Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak optymalnie ustawić piec

Porady   |   Dom energooszczędny   |   24.01.2023

Przy rosnących cenach energii i swoistej niestabilności gospodarczej w kraju i na świecie, w ostatnim czasie trudno jednoznacznie wskazać jedną, najbardziej optymalną metodę ogrzewania domu. Ponadto same systemy grzewcze różnią się od siebie tak samo, jak różnią się budynki, ich historie oraz upodobania mieszkaniowe właścicieli. Bezsprzecznie jednak wiele osób budujących lub remontujących domy decyduje się na ogrzewanie gazowe. Zainstalowanie takiego systemu to jednak połowa sukcesu. By cieszyć się optymalnym ciepłem zimą i nie tracić nadmiernie oszczędności, pozostaje jeszcze ekonomiczne ustawienie pieca gazowego.

W skrócie:

 • Efektywne ustawienie kotła gazowego jest istotne, ma na celu zapewnienie komfortu cieplnego oraz zminimalizowanie zużycia i tym samym kosztów ogrzewania.
 • Sezon grzewczy w Polsce trwa od 6 do nawet 9 miesięcy.
 • Na skuteczne zoptymalizowanie systemu ogrzewania gazem wpływ będzie miało wiele czynników, m.in. rodzaj i moc kotła, metraż domu czy stan izolacji budynku.
 • Optymalna temperatura w domu to ok. 20°C. Przyzwyczajanie się do dużo wyższej temperatury to wyższe opłaty, ale także mniejsza wilgotność powietrza i mniej korzystny dla zdrowia mikroklimat.
 • Warto zadbać nie tylko o odpowiednie dopasowanie rodzaju i parametrów kotła, ale także skuteczne sterowniki temperatury, sprawdzenie i odświeżenie izolacji budynku oraz pozbycie się niekorzystnych nawyków związanych z ogrzewaniem.

Spis treści:

Optymalne ustawienie kotła gazowego – zalety
Jakie czynniki mają wpływ na ustawienie pieca gazowego?
Ustawienia pieca, a rodzaj i moc urządzenia
Jak optymalnie ustawić piec gazowy?
Ekonomia grzania: czynniki dodatkowe

Optymalne ustawienie kotła gazowego – zalety

Użytkownicy kotłów gazowych najczęściej zastanawiają się, jak ustawić piec gazowy, żeby mało palił. Motywacją do optymalnego zaprogramowania kotła jest więc nie tylko konieczność ogrzania domowej przestrzeni do komfortowej temperatury, ale także oczywiście osiągnięcie jak najmniejszych kosztów z tym związanych. Sezon grzewczy w Polsce w zależności od pogody danego roku z reguły trwa ok. 6 miesięcy, ale nierzadko zaczyna się wcześniej (wrzesień) i kończy dużo później niż można się spodziewać (maj). Optymalnie ustawienie pieca gazowego stanowi więc zasadniczy klucz do rozwiązania wszystkich kwestii: zapewnienia sobie stałego komfortu cieplnego, zminimalizowania kosztów ogrzewania w dłuższej perspektywie i wreszcie niemarnotrawienia energii.

optymalne_ogrzewanie_gazem

Prawidłowa temperatura w pomieszczeniach domowych

Sypialnia:  16 – 18°C
Kuchnia:  17 – 19°C
Łazienka:  22 – 24°C
Pomieszczenia gospodarcze:  12 – 14°C

Jakie czynniki mają wpływ na ustawienie pieca gazowego?

Na pytanie, jak najlepiej ustawić piec gazowy trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdorazowo bowiem kwestia ta będzie zależała od wielu czynników. Na ustawienia kotła wpływ będzie bowiem miała nie tylko konkretna temperatura, jaką chcemy uzyskać, ale także moc używanego kotła, całościowy metraż domu, liczba ścian wewnętrznych, odpowiednio dobrany system sterowników, izolacja budynku, dobre lub złe nawyki związane z ogrzewaniem i wiele innych. Dopiero zestawienie wspomnianych parametrów pozwoli zbliżyć nas do odpowiedzi w przypadku konkretnego domu. Dlatego też omawiamy najważniejsze czynniki, by każdy z zainteresowanych mógł samodzielnie dojść do tego, jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe w swoim lokum.

Ustawienia pieca, a rodzaj i moc urządzenia

Pierwszą kwestią, na jaką warto tutaj zwrócić uwagę jest rodzaj i moc kotła gazowego, jakim dysponujemy. Kocioł tradycyjny, kondensacyjny, jedno- lub dwufunkcyjny, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania – każde z tych urządzeń ma inną charakterystykę i pracuje w określonym zakresie mocy (z reguły od kilku do kilkudziesięciu kW), która powinna zostać dopasowana do naszych wymagań i warunków. Uproszczony wzór pozwala wnioskować, że na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać około 0,6 kW mocy. Warto jednak pamiętać, że każdy dodatkowy, wymagany przez nas parametr (np. dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej) będzie miał znaczący wpływ na wspomnianą moc. Piec o źle dopasowanej mocy nie pozwoli więc wystarczająco ogrzać domu w najzimniejszych okresach lub też narazi nas na niepotrzebne koszty.

Jak optymalnie ustawić piec gazowy?

Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkowników pieców gazowych jest wybieranie zbyt wysokiej temperatury, żeby ciepła było „na zapas”. Oczywiście nie każdy musi czuć się komfortowo przy 19–20°C w domu, ale nie ma co spodziewać się niższych opłat za gaz, ustawiając grzejniki np. na 25°C. Warto dowiedzieć się więcej z naszego poradnika dotyczącego optymalnej temperatury w domu. W przypadku najczęściej spotykanego kotła kondensacyjnego najbardziej optymalną opcją będzie ustawienie go na temperaturę z zakresu 40–50°C. Kondensacja gazu przestaje być z kolei możliwa po przekroczeniu poziomu 57°C.

Którędy z domu ciepło ucieka najbardziej?

ktoredy_cieplo_ucieka_z_domu

W przypadku korzystania z pieca gazowego świetne uzupełnienie systemu grzewczego stanowią regulatory pokojowe do kotłów gazowych, które gwarantują oszczędność energii, a także umożliwiają dokładne dopasowanie działania kotła do warunków cieplnych panujących w konkretnych pomieszczeniach poprzez inteligentną analizę bilansu zysków i strat ciepła. Należy tutaj rozróżnić ogrzewanie grzejnikowe oraz podłogowe. Każdy z tych systemów cieplnych ma nieco inną charakterystykę i będzie wymagał innego oprogramowania sterowników. Efektywnym rozwiązaniem w domu będzie zastosowanie kompleksowego systemu strefowego, w którym temperatura w każdym z pomieszczeń w domu może zostać ustawiona osobno, niezależnie, według upodobań użytkowników. Przełoży się to nie tylko na perfekcyjne dopasowanie oprogramowania do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło w domu, ale także na realne oszczędności. Ponadto wybrane urządzenia firmy TECH Sterowniki wyposażone są w komunikację Open Therm. W praktyce oznacza to, że podłączając się do niektórych modeli kotła (wybrane modele posiadające łącze Open Therm), możemy ustalać temperaturę zadaną źródła i zarządzać krzywą grzewczą, wykorzystując czujnik temperatury zewnętrznej, a także ustawić harmonogram ogrzewania oraz CWU. Dodatkowo parametry tj. temperatura kotła, CWU, moc palnika są wyświetlane na bieżąco. Jak widać, odpowiednie sterowniki pozwolą stale regulować pracę kotła gazowego i utrzymać w ten sposób wskazaną temperaturę pokojową, reagując na wszelkie zmiany temperatury na zewnątrz, a tym samym pomogą uzyskać optymalne ustawienie pieca gazowego w bardzo łatwy i przystępny sposób.

Ekonomia grzania: czynniki dodatkowe

W wielu przypadkach posiadanie odpowiedniego urządzenia i umiejętne z niego korzystanie nie wystarczy. Na osiągnięcie pożądanej temperatury oraz wypracowanie stałego, przewidywalnego systemu grzania znaczny wpływ z reguły będzie miało kilka na pozór drugorzędnych czynników.

 • Sterowanie systemem grzania

  Piec gazowy o odpowiednich parametrach to w wielu przypadkach nie wszystko. Przy optymalizacji systemu ogrzewania domu nieocenione będą odpowiednie sterowniki. Zastosowanie elektronicznych regulatorów temperatury z pewnością ułatwi efektywne zarządzanie energią cieplną.

 • Izolacja budynku

  Dobry sprzęt, profesjonalne oprogramowanie i optymalne ustawienia nie wystarczą, jeśli stan budynku jest w kiepskim stanie. Leciwa i zużyta elewacja oraz izolacja cieplna budynku, szpary i pęknięcia w ścianach, nieszczelny dach, okna i drzwi – te kwestie z reguły powodują spadek wydajności systemu ogrzewania w znacznym stopniu.

 • Korzystne nawyki

  W okresie zimowym wietrzenie pomieszczeń powinno być krótkie i intensywne. W przeciwnym razie chwilowo rozregulujemy ustawienie pieca gazowego. W słoneczne dni zamiast zasłaniać okna warto wpuścić do pomieszczeń nieco słońca, czyli darmowego ciepła z natury. Poza tym pamiętajmy, że grzejniki zasłonięte meblami, firankami czy też schnącymi w pobliżu ubraniami będą emitować do pomieszczenia znacznie mniej ciepła.

Sugerowane produkty

ST-2801 WiFi
Regulator pokojowy z komunikacją OpenTherm
ST-2801 WiFi
WiFi OT
Regulator pokojowy z komunikacją OpenTherm z WiFi
WiFi OT

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy