Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem – co dziś oznacza?

Inne   |   TECH   |   03.04.2017


Sterowanie ogrzewaniem w XXI wieku to liczne możliwości i rozwiązania pozwalające istotnie wpływać na pracę instalacji nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy w tej dziedzinie specjalistami. Pozostaje jednak pytanie, jak dziś rozumiemy nowoczesne sterowanie ogrzewaniem? Które cechy urządzeń do zarządzania ogrzewaniem będą najbardziej pożądane w przyszłości? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy, analizując wyniki naszej internetowej ankiety.

Nowoczesne technologie w gospodarstwie domowym

W ankiecie zatytułowanej „Jak ciepło jest w Twoim domu” pytaliśmy m.in. o to, jakie czynniki zdaniem badanych będą mieć kluczowe znaczenie dla zarządzania temperaturą w przyszłości. Ankietowani mogli wskazać maksymalnie na trzy czynniki. Poniższy wykres przedstawia odpowiedzi respondentów.

Czynniki zarządzania temperaturą w budynkach mieszkalnych

1. Oszczędność energii (345 osób, 68,7% badanych)

Oszczędzanie energii jest ważne i opłacalne nie tylko z punktu widzenia ekonomii domowego budżetu, ale także ze względów ekologicznych. Doświadczenie pokazuje, że nawet niewielkie zmiany w codziennych praktykach związanych z ogrzewaniem to sposób na to, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Nowoczesne systemy energooszczędne w domu w połączeniu z przestrzeganiem kilku zasad efektywnego wykorzystywania energii sprawiają, że w gospodarstwach domowych zmniejszają się koszty, a do atmosfery przedostaje się mniej zanieczyszczeń. Dodatkowo zmniejsza się zużycie surowców energetycznych. Oszczędzając energię, można tym samym osiągnąć dwa strategiczne cele: obniżyć koszty i zadbać o środowisko.

 

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem umożliwiają zmianę poziomu temperatury w zależności od pory dnia, aktywności domowników czy przeznaczenia pomieszczeń. Co ważne, obniżenie temperatury nawet o 1°C pozwala uzyskać realne oszczędności bez konieczności rezygnowania z komfortu cieplnego!

ST-8s WiFi-8sTermostat pokojowy grzejnikowy ST-868 wraz z urządzeniem zarządzającym jego pracą umożliwia kontrolę i edycję temperatury w każdym pomieszczeniu, zmniejszając zużycie energii.

2. Komfort cieplny (324 osoby, 64,5% badanych)

Stan, w którym organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego i nie odczuwa ani ciepła, ani zimna jest tym, czego w głównej mierze oczekujemy, myśląc o ogrzewaniu. Samo pojęcie komfortu cieplnego jest jednak problematyczne, ponieważ odczuwamy ciepło subiektywnie i indywidualnie. Ponadto na nasz komfort cieplny wpływają takie czynniki jak chociażby ilość osób przebywających w pomieszczeniu, jego zagospodarowanie przestrzenne czy czynności, które wykonujemy (przykładowo w kuchni w trakcie gotowania posiłków będzie cieplej niż w sypialni).

 

Dzięki nowoczesnym urządzeniom, takim jak regulatory pokojowe każdy domownik może łatwo sprawdzić temperaturę i dopasować ją do wykonywanych czynności, pory dnia czy własnych preferencji, tak, by zawsze czuć się dobrze w swoim domu. W przypadku nowoczesnych regulatorów pokojowych istnieje możliwość nie tylko edycji poziomu temperatury, ale także ustawienia jednego z sześciu trybów pracy urządzenia (ręcznego ustawienia temperatury, dzień/noc, imprezy, urlopu, przeciwzamarzania, tygodniowego).

3. Wygoda (284 osoby, 56,6% badanych)

Nowe technologie w domu i w miejscu pracy gwarantują wygodę i ułatwiają życie. Dzięki nowoczesnym sterownikom do zarządzania ogrzewaniem możemy wygodnie sterować naszym piecem czy innym urządzeniem grzewczym z krzesła, fotela czy kanapy. Obok sterowników przewodowych, w ofercie firmy TECH Sterowniki dostępne są również rozwiązania bezprzewodowe, co pozwala uniknąć także kłopotliwego montażu urządzeń.

Bezprzewodowy panel kontrolny M-8 do systemu ogrzewania podłogowego
Bezprzewodowy panel kontrolny M-8 pełni funkcję nadrzędną w stosunku do pozostałych termostatów pokojowych. To urządzenie umożliwia zarządzania temperaturą nie w jednym pomieszczeniu, ale we wszystkich, w których zamontowano regulatory pokojowe.

4. Cena (273 osoby, 54,4% badanych)

Ogrzewanie budynków mieszkalnych to w okresie jesienno-zimowym jeden z najwyższych wydatków związanych z utrzymaniem domu. Nie dziwi więc nikogo fakt, że każdy z nas szuka sposobów na to, by zaoszczędzić.

 

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem, bez względu na to, z którym urządzeniem grzewczym będą skonfigurowane, ułatwią oszczędzanie, ponieważ pozwalają obniżyć temperaturę w różnych porach dnia, jak również wtedy, kiedy jesteśmy poza domem.

5. Możliwość zdalnego sterowania (238 osób, 47,4% badanych)

Jeszcze do niedawna chcąc zdobyć informacje o danym produkcie, trzeba było sprawdzać wszystkie informacje na komputerze stacjonarnym. Dziś potencjał rozwiązań mobilnych jest ogromny. Dedykowane aplikacje na stałe zmieniły nasze życie i ułatwiły wykonywanie wielu czynności, w tym także zarządzanie ogrzewaniem.

 

Firma TECH Sterowniki w odpowiedzi na potrzeby użytkowników przygotowała dedykowaną aplikację, która umożliwia sterowanie ogrzewaniem pokonując barierę czasu i miejsca.

Aplikacja eModul
Aplikacja eModul jest przejrzysta, łatwa i szybka w obsłudze. Mając stałe podłączenie do sieci, możemy otrzymywać kluczowe informacje dotyczące aktualnej temperatury w pomieszczeniu i wielu innych bez względu na to, gdzie i kiedy się znajdujemy.

6. Możliwość ustawiania temperatur dla każdego pomieszczenia oddzielnie (219 osób, 43,6% badanych)

Każdego dnia podejmujemy decyzje dotyczące spraw prozaicznych, jak i tych ważnych, mających wpływ na nasze życie. Wybieramy w sklepie płatki i pastę do zębów, ale także dokonujemy wyboru ścieżki kariery zawodowej oraz miejsca zamieszkania. Możliwość wyboru to potencjał nowych możliwości, po które warto sięgać.

 

W przypadku temperatury indywidualizacja daje możliwość lepszego dopasowania jej do naszych potrzeb, aktywności i pory dnia, co ma, jak wyżej pisaliśmy bezpośrednie przełożenie na stan naszego portfela oraz samopoczucie.

7. Integracja kilku urządzeń w jednym systemie (201 osób, 40% badanych)

Trudno dziś znaleźć nowy dom/mieszkanie, w którym nie byłoby urządzeń stanowiących choćby namiastkę inteligentnych instalacji. Domofon otwierający furtkę i bramę garażową czy oświetlenie uruchamiające się za pomocą czujników ruchu to tylko dwa z licznych przykładów nowoczesnej automatyki domowej.

 

W rzeczywistości, w której czas jest wartością bezcenną, użytkownicy oczekują urządzeń wielofunkcyjnych, które umożliwią szybsze wykonanie kilku czynności jednocześnie. To samo dotyczy zarządzania instalacją, w której pracuje kilka źródeł ciepła. Sterowniki do instalacji to urządzenia, dzięki którym można równocześnie, wygodnie zarządzać różnymi systemami grzewczymi oraz obiegami. Sterowniki instalacyjne umożliwiają wydajną pracę urządzeń i rozważne gospodarowanie uzyskaną energią.

ST-407n, ST-408n, ST-409n
Wyspecjalizowane sterowniki do instalacji firmy TECH Sterowniki umożliwiają łatwe i szybkie połączenie całej instalacji w jeden sprawnie i wydajnie działający system. Dzięki automatycznej pracy urządzeń można zaoszczędzić czas i maksymalnie wykorzystać potencjał zarządzania ogrzewaniem.

8. Intuicyjna obsługa (131 osób, 26,1% badanych)

Możliwość samodzielnego, szybkiego opanowania większości ustawień danego urządzenia to często jeden z głównych celów, które stawiają sobie projektanci oprogramowania urządzeń elektronicznych. Nikt z nas przecież nie chce tracić czasu na czytanie długich instrukcji obsługi, a skomplikowane w użytkowaniu urządzenia szybko zyskują miano „niepraktycznych”. W firmie TECH Sterowniki dokładamy wszelkich starań, by skrócić czas potrzebny do skonfigurowania urządzenia sterowniczego do minimum oraz ułatwić jego obsługę. Podczas projektowania urządzeń dużą uwagę przywiązuje się m.in. do wygodnego usytuowania klawiszy funkcyjnych, które wyeliminuje ryzyko przypadkowego naciśnięcia sąsiadującego przycisku czy wprowadzenia innych udogodnień jak podświetlenie wyświetlacza, które ułatwia edycję parametrów urządzenia po zmroku.

9. Nowoczesny wygląd (90 osób, 17,9% badanych)

Lubimy otaczać się w naszym domu oraz w miejscu pracy pięknymi przedmiotami. Te nieatrakcyjne wizualnie, nawet jeśli są mądrze skonstruowane i świetnie działają, nie zyskują w naszych oczach. Dopiero w momencie, kiedy mamy do czynienia z przedmiotem jednocześnie praktycznym i ładnym chętnie podejmujemy decyzję o zakupie. Wszystkie sterowniki do zarządzania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki są projektowane zgodnie z najnowszymi trendami. To urządzenia niewielkie, stosunkowo lekkie i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu dobrze prezentują się w pomieszczeniach o nowoczesnym designie. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie najważniejszych cech wizualnych regulatorów pokojowych, które zostały wprowadzone w trosce o ich estetyczny wygląd.

Cechy regulatorów pokojowych

10. Inne (6 osób, 1,2% badanych)

W myśl zasady: „Ilu ludzi, tyle opinii” można się pokusić o stwierdzenie, że dla każdego z nas nowoczesne sterowanie ogrzewaniem może oznaczać coś innego. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o indywidualizacji. Klienci chcą otrzymywać produkty nie tylko ładne, łatwe w obsłudze, ale także dopasowane do ich potrzeb. Masowa indywidualizacja jest doskonałym połączeniem idei masowej produkcji z różnorodnością produktów lub usług. Sama idea jest stara jak świat, a po raz pierwszy terminu: „masowej indywidualizacji” użył w 1987 roku Stanley Davis w książce „Future Perfekt”. Opis dotyczył szycia na miarę koszul w produkcji masowej, bez znacznego wzrostu kosztów. Wydaje się, że tendencja ta będzie przybierała na sile, ponieważ ukierunkowana produkcja oznacza lepsze gospodarowanie zasobami. Jednym z wynalazków, który znacznie zwiększa możliwość masowej indywidualizacji jest druk 3D. Technologia ta istotnie wpłynęła na projektowanie i wytwarzanie produktów. Firma TECH Sterowniki wykorzystuje technologię druku 3D do prototypowania modeli sterowników. To umożliwia aktywną współpracę z producentami urządzeń grzewczych, dając im możliwość zmiany pewnych elementów wyglądu sterownika. Dzięki temu współpraca między stałymi odbiorcami urządzeń a firmą staje się bardziej elastyczna.

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem, czyli jakie?

W świecie nowoczesnych technologii diametralnie zmienia się sposób, w jaki myślimy o urządzeniach elektronicznych. Zarządzanie ogrzewaniem otwiera przed właścicielami budynków mieszkalnych zupełnie nowe możliwości. Oszczędność energii, komfort cieplny, niższe rachunki za ogrzewanie, wygoda obsługi ­­oraz pozostałe, wymienione wyżej czynniki mają swój udział w tworzeniu sterowników przyszłości. Nowe produkty firmy TECH Sterowniki, jak również aktualizacje wprowadzane do tych już obecnych to odpowiedź na aktualne trendy związane z rozwojem nowoczesnych technologii, a także na potrzeby klientów. A wszystko po to, by żyło nam się wygodniej i bardziej ekologiczne.

 

Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, dlatego zachęcamy do śledzenia na bieżąco udostępnianych przez nas informacji!

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy