Jak oczyścić powietrze w domu – sprawdzone sposoby

Porady   |   Porady   |   16.03.2018

Jakość powietrza w Polsce to zimą niezwykle gorący temat do dyskusji. Smog zatacza coraz szersze kręgi i skłania do przemyśleń, jak uchronić się przed jego skutkami. Od zawsze to wietrzenie pomieszczeń było zalecanym sposobem na oczyszczenie powietrza we wnętrzu. Sęk w tym, że chodziło zawsze o czyste powietrze. A co zrobić, gdy za oknem smog? Wietrzyć czy nie wietrzyć? A jeśli nie wietrzyć, to jak inaczej przeprowadzić oczyszczanie powietrza w domu z kurzu, pyłu i toksyn?

Smog w Polsce a wietrzenie pomieszczeń

Smog to temat budzący skrajne emocje. Trudno jednak udawać, że problemu nie ma. Zanieczyszczone, nienadające się do oddychania powietrze to wynik wspólnego oddziaływania trzech czynników: bezwietrznej pogody, mgły oraz zanieczyszczenia powietrza. W Polsce sytuacja jest szczególnie trudna. Aktualizowana na bieżąco mapa jakości powietrza w Europie, którą tworzy Unijna Agencja ds. Jakości Powietrza nie pozostawia złudzeń.

Mapa jakości powietrza w Europie

Gdy pyły w powietrzu przekraczają dopuszczalne normy specjaliści radzą, by ograniczyć wychodzenie z domu. Oczyszczanie powietrza w domu poprzez wietrzenie pomieszczeń także więc nie będzie wtedy wskazane. Z drugiej strony badania prowadzone przez wiele instytucji wykazały, że powietrze w budynkach jest często nawet wielokrotnie bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Jak więc odpowiedzieć na pytanie: wietrzyć czy nie wietrzyć?

Kiedy wietrzyć, a kiedy nie wietrzyć

Do zjawiska smogu trzeba podejść poważnie.

W czasie alarmu smogowego, o którym często informują lokalne władze, w domach powinny pozostać szczególnie małe dzieci, kobiety w ciąży, seniorzy, osoby ze skłonnościami do chorób dróg oddechowych oraz alergicy.

Wszyscy powinni wtedy też ograniczyć dłuższe spacery oraz uprawianie sportów outdoorowych. Otwieranie okien też nie będzie wskazane. Inaczej wpuścimy do domu zanieczyszczone powietrze. Aby móc sprawdzać na bieżąco jak wygląda sytuacja w naszej okolicy można zainstalować na swoim telefonie jedną z aplikacji monitorujących stan powietrza w Polsce. Część z nich rejestruje jakość powietrza w całej Polsce, inne w danym regionie kraju.

Aplikacje do monitorowania stanu powietrza w Polsce

 • Regionalny System Ostrzegania (RSO) – system ostrzeżeń o różnego typu zagrożeniach, w tym zanieczyszczeniach powietrza. Aplikacja firmowana przez Ministerstwo Cyfryzacji.
 • Zanieczyszczenie Powietrza - informacje na temat stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz prognozy na najbliższe dni.
 • Jakość powietrza w Polsce – bieżące dane na temat jakości powietrza. Aplikacja przygotowana przez Główny inspektorat Ochrony Środowiska sama za pomocą GPS lokalizuje użytkownika.
 • Kanarek – monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza w wybranej lokalizacji, dodatkowo informuje jeśli jakość powietrza spadła poniżej ustalonego poziomu.
 • Smog info – szczegółowe wyliczenia oraz wskazanie ogólnej jakości powietrza z oznaczeniem poziomu stężenia niebezpiecznych substancji w atmosferze.
 • SmokSmog – sprawdzenie stanu zanieczyszczenia powietrza dla czterech województw: małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego. Informacje pochodzą z wojewódzkich inspektoratów.
 • Smog w Krakowie i Małopolsce – program wskazujący jakość powietrza w małopolskich lokalizacjach.
 • Jakość powietrza Małopolska – wskazuje wartość pomiaru dla wybranej stacji w Małopolsce.
 • Warszawski Indeks Powietrza – aplikacja monitorująca jakość powietrza w stolicy.
 • Airly – sprawdza jakość powietrza w dowolnej lokalizacji, w której są zainstalowane sensory Airly lub znajdują się oficjalne stacje monitorujące.
 • AirVisual – monitoruje jakość powietrza w czasie rzeczywistym oraz wyświetla aktualne informacje na temat pogody. Sprawdza jakość powietrza w ponad 8000 miast na całym świecie.

Po sprawdzeniu aktualnego stanu powietrza w swojej okolicy zdecydujmy się wietrzyć pomieszczenia w domu wtedy, gdy nie ma alarmu smogowego. Pamiętajmy nie tylko o tym kiedy, ale też jak najlepiej wietrzyć pomieszczenia. Najlepsze efekty można uzyskać wietrząc krótko (kilka-kilkanaście minut), ale intensywnie (okno otworzone na oścież). Dzięki temu mieszkanie w mniejszym stopniu się wychłodzi, a powietrze zostanie wymienione.

Domowa dżungla, czyli rośliny w walce ze smogiem

Rośliny doniczkowe we wnętrzach można wykorzystać nie tylko jako efektowną ozdobę, ale także skuteczne narzędzie w walce ze smogiem, ponieważ potrafią filtrować powietrze. Niezwykłe zdolności roślin docenili nawet naukowcy z NASA! Istnieje kilkanaście gatunków, które zostały wskazane jako najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza.

Wzbogacają atmosferę naszych domów w tlen, dodatkowo wychwytują kurz oraz pochłaniają szkodliwe substancje w tym formaldehyd, benzen czy aceton.

Popularne rośliny doniczkowe można kupić nawet w cenie kilkudziesięciu złotych. Ich pielęgnacja tak naprawdę wcale nie wymaga dużych nakładów czasu ani pieniędzy, a pomaga w walce o własne zdrowie oraz swoich najbliższych. Wiele roślin jest powszechnie znanych i nie ma szczególnych wymagań klimatycznych. Warto tylko pamiętać o tym, że muszą być utrzymywane w czystości, gdyż zalegający na liściach kurz zatyka aparaty szparkowe i utrudnia wymianę gazową.

 Polecane rośliny filtrujące powietrze

Wprawdzie rośliny nie poradzą sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami, bo nie mogą wchłonąć i zneutralizować zawartych w smogu pyłów, ale zdecydowanie poprawią stan powietrza w domu i dlatego warto je wykorzystać.

Systemowe oczyszczanie powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie systemowe, które kompleksowo wpływa na poprawę mikroklimatu we wnętrzu. Powietrze, które jest pobierane z zewnątrz przechodzi przez wymiennik, w którym się ogrzewa i oczyszcza. Dopiero po oczyszczeniu jest nawiewane do pomieszczeń, natomiast to zużyte usuwane na zewnątrz. Jest to więc dobry sposób na pozbycie się kurzu, alergenów oraz dwutlenku węgla z pomieszczeń.

Dobrze funkcjonujący system rekuperacji pozwala na ograniczenie częstego otwierania okien i może częściowo chronić przed smogiem.

Pozwala też ograniczyć zużycie energii i oszczędzić na ogrzewaniu, ponieważ nie ma strat ciepła generowanych przez źle działającą wentylację mechaniczną. Rekuperacja pozwala także na pozbycie się nadmiaru wilgoci, która jest powodem powstawania pleśni na ścianach.

Urządzenie filtrujące powietrze

Rekuperacja to bardzo skuteczne rozwiązanie gwarantujące czyste powietrze w domu, ale trzeba się liczyć z kosztami oraz modernizacją instalacji. Stąd rozwiązaniem doraźnym, często wykorzystywanym są różne rodzaje urządzeń filtrujących. Oczyszczacze powietrza wychwytują z powietrza cząstki zanieczyszczeń: pyłki, kurz, roztocza.

Jeśli zdecydujemy się na taki sprzęt warto zwrócić uwagę na to:

 • jak wysoki jest stopień filtracji powietrza
 • jakie filtry są zastosowane
 • jak głośno pracuje
 • co wchodzi w skład dodatkowego wyposażenia urządzenia.

Najskuteczniej działają oczyszczacze zawierające filtry HEPA, których skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń powietrza w domu sięga nawet 99,9%. Dodatkowo są dostępne takie, które mają wbudowaną funkcję jonizatora oraz traktują zarazki promieniami UV. Chcąc nabyć takie urządzenie trzeba się jednak liczyć z wydatkami rzędu kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Regulacja temperatury we wnętrzach

Nie zapominajmy również o tym, że https://www.techsterowniki.pl/blog/jak-temperatura-w-pomieszczeniach-wplywa-na-ludzkie-zdrowie-oraz-wydajnosc.

Jej optymalna wartość waha się między 21 a 22°C w pokojach oraz około 18-19°C w sypialni. Warto przykręcić kaloryfery, by poczuć się lepiej, ale też by poprawić stan środowiska, ponieważ mniejsze spalanie to mniej szkodliwych substancji które dostaje się do środowiska. Pomogą w tym urządzenia takie jak czujniki temperatury, regulatory pokojowe oraz termostaty grzejników. W odpowiedniej temperaturze nie będziemy czuli się zmęczeni i ospali.

Elektroniczne sterowniki pomogą w utrzymaniu optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu w domu.

Optymalna wilgotność powietrza

Obok temperatury niezwykle ważna dla naszego zdrowia i samopoczucia jest odpowiednia wilgotność powietrza. Zarówno zbyt wysuszone, jak i zbyt wilgotne powietrze negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Zbyt suche powietrze we wnętrzu

Zimą działająca instalacja grzewcza wpływa na wysokie wysuszenie powietrza. Swędzenie skóry czy drapanie w przełyku to typowe objawy związane z wdychaniem przesuszonego powietrza. Warto wtedy pomyśleć o jego nawilżeniu.

Wśród sposobów pozwalających na zwiększenie wilgotności powietrza we wnętrzach wymienia się m.in.:

 • rozwieszanie mokrych ręczników na grzejnikach
 • zawieszenie kominkowych nawilżaczy
 • zakup elektrycznego nawilżacza powietrza.

Zbyt wilgotne powietrze we wnętrzu

Pranie, zmywanie, gotowanie, kąpiel w gorącej wodzie – to czynności, które zwiększają poziom wilgotności powietrza, a ta prowadzi do zwiększonej ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Duża wilgotność utrudnia oddychanie i prowadzi do rozwoju setek gatunków bakterii, grzybów oraz pleśni, które dodatkowo zanieczyszczają powietrze. Jeśli jesteśmy narażeni na ich oddziaływanie to możemy mieć m.in. problemy z układem oddechowym oraz odpornością. Pamiętajmy więc o optymalnej wentylacji pomieszczeń.

Jeśli nie mamy w domu mechanicznej rekuperacji zadbajmy o drożność wentylacji, szczególnie w kuchni oraz w łazience i zawsze włączajmy pochłaniacz powietrza w trakcie gotowania.

Optymalna wilgotność w pomieszczeniu wynosi 40-60%.

Codzienne nawyki

Mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasz styl życia oraz codzienne przyzwyczajenia mają niezwykle ważny wpływ na to jakim powietrzem oddychamy. Poniżej 5 prostych wskazówek, które dodatkowo wspomogą naszą walkę o czyste powietrze w domu.

 Jak zadbać o czyste powietrze we wnętrzu

W trosce o czyste powietrze

Bóle głowy, problemy z zatokami, alergie, przewlekłe zmęczenie, to częste objawy wdychania zanieczyszczonego powietrza. Szczególnie teraz, gdy jesteśmy narażeni na działanie wielu szkodliwych substancji dla naszego organizmu, oczyszczenie powietrza, którym oddychamy na co dzień powinno być priorytetem i krokiem do polepszenia jakości życia. Zwłaszcza, że są na to proste sposoby. Dla naszego zdrowia ważne jest jednak tylko nie to, by radzić sobie ze skutkami zanieczyszczonego powietrza, ale też by im przeciwdziałać. Można to osiągnąć np. rezygnując z jazdy samochodem na rzecz środków komunikacji miejskiej, spalając dobrej jakości paliwo czy wreszcie montując w układzie kominowym elektrofiltr.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy