Optymalna temperatura i wilgotność w domu – co warto wiedzieć?

19.05.2022

Zastanawiasz się, czy w Twoim domu panuje odpowiedni klimat? Czujesz się komfortowo w pomieszczeniach, czy może jest w nich zbyt duszno lub za zimno? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym zebraliśmy najlepsze pomysły na stworzenie dobrego klimatu w swoim wnętrzu.

Jaka temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu będą optymalne?

Najważniejsze dla komfortu odczuwanego w pomieszczeniach są dwa parametry: temperatura i wilgotność powietrza. Są one od siebie zależne. Wraz ze wzrostem temperatury jej wilgotność powinna spadać. W przeciwnym razie możemy się spodziewać, że na ścianach w pomieszczeniach pojawi się pleśń oraz grzyby. Wilgotność powietrza nie jest wartością stałą, lecz zmienia się w zależności od wielu czynników, w tym także pory roku. W ciepłe dni lata osiąga średnio 50%, podczas kiedy zimą spada nawet do 20%. Ma to ścisły związek z aurą na zewnątrz. Opady deszczu zwiększają jego wilgotność, natomiast ogrzewanie pomieszczeń zimą sprawia, że poziom wilgotności jest coraz niższy, co z kolei sprzyja powstawaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie parametry uważane są za wzorcowe? Poniższa grafika prezentuje najważniejsze wytyczne.

optymalna-temperatura-w-domu

Wskaźniki temperatury będą się różnić w zależności m.in. od przeznaczenia pomieszczenia. Nie od dziś wiadomo, że lepiej, kiedy w sypialni panuje niższa temperatura, gdyż sprzyja to spokojniejszemu wypoczynkowi w nocy. Wyższa jest potrzebna w łazience, byśmy wychodząc spod prysznica, nie odczuli nadmiernego chłodu.

Regulatory temperatury – rozwiązanie problemu niedopasowanej temperatury

Skoro już wiemy, jaką temperaturę należy utrzymywać w domu, to czas, by zadać sobie pytanie, jak dążyć do jej osiągnięcia. Skutecznym rozwiązaniem jest inwestycja w automatykę domową. W zestawach zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego są regulatory pokojowe, które nie tylko precyzyjnie mierzą poziom temperatury, ale też pozwalają na jej różnicowanie w zależności od pory dnia, typu pomieszczenia i aktywności domowników. Poziom odczuwalnego komfortu jest różny u różnych osób, a regulatory pozwalają dopasować temperaturę do potrzeb.

Więcej o tym, jak wyregulować temperaturę w sypialni, jakie dobrać rozwiązania oraz porady dotyczące budowania mikroklimatu w sypialni zawarliśmy w artykule: Regulator pokojowy czy czujnik – co wybrać do montażu w pomieszczeniach?

regulatory-tech-sterowniki


Przeczytaj także: Jak temperatura w pomieszczeniach wpływa na ludzkie zdrowie oraz Chcesz być zdrowy? Nie przegrzewaj pomieszczeń

Wilgotność powietrza a zdrowie

Wietrzenie pomieszczeń nie daje zadowalających efektów? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Najważniejsze skutki przedstawia poniższa grafika.

wilgotnosc-powietrza-skutki

Jak zadbać o czyste powietrze w domu?

Jednym z najprostszych sposobów jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Można również zainwestować w lampy solne, świece czy rośliny, które oczyszczają powietrze. To proste rozwiązania, które można wykorzystywać na co dzień.

Do tej listy warto dodać trzy rozwiązania systemowe:

  • specjalne nawiewniki – to montowane w oknach lub ścianie elementy, które umożliwiają doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet wtedy, kiedy okna są zamknięte.
  • rozwiązania na etapie budowy domu – na mikroklimat we wnętrzu wpływa technologia, w jakiej wzniesiono dom, w tym wybór produktów, które mają możliwość pochłaniania pary wodnej, a zatem też zapewniają efektywną wymianę powietrza.
  • urządzenia do utrzymywania dobrej jakości powietrza – nawilżacze oraz oczyszczacze pozwalają pozbyć się patogenów z powietrza.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu

Sterylizator i ozonator powietrza – w trosce o powietrze bez patogenów

W naszej ofercie mamy dwa w pełni funkcjonalne urządzenia, które zadbają o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach. Pierwsze z nich, generator ozonu OTS-15, jest programowalnym urządzeniem mechaniczno-elektrycznym do ozonowania pomieszczeń, które pozwoli utrzymać wysokie standardy higieny w obiektach usługowych. Urządzenie może być wykorzystywane do pracy przez cały rok. Stanowi bardzo dobry sposób na to, by poprawić mikroklimat we wnętrzu i pozbyć się pleśni, grzybów i wirusów z otoczenia. Urządzenie jest programowalne. Użytkownik sam może zdecydować, jak długo będzie ono pracować oraz jakie będzie stężenie ozonu. Można również skorzystać z automatycznych ustawień (urządzenie samo dobierze parametry, gdy wskażemy długość pomieszczenia, jego szerokość i wysokość). Dla bezpieczeństwa w czasie pracy ozonatora oraz dwie godziny po jej zakończeniu pomieszczenie powinno stać puste.

Drugie z nich to sterylizator powietrza SPT-31 inox, urządzenie, którego skuteczność bazuje na zastosowaniu promieniowania UV-C o długości fali 253,7 nm. Idealnie sprawdzi się do wykorzystania tam, gdzie konieczny jest najwyższy poziom sterylności. Sterylizator zwalcza bakterie i wirusy. W trakcie pracy urządzenia można przebywać w pomieszczeniu, ponieważ proces sterylizacji nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

urządzenia-do-oczyszczania-powietrza


Oprócz sterylizatorów i ozonatorów na rynku dostępne są nawilżacze powietrza, które również poprawiają mikroklimat we wnętrzu. Podczas ich pracy powstaje para wodna, która następnie jest równomiernie rozpylana w pomieszczeniu w postaci mgiełki. Niektóre urządzenia znów są połączeniem 2w1. Jednocześnie oczyszczają i nawilżają powietrze, by we wnętrzu panowały idealne warunki.

Świeże i czyste powietrze we wnętrzu

Temperatura i wilgotność powietrza są najistotniejszymi czynnikami warunkującymi mikroklimat wnętrza, a on z kolei w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie czy poziom skupienia. Warto zatroszczyć się o tę kwestię w sposób kompleksowy. Domowa automatyka, której elementem są regulatory pokojowe, zadba o temperaturę powietrza i pozwoli ją różnicować w zależności od potrzeb.

Zapoznaj się z pełną ofertą urządzeń TECH Sterowniki: https://www.techsterowniki.pl/

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ogrzewanie nie działa? Sprawdź rozwiązania najczęstszych problemów

Ogrzewanie nie działa? Sprawdź rozwiązania najczęstszych problemów

Powodów wadliwego działania instalacji grzewczej może być wiele. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak rozwiązać problem.

Zobacz więcej
Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Montaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.

Zobacz więcej
Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Jakie kryteria, zgodnie z prawem, musi spełniać? Na jaki typ wentylacji warto się zdecydować?

Zobacz więcej