10 błędów popełnianych w trakcie wymiany instalacji grzewczej

Cykl: Czego żałują inwestorzy   |   TECH   |   10.08.2018


Wyeksploatowanie niektórych elementów instalacji, niski komfort cieplny, chęć zwiększenia komfortu obsługi instalacji, poprawa estetyki wnętrz – jest wiele powodów, dla których decydujemy się na modernizację istniejącej instalacji grzewczej. Pytanie tylko, czy wiemy jak to zrobić w sposób właściwy? Oto 10 błędów nagminnie popełnianych w trakcie prac remontowych. Jeśli zamierzacie wprowadzać zmiany w swojej instalacji grzewczej, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł, by uniknąć problemów i nie narazić się na niepotrzebne koszty.

1. Wymiana całej instalacji bez oszacowania jej stanu

Wymiana instalacji dla samej idei nie ma sensu. Zanim złożymy zamówienia na konkretne elementy, zastanówmy się, czy są rzeczywiście potrzebne, tj. czy konieczna jest wymiana grzejników, rur, czy też zarówno grzejników, jak i rur. Nie warto podchodzić do tej kwestii schematycznie, ponieważ to niepotrzebna strata pieniędzy. Dobrą praktyką w tym zakresie będzie dokładne sprawdzenie instalacji. Warto ocenić poziom korozji oraz stan rur i grzejników wewnątrz. W ten sposób zaoszczędzimy nieco pieniędzy na wymianie elementów, które są w dobrym stanie, a jednocześnie nie przeoczymy tych, które wymiany   potrzebują.

2. Brak profesjonalnego projektu instalacji

Temat projektu powraca jak bumerang w każdym z naszych artykułów dotyczących błędów popełnianych przez inwestorów. I nie może być inaczej w przypadku wymiany instalacji grzewczej.  Przed przystąpieniem do prac trzeba zebrać wiele informacji, by określić, czy obecnie istniejący system ogrzewania domu nadaje się do przebudowy, modernizacji czy też kompleksowej wymiany. To projektant powinien określić zakres prac montażowych i na jego podstawie przygotować projekt. W niektórych wypadkach wystarczy wymiana grzejników, w innych modernizacja kotłowni z wymianą lub też bez wymiany kotła. Warto poprosić projektanta, by podzielił inwestycję na mniejsze etapy i wskazał te prace, które rzeczywiście trzeba wykonać.

3. Nieuwzględnienie zmian wpływających na poziom strat ciepła

Błędem jest myślenie, że remont będzie ograniczał się jedynie do wymiany zużytych elementów na nowe o tych samych parametrach. Każdy inwestor przed rozpoczęciem prac koniecznie powinien zadać sobie pytanie: Co uległo zmianie od czasu wykonania obecnej instalacji? Wszystkie te czynniki mają bardzo duże znaczenie dla optymalnego doboru mocy grzejników i innych elementów systemu grzewczego. Decydując się na utrzymanie takich samych parametrów ogrzewania, jak np. przed termomodernizacją będzie skutkować przegrzewaniem pomieszczeń. Najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przed przygotowaniem nowej instalacji wymieniliśmy poniżej.

Prace modernizacyjne wpływające na poziom start ciepła
Wszelkie prace, które wpływają na zmniejszenie strat ciepła w pomieszczeniach, sprawiają, że trzeba dokonać nowych obliczeń. Bardzo ważne jest to, by straty ciepła zostały precyzyjnie policzone. Nie możemy przy tym zapomnieć o stratach ciepła następujących przez przegrody wewnętrzne.

4. Wymiana kotła bez uwzględnienia przepisów dotyczących powierzchni kotłowni

Wymiana kotła grzewczego jest bardzo często kojarzona z modernizacją centralnego ogrzewania. Można skorzystać w tym wypadku z różnych opcji: wymiany starego kotła na nowy tego samego rodzaju, innego rodzaju, ale bez zmiany paliwa czy kotła wykorzystującego inne paliwo. To, z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć, zależy oczywiście od rodzaju kotła. Najprostszym rozwiązaniem będzie zmiana zużytego na urządzenie zasilane tym samym paliwem. Większe problemy mogą się pojawić w sytuacji wymiany tradycyjnego kotła gazowego na kondensacyjny czy np. zmiana kotła zasypowego na kocioł z podajnikiem. Problemem jest przede wszystkim zbyt mała kotłownia w przypadku wyboru kotła na paliwo stałe. A nieprzepisowa kotłownia może nie przejść w ogóle odbioru kominiarskiego.

Dokładne informacje na temat minimalnych wymiarów kotłowni oraz innych wymogów, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie.

5. Niewłaściwa wentylacja kotłowni

Odpowiednia wentylacja miejsca, w którym stanie piec jest kolejnym kryterium, które trzeba spełnić, by kotłownia była dopasowana do aktualnych wymogów prawnych. Jeśli źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, to trzeba zapewnić odpowiednią wentylację nawiewną. Niezamykany otwór powinien mieć przekrój minimum 200 cm2 oraz być umieszczony na głębokości do 1 m nad podłogą. Z kolei wentylacja wywiewna w myśl przepisów prawnych powinna się odbywać przez kanał o minimalnych wymiarach 14x14 cm. Taki kanał musi mieć otwór wylotowy. Kanał wywiewny należy dodatkowo wyprowadzić ponad dach.

6. Zaniedbanie kwestii obsługi kotła grzewczego

Jeśli decydujemy się na wymianę kotła na nowy, to równocześnie warto zadbać o jego prawidłową i wydajną  eksploatację. Każde urządzenie grzewcze, bez względu na rodzaj opału, jak i sposób działania powinno być wyposażone w sterownik, który zwiększy efektywność pracy systemu oraz zmniejszy uciążliwość obsługi instalacji. Kotłem na paliwo stałe można sterować za pomocą nowoczesnego sterownika do kotła i dzięki temu lepiej zarządzać spalaniem opału.

Sterowniki do kotłów

7. Nieodpowiednio dobrana pompa obiegowa lub jej złe podłączenie

W czasie remontu instalacji grzewczej bardzo częstym zabiegiem jest włączenie do niej pompy obiegowej. Montaż pompy może okazać się konieczny np. wtedy, gdy zmieniamy grzejniki na nowe o większych oporach przepływu. W efekcie następuje przyspieszenie rozruchu instalacji oraz zwiększenie przepływu wody. Parametry techniczne pomp obiegowych decydują o wydajności całej instalacji. Najważniejsze z nich to natężenie przepływu oraz wysokość podnoszenia. Zły dobór parametrów może powodować przelewanie się wody z naczynia zbiorczego czy spadek poziomu wody i zasysanie powietrza do instalacji. Jeśli w poprzedniej instalacji funkcjonował obieg grawitacyjny, a nie wymuszony przez pompę trzeba zwrócić także szczególną uwagę na właściwe podłączenie pompy.

8. Źle wykonane nastawy wstępne nowych grzejników

Do wymiany grzejników warto przystąpić wtedy, kiedy dom zostanie ocieplony i zmieni się zapotrzebowanie na ciepło. Stare grzejniki mogą wtedy okazać się zbyt duże. Przeprowadzenie instalacji zgodnie z projektem jest równie ważne, jak same obliczenia. Nie można więc dopuścić do sytuacji, w której monterzy pod wpływem własnych argumentów dokonują zmian w instalacji. Szczególnie źle wykonane nastawy wstępne nie zapewnią prawidłowego rozdziału gorącej wody do każdego grzejnika.

Pamiętajmy jednak o tym, że sama wymiana grzejników nie przynosi oszczędności eksploatacyjnych. Decydując się na zmiany,, nie zapomnijmy o tym, by wyposażyć je w nowoczesne głowice termostatyczne, dzięki którym można w sposób indywidualny regulować temperaturę w pomieszczeniach i zmniejszyć koszty ogrzewania. Elektroniczne głowice grzejnikowe umożliwiają utrzymanie nastawionej temperatury, odpowiednio zamykając lub otwierając dopływ wody. 

9. Nieodpowiedni dobór rur w instalacji

Wprawdzie nie zawsze remont instalacji grzewczej będzie się wiązał z wymianą rur w instalacji, ale kiedy jest to konieczne np. gdy zmienia się rozmieszczenie i ustawienie grzejników, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, których pominięcie będzie skutkowało niepoprawnym działaniem instalacji. 3 najpoważniejsze błędy popełniane w trakcie wymiany rur w instalacji wymieniamy poniżej.

Błędy popełniane w trakcie wymiany rur w instalacji grzewczej

O rodzajach rur wykorzystywanych w instalacjach CO, ich doborze oraz właściwościach można przeczytać w artykule: 10 błędów popełnianych w trakcie montażu centralnego ogrzewania

10. Wybór niewiarygodnej firmy oraz brak rzetelnej dokumentacji

Zanim zlecisz prace remontowe, upewnij się, że firma, którą zatrudniasz, nie korzysta z drugorzędnego sprzętu, ani nie idzie na skróty. Zawsze pytaj, jak będzie wyglądał montaż instalacji krok po kroku. Upewnij się, że firma cieszy się dobrą opinią. Zdobądź numery przynajmniej kilku osób, które miały montowaną tę samą instalację, by mogli podzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami. Pamiętajmy też o tym, by po zmianach zażądać od pracowników kompletu dokumentacji. W grupie dokumentów powinien znaleźć się nie tylko projekt powykonawczy z naniesionymi zmianami potwierdzonymi przez projektanta, ale też protokoły wykonania prób szczelności oraz instrukcje obsługi całego systemu. Brak dokumentacji może nas kosztować utratę gwarancji. 

Wymiana instalacji grzewczej – rozważna i przemyślana

Modernizacja instalacji grzewczej to poważna inwestycja. Jej zakres powinien być uzależniony od stanu instalacji. Zasięgnijmy w tym zakresie porady specjalisty, by uniknąć błędów, o których pisaliśmy powyżej. Dzięki fachowemu wsparciu łatwiej będzie stwierdzić, jaki zakres prac będzie opłacalny oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne będą najkorzystniejsze.

 

Przeczytaj także:

10 błędów popełnianych w trakcie doboru systemu grzewczego

10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy