Jaka temperatura na grzejniki – oszczędzaj dzięki sterowaniu

Porady   |   Dom energooszczędny   |   01.12.2022

Ustawienie odpowiedniej temperatury zarówno centralnego ogrzewania, jak i na grzejniki zamontowane w pomieszczeniach, jest kluczowe dla uzyskania równowagi pomiędzy komfortem cieplnym a oszczędnością. Jaka temperatura na grzejniki będzie odpowiednia? Jakie parametry instalacji trzeba wziąć pod uwagę? Jakie inne czynniki trzeba uwzględnić?

W skrócie:

 • Przy obliczaniu zapotrzebowania na moc cieplną grzejników najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które uwzględniają nie tylko wymiary pomieszczeń, ale także inne ważne parametry, w tym położenie grzejników.
 • Jeśli występują różnice w temperaturze grzania poszczególnych grzejników, warto przeprowadzić kryzowanie grzejników.
 • Do precyzyjnego pomiaru i ustawień służą sterowniki grzejnikowe. W ofercie firmy TECH Sterowniki dostępne są zestawy łączące różne modele urządzeń.
 • Aby oszczędzać na ogrzewaniu grzejnikowym, trzeba dopasować temperaturę do przeznaczenia pomieszczeń, aktywności domowników oraz pory dnia.

Spis treści

Optymalne parametry pracy instalacji grzewczej
Moc cieplna grzejników – w jaki sposób obliczyć
Różnice temperatury wody – problem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wartości
Jaką temperaturę ustawić na grzejniki?
Sterowniki do grzejników – pomiar i edycja temperatury
Jak oszczędzać dzięki sterowaniu pracą grzejników?

Moc grzejnika a parametry instalacji

W katalogach producentów grzejników bez trudu znajdziemy informacje na temat szacunkowych parametrów. W tabelach podawana jest moc określonych parametrów pracy instalacji. Podane wartości to kolejno:

 • temperatura zasilania grzejnika,
 • temperatura powrotu
 • temperatura grzejnika.

Jeśli parametry instalacji są inne niż podane w tabeli, wtedy konieczne jest uwzględnienie tzw. współczynnika korekcyjnego. Tabele współczynników korekcyjnych dostępne są również w katalogach producentów grzejników.

Szacunkowe parametry to:

 • 75/65/20 – dla nowych kotłów na paliwo stałe/kotłów na gaz/olej – system wysokotemperaturowy, mieszkanie w nowym bloku lub domu jednorodzinnym;
 • 55/45/20 – dla nowoczesnych kotłów kondensacyjnych – w celu całorocznego wykorzystywania efektu kondensacji – system średniotemperaturowy;
 • 50/40/20, 45/35/20 – systemy średnio i niskotemperaturowe, optymalne ustawienia dla pompy ciepła;
 • 90/70/20 – system wysokotemperaturowy dla starego typu kotłów na paliwo stałe, mieszkanie w starym bloku lub domu jednorodzinnym.

Moc cieplna grzejników – w jaki sposób obliczyć?

Przede wszystkim na początku trzeba ustalić, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Moc cieplna grzejników to wartość, która określa zdolność urządzenia do oddawania ciepła w pomieszczeniu. W celu jej obliczenia wykorzystuje się specjalne kalkulatory. Z kolei do dopasowania mocy grzejników pomocne są kalkulatory doboru oraz tabela mocy grzejników. Obliczenia wcale nie są łatwą sprawą, ponieważ trzeba uwzględnić m.in. powierzchnię ścian zewnętrznych, wielkość otworów okiennych, wysokość pomieszczeń i wiele innych wytycznych. W przypadku remontu warto zdać się na doświadczonych instalatorów i powiedzieć o swoich spostrzeżeniach dotyczących eksploatacji dotychczasowej instalacji.

Ważne parametry w czasie doboru mocy grzejnika

Ważne parametry w czasie doboru mocy grzejnika to:

 • lokalizacja budynku
 • kondygnacja
 • rodzaj pomieszczenia
 • wymiary pomieszczenia
 • liczba ścian zewnętrznych

Różnice temperatury wody – problem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej wartości

Warto zadbać o to, aby właściwie wyregulować ilość wody, która będzie napływała do grzejników. W tym celu wykonuje się ich regulację wstępną, czyli kryzowanie grzejników. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ niewłaściwe ustawienie przepływu wody w grzejnikach powoduje brak zrównoważenia hydraulicznego, a co za tym idzie późniejsze niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń. Dokładny proces modyfikowania wartości nastaw wstępnych zaworów grzejnikowych zawarliśmy w artykule: Jak wyregulować grzejniki.

Jaką temperaturę ustawić na grzejniki?

Z pozoru proste pytanie może nastręczać inwestorom sporo trudności. Ustawienie temperatury zarówno na odbiornik ciepła, jakim są w pomieszczeniach grzejniki, jak i w ogóle całego systemu centralnego ogrzewania, jest kluczowe i ma wpływ na komfort cieplny, koszty związane z jego eksploatacją oraz wydajność i żywotność całego systemu. Wprawdzie odczuwalny komfort cieplny jest sprawą indywidualną, to jednak można w tym zakresie udzielić kilku wskazówek. Nie można bowiem przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalna temperatura w domu to ta, która utrzymuje się na poziomie 19-22°C. Idealne parametry pracy można osiągnąć dzięki inwestycji w automatykę domową. Urządzeniami do precyzyjnego pomiaru temperatury są regulatory pokojowe, dzięki którym można różnicować temperaturę i dopasować ją do potrzeb.

Trzeba pamiętać o tym, że ważne jest, by dopasować temperaturę do przeznaczenia pomieszczenia. Przykładowo w takich pomieszczeniach jak pralnia, piwnica czy strych lepiej jest zachować niższe parametry pracy – na poziomie 16°C, dzięki czemu unikniemy pojawienia się na ścianach chociażby grzybów czy pleśni. Inaczej jednak jest np. w salonie, gdzie warto utrzymywać temperaturę wyższą, która będzie sprzyjała odpoczynkowi (na poziomie 20°C). Z kolei w kuchni, w której regularnie gotujemy czy pieczemy potrawy w piekarniku, co wpływa na podwyższenie temperatury, lepiej jest ustawić ją na niższym poziomie.

Sterowniki do grzejników – pomiar i edycja temperatury

Często nawet niewielka obniżka temperatury na grzejniki może przynieść realne oszczędności. Zacznijmy od tego, że średnia, zalecana temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych oscyluje w granicach 19-21°C. Przykładowo w sypialni dobrze jest nieco zmniejszyć tę temperaturę, choćby do poziomu 18°C. Żeby móc precyzyjnie edytować temperaturę w pomieszczeniach konieczny jest montaż nowoczesnych urządzeń. W ofercie naszej firmy dostępne są zaawansowane systemy grzejnikowe, dzięki którym można zmieniać temperaturę osobno we wszystkich pomieszczeniach w zależności od potrzeb.

Nowoczesne siłowniki są urządzeniami niezwykle funkcjonalnymi i wygodnymi w obsłudze. Bazują na elektronice i mogą być centralnie sterowane bezprzewodowo z poziomu urządzenia głównego. Dzięki nim temperaturę w każdym pomieszczeniu można ustawić na odpowiednim poziomie, dopasowanym poprzez otwieranie zaworu grzejnikowego w przypadku potrzeby grzania lub jego zamknięciu, gdy pomieszczenie jest dogrzane. Wykorzystanie siłowników grzejnikowych sprzyja oszczędnościom na ogrzewaniu oraz utrzymaniu wysokiego poziomu komfortu cieplnego. Siłowniki STT-868 i STT-869 są kompatybilne zarówno ze sterownikami do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym serii 4, 8 i 9 i X.

Przykładowy zestaw do sterowania ogrzewaniem

Przy pomocy konfiguratora można przygotować zestaw do sterowania ogrzewaniem w domu, mieszkaniu czy obiekcie publicznym.

Dla 6 pomieszczeń może to być system składający się z:

 • urządzenia głównego (WiFi 8S p),
 • czujników oraz regulatorów pokojowych do mierzenia temperatury w pomieszczeniach (C-8r, R-8b),
 • bezprzewodowych siłowników termoelektrycznych (STT-869),
 • czujników otwarcia okna (C-2n).

Więcej informacji na temat kompatybilnych urządzeń ze sterownikiem głównym WiFi 8S p można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/bezprzewodowy-regulator-pokojowy-wifi-8s-mini

Jak oszczędzać dzięki sterowaniu pracą grzejników?

Warto pomyśleć o obniżeniu temperatury ze względu na korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu.W jaki sposób można zredukować koszty ogrzewania nie tracąc przy tym komfortu cieplnego?

5 sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu

5 sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu (dzięki sterowaniu grzejnikami):

 • indywidualna regulacja temperatury z uwzględnieniem potrzeb domowników,
 • ustalenie dogodnych parametrów pracy na kilka dni ( z wyprzedzeniem),
 • obniżenie temperatury na noc oraz na czas pobytu poza domem,
 • utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach nieużywanych na poziomie kontrolnym,
 • ograniczenie strat ciepła w czasie wietrzenia (po zamontowaniu czujników otwarcia okna).

Oszczędzanie na ogrzewaniu jest niezwykle istotne szczególnie dziś, kiedy ceny energii szybują w górę. Z urządzeniami TECH Sterowniki można zaoszczędzić 25% na ogrzewaniu zarówno grzejnikowym, jak i podłogowym. Do każdego rodzaju ogrzewania nasza firma posiada dopasowane urządzenia, dzięki czemu można sterować ogrzewaniem z pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na pellet, kotłem na paliwo stałe czy miejskim źródłem ciepła. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/zainwestuj-w-oszczedzanie

Sugerowane produkty

WiFi 8S
Sterownik grzejnikowy WiFi 8S
WiFi 8S
ST-16S WiFi
ST-16S WiFi
ST-16S WiFi

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Marek
Czytając artykuł myślałem ze dowiem się jaką temperaturę ustawić na grzejniki a tu masło maślane
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowanie ogrzewaniem dla większej efektywności energetycznej budynków

Sterowanie ogrzewaniem dla większej efektywności energetycznej budynków

Rozważne zarządzanie ogrzewaniem jest jednym z głównych sposobów na ograniczenie zużycia energii w budynkach różnego typu. Dowiedz się więcej na temat wdrażania innowacyjnych rozwiązań i poznaj najnowsze trendy w branży energetycznej.

Zobacz więcej
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Sterowanie grzejnikami w biurach, szkołach, urzędach – oszczędzaj z nowoczesnym systemem

Sterowanie grzejnikami w biurach, szkołach, urzędach – oszczędzaj z nowoczesnym systemem

Koszty ogrzewania szkół, przedszkoli i hoteli można skutecznie zredukować dzięki nowoczesnej automatyce. Poznaj powstałe w tym celu dedykowane rozwiązanie – system sterowania grzejnikami SINUM.

Zobacz więcej