Sterowanie ogrzewaniem w przedszkolach – wyniki programu pilotażowego


Czy można realnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, sterując temperaturą w obiektach edukacyjnych, bankach czy urzędach? Oczywiście, że tak. Potwierdzają to wyniki badań programu pilotażowego, w ramach którego w dwóch krakowskich przedszkolach zamontowano system sterowania ogrzewaniem grzejnikowym. A oto wyniki.

O programie pilotażowym

W artykule: Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem w szkołach i przedszkolach, opublikowanym na blogu w ubiegłym roku, pisaliśmy o dwóch krakowskich placówkach: Glukusie oraz Nasze Skarby, w których zimą zamontowany został kompletny system do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym. W jego skład weszły grzejnikowe siłowniki elektryczne, czujniki temperatury, sterownik główny oraz czujniki otwarcia okna, w salach, w których przebywają dzieci. W obydwu placówkach przez cały okres ogrzewania budynku zimą przeprowadzono kontrolę wydatków poniesionych na ogrzewanie. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie, jak kształtowały się koszty związane z ogrzewaniem w przypadku obu placówek przed zamontowaniem sterowników, jak i po montażu. Poniżej wyniki.

Publiczne przedszkole Glukusie i Niepubliczny Żłobek Glukusie – wyniki pomiarów

Przedszkole - galeria 1

Zacznijmy od przedszkola i żłobka Glukusie. Przypomnijmy, że urządzenia sterujące zostały zamontowane w 19 pomieszczeniach, dodatkowo w salach lekcyjnych pojawiły się czujniki otwarcia okna. A oto wyniki.

Porównanie kosztów ogrzewania - Przedszkole Glukusie

Okres, w którym porównywano wydatki poniesione na ogrzewanie, wyniósł 6 miesięcy (od października 2018 roku do marca 2019 roku). Porównywanymi kryteriami były: liczba KWh oraz koszty brutto. Różnicę widać gołym okiem. W stosunku rok do roku okazało się, że wydatki na ogrzewanie zmniejszyły się aż o 16 581,09 zł! W sezonie 2017/2018 koszty wyniosły 23559,69 zł i spadły do 6978,60 zł w sezonie 2018/2019. To daje oszczędność wynoszącą aż 70,38%!

Po zamontowaniu systemu grzejnikowego w naszym przedszkolu i żłobku znacząco obniżyły się wydatki na ogrzewanie w stosunku do poprzedniego sezonu. W poprzednich latach, aby dogrzać najodleglejsze sale, musieliśmy grzać na całej długości przyłącza, co powodowało, że gdy w niektórych salach było już za ciepło, to w innych jeszcze nie nagrzało się do właściwej temperatury. Aktualnie mamy kontrolę nad ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu, a dzieci i pracownicy przebywają w salach w komfortowych warunkach

– mówi właściciel placówki.

Poza oczywistą zaletą, jaką jest oszczędność, montaż sterowników pozytywnie wpłynął także na inne aspekty funkcjonowania obiektu. Jednym z ważniejszych jest komfort cieplny, który w dużym stopniu decyduje o ogólnym samopoczuciu dzieci, poziomie skupienia i zapamiętywania. Utrzymywanie stabilnej temperatury w okresie jesienno-zimowym, a także wiosną pozytywnie wpływa także na zdrowie i odporność dzieci.

Najważniejsze korzyści montażu systemu grzejnikowego (poza oszczędnościami):

 • utrzymywanie stabilnej temperatury,
 • stała kontrola temperatur w każdym pomieszczeniu,
 • dostęp do analizy danych dzięki historii temperatur,
 • możliwość układania harmonogramów pracy dla konkretnych sal w zależności od planu zajęć,
 • brak zarówno niedogrzanych, jak i przegrzanych sal,
 • integracja z czujnikiem otwarcia okien gwarantująca oszczędności także w trakcie wietrzenia pomieszczeń,
 • zdalny dostęp do sterowania dzięki zastosowaniu systemów z WiFi.

Przedszkole Nasze Skarby – wyniki badań

Przedszkole - galeria 2

Drugim przedszkolem, w którym zamontowano urządzenia do sterowania ogrzewaniem było krakowskie przedszkole Nasze Skarby mieszczące się przy ulicy os. Dywizjonu 303. Urządzenia zainstalowano w sumie w 11 pomieszczeniach. A oto wyniki eksploatacji systemu grzewczego wyposażonego w sterowniki.

Porównanie kosztów ogrzewania - Przedszkole Nasze Skarby

W drugim przedszkolu również przez pół roku rejestrowano wydatki poniesione na ogrzewanie (od października 2018 roku do marca 2019 roku). W tym wypadku koszty zmniejszyły się z 11 940 zł do poziomu 10 850 zł, czyli spadły o 1090 zł.

Ostatecznie oszczędność na opale wyniosła 1090 zł – 9,87%, a prądu to 568,02 zł – 7,1%. W sumie oszczędności wyniosły więc około 17%. Bardzo wyraźnie trzeba podkreślić brak właściwej termomodernizacji budynku, która znacząco wpłynęła na wyniki badania. Bynajmniej dzięki zastosowaniu sterowników udało się uzyskać oszczędności wynoszące aż 17%!

Przed montażem sterowników musieliśmy dogrzewać część pomieszczeń grzejnikami elektrycznymi, aby utrzymać temperaturę na pożądanym poziomie. Od kiedy w salach działają sterowniki, przez cały sezon nie mieliśmy już problemu z utrzymaniem stabilnej temperatury. Nie musieliśmy korzystać z grzejników elektrycznych, więc udało się zaoszczędzić nie tylko na kosztach opału, ale także prądu

– mówi dyrektorka placówki.

Najważniejsze korzyści montażu (poza oszczędnościami):

 • uzyskanie stałej temperatury w pomieszczeniach (co wcześniej się nie udawało),
 • brak konieczności dogrzewania w zimie pomieszczeń grzejnikami, co także wpłynęło na zmniejszenie poboru prądu,
 • możliwość stałej kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach,
 • stały dostęp do wyników pomiaru w każdym z pomieszczeń,
 • układania harmonogramów zgodnie z zapotrzebowaniem,
 • brak niedogrzanych stref,
 • oszczędności w trakcie wietrzenia pomieszczeń, dzięki montażowi czujników otwarcia okna,
 • zdalny dostęp przy zastosowaniu systemu WiFi.

Kup zestaw do sterowania grzejnikami w promocyjnej cenie

Aktualnie trwa promocja, w czasie której możesz nabyć system sterowania ogrzewaniem SINUM dedykowany do montażu w szkołach, pensjonatach, hotelach i urzędach. W skład systemu wchodzą: grzejnikowy siłownik elektryczny, bezprzewodowy regulator pokojowy, czujnik otwarcia okna oraz sterownik centralny do zarządzania 16 różnymi strefami przy pomocy czujników. W ramach promocji gwarantowane jest uzyskanie 20% oszczędności na kosztach ogrzewania w sezonie lub zwrot pieniędzy. Promocja na zakup urządzeń jest ograniczona czasowo i trwa tylko do 31.08.2019, więc warto skorzystać już dziś.

SINUM - system sterowania ogrzewaniem

Sterowanie temperaturą przynosi realne korzyści

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem są coraz chętniej montowane w biurach, szkołach i urzędach. A wszystko za sprawą oszczędności oraz bardzo dobrej kontroli wykorzystywanego ciepła. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego w przedszkolach. Aktualnie, kiedy system grzejnikowy SINUM jest dostępny z gwarancją osiągnięcia 20% oszczędności w czasie eksploatacji systemu jest najlepszą inwestycją w komfort cieplny w budynkach i zmniejszenia liczonych w tysiącach złotych wydatków na ogrzewanie.

Sprawdź szczegóły aktualnej promocji: https://www.techsterowniki.pl/onas/promocja

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy