeprowadzony. Inna kwestia to jakość paliwa. Przykładowo, jeśli w kotle spala się mokre drewno, to wtedy montaż elektrofiltru nie ma sensu

– tłumaczy Krzysztof Łukasik. Nie możemy jednak wykluczyć żadnego kotła, ponieważ w kotle zasypowym z odpowiednim paliwem i umiejętnie sterowanym spalaniem również możemy zamontować elektrofiltr.

6. Jak duże jest zainteresowanie tym urządzeniem?

W zimie występuje wzrost zainteresowania elektrofiltrami, głównie ze strony gmin, które otrzymują dotacje na wymianę kotłów. Jednostki samorządu terytorialnego mogą wykorzystać pieniądze przeznaczone na ochronę środowiska na montaż elektrofiltrów. Co ważne urządzenie jest tańsze i może być zamontowane w istniejących instalacjach.

Aktualnie elektrofiltry są montowane głównie w instalacjach pilotażowych na terenie województwa śląskiego i małopolskiego oraz sporadycznie w innych województwach. Za granicą jest też kilka elektrofiltrów u producentów kotłów, którzy chcą zredukować emisję pyłów

– wyjaśnia.

7. Jak prawidłowo zamontować elektrofiltr w domowej instalacji?

Elektrofiltr najczęściej jest montowany razem z kotłem przez wykwalifikowanego instalatora. Możliwe jest również przerobienie istniejącej instalacji spalinowej i zamontowanie elektrofiltru.

Moduł elektroniki (generator wysokiego napięcia) nie wymaga specjalnego doprowadzenia prądu, wystarczy zasilanie z gniazdka 230V/50Hz. Wszystkie metalowe elementy przewodu kominowego powinny być uziemione, tak jak uziemiony jest korpus elektrofiltru będący jednocześnie elektrodą rozładowczą, na której osadza się pył wytrącony ze spalin

– precyzuje Krzysztof Łukasik.

Schemat montażu elektrofiltru

8. Gdzie dokładnie montuje się elektrofiltr?

Elektrofiltr nie jest zamontowany na piecu, z kotła wychodzi rura zwana czopuchem służąca do odprowadzania spalin do komina, elektrofiltr montujemy pomiędzy wyjściem spalin z kotła (czopuchem) a przewodem kominowym

–tłumaczy Krzysztof Łukasik.

Są też instalacje pilotażowe z elektrofiltrem zainstalowanym jako by-pass przewodu kominowego z wentylatorem wyciągowym (montowane na strychu).

9. Na czym polega konserwacja urządzenia?

Czyszczenie elektrofiltru należy wykonać ręcznie podczas okresowego czyszczenia kotła i komina.Kocioł powinien być wtedy wygaszony, a elektrofiltr wyłączony poprzez wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego. W pierwszej kolejności należy odkręcić dwie śruby motylkowe, by odkryć kanał rewizyjny elektrofiltru. Następnie za pomocą specjalnego czerwonego przewodu z końcówką osłonową zwieramy elektrodę ulotową do uziemienia, rozładowując ładunek szczątkowy. W trakcie czynności należy zwrócić uwagę na to, by nie odkształcić końców elektrody. Proces rozładowywania elektrody przedstawia poniższy rysunek.

Rozładowanie elektrody

Następnie używając miękkiej szczotki, miotełki lub szmatki czyścimy rurę elektrofiltru oraz pozostałe elementy przewodu spalinowego do komina. Pył spadnie do dolnej części rury, gdzie możemy go usunąć. Po zakończeniu czyszczenia należy zamknąć pokrywę i dokręcić nakrętki motylkowe. Pokrywa powinna szczelnie przylegać do korpusu elektrofiltru.

10. Z kim można się skontaktować, aby uzyskać więcej informacji na temat urządzenia?

Firma TECH Sterowniki oferując elektrofiltr, udziela również na niego gwarancji. Urządzenie działa automatycznie, uruchamiane jest na podstawie informacji z czujnika temperatury spalin. Do dyspozycji użytkowników urządzenia jest serwis TECH Sterowniki, a także instalatorzy, którzy zajmują się montażem kotła z elektrofiltrem.    

 

Dodatkowe informacje na temat elektrofiltru ST-360 wraz z instrukcją obsługi można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/products/pozostale-urzadzenia/st-360 .

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy